Hrozby pro Android: V Česku se objevil nový záškodník

android hrozby srpen 2022 eset

Společnost ESET zveřejnila pravidelný měsíční přehled zahrnující hrozby pro Android zařízení v ČR a za srpen 2022 se mezi největšími záškodníky objevilo nové jméno. Analytici opět potvrdili dominantní postavení již známého adwaru Andreed. Ten se v průběhu celého léta objevoval zhruba ve třetině všech případů. Mezi nejčastěji zachycenými škodlivými kódy byly detekovány také trojský kůň Triada nebo Fake.App.RK, který se v českém prostředí objevil nově.

„Fake.App.RK je nový škodlivý kód, který se v srpnu objevil v Česku teprve druhý měsíc po sobě, tentokrát dokonce mezi třemi nejčastěji detekovanými hrozbami pro platformu Android. Vydával se za aplikace na ovládání telefonu a v několika případech i za falešnou aplikaci pro nákup plavek. Zde jednoznačně vidíme, jak se útočníci rozhodli v srpnu využít stále probíhající prázdninovou sezónu,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Nejčastější kybernetické hrozby v ČR pro platformu Android za srpen 2022:

  1. Android/Andreed trojan (30,17 %) 
  2. Android/Triada trojan (3,89 %) 
  3. Android/FakeApp.RK trojan (3,76 %) 
  4. Android/TrojanDropper.Agent.KEQ trojan (3,43 %) 
  5. Android/Spy.Cerberus trojan (3,43 %) 
  6. Android/TrojanDropper.Agent.KDS trojan (3,37 %) 
  7. Android/Hiddad.AXJ trojan (3,30 %) 
  8. Android/Agent.BZH trojan (3,10 %) 
  9. Android/Agent.DKK trojan (2,97 %) 
  10. Android/TrojanDropper.Agent.JDU trojan (2,64 %)

Pokud uživatel stáhl některou z uvedených aplikací, prakticky okamžitě zjistil, že je nefunkční a zobrazuje pouze agresivní reklamu. Ačkoli aplikace nevypadají podle bezpečnostních specialistů na první pohled nebezpečně, vždy existuje riziko, že v sobě ukrývají nebezpečnější škodlivý kód.

Z jakých zdrojů si troufnete instalovat aplikace?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)