Menu

Jaký používáte webový prohlížeč? (Hlasovačka)

Webový prohlížeč je nesporně jedním z nejdůležitějších programů v softwarové výbavě chytrého telefonu. Google sice do svého balíku aplikací zahrnuje Chrome, nicméně uživatelé mají možnost volby – v Obchodě Play najdou nespočet alternativ. V rámci Hlasovačky pro tento týden se pokusíme zjistit, jaký prohlížeč je dle našich čtenářů onou pomyslnou jedničkou.

Obsah článku

Výběr 11 webových prohlížečů

V základní výbavě každého telefonu určitě najdete webový prohlížeč. Většinou to bude Google Chrome, u některých výrobců pak jejich vlastní aplikace. Uživatelé však mají na výběr z celé řady alternativ, z nichž některé si představíme v této kapitole.

Brave

Brave je jedním z novějších prohlížečů pro Android. Světlo světa spatřil v říjnu 2016 a uživatele láká na řadu zajímavých funkcí. Možná poněkud kontroverzní je blokování reklam, dokáže blokovat soubory cookie třetích stran i skripty a zaměřuje se na ochranu soukromí. Nabízí také optimalizaci pro rychlost a lepší výdrž baterie. Obsahuje většinu základních funkcí, jako jsou záložky, historie a režim ochrany soukromí (inkognito).

Chromer

Chromer je na poli webových prohlížečů pro Android poměrně unikátní. Nefunguje totiž zcela jako prohlížeč, ale spíše jako spouštěč pro vlastní karty Chrome (Chrome Custom Tabs). Webové odkazy otevírá v samostatných kartách pro rychlé a snadné procházení. Podmínkou ke správnému fungování je mít nainstalovaný prohlížeč Google Chrome. Jedná se o jednoduchou a svižnou aplikaci pro základní použití.

 

Firefox

Firefox je takřka klasikou na desktopech a na Androidu ušel během sedmi let poměrně dlouhou cestu. Dnes je jedním z nejsilnějších prohlížečů pro Android, zejména díky působivé sadě funkcí. Zmínit můžeme například synchronizaci s desktopem (záložky, historie atd.), ochranu osobních údajů, rychlé sdílení, podporu Chromecastu či přístup k některým doplňkům, které zlepší zážitek z prohlížení.

Firefox Focus

Firefox Focus je druhým pokusem Mozilly uspět v tomto segmentu na Androidu, přičemž cílovou skupinou jsou uživatelé, dbající na svou bezpečnost a ochranu soukromí. Relativně mladá aplikace obsahuje zjednodušené rozhraní, které skryje reklamy, brání se sledovacím programům a pravidelně promazává historii prohlížení.

Flynx

Flynx je prohlížeč pracující v plovoucím okně, tedy nikoli v režimu celé obrazovky. Díky tomu můžete procházet webové stránky, aniž byste museli opouštět aplikaci, kterou právě používáte. Když klepnete na nějaký odkaz, otevře se malá bublina na boční straně obrazovky a stránka se načte na pozadí. Po klepnutí na bublinu se pak zobrazí obsah stránky. Přichází také s několika dalšími funkcemi, jako je noční režim, režim rychlého čtení bez reklam či ukládání článků do režimu offline.

Google Chrome

Google Chrome je na Androidu jednoznačnou jedničkou. Částečně tomu vděčí za fakt, že je předinstalován a nastaven jako výchozí na nových zařízeních. Řada uživatelů je s ním natolik spokojena, že ani nehledají alternativu. Kromě moderního designu je jeho silnou stránkou především synchronizace s desktopovým prohlížečem a poměrně hluboká integrace s účtem Google. Z mnoha funkcí jmenujme například automatické vyplňování formulářů, anonymní režim procházení, ukládání stránek k offline prohlížení či automatický překladač.

Lightning Web Browser

Lightning Web Browser se snaží zaujmout především jednoduchým designem. Z pestré palety funkcí jmenujme například podporu grafických témat, blokování reklamy, či podporu používání v síti TOR. Aplikace je nabízena jako open source.

Lightning Web Browser +
Lightning Web Browser +
Developer: Anthony Restaino
Price: CZK 44.00

Microsoft Edge

Microsoft Edge se snaží povstat z popela aplikace Internet Explorer. Nutno uznat, že jde o docela slušnou alternativu k Chrome. Zajímavým rysem jsou navigační tlačítka v dolní části, což oceníte především na zařízeních s větší obrazovkou. Podobně, jako mnohá konkurence, těží ze synchronizace oblíbených položek a otevřených stránek s desktopovým prohlížečem. Pochopitelně nechybí anonymní režim.

Microsoft Edge
Microsoft Edge

Naked Browser

Naked Browser vypadá na první pohled tak trochu jako retro aplikace. Jeho alfou a omegou jsou rychlost a jednoduchost, byť občas možná na úkor vzhledu a poskytovaných funkcí. V základní paletě však nechybí jako zkratky, záložky a historie. Jednou z deklarovaných vlastností jsou minimální požadavky na oprávnění.

Naked Browser web browser
Naked Browser web browser
Price: To be announced

Opera Mini

Opera Mini samozřejmě nemůže v našem přehledu chybět. Vždyť do boje mezi webovými prohlížeči poměrně viditelně zasáhla již na desktopech. Norská společnost má ve svém portfoliu hned několik prohlížečů, z nichž každý míří na maličko jinou cílovou skupinu. V případě Opera Mini jsou hlavními lákadly komprese videí, blokování reklamy a panel, ve kterém můžete sledovat novinky a zprávy. Volitelně lze aplikaci synchronizovat s její desktopovou verzí.

Opera Mini - fast web browser
Opera Mini - fast web browser

 

Samsung Internet Browser

Samsung Internet Browser je pokusem jihokorejského giganta prosadit se na poli webových prohlížečů, který najdete předinstalovaný na jeho zařízeních. Nabízí podporu gest, možnost rozšíření funkcí pomocí zásuvných modulů, rychlou nabídku či podporu 360stupňových videí. Aplikace je zatím publikována jako beta verze, nicméně již nyní má co nabídnout.


Jaký používáte webový prohlížeč?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola, kde se ptáme, jaký používáte webový prohlížeč. V případě, že jich používáte více, hlasujte pro ten, který máte nastavený jako výchozí.

V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, proč jste zvolili právě ten webový prohlížeč, pro který jste hlasovali, a jaké jsou dle vás jeho největší výhody proti konkurenci.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda vaše banka podporuje placení mobilním telefonem. Přestože bank, které tuto funkci nabízejí, je zatím menšina, v řadách našich čtenářů mají poměrně solidní zastoupení. Se 49 % je sice stále ještě početnější skupina těch, jejichž banka placení mobilem nepodporuje. Kladnou odpověď jsme však dostali od 44 % respondentů, což považujeme za překvapivě dobrý výsledek.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

 

Komentáře

Ferda Benes

9.12.2017 8:10

CM Browser

Vorel_vorel

Vorel Vorel -36

9.12.2017 8:13

Free Adblocker browser. Koho zajímají reklamy? Mě vůbec a proto tento prohlížeč.

Lukáš Biel

9.12.2017 8:21

Vzhledem k tomu, že na desktopu používám odjakživa chrome, kde mám všechny záložky, hesla, platební karty, historii a provázanost s google účtem, nepřichází na mobil nic jiného v úvahu.

Pár jsem jich zkusil, ale bez google dat jsou mi k ničemu.

Dokud si ostatní prohlížeče nebudou schopny naimportovat data z Chrome, nemají u mě a spousty dalších lidí šanci

Carfi

9.12.2017 8:32

Taky CM Browser

Dudek

9.12.2017 8:36

Lukáš Biel : Jojo, mám to podobně.

maxfli

9.12.2017 8:44

Boat browser – u mně gesta priorita

Karle

karle40 27

9.12.2017 9:03

Používal bych Edge, líbí se mi, ale na desktopu to je bohužel katastrofa.

Naštěstí to zachránila nová verze Firefoxu.

cardi

9.12.2017 9:32

spletl jsem se a dal chromer tak to menim na google chrom :)

Carach

9.12.2017 9:35

Chrome, ale trpělivě čekám na mobilní verzi prohlížeče Vivaldi.

Honza Koblih

9.12.2017 9:45

Já používam Samsung Internet, v mobilu je nejrychlejší a hlavně umí synchronizovat záložky z Google Chrome na PC.

looki14

9.12.2017 9:56

VIA browser

Zdenda.miky

Zdenda.miky 0

9.12.2017 9:57

Který z výše uvedených umí zalamovat text?
Vím že to umí opera mini a dál?

RenierX

RenierX 0

9.12.2017 10:06

Opera, bez “mini”.

jakwubecnevedejkdosem

9.12.2017 10:55

Mě si získala Mozilla díky své podpoře pc doplňků a tím pádem i uživatelských scriptů.

Wirgil

wirgil07 0

9.12.2017 11:27

Zdenda.miky: ještě to umí i Naked Browser.
Zalamování textu je pro mě první vlastnost prohlížeče, kterou u něj hledám.

Karel Profant

9.12.2017 11:28

Podobně, jako RenierX, používám Operu bez „mini“.

WolfXXL

WolfXXL 0

9.12.2017 11:51

Používám Operu i když po poslední aktualizaci jsem tedy, slušně řečeno v rozpacích.Vždycky když už si myslím že jsem našel prohlížeč na celý život tak se ho někdo pokusí vylepšit a je to většinou na škodu věci.

memu

9.12.2017 12:16

—>Pro hlasování je potřeba se přihlásit!<— [userpro_lite template=login profile_thumb_size=85 exclude_fields_by_name=social]

Abkraka_a

AlešA 7

9.12.2017 12:22

Používám vestavěný Samsung, nejvíce se mi zamlouvá fce: přihlášení pomocí biometriky to mi u ostatních chybí . Ale některá videa neprehraje( voyo, nektere na novinkach) tak musím šáhnout po Chrome (CANARY) to zvládá vše..

Straka

Straka06 0

9.12.2017 12:29

Používám prohlížeč Via protože je jednoznačně nejmenší (max 1mb) a nejrychlejší.

Marťas Graulich

9.12.2017 13:04

Já díky synchronizaci Google účtu používám Google Chrome, podle mě nejlepší prohlížeč v mobilu i v PC :)

Kadli

9.12.2017 13:12

Na PC pouzivam uz snad 10 let mozna i vic Maxthon. To stejny i na telefonu. Takze Maxthon :-)

ouroboros

9.12.2017 14:08

Dolphin browser (gesta,zalozky na startu,atd., synchronizace zalozek na jejich server,atd.)…

Moje_Jmeno

9.12.2017 14:31

OPERA (BEZ MINI). Hlavně kvůli úspoře dat. Velká však škoda, že neumí synchronizovat hesla a ostatní s plným webem.

cardi

9.12.2017 14:33

Honza Koblih: a až na to že neumí hesla co mam v chromu takže totalne o nicem a nejrychlejsi fakt neni :)
Marťas Graulich: přesně tak

79

9.12.2017 15:40

už dlhé roky opera i na pc i na mobile. čo nemá oproti ostatným?

to: moje_jmeno: podľa mňa synchronizovať v opere sa dá všetko.

VSA

VSA 0

9.12.2017 16:28

Několik měsíců jsem používal Brave a je opravdu dobrý. Od vydání Firefox Quantum je FF znovu má volba. Více možností nastavení a doplňků. Navíc je také považován za bezpecný.

https://www.privacytools.io/

TomVal

TomVal 21

9.12.2017 16:47

Když už tam je Opera Mini, kde je “velká” Opera Mobile, která jako jediná umí za všech okolností zalomit obsah na šířku obrazovky, a to i při zoomu?

Petr Charousek

9.12.2017 21:01

LineageOS Jelly Browser a někdy Via

-mm3

9.12.2017 21:21

Používal jsem Lightning, kvůli jednoduchému designu a seznamu otevřených stránek vysunovatelnemu tažením od levého okraje displeje. Pak jsem přešel na Operu kvůli synchronizaci s PC, a když se objevil Edge, tak jsem přešel na něj. Vyhovuje mi na PC i na mobilu.

Milan Stanek

9.12.2017 23:03

Chrome je jasná jednička. K zahození ale není ani Samsung Internet Browser.

ishi

10.12.2017 8:29

No já zas Puffin Web Bowser.

Kark03

11.12.2017 7:49

opera bez mini. Kdysi CM pár let, ale pak to natolik pokazili, že už se to nedalo.

GoldenCubeCZE

11.12.2017 21:37

Používal sem Chrome, Brave a teď zase Chrome

Loskatos

12.12.2017 16:07

Používal jsem od prvních vydání Dolphin, s pár doplńky byl skvělý. Ale postupně mi přibývalo stránek, které zobrazoval nekorektně, neuměl některá videa a aktivní prvky. Takže jsem přešel na Firefox a nyní si libuji – zobrazí vše, zalamuje text (a myslím, že když ne, je to chyba kódu stránky) a hlavně – synchronizace záložek s velkým FF, jednoduché poslání stránky do PC, synchronizace hesel, případně i otevřených tabů atd s X dalšími zařízeními. Super.

Ron.Jeremy

Ron Jeremy 2

15.12.2017 21:08

Opera, bez “mini”. Jak v tom výčtu možností může chybět, přičemž jsou tam prohlížeče, o kterých jsem v životě neslyšel (a ani nikdo v okolí)?

Cibulicka

20.12.2017 14:05

Koukám, že budu asi jediný, ale roky používám Lightning Web Browser a spokojenost.

bkf1

22.12.2017 13:10

RonJeremy:
Taky používám Operu, ale BoatBrowser (plná verze bez reklam) mi teda přijde ještě lepší. Co se týče Chrome, tak tenhle VIR mi nesmí do telefonu a HLAVNĚ do PC, které umí VELMI efektivně zasírat…

RSS (komentáře k článku)