ZTE Grand Memo – místo prvenství v testech z ostudy kabát

ZTEs-Grand-Memo-Phablet-Gets-Fully-Detailed-A-Month-Before-MWC-22-660×495

Čínský výrobce ZTE přivezl do Barcelony své dva klenoty – modely Grand S a Grand Memo. Představený Grand Memo nabídne obrovský 5,7″ HD displej a hlavně lákal novým Snapdragonem 800, který by jej měl výkonově katapultovat nad své konkurenty, kteří vsadili na slabší Snapdragon 600. Již na první pohled však bylo podezřelé, že by nový čip od Qualcommu dostal telefon značky ZTE, která je svými konkurenty zastiňována. A aby také ne, ZTE Grand Memo Snapdragon 800 nemá a co víc, nemá ani proklamovanou 2GB RAM paměť. Tyto údaje tvrdila oficiální tisková zpráva od ZTE, realita je ovšem jiná.

Obrovskému displeji HD rozlišení nestačí

Model Grand Memo se díky svému 5,7″ displeji stává jedním z největších mobilních telefonů na světě, přesto se společnost ZTE rozhodla, že bude tento displej pouze s HD rozlišením (1280 × 720 pixelů). Jemnost displeje se tedy vyšplhala na 258 ppi, což je ovšem hodnota, která by zapadala do standardu před rokem. Letošní rok se nese ve znamení Full HD rozlišení a displej 5,7″ by si takové rozlišení rozhodně zasloužil, neboť by jemnost displeje vzrostla na hodnotu 386 ppi. Jemnost blížící se hodnotě 400 nám již dává jistotu, že na naše oči čeká jemný a ostrý displej, na kterém lidské oko z rozumné vzdálenosti nedokáže rozpoznat jednotlivé pixely. To ale nejspíše nebude případ nového modelu Grand Memo.

zte-grand-memo_00000

Lákadlem měl být nový Snapdragon 800

Společnost Qualcomm, která stojí za zrodem rodiny procesorů Snapdragon, představila letos na začátku roku svá nová čipová řešení – Snapdragon 600 a Snapdragon 800. Zatímco model 600 je “pouze” vylepšeným Snapdragonem S4 Pro, Snapdragon 800 už se dočkal změn více a je založen na novější architektuře Krait 400 (versus Krait 300). Zatímco Snapdragon 600 se podařilo úspěšně vměstnat do několika zařízení (HTC One, Asus PadFone Infinity atp.), Snapdragon 800 na svůj přístroj teprve čeká. Tento čip by měl být podle Qualcommu až o 75 % výkonu rychlejší než starší Snapdragon S4 Pro, což je stále o pěkný kus výkonnější než Snapdragon 600, který pohání vlajkové lodě vládců mobilního trhu. Nebyli jsme nejspíše jediní, koho překvapilo, že by se měl tento nový čip poprvé objevit v přístroji čínské značky ZTE. Krátce po vydání tiskových prohlášení a rozšíření všech zpráv na internetu se ukázalo, že nás ZTE tahá za nos – v přístroji totiž není Snapdragon 800, ani Snapdragon 600 podle upraveného sdělení, ale pouze Snapdragon S4 Pro.

nexusae0_wm_IMG_2275

zte-grand-memo__00000

Hardware nezklame a nabídne to nejdůležitější

Kromě chybného údaje se Snapdragonem 800 přišla ještě jedna chybná informace – velikost paměti RAM není 2 GB, jak by se k novému Snapdragonu 800 hodilo, ale pouze 1 GB. ZTE opět (ne)boduje.

Uživatel sice může svá data nahrávat pouze na 16GB vnitřní paměť, naštěstí Číňané nezapomněli na slot pro MicroSD paměťové karty, a tak lze celkovou paměť rozšířit o dalších 32 GB. Pozadu se společnost snaží nezaostat ani fotoaparátem, který dostal 13MPx snímač. Papírově tedy za konkurencí nezaostává, ale ačkoliv nechceme ZTE křivdit, jsme přesvědčeni, že v reálných testech bude fotoaparát o nějaký ten kus za konkurencí. Baterie, která bude držet přístroj při životě, dostala kapacitu 3200 mAh a my uvidíme, co to bude znamenat v praxi a jak je nový Snapdragon (ne)náročný.

Systém Android se i přesto, že již společnost ZTE s Androidem 4.2 zkušenosti má, nejnovější verze nedočkal. Stále v útrobách sídlí “pouze” Android 4.1.2, čímž ovšem za svou konkurencí nezaostává (výjimkou je jen Asus PadFone Infinity s Androidem 4.2). Součástí by měla být také jakási nadstavba Mifavor UI, která systém Android do určité míry modifikuje a zkrášluje.

zte-grand-memo__00001

Specifikace

  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 800 S4 Pro, quad-core 1,5 GHz Krait, Adreno 320 GPU
  • RAM: 2 GB, 1 GB
  • Displej: 5,7″, LCD TFT, 1280 × 720 pixelů (HD), 258 ppi
  • Paměť: 16 GB, rozšiřitelná pomocí Micro SD o 32 GB
  • Baterie: 3200 mAh
  • Zadní kamera: 13 MPx
  • Přední kamera: 1 MPx
  • Síť: HSDPA, HSUPA; LTE, Cat3, 50 Mbps UL, 100 Mbps D
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi hotspot
  • OS: Android 4.1.2 s nadstavbou Mifavour UI

Prodej začne ve druhém čtvrtletí v Číně, do Evropy dorazí o něco později

O ceně zařízení zatím nepadla žádná slova, datum uvedení do prodeje však známe. Tedy spíše kvartál. Model ZTE Grand Memo by se měl začít v Číně prodávat ve druhém čtvrtletí letošního roku, do Evropy by měl ovšem dorazit o něco málo později (možná až v Q3?). Trochu nás překvapilo prohlášení, že specifikace se mohou v různých zemích a regionech lišit.

zte-grand-memo_00001

zdroj: androidpolice.com, gsmarena.comandroidcentral.com, androidpolice.com

mwc-banner-big1-300x181

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Osahali jsme si hodinky i’m Watch

Zprávičky Jan Dolejš Jan Dolejš
1 min. uložit na později

Komentáře (11)