Menu

Android 4.0.3 pro tablety Acer A500 je tu

V těchto dnech už dostávají i čeští uživatelé oblíbených tabletů Acer Iconia Tab A500 standardní OTA cestou aktualizaci operačního systému Android, a to na jeho nejnovější verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Acer tak plní své dřívější sliby a předvádí příkladnou podporu zákazníků.

 

Historie verzí

Kdo si loni kupoval A500 mezi prvními, našel v tabletu ještě první verzi tabletového systému Honeycomb 3.0, a nutno říci, že poměrně neodladěnou. Část systémových aplikací padala častěji, než by bylo zdrávo (YouTube, Gmail, …), a celkově bylo vidět, že řadu funkcí Google do první tabletové verze dát nestihl (plný USB host, práce s aplikacemi pro nižší rozlišení telefonů atd.). Tu proto rychle následovala aktualizace na verzi 3.1, která zlepšila stabilitu a přinesla nové funkce (možnost změny velikosti widgetů na obrazovce, plná podpora USB host pro spoustu periferií). Bohužel ale také došlo k citelnému snížení rychlosti celého zařízení (vše bylo trhanější, což ilustroval také výsledek benchmarku Quadrant). V září pak byla uvolněna poslední hlavní verze 3.2, kde se konečně rychlost vrátila téměř na úroveň verze 3.0 a přibyly další funkce jako volitelné měřítko pro zobrazení starých aplikací nebo podpora souborového systému NTFS na externích úložištích (microSD karty a flash disky). Před několika měsíci pak byla uvolněna aktualizace na verzi 3.2.1, která ale nic zásadního nepřinášela.

Novinky verze 4.0.3

Nyní tedy Acer dostál slibům a majitelé A500 mohou aktualizovat na nejnovější Android, konkrétně verzi 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Při aktulizaci zůstanou zachována všechna data i nainstalované aplikace (výjimkou je Flash player, který nebyl oficiálně pro ICS podporován a je třeba si jej doinstalovat z Obchodu Play ručně). Jaké novinky tedy majitele čekají?

  • V první řadě je to vyšší rychlost, jak subjektivně tak v benchmarcích (viz Quadrant výše, kde se výsledek opět blíží původní holé verzi 3.0) pocítíte lepší optimalizaci a akceleraci celého uživatelského prostředí. Uživatelé také popisují lepší výkon u přehrávání videí (kde má Tegra 2 své limity), prohlížení fotografií apod.
  • Přepracované uživatelské prostředí, počínaje novým fontem Roboto, ikonami softwarových tlačítek a zejména hardwarovou akcelerací vykreslování, která zajišťuje plynulejší odezvu (byť na občasné zaškubnutí v plochách nebo seznamech narazíte i nyní, na vině je architektura operačního systému, která narozdíl od konkurence na iOS nedokáže dát grafickému vykreslení maximální prioritu před ostatními vlákny).
  • Přepracovaná logika ovládání. Asi nejvýznamnějším (a pro mě osobně těžko pochopitelným krokem) je prohození polohy potvrzovacích tlačítek a voleb v celém systému. Tlačítka OK, Ano a další jsou nyní v dialozích vždy vpravo, Ne, Storno pak vlevo. Je to přesně naopak, než bylo ve všech dosavadních verzích Androidu (a zvyklostem z dalších operačních systémů), a proto pokud jste byli zvyklí potvrzovat některé volby automaticky, budete si muset ze začátku dávat trochu pozor, co vlastně (ne)potvrzujete. Po aktualizaci telefonu na ICS jsem si takto málem smazal i nějaká data.
  • Přepracované Nastavení systému. To je nyní lépe strukturované, přičemž některé rychlé volby (jako vypnutí/zapnutí a nastavení bezdrátových sítí) jsou hned nahoře
  • Přepracovaný seznam Aplikací a Widgetů. Už na Honeycombu byly aplikace umístěny na jednotlivých obrazovkách, nyní k nim ale na další záložce přibyly Widgety (dříve byly pod tlačítkem “+”, které už na hlavní obrazovce není) a přímý odkaz od Obchodu Play
 

 
Už jste také získali aktualizaci na ICS přes OTA, anebo jste zvolili cestu ruční instalace (viz XDA)? A jak jsou na tom majitelé A501 a A100?

 

Komentáře

kuk

kuk

26.4.2012 11:28

pořadí mi někdo jak rootnout 4.03 a následně jak zprovoznit internet namobilni internet na huawei modemu do USB ? na starších ver. androida to prý šlo. ovšem nechci upravovanou verzi androida. diky všem moc za pomoc. ještě podotknu ze anglicky spis neumím než umím a pokud někdo vi jak nato v češtině návod ? diky všem za pomoc

Tommy

Tommy

26.4.2012 11:39

od včerejška jedu na této: http://forum.tegraowners.com/viewtopic.php?f=9&t=370 zatím spokojenost

Tommy

Tommy

26.4.2012 11:43

kuk: Thor ROM V160 má již podporu 3G usb huawei v sobě, takže by to mělo fungovat ;)

Kajik

Kajik

26.4.2012 13:32

Nevíte někdo prosím, zda bude v brzké době i aktualizace na “dvojče” a500 Packard bell tab g100? :)

martincz

martincz

26.4.2012 14:27

Zde v bazaru prodávám ACER A500 http://bazar.androidforum.cz/index.php?inzerat=14578 – mrkněte je tam i kontakt.

lorrisek

lorrisek

26.4.2012 15:49

já mám acer iconia tab a100 s oficiálním ics staženym z xda v česku bude až kdoví kdy :D

kuk

kuk

27.4.2012 6:21

kluci dika za odkaz ale to neni original romka ta je nejaka dodelavana – ja chci original rom ale aby se dala rootnout a slo doinstalovat nejak ten modem na 3g. pomuzete mi kde to najit ? ps: anglicky umim jen tak ze si to dam do prekladace .)

diky vsem

stanislavhrdlicka

stanislavhrdlicka

28.4.2012 21:43

Taky by mě zajímalo, zdali bude ICS pro PackardBell Liberty tab G100

mmxs

mmxs

28.4.2012 21:47

@ kuk
originál ICS s 3G modemem není. A asi ani nebude. Poslední verze originální ROM, do které ten patch s ovladači atp. šel doinstalovat byla snad 3.1.
A na to člověk potřeboval taky root a nahrát CWM (custom recovery). A když už má člověk CWM, tak jiná ROMka je pak maličkost.

Anna

Anna

29.4.2012 15:03

Mám acer a500 a s aktualizací rozhodně nejsem spokojená… tablet je asi púl roku stary a nikdy jsem s nim nemela orobkem, ale ted se pri použití Galerie sám od sebe resetuje, nepřehrává videa a nezobrazuje některé stránky na internetu… nevíte prosím někdo jestli se to nedá zrušit a vrátit zpátky?

Mem

Roman Nepšinský 0

29.4.2012 15:22

Anna: Nahrát tam zpátky starší ROM není tak jednoduchý proces a asi bude znamenat i vymazání uživatelských dat (tj. všechny nainstalované aplikace a nastavení). V tom případě bych spíš navrhoval udělat Factory Reset (provést tovární nastavení), aby byl aktualizovaný systém čistý, a pak znovu zkusit aplikace, které dělají problémy (Galerie, videa, …), protože to by normálně opravdu nemělo a je možné, že se to hádá s něčím, co bylo na tabletu nainstalované v předchozí verzi.

mmxs

mmxs

30.4.2012 6:39

Anna: pro jistotu doplním dobrou radu p. Nepšinského – tovární nastavení Vám vymaže všechna data, tak si je nezapomeňte před samotným úkonem z tabletu zálohovat na bezpečené místo (mimo tablet).

Absi76

Absi76

30.4.2012 11:01

Majitelé A501 zatím nic …

Rozhon

Rozhon

16.1.2013 10:37

Dobrý den prosím můžete mi někdo poradit, kde sehnat návod na tablet ACER A500 verse EC
Kopil jsem si jej a nevím si rady s obsluhou. Předem moc dekuji Rozhon

RSS (komentáře k článku)