TOPlist

Wifi Inspector: nemáte v bezdrátové síti vetřelce?

wifi_inspector_ico

Určitě to znáte: připojíte se k domácí bezdrátové síti svým chytrým telefonem a během několika okamžiků zjistíte, že načítání stránek a datové přenosy probíhají nečekaně pomalu. Může se tak dít z několika důvodů: buď je problém u poskytovatele připojení, nebo je chyba v routeru, jeho umístění a konfiguraci, ale s největší pravděpodobností tkví příčina pomalých přenosů v tom, že někdo další bezohledně stahuje větší množství dat. Jak hříšníka odhalit? Jednoduše s aplikací Wifi Inspector, která vám ukáže, jaká další zařízení jsou připojena k vašemu routeru.

Wifi Inspector: nemáte v bezdrátové síti vetřelce? Wifi Inspector: nemáte v bezdrátové síti vetřelce?

Aplikaci vytvořil jeden z uživatelů vývojářského diskuzního fóra XDA, vystupující zde jako LK Interactive Services. Jedná se o jednoduchý nástroj, který prohledá bezdrátovou síť a poskytne seznam připojených zařízeních spolu s podrobnými informacemi. Vše se odehrává v čistém, minimalistickém rozhraní. Pro lepší přehlednost aplikace umí ukládat známá zařízení, takže snadno rozeznáte ta, která jsou v síti nová, nebo v ní nemají co pohledávat.

Co Wifi Inspector slibuje?

Aplikace vám pomůže najít odpovědi na následující otázky a problémy:

  • Chcete vědět, jestli je někdo připojen k bezdrátové síti bez vašeho svolení?
  • Přenosy dat jsou pomalé a máte podezření, že někdo využívá vaše internetové připojení?
  • Bojíte se, že soused může mít přístup k vašim osobním údajům?

Wifi Inspector vám poskytne relevantní údaje, jako jsou IP adresy, výrobce (síťové karty), názvy zařízení a MAC adresy.

Program je k dispozici v následujících jazycích:

  • španělština
  • angličtina
  • italština
  • katalánština
  • ruština
  • francouzština

Jak Wifi Inspector funguje v praxi?

Nástroj ve verzi 3.3 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy S III s alternativní ROMkou CyanogenMod 11.0 M9 (Android 4.4.4), jako jazyk nám byla nastavena angličtina, přičemž jsme nenašli možnost změny.

Po spuštění nejprve proběhne krátká úvodní obrazovka, poté se zobrazí informace o bezdrátové síti, ke které je zařízení připojeno, konkrétně:

Základní informace o síťovém připojení Základní informace o síťovém připojení

  • Network – název sítě, do které je telefon/tablet připojen (tzv. SSID).
  • IP – IP adresa, která byla zařízení přidělena DHCP serverem routeru.
  • MAC Address – jedinečný identifikátor síťové karty telefonu či tabletu.
  • Gateway – výchozí brána sítě, tedy IP adresa zařízení, skrze které probíhá komunikace (typicky zde bude IP adresa bezdrátového routeru).
  • Network masc – maska sítě, rozhodující o směrování síťového provozu.
  • Speed – rychlost sítě. Zde se nejedná o reálné měření rychlosti přenosů, ale pouze teoretickou maximální rychlost, vycházející z podporovaných standardů Wi-Fi.
  • DHCP Server – IP adresa serveru, který zařízení přidělil IP adresu. V běžné síti se jedná o adresu Wi-Fi routeru, ke kterému jste připojeni.
  • DNS – IP adresy serverů, které se starají o překlad jmenných názvů na IP adresy (např. přeloží zadání www.svetandroida.cz na 93.185.102.156). Většinou se opět jedná o adresu routeru, nicméně můžete zde také najít IP DNS serverů poskytovatele, či alternativní DNS, jako např. Google (8.8.8.8 a 4.4.4.4).

Na jedné obrazovce tak získáte okamžitý přehled o všech podrobnostech aktuálního síťového připojení.

Prozkoumáváme síť, aneb Nemáme tu nezvaného hosta?

To nejzajímavější se ovšem skrývá pod tlačítkem Inspect Network. Asi již správně tušíte, že právě tady budete začínat průzkum sítě. Pokud na něj klepnete, začne zařízení procházet („skenovat“) síť a postupně vypíše všechna zařízení. Závěrem přidá zprávu o tom, zda byla zjištěna zařízení, která nezná (Unknown devices in the network). Pochopitelně nemůže chybět ani údaj o zařízení, ze kterého sken spouštíte. V průběhu i po dokončení testu je v horní části obrazovky zobrazen počet nalezených zařízení. Seznam lze průběžně aktualizovat stiskem tlačítka Update list.

Seznam zjištěných zařízení - jedno známé, druhé neznámé Seznam zjištěných zařízení – jedno známé, druhé neznámé

Seznam zjištěných zařízení - všechna známa Seznam zjištěných zařízení – všechna známa

My jsme při prvním testování našli ještě jedno připojené zařízení – jednalo se o telefon Sony Xperia Z1 Compact a Wifi Inspector byl schopen zjistit jeho IP adresu a MAC adresu síťové karty. „Fajfkou“ jsou v seznamu označena zařízení, která uživatel deklaroval jako „známá“ (tj. ta, jež mají v síti co pohledávat), „křížkem“ naopak ta, jež aplikace nezná. Seznam „důvěryhodných zařízení“ lze kdykoli smazat tlačítkem Menu-Delete known devices list.

Po klepnutí na zařízení se zobrazí další podrobnosti – IP adresa, výrobce síťové karty, jméno a MAC adresa. Pokud síťový prvek znáte, můžete mu přes textové pole Wants set name přiřadit jméno a tlačítkem Is known ho označit jako „známý“ – následně bude toto zařízení v seznamu označeno „fajfkou“ a přiděleným jménem. Stejného výsledku dosáhnete klepnutím na tlačítko „plus“ v seznamu nalezených. Pokud tímto způsobem postupně zařadíte mezi důvěryhodná všechna síťová zařízení, snadno pak odhalíte, pokud se v síti objeví někdo (či něco), kdo tam nemá co dělat.

Pojmenování a přidání mezi známá Pojmenování a přidání mezi známá

Resumé aneb Co by šlo vylepšit?

Pochopitelně existují i výrazně pokročilejší řešení, která například umí skenovat a vypisovat otevřené síťové porty na připojených zařízeních a poskytují další funkce, leckdy hraničící až s hackingem. Wifi Inspector je z tohoto pohledu určen spíše začátečníkům, kteří chtějí jednou za čas zkontrolovat svou bezdrátovou síť. K přehlednosti přispívá nejen jednoduchý a čistý vzhled, ale také možnost označit si důvěryhodná zařízení.

Umíme si představit poměrně zásadní vylepšení, které by tento nástroj mohl časem nabízet: průběžné automatické skenování sítě s upozorněním na všechna nová/neznámá zařízení v reálném čase. Samozřejmě by v takovém případě bylo nutné počítat s vyšší náročností na baterii, nicméně odměnou by byl permanentní monitoring, kterému by neunikla ani myš. Uvidíme, kudy se Wifi Inspector bude ubírat dál, a jestli časem tuto funkci nabídne. Ocenili bychom také možnost skenovat manuálně zadaný rozsah IP adres.

Aplikaci si zatím nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,2. 1,8 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3 a vyšším, nicméně autor „pro lepší zážitek“ doporučuje Android 4.0 a novější. Nesporným pozitivem je určitě skutečnost, že je k dispozici zcela zdarma, obsahuje však reklamní proužky.

Wifi Inspector
Wifi Inspector
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)