Recenze Xiaomi Redmi Go: solidní Android telefon za 2 tisíce pro každého začátečníka

Xiaomi Redmi Go recenze

Myslíte si, že za 2 tisíce korun nelze koupit dobře fungující smartphone, který by pravidelně netestoval vaši trpělivost? O opaku se vás pokusí přesvědčit samotný Google prostřednictvím nejrozšířenějšího operačního systému v edici speciálně určené pro přístroje se slabým hardwarem – Android Go. V tomto konkrétním případě pak navíc internetový gigant spojil síly s čínským Xiaomi, a dal tak vzniknout telefonu Xiaomi Redmi Go. Jaká je ultralevná novinka na našem trhu? Jedná se skutečně o použitelný plnohodnotný smartphone? Nejen na tyto otázky se pokusíme nalézt odpověď v naší dnešní recenzi.

Obsah recenze Xiaomi Redmi Go

V balení Redmi Go naleznete nutný základ

Telefon Xiaomi Redmi Go se prodává v malé krabičce, svým půdorysem jen nepatrně přesahující rozměry samotného telefonu. Obsah balení je pak poměrně skromný a odpovídá tak nejnižší cenové kategorii do které Redmi Go patří. Krom telefonu samotného se tak v balení nalézá již jen sada příruček, nástroj pro vytažení šuplíčků pro karty a pochopitelně také USB kabel a napájecí adaptér. Ten má bohužel výkon pouze 5W – jedná se tedy o 5V/1A adaptér.

Xiaomi Redmi Go balení

Xiaomi Redmi Go nabídne design ze staré školy

Xiaomi Redmi Go v nás na první seznámení vzbudil pocity nostalgie. Jeho design totiž nese prvky, které jsme si již odvykli u současných smartphonů vídat. Vzhledem k ceně telefonu není žádným překvapením využití plastové konstrukce a většinu přístroje tak tvoří plastová vana do které je usazena čelní strana s tvrzeným krycím sklem. Okraj čelní strany pak lehce vystupuje nad povrch skla, při položení telefonu displejem dolů se tak nemusíte bát o jeho poškrábání.

Xiaomi Redmi Go záda

Pod displejem se pak nalézá trojice senzorových tlačítek sloužících k navigaci systémem. Pokud máte již nějaké zkušenosti s levnými telefony značky Xiaomi, pravděpodobně vás nepřekvapí, že tlačítkům chybí podsvícení. V tomto konkrétním případě jsou i jejich symboly nevýrazné díky čemuž je příliš dobře neuvidíte ani za denního světla. Další komplikací může být také fakt, že Xiaomi používá opačné rozložení tlačítek oproti většině výrobců, a i čistému Androidu samotnému. Úplně vlevo se tedy nalézá tlačítko pro vyvolání menu naposledy spuštěných aplikací, uprostřed si své místo uhájilo domovské tlačítko a napravo se přesunulo tlačítko zpět. Zpočátku tak mohou být navigační tlačítka zdrojem překlepů, na jejich rozložení i špatnou viditelnost se však dá po čase zvyknout.

Pomineme-li výše zmíněné negativa spojené s nepodsvícenými navigačními tlačítky, musíme uznat, že ergonomie patří mezi silné stránky telefonu Xiaomi Redmi Go. V první řadě za to může výše zmíněné plastové tělo se zaoblenými tvary. To má navíc relativně kompaktní rozměry, a tak nejenže padne pohodlně do dlaně, ale také jsme díky tomu neměli problém obsloužit veškeré ovládání telefonu jednou rukou.

Barevné varianty telefonu Xiaomi Redmi Go

Telefon lze na našem trhu sehnat ve dvou barevných variantách. Pro konzervativnější uživatele je zde přítomna nenápadná černá verze. Námi testovaná jasně modrá s černou přední stranou je o poznání živější. Ocení ji tak zejména mladší ročníky či ti, kteří preferují nápaditější barevná provedení.

Xiaomi Redmi GO barevné varianty

Příslušenství pro Xiaomi Redmi Go

Smartphone Xiaomi Redmi Go je na našem trhu zatím úplná novinka, z čehož plyne, že se zde na něj momentálně nedá sehnat prakticky žádné příslušenství. To tak budete momentálně nuceni nakupovat z různých čínských obchodů. Na jednu stranu si tak budete muset na příslušenství chvíli počkat, na stranu druhou za příslušenství k velmi levnému telefonu alespoň moc nezaplatíte. K dispozici jsou různá temperovaná skla, která pořídíte těsně pod hranicí 1 $ za kus kožená flipová pouzdra či TPU obaly nejrůznějších designů. Nás zaujalo například pouzdro kombinující měkký silikonový vnitřek tvrdou vnější stranou s imitací broušeného hliníku.

Xiaomi Redmi Go příslušenství

Obraz i zvuk Xiaomi Redmi Go překvapí

Od telefonu s cenou okolo 2 tisíc asi nelze v oblasti displeje očekávat mnoho, přesto je pro nás Xiaomi Redmi Go poměrně milým překvapením. Jedná se o 5″ panel s HD (1280 x 720 px) rozlišením a tím pádem i klasickým 16:9 poměrem stran. Díky tomu činí jemnost obrazu na tuto cenovou kategorii výborných 294 ppi. Zvlášť vděční jsme, že Xiaomi již nechalo zastaralou TN technologii u ledu a displej je tak typu IPS. Ta zajišťuje dobré barevné podání společně s pozorovacími úhly. Maximální jas displeje činí 380 nit díky čemuž sice není čitelnost na slunci zrovna excelentní, s telefonem však lze i tak bez velkých komplikací pracovat.

Xiaomi Redmi GO displej

Na slušné úrovni je zvukový výstup 3,5mm jacku. Ten lze navíc ještě upravit systémovým ekvalizérem s předpřipravenými nastaveními pro různé typy sluchátek Xiaomi. Audiofila zvukový výstup pochopitelně neuchvátí, pro běžný poslech je však dostatečný. Příjemným překvapením byl i zvuk z hlasitého reproduktoru – ten má solidní hlasitost a netrpí na „plechový efekt“. Reproduktor sice k poslechu hudby moc dobře neposlouží, to by od něj ale čekal asi jen málokdo. Na trhu je však rozhodně mnoho výrazně dražších telefonů, které hrají citelně hůř než Xiaomi Redmi Go.

Úsporný hardware

Uvnitř telefonu se nalézá chipset Qualcomm Snapdragon 425. Ten představuje mírně inovovanou verzi kdysi velmi populárního Snapdragonu 410, který spatřil světlo světa již před pěti lety. Už to napovídá, že se o žádného rychlíka jednat nebude, což ostatně potvrzují i parametry chipsetu. Využit je zde 28nm výrobní proces, procesor se čtyřmi jádry Cortex-A53 o frekvenci 1,4 GHz a o grafiku se stará čip Adreno 308. Operační paměť má velikost 1 GB a interní úložiště nabídne 8 GB prostoru pro uživatelská data. Přítomen je naštěstí slot pro paměťové karty, které lze využít i jako rozšíření interního úložiště a uživatel na ně tak může například instalovat aplikace.

V benchmarku AnTuTu telefon získal skóre 34 tisíc bodů. Vyzkoušeli jsme i hry, včetně graficky propracovanějšího titulu Asphalt 8: Airborne (nejnovější Asphalt 9 telefon nepodporuje). S touto závodní hrou si telefon poradil ještě vcelku dobře a vyjma občasného chvilkového snížení snímkovací frekvence hra fungovala na telefonu dobře. Přesto zde raději počítejte s hraním jen graficky méně náročných titulů.

Xiaomi Redmi GO asphalt 8

Bezdrátová konektivita obsahuje „povinný“ základ v podobě Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1 a LTE s podporou všech u nás potřebných pásem. Potěšila nás přítomnost dvou slotů pro SIM a jednoho pro microSD – uživatel tak nebude muset volit mezi druhou SIM kartou a paměťovou kartou. Příjem signálu je i díky použité plastové konstrukci na vynikající úrovni a neměli jsme s ním problém ani na místech, kde některé telefony již signál ztrácí úplně nebo jsou odkázány na EDGE a LTE síť nechytnou, jelikož je její signál již slabší.

Specifikace telefonu Xiaomi Redmi Go

[aps_product_sz id=“544878″]

U Redmi Go vás potěší skvělá výdrž na baterii

Telefon disponuje uživatelsky nevyměnitelnou baterií o kapacitě 3 000 mAh, která v kombinaci s úsporným hardwarem a displejem o nižším rozlišení dává příslib solidní výdrže na jedno nabití. Ten se nám potvrdil i během testování. S málokterým telefonem se nám povede dosáhnout na třídenní výdrž na jedno nabití, a právě s Xiaomi Redmi Go se nám to povedlo – byť s odřenýma ušima. Dvoudenní výdrž i při častém používání tak pro telefon nepředstavuje problém. Dokážeme si dokonce představit, že málo náročný uživatel, pro kterého je tento telefon určen a který jej bude využívat primárně pro telefonování, sms a občasné prohlížení internetu bude nabíjet tak jednou za 4-5 dní. Stinnou stránkou je zde pak nabíjení, které trvá originálnímu 5V/1A adaptéru z 15 na 100% dlouhé 2 hodiny 40 minut. Nepomůže bohužel ani připojení výkonnější nabíječky.

Android Go plní svou funkci se ctí

Jak již samotný název telefonu napovídá, Xiaomi Redmi Go využívá operační systém Android Go, který je vyvinut speciálně pro telefony nejnižší cenové kategorie. Během testování byla v telefonu konkrétně odlehčená verze Androidu 8.1 s lednovou bezpečnostní aktualizací. Android Go lze zjednodušeně připodobnit k programu Android One. Také zde by měly být garantovány pravidelné aktualizace a systém Android je zde ve své původní podobě bez jakékoli grafické nadstavby výrobce. Jedním z rozpoznávacích znaků Androidu Go je tak jeho uživatelské prostředí, které je navíc ušetřeno zbytečně náročných grafických efektů.

V tomto konkrétním případě je v systému přítomno několik málo vylepšení přímo od Xiaomi. O systémovém ekvalizéru jsme již hovořili. První, čeho si všimnete je však Mint Launcher, což je odlehčená verze Poco Launcheru, který nalezneme v telefonu Xiaomi Pocophone F1. Dále zde máme Mint browser, který z našich zkušeností na telefonu funguje velmi dobře, dokonce lépe než, rovněž předinstalovaný, upravený Chrome.  V neposlední řadě Xiaomi přidalo aplikaci Čistič, která funguje obdobně jako Files Go od Googlu a uživateli tak pomáhá čistit paměť telefonu od nepotřebných dat.

Aplikace optimalizované pro Android Go

Prim zde ovšem pochopitelně hrají aplikace od Googlu, které mají často přídomek „Go“. To znamená, že se jedná právě o aplikaci optimalizovanou pro systém Android Go a slabší hardware na kterém tento systém vždy běží. Zmínit můžeme například aplikace Maps Go, Gmail Go či YouTube Go, které nám trochu otravovalo život nutností zvolit kvalitu videa při každém spuštění aplikace. Zajímavá je aplikace Google Go, zde se nejedná jen o odkaz na vyhledávač či stream novinek. V aplikaci, která slouží jako zjednodušený prohlížeč, totiž naleznete odkazy na webové aplikace nejrůznějších služeb jako Facebook, Instagram, Reddit, YouTube a mnoha dalších. Vedle toho zde pak můžete spustit také různé jednoduché hry – třeba legendárního hada nebo Solitaire. Škoda jen, že Google do Obchodu Play nepřidal sekci určenou pro aplikace vhodné pro slabší telefony, kam by šly zařadit nejen jeho „Go“ aplikace ale i podobné počiny jiných vývojářů – například Facebook a jeho Lite aplikace.

A jak si se systémem Android Go poradil hardware telefonu Xiaomi Redmi Go? Řekli bychom, že až překvapivě dobře. Systém na telefonu funguje poměrně svižně, k žádným vyloženým zásekům nedochází, byť občasného chvilkového zpomalení jsme se během testování dočkali. Rovněž je potřeba počítat s delším časem spouštění aplikací, to však není nic, co by cílovou kategorii tohoto telefonu mělo trápit.

Fotoaparát Xiaomi Redmi Go je jen na momentky

Hlavní fotoaparát telefonu Xiaomi Redmi Go disponuje rozlišením 8 MPx, světelností objektivu f/2.0 a automatickým ostřením. V této oblasti jsme od telefonu moc nečekali a toto naše „očekávání“ se víceméně i naplnilo. Byť musíme uznat, že za dobrých světelných podmínek se fotoaparát snaží a dokáže pořídit fotku použitelnou například pro sdílení na sociálních sítích. Se zhoršujícím se světlem však rapidně klesá i kvalita snímků, které v noci pro vysoký šup připomínají spíš vodomalbu než fotografii.

Zrovna tak video není zrovna na vysoké úrovni. Telefon jej sice zvládá pořizovat až ve FullHD rozlišení, při pohledu na něj to však vypadá spíše na interpolaci z nižšího rozlišení. Navíc udržet stabilní neroztřepaný záběr je prakticky nadlidský úkol a ani plynulost není nejlepší. Nepříliš kvalitní fotografie či video však rozhodně není ničím, co bychom chtěli telefonu za 2 tisíce vyčítat.

Fotografie ze Xiaomi Redmi Go

Video ze Xiaomi Redmi Go

Xiaomi Redmi Go – testovací video

Xiaomi Redmi Go - testovací video

Cena a konkurence telefonu Xiaomi Redmi Go

Dle serveru Heureka.cz lze telefon Xiaomi Redmi Go na našem trhu pořídit již od 1 750 Kč s DPH. (Heuréka) To je vskutku přívětivá cena za obstojně fungující smartphone. I pro to je poměrně obtížné hledat pro Xiaomi Redmi Go tu správnou konkurenci.

Nokia 1

U některých prodejců se ještě dají nalézt zbytkové kusy telefonu Nokia 1, který jako první přinesl na náš trh Android Go. V přímém porovnání s Xiaomi Redmi Go však nemá Nokia moc šancí. Prakticky ve všech ohledech je totiž Xiaomi Redmi Go lepší volbou. Jediným argumentem pro koupi Nokie tak je rovněž slušná výdrž na baterii a možnost její uživatelské výměny společně s možností měnit barevné zadní kryty telefonu.

Nokia 1 zadni kryt

Xiaomi Redmi 6A

Zavařit Redmi Go by to teoreticky mohl o 700 korun dražší stájový kolega v podobě telefonu Xiaomi Redmi 6A. Ten nabídne o něco větší, 5,45″ HD+ displej s moderním poměrem stran 18:9, o něco málo výkonnější chipset a především 2 GB RAM. Na straně Redmi Go pak stojí především dobře optimalizovaný systém Android Go a právě ultra nízká cenovka.

redmi 6A

Závěr recenze Xiaomi Redmi Go

Xiaomi Redmi Go je pro nás milým překvapením. Jedná se o jasný důkaz, že i takto levný počin může v praxi dobře fungovat jako plnohodnotný smartphone bez nutnosti zásadních ústupků. Jedná se tak o vynikající potenciální první smartphone či úplně první telefon pro dítě. Spokojeni jsme byli zejména s dobrým fungováním operačního systému, který naše nervy oproti očekáváním vůbec nepotrápil a ocenit musíme také velmi dobrou výdrž na baterii či podporu Dual-SIM bez nutnosti volit mezi paměťovou a SIM kartou. Největším prohřeškem je v našich očích velmi pomalé nabíjení a také fotoaparát je opravdu jen na momentky, to však s přihlédnutím k ceně a ostatním kvalitám telefonu rádi promineme.

Klady

+ nízká cena
+ slušný displej
+ Android Go
+ sloty pro dvě SIM a jednu paměťovou kartu
+ výdrž na baterii

Zápory

– velmi pomalé nabíjení
– kvalita fotoaparátu

Za zapůjčení děkujeme Xiaomi-Czech.cz.

Jak se vám líbí Xiaomi Redmi Go?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)