Chytrý telefon nás nedělá chytřejšími. Spíše naopak

chytry telefon

Je to jednoduché. Chytrý telefon má na nás podle jedné americké studie mnohdy špatný vliv. Už jen fakt, že se nacházíme někde poblíž něj, snižuje naši schopnost se koncentrovat.

Chytrý telefon snižuje schopnost se soustředit

Smartphony za poslední desetiletí proměnily způsob, jakým navzájem komunikujeme mezi sebou. Dokonce i způsob, jakým získáváme informace okolo nás, a jak se bavíme nebo vyhledáváme zábavu. Každý si toho je zcela vědom. Jen za posledních pár let se rozšířilo používání datových služeb. Ceny za data jsou levnější a mnoho lidí už aplikacemi jako jsou Messenger, Viber nebo Whats App nahradilo zcela klasické volání a SMS. Stejně jako jsou telefony připojeny ke GSM síti, jsou připojeny i k internetu.

Podle studie publikované v časopisu zabývajícím se spotřebitelským průzkumem (Journal of the Association for Consumer Research) mají smartphony také částečně škodlivý vedlejší efekt. Naše telefony v podstatě snižují kognitivní schopnosti. Čím blíže je máme, tím je to horší. Pokud tedy zrovna studujete vysokou a pravidelně si telefon pokládáte před sebe na roh stolu, aby vám žádná zpráva neunikla, je pravděpodobné, že vaše výsledky se zhorší.

chytry telefon 2

Řešitelé studie provedli průzkum na vzorku 520 osob. Testované osoby dostaly úkol pracovat na počítači a zároveň byla i testována jejich koncentrace, schopnost zapamatovat si některá fakta a schopnost řešit určité problémy. Účastníci testu byli rozděleni do tří skupin. První skupina měla smartphone položený přímo před sebou na stole, druhá skupina ho měla v kapse a třetí ho pak musela mít přímo ve vedlejší místnosti. Dalším kritériem byla vypnutá hlasitost, aby účastníky nevyrušovala.

Výsledky nejsou překvapující

Asi nikoho nepřekvapí, že nejúspěšnější byla skupina, která měla smartphone v jiné místnosti. Třetí skupina s telefonem ve vedlejší místnosti byla až o 50% v plnění úkolů úspěšnější, než ta, která ho měla před sebou na stole. Z toho pak můžeme učinit jasný závěr. Chytrý telefon v dosahu má na naše kognitivní schopnosti daleko větší vliv, než bychom si mohli myslet. Smartphone v naší blízkosti odvádí pozornost a otupuje naše myšlenkové procesy. Vědci ještě dodávají, že u lidí, kteří ke svým telefonům mají navíc i emocionální vztah, byl výsledek ještě horší než průměr.

Pozorujete vliv smartphonu i na sobě?

Zdroj: androidpolice.com.

Radek Toman
O Autorovi - Radek Toman

Býval dobrým školitelem jednoho nejmenovaného elektra, ale namísto toho, aby využili jeho znalosti, zabili vášeň k elektru, kterou miloval. Obviněn ze zrady nyní projíždí Světem… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)