TOPlist

Xiaomi Yeelight recenze: Bezchybné stropní světlo pro chytrou domácnost

xiaomi yeelight led stropni svetlo recenze

Chytré žárovky Xiaomi Yeelight patří k nejoblíbenějším na trhu, hlavně díky tomu, že skvěle fungují. Vzhledem k tomu, že se jedná o úspěšný produkt, Xiaomi vytvořilo mnoho dalších produktů z této řady. Vidět jsme mohli noční lampy, stolní lampičky ke stolu a také stropní světla. A právě na poslední jmenovaný produkt Xiaomi Yeelight se dnes podíváme blíže v recenzi. Světlo potěší snadnou instalací, jednoduchým ovládáním a v neposlední řadě se dokáže propojit s chytrými asistenty jako je Alexa nebo Google Home.

Obsah recenze stropního svítidla Xiaomi Yeelight

V balení Xiaomi Yeelight se nachází vše důležité

Obsah balení Xiaomi Yeelight vás ničím nepřekvapí, ale ani nezklame. V bílé krabici se nachází samotné světlo, dálkový ovladač, čtyři šrouby a dvě hmoždinky pro uchycení. Dále také manuály a další literatura. V balení z Gearbestu chybí návod v češtině nebo angličtině, naštěstí je instalace světla hodně jednoduchá, takže nic nebránilo v otestování svítidla. Navíc manuály v češtině se dají na internetu najít poměrně jednoduše.

obsah baleni xiaomi yeelight stropni svetlo

Jak je to s instalací Xiaomi Yeelight světla?

Instalace světla vám zabere chvilku. Ke stropu jednoduše pomocí šroubů a hmoždinek připevníte základnu, k ní připojíte napájecí kabely a poté samotné světlo zaklapnete. Jen si musíte dávat pozor na to, kde je fáze a kde není.

Minimalistický design a kvalitní zpracování

K designu samotného světla se toho moc dodat nedá. Jedná se o hodně plochý válec, kterého si v zhasnutém stavu ani moc nevšimnete. Patice, která se upevňuje na strop je kovová. Samotné světlo je z plastu. A to včetně stínidla, což možná někoho na první pohled zmate, protože z fotek to vypadá jako sklo. Nepůsobí to lacině, nikde se nic neprohýbá a vše dobře lícuje. Potěší to, že světlo splňuje certifikaci IP60. To ve zkratce znamená, že je prachuvzdorné a dovnitř by se neměl dostat prach.

Xiaomi svetlo yeelight

Druhá část tohoto světla se nachází v dodávaném dálkovém ovladači, který nám svým designem i velikostí připomíná herní ovladače pro mobilní virtuální realitu. Ovladač je vyroben z plastu a pro své účely poslouží více než dobře. Nachází se na něm celkem šest tlačítek. Zapnutí, vypnutí, režim měsíce, nastavení teploty barev a snížení/zvýšení jasu světla.

[aps_product_sz id=“525227″]

První spuštění světla Xiaomi Yeelight

Jakmile vše zapojíte, je potřeba nejprve spárovat dálkový ovladač. Párování je jednoduché, po zapnutí stačí podržet na ovladači tlačítka OFF a M, poté se signalizuje na ovladači připojování a po pár sekundách je hotovo. Poté už jsme se dostali k samotnému světlo. Z prvních dojmů nás zaujalo to, kolik různých režimů a módů světlo podporuje. Potěšilo nás také jednoduché ovládání. Světlo jde zapínat/vypínat vypínačem na zdi, přes dálkové ovládání, mobilní aplikaci anebo třeba chytré asistenty pomocí hlasu.

xiaomi yeelight svetlo

Svítidlo má hodně velký rozsah teploty barev od 2 700 K do 6 500 K. Doslova od sytě bílé až fialové po žlutou, která připomíná plamen svíčky. Světelný tok je 2000 lm. Regulovat se dá kromě teploty i jas. Na oba tyto úkony se dá využít dálkový ovladač nebo mobilní aplikace. Stropní světlo Xiaomi Yeelight má jmenovitý výkon 28 W, dokáže vyzářit opravdu hodně světla. Samozřejmostí je využití LED diod, takže je světlo i úsporné a nezatěžuje tak peněženku. A jak dlouho by mělo světlo dokázat svítit? Xiaomi udává dobu životnosti 25 tisíc hodin.

Xiaomi Yeelight Ceiling Light Review – My Favorite Ceiling Light!

Xiaomi Yeelight Ceiling Light Review - My Favorite Ceiling Light!

Propojení s telefonem a používání aplikace Yeelight

K ovládání stropního světla Xiaomi se využívá aplikace s názvem Yeelight. Dá se zdarma stáhnout z Obchodu Play, dostupná je pro zařízení s Androidem ve verzi 4.4 a vyšší či iOS 8.0 a novějším. A i když jsme měli čínskou verzi světla, tak potěší to, že aplikace je v češtině a nemusíte ani nic zásadního měnit v nastavení. S telefonem se světlo propojuje přes Bluetooth. Dokonce existuje možnost i ovládání přes chytré hodinky s Wear OS. Akorát se hodinky nepřipojují ke světlu, ale k telefonu, který následně pošle příkazy do světla. Světlo má i Wi-Fi 802.11 b/g/n, které slouží k dalšímu propojení s chytrou domácností Xiaomi.

xiaomi yeelight mobilni aplikace

Podobně jako spárování s ovladačem, i spárování s telefonem je jednoduché a rychlé. Stačí si zapnout světlo, zapnout na telefonu bluetooth a poté už jen postupovat podle pokynů, které se objeví na obrazovce. I nezkušeným uživatelům zabere spárování maximálně 3 minuty. To je u Xiaomi produktů velký pokrok kupředu, ještě rok zpátky bylo propojení s telefonem s hodně produkty chytré domácnosti doslova boj.

Samotná aplikace se používá velmi pohodlně, vše je přehledné a i když není v češtině, tak pomocí dobře zpracované grafiky každý pochopí ihned, co jaké tlačítko dělá. V hlavní nabídce naleznete výběr z několika možných režimů, mezi kterými se nachází i základní funkce jako je časované vypnutí, nebo naplánování zapnutí například na ráno místo budíku. Zajímavá je také podpora s Xiaomi Mi Band 3, kdy se využívá funkce sledování spánku. Světlo se automaticky vypne, pokud od náramku obdrží informaci o tom, že jste usnuli. Pokud vás mobilní aplikace zajímá více, doporučujeme naši starší recenzi Xiaomi Yeelight Bedside Lamp, kde se aplikaci podrobně věnujeme.

Noční režim potěší ty, kteří si například častou čtou před spaním, nebo dělají jiné věci. V tomto režimu se redukuje modré světlo, podobně jako to můžeme vídat na PC, telefonech či tabletech. Aktivace režimu nebo změna teploty/jasu se provede téměř ihned, jak v aplikaci, tak i přes dálkové ovládání je odezva velmi rychlá. Potěší také bezproblémová podpora Alexy od Amazonu, Google Assistant včetně Google Home anebo nástroje IFTTT.

Yeelight
Yeelight

Jaká je cena Xiaomi Yeelight YLXD01YL?

Prozatím jste si v našem testu mohli všimnout toho, že jsme v žádné části tohle stropní světlo nekritizovali. Z funkčního hlediska je vše v nejlepším pořádku. Co nás ale trochu negativně překvapilo, byla vyšší cena.  Za stropní světlo Xiaomi Yeelight zaplatíte normálně cca 1 800 Kč. Ušetřit můžete hlavně koupi ze zahraničí, kde na tahle světla bývají často slevové akce a jednoduše se dají doručit do CZ/SK. Pokud tedy s koupí nespěcháte, doporučujeme si na světlo vyhlédnout slevu. Prodává se také pod označením Xiaomi YLXD01YL.

Dá se očekávat, že nejbližší slevová akce bude na konci týdne, kdy se bude během Black Friday stropní světlo Xiaomi prodávat za cca 1 350 Kč s možností rychlého poslání z EU skladů. Čínská společnost již vytvořila i další stropní světlo s názvem Xiaomi Yeelight MOON, které má i barevné LED diody, zde už ale musíte počítat ještě s vyšší cenou, která se pohybuje kolem částky 4 tisíce Kč.

Závěr recenze stropního světla Xiaomi Yeelight

Už předchozí produkty z řady Xiaomi Yeelight nám ukázaly, že jsou hodně povedené a hledají se na nich horko těžko nějaké chyby. U stropního svítidla Xiaomi je tomu stejně tak. Rozhodně světlo můžeme doporučit všem, kteří chtějí vykročit do světa chytré domácnosti. Díky ovladači jej můžou používat i osoby, které nejsou technicky zdatné, nebo o ovládání přes telefon nemají zájem. Světlo funguje dobře, je kvalitně zpracované, instaluje se jednoduše. Z funkčního hlediska k němu nemáme žádnou výtku.

Je tu nicméně problém v tom, že u tohoto světla se nedá říct, že je levné. Ve spojení s Xiaomi produkty jde většinou o samozřejmost, takže nás vyšší cena nemile překvapila. Na druhou stranu jde o kvalitní výrobek, který je do posledního detailu dotažen, podobně jako třeba Yeelight Strip, nebo chytrá Yeelight LED žárovka.

Klady

+ Kvalitní zpracování
+ Velké množství režimů a funkcí
+ Jednoduchá instalace
+ Možnost vybrat si teplotu a intenzitu světla

+ Skvělá aplikace Yeelight

Zápory

– Vyšší cena

Za zapůjčení děkujeme společnosti Gearbest.

Vlastníte nějaké chytré světlo či žárovku? Jste s ním spokojeni?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)