Bluetooth verze 4.1 oficiálně představen – nabídne lepší spojení a přenosy dat

bluetooth41

Dnešní mobilní telefony disponují celou řadou technologií, přičemž jednou z těch nejdůležitějších je Bluetooth, sloužící především ke komunikaci s příslušenstvím, jako je například počítač, náhlavní souprava, chytré hodinky nebo handsfree v autě. Technologie existuje již řadu let a postupně se vyvíjí – například verze 4.0 přinesla poměrně zásadní podporu “Low Energy”, která by při spojení s podporovaným příslušenstvím měla poskytnout významnou úsporu elektrické energie a tím i méně spotřebovávat již tak sotva stíhající baterie. Tento krok byl důležitý především v kontextu s rozrůstající se nabídkou “nositelné elektroniky”, vyžadující prakticky neustálou komunikaci s hostitelským zařízením (chytré hodinky, různé sportovní a zdravotní senzory apod.).

Nyní organizace Bluetooth Special Interest Group, která se věnuje vývoji této bezdrátové datové technologie, oznámila novou verzi Bluetooth 4.1. Jak se dalo očekávat, aktualizace především přináší drobná vylepšení a opravuje řadu funkcí předchozí verze; ostatně už z čísla je zřejmé, že se jedná jen o inkrementální/minoritní update. První vylepšení se týká současného provozu Bluetooth a LTE, kde nyní obě bezdrátové technologie spolupracují mezi sebou a navzájem dokážou koordinovat přenos dat, což v konečném výsledku teoreticky sníží jejich možné rušení.

Druhou změnou je flexibilní interval opětovného připojení – pokud se vzdálíte mimo dosah Bluetooth a odpojíte se od spárovaného zařízení, dojde automaticky k opětovnému připojení, jakmile se ocitnete zpět v oblasti pokrytí. Očekává se také, že nová verze zlepší přenos dat a zvýší jeho efektivitu, což platí zejména pro “nositelné příslušenství”.

V kostce Bluetooth Special Interest Group shrnuje nové funkce a možnosti do tří sloganů:

  • Koexistence (soužití).
  • Lepší spojení.
  • Vylepšené datové přenosy.

Další novinky Bluetooth 4.1 dají větší volnost vývojářům – nejvýznamnější je v tomto případě schopnost, aby se přístroj choval současně jako periferní i centrální (“hub”) zařízení, což může být užitečné v souvislosti s nadcházejícím boomem chytrých hodinek a brýlí. K dispozici je také nový standard pro používání protokolu IPv6, který pomůže s blížícím se přechodem na tento síťový protokol.

První zařízení s Bluetooth 4.1 můžeme očekávat pravděpodobně až na podzim příštího roku.

Zdroje: 4PDA, Phone Arena, Android Community a YouHTC.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)