Android 5.0 Lollipop je prý stabilnější než iOS 8

ios8_android5

Apple iOS 8 a Google Android 5.0 lze bez uzardění označit za nejmodernější mobilní operační systémy současnosti. Který z nich je ale stabilnější? Odpověď dává výzkum analytické firmy Crittercism, který se zaměřuje na hodnocení výkonu mobilních aplikací. Podle výsledků je Android 5.0 Lollipop stabilnější a méně náchylný k selhání softwaru než iOS 8.

Hned na začátku si ale přiznejme, že nejde o vysloveně zásadní rozdíl: výsledky ukazují, že pravděpodobnost selhání systému se zeleným robotem ve znaku v aktuální verzi je 2,0 %, zatímco nestabilitu “jablečné platformy” vyjadřuje hodnota 2,2 %. Budeme-li srovnávat přímo tato dvě čísla, můžeme konstatovat, že stabilita software na Androidu je o deset procent vyšší, než v případě iOS 8, nicméně čistě prakticky to patrně uživatelé nezaznamenají.

Zajímavé je srovnání se staršími verzemi. Operační systém od společnosti Apple se stal méně stabilním ve srovnání s iOS 7, pod kterým programy “padaly” s pravděpodobností 1,9 %. Naopak Android si citelně polepšil – ze 2,6% “selhávání”, které bylo zjištěno jak u Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich, tak i v poslední předchozí verzi Android 4.4 KitKat.

Sami analytici tvrdí, že zvýšení pravděpodobnosti pádu aplikací na produktech Apple souvisí s množstvím inovací, které přinesl iOS 8. V nové verzi přibylo více než čtyři tisíce aplikačních rozhraní (API), což je dvakrát více než v předchozí verzi.

Příčin nestability aplikací může být mnoho – například malé množství operační paměti pro některé náročné programy, chyby v softwaru, problémy optimalizace s hardwarem, různá “vylepšení” třetích stran a další. Z výsledků lze ale předpokládat, že i modifikované varianty operačního systému od velkých výrobců mobilních zařízení by měly přinést vyšší míru stability ve srovnání se staršími verzemi.

Pro Apple budou výše uvedená zjištění patrně účinnou ranní sprchou, neboť přinejmenším částečně nahlodávají kredit jejich produktů, které “prostě fungují”. Uživatelé jistě mohou očekávat významné vylepšování stability v aktualizaci iOS 8.0.1.

Zdroje: Hi-Tech, 3D news.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (53)