Krokoměr pro psa, hlídání květiny a další. Vyzkoušeli jsme Xiaomi gadgety, které možná neznáte

Xiaomi Gadgety

Společnost Xiaomi má ve svém portfoliu nespočet zařízení a dávno se již neomezuje pouze na smartphony. My jsme pro vás vybrali netradiční Xiaomi gadgety, které možná ani neznáte. Krokoměr na psa, hlídání květin, selfie blesk nebo třeba měřič čistoty vody?

Xiaomi Mi Plant – hlídejte své květiny

Je to již nějaký čas, kdy jsme vám představili zařízení Parrot Flower Power, které hlídá vaše květiny. Do podobného počinu se pustila i společnost Xiaomi, která představila Mi Plant. Co takové zařízení umí? Jednoduše hlídat kvalitu půdy, vlhkost, dostatek světla či teplotu u vaší květiny. Malé zařízení stačí zasunout do květináče k vaší květině a všechny informace budete mít ihned na vašem smartphonu. Toto zařízení patří rozhodně mezi nejpodivnější Xiaomi gadgety na trhu.

Xiaomi-gadgety-Mi-Plant-3

Konstrukce samotného zařízení je sympatická, podobně jako ostatní podobné Xiaomi gadgety je i zde k napájení použita knoflíková baterie, která má vydržet několik měsíců. O stavu informuje samotná aplikace. Zařízení je samozřejmě voděodolné, aby mohlo být ve vlhké zemině. V první řadě jsme použili oficiální aplikaci Mi Home, která se přes Bluetooth propojila se smartphonem. Její část určena Mi Plant je však v čínštině. Naštěstí existuje na internetu aplikace Flower Care, což je verze přeložená do angličtiny.

V ní se lze opět připojit k zařízení přes Bluetooth a sledovat všechny potřebné údaje. Na výběr máme i obrovskou databázi rostlin, ze které si můžeme vybrat naší sledovanou květinu. Aplikace nám pak sama doporučí, jaké potřeby květina má a srovná je se současným stavem. Vždy tak budeme vědět, co máme pro dobro rostliny vylepšit.

Závěrečný verdikt: Mi Plant patří určitě mezi zajímavé Xiaomi gadgety, které se ale zároveň nestanou masovou záležitostí. Ti, kteří se nechtějí strachovat o svou květinu a chtějí mít neustálý přehled, Mi Plant samozřejmě ocení. Pro ty ostatní je to spíše úsměvná ukázka, kam až sahají moderní technologie. V tomto ohledu nelze Xiaomi Mi Plant téměř nic vytknout – možná snad kdyby zařízení komunikovalo přes Wi-Fi a mohlo samovolně zasílat notifikace, že je potřeba něco vylepšit. A to i v případě, že nejsme doma. Cena takového zařízení se pohybuje okolo 350 Kč bez DPH na čínském trhu.

Xiaomi bezdrátový reproduktor

Společnost Xiaomi stojí rovněž za plejádou audio zařízení, mezi která patří sluchátka i Bluetooth reproduktory. Nám se do rukou dostal nejmenší model, který přímo vybízí k cestování. Vejde se i do kapsy, je lehký, vydrží nepřetržitě hrát několik hodin a díky kovové konstrukci odolá i méně šetrnému zacházení.

Průměr reproduktoru činí pouhých 5 cm a otvor na poutku láká k zavěšení na batoh či třeba řídítka kola. Poutko jsme ale v balení nenašli. Konstrukce z kovu je sympatická a reproduktor působí luxusním dojmem. Hrany jsou trochu ostřejší, ale zároveň zbroušeny tak, aby reproduktor neřezal a nepoškodil další zařízení třeba v batohu.

Nabíjecí konektor MicroUSB a zapínací tlačítko je umístěno ve spodní části, více ovládacích prvků nehledejte. Výdrž reproduktoru se pohybuje okolo 4 hodin nepřetržitého hraní, což se samozřejmě mění v závislosti na hlasitosti a přehrávané hudby. Nabíjení pak trvá okolo 3 hodin. Z pohledu výdrže se tedy jedná spíše o průměr, vzhledem k velikosti to ale není zase takové překvapení.

Xiaomi-gadgets-bluetooth-reproduktor-1

A zvuk? Vzhledem k velikosti reproduktoru jsme nečekali zázraky, výsledná kvalita nás ale možná trochu zklamala. Nemůžeme se ubránit dojmu, že výsledný dojem není zase o tolik lepší než reproduktory u mobilních telefonů (v případě těch nejkvalitnějších, zpravidla u vlajkových modelů). Zvuk působí trochu “plechově”, ztrácí se přesnost a čistota, při vyšší hlasitosti navíc začne mírně chrčet.

Závěrečný verdikt: Bluetooth reproduktor od Xiaomi se hodí především pro ty, kteří hledají extrémně skladný a přenosný bezdrátový reproduktor, který vydrží několik hodin na jedno nabití. Musí se však jednat o uživatele, kteří nutně netouží po výborné kvalitě zvuku. Ta je totiž spíše podprůměrná. Vyvažuje to alespoň rozumná cena 590 Kč.

Xiaomi Amazpet – krokoměr pro psa

Xiaomi gadgety nemusí být primárně určeny pouze pro nás, ale i pro naše čtyřnohé mazlíčky. Čínská společnost představila i krokoměr, který se zavěsí za obojek psa a měří jeho denní aktivitu. Funguje to obdobně jako krokoměry na ruku – měřena je denní aktivita i kvalita spánku. Samotný krokoměr je tvořen kovovým jádrem, které je vsunuto do silikonového obalu. Ten lze snadno přichytit na vodítko a měl by odolat bez problémů dešti (IP56). Ponoření do vody by ovšem přežít nemusel. Na přední straně se nachází barevná LED dioda, kterou lze využít při nočním venčení. Po vyndání z obalu je na zadní straně QR kód, kam lze umístit informace o vlastníkovi.

Xiaomi-gadgety-krokomer-na-psa-2

Zlobivá synchronizace

Zařízení komunikuje přes Bluetooth prostřednictvím aplikace Amazpet. Při úvodním nastavení jsme vybrali pohlaví, jméno a věk psa. Jsou zde na výběr i nejznámější plemena psů, Český fousek však chyběl (nahradili jsme Německým drátosrstým). Celý proces párování proběhl rychle a bez větších problémů. Úvodní obrazovka připomíná aplikaci Mi Fit a jsou zde ihned zobrazeny údaje o pohybu našeho mazlíčka. Reálné hodnoty lze samozřejmě jen těžko ověřit, vzdálenost z procházky ale přibližně odpovídá (v našem případě je o poznání delší, než jsme ušli my, což je dáno vysokou aktivitou psa i během procházky).

Šikovná je funkce, kdy v noci přívěsek bliká volitelnou barvou – lze nastavit dobu, kdy bude svítit, nebo ponechat automatický režim. Jako každý krokoměr si i Xiaomi Amazpet pamatuje veškeré údaje a po připojení k telefonu jen dojde k synchronizaci. Bohužel se nám často stávalo, že se ke krokoměru připojit nešlo. Nápověda doporučila restartovat telefon, což téměř vždy pomohlo. Stávalo se nám to se třemi různými telefony, takže skoro věříme, že jde o vlastnost. Napájení je řešeno baterií CR2032, která vydrží mezi 1,5 – 4 měsíci podle aktivity vašeho mazlíčka.

Závěrečný verdikt: Krokoměr pro psa od Xiaomi funguje dobře, až na občas problematičtější spárování s telefonem, které ne vždy vyšlo napoprvé. Spíše v nás koření otázka, k čemu je vlastně takové zařízení dobré? Sledovat aktivity svého mazlíčka je sice důležité, ale nejsme přesvědčeni, že jej zrovna musíme ověsit krokoměrem. Tak či tak se jedná o zajímavý Xiaomi gadget, cena činí okolo 500 Kč bez DPH na čínském trhu.

Xiaomi Mi TDS – měřič čistoty vody

Věc, která na první pohled připomíná větší propisovací pero nebo těhotenský test, představuje detektor čistoty vody. Jednoduše po zasunutí do vody změří, zda je pro lidský organismus bezpečné danou tekutinu vypít. Předem je potřeba říci, že Mi TDS patří mezi Xiaomi Gadgety, které nelze propojit s telefonem. Mají jen svůj displej, na kterém zobrazí vše důležité.

A co vlastně displej zobrazí? Hodnotu PPM, která značí kvalitu vody. Hodnota 1 značí nejvyšší kvalitu, opačné číslo 9999 pak nepitnou a zdravotně závadnou tekutinu. Měření probíhá zcela jednoduše tak, že krček detektoru ponoříme do vody – elektrody následně změří vodivost a určí výsledné číslo. Celý proces je okamžitý. Celé zařízení je snadno přenosné, lehké, disponuje pouze jedním tlačítkem a napájí jej dva knoflíkové články AG13.

Parametr TDS znamená v překladu celkové množství rozpuštěných pevných látek (Total Dissolved Solids). Díky elektrodám dokáže tento přístroj změřit množství organických i anorganických látek rozpuštěných ve vodě. Jednotka TDS je mezinárodní jednotkou využívanou pro měření čistoty vody.

Xiaomi-gadgety-mi-tds-1

Jaké hodnoty jsme naměřili? V Pražské části Prosek ukazoval Xiaomi Mi TDS u vody z vodovodu hodnotu okolo 200 PPM, což mimo jiné značí, že zde příliš kvalitní pitná voda není. Naopak louže z čerstvého deště má hodnotu 30 PPM. Pokud bychom z louže odebrali vzorek třeba o den později, už by dosahoval daleko vyšší hodnoty a voda by nebyla zdraví nezávadná.

Závěrečný verdikt: Mi TDS patří mezi netradiční Xiaomi gadgety, ale plní přesně to, co výrobce slibuje. Pokud často cestujete a rádi byste v přírodě měli po ruce měřič čistoty vody, Xiaomi Mi TDS bude dobrou volbou. Uplatnění v domácnosti bychom asi jen tak nevymysleli. Cena na českém trhu se pohybuje okolo 500 Kč.

Xiaomi ZMI MicroUSB kabel

Drobnost, která potěší. Tak by se dal označit netradiční kabel, který poslouží k nabíjení telefonu i přenosu dat, navíc do něj lze připojit ještě další zařízení. Samotný USB-A konektor je totiž speciálně navržen tak, aby se do něj i po zasunutí do zdířky počítače dal připojit další kabel. K čemu je to vlastně dobré? Představte si, že máte omezený počet slotů v notebooku a potřebovali byste připojit mobilní telefon pro výměnu dat a zároveň napájet další zařízení. Pak tento kablík poslouží skvěle.

Je ovšem mylná představa, že lze tímto způsobem zároveň přistupovat k datům v telefonu a třeba prohlížet flash disk. Z USB konektoru jsou totiž vyvedeny jen napájecí vodiče, takže sem lze připojit přístroje pouze za účelem napájení. Jeden telefon tedy můžete nabíjet i přistupovat k datům, ten druhý už však jen nabíjet. Oba si ovšem logicky rozdělí proud z USB konektoru, který je u zásuvek v PC většinou 0,5 Ampér. A to není mnoho. Teoreticky lze tento kabel použít i pro nabíjení dvou telefonů z jedné nabíječky. Druhý telefon, který je připojen dalším kabelem, si však nevezme více než 500 mA bez ohledu na nabíječku.

Xiaomi-gadgety-USB-kabel-4

Závěrečné hodnocení: Pokud se poohlížíte po datovém kabelu, který byste občas použili i jako možnost nabíjet dvě zařízení současně, může tento gadget posloužit dobře. Smířit se však musíte s tím, že takové nabíjení bude pomalé. Kabel lze na českém trhu pořídit za cenu okolo 400 Kč.

Xiaomi selfie blesk

Mezi Xiaomi gadgety se objevila i výbava pro uživatele, kteří rádi pořizují selfie fotografie. Tento jednoduchý blesk lze zapojit do slotu pro 3,5mm jack. Většina mobilních telefonů nedisponuje LED bleskem na přední straně displeje, a proto se tento otočný blesk může pro selfie hodit. Jack konektor v telefonu slouží pouze jako místo k přichycení k telefonu, žádným jiným způsobem blesk s telefonem nekomunikuje.

Xiaomi selfie blesk disponuje vlastní baterií i zapínacím tlačítkem, které je nutné zmáčknout před počátkem fotografování. Světlo zůstane svítit 25 sekund, poté se automaticky vypne. Baterie je integrovaná a lze ji dobíjet USB konektorem díky speciálnímu kabelu v balení. Poslouží tedy počítač, nabíječka či redukce OTG v telefonu. Díky tomu není energie čerpána z telefonu. Intenzita světla je dostatečná a pro tvorbu selfie se může hodit.

Xiaomi-gadgety-Mi-Flash-4

Závěrečný verdikt: Pokud se poohlížíte po možnosti, jak tvořit selfie fotografie i za zhoršených světelných podmínek, tuto drobnost mezi Xiaomi gadgety byste neměli minout. Cena činí 490 Kč.

Xiaomi nabíječka do auta

Na závěr nejspíše to nejlepší, co jsme mezi Xiaomi gadgety nalezli – nabíječka do auta. Ta vyniká především svou konstrukcí a zpracováním. Díky malým rozměrům žádným způsobem zbytečně „netrčí“ z 12V zásuvky, navíc je tělo kvalitně zpracováno z kovu. Potěší i dva USB konektory, které zvládnou současně nabíjet zařízení. Velikost proudu je pak při využití jednoho portu maximálně 2,4 A, což pro rychlé nabíjení většiny smartphonů bohatě stačí. Při použití obou portů si pak zařízení rozdělí 3,6 A, což je opět výborná hodnota. Reálné hodnoty se tomu opravdu blíží a této nabíječce je skutečně těžké něco vytknout.

Xiaomi-gadgety-roidmi-4

Závěrečné hodnocení: Tuto nabíječku od Xiaomi považujeme za nejpovedenější gadget z našeho dnešního výběru. Kompaktní konstrukce, kvalitní kovové zpracování, dva USB konektory i vysoká rychlost nabíjení. To vše dostanete za cenu 590 Kč.

Jaké Xiaomi gadgety vás zaujaly nejvíce?

Za zapůjčení produktů děkujeme společnosti Beryko.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)