Menu

Vzestup a pád microSD karet – proč od nich výrobci upouští?

MicroSD karty patří k chytrým telefonům s Androidem jako k rybám voda. Těžko si představit, že nová vlajková loď s vnitřní pamětí 4 GB nebude mít slot pro kartu. Kam bych pak nahrála oblíbenou muziku, filmy nebo fotky, ptám se. Jejich popularita však začala během posledních dvou let klesat a vývojáři inklinují spíš k větší interní paměti a samotný Android pole externího úložiště omezuje. Jak vypadá takový vzestup a pád microSD karet?

 microSD-phone-strap

Šéf to nemá rád

Kdo by udával na poli Androidu větší tempo, než samotný Google. Ten se své opovržení k microSD kartám rozhodně nesnaží nijak zvlášť skrýt, jeho poslední zařízení, které mělo možnost externího úložiště, byl první z rodiny Nexus, jehož výrobce bylo HTC – smartphone Nexus One (kdo by to byl řekl, že šel do prodeje už před 4 lety). Od té doby Google upustil od slotů pro karty i navzdory velké kritice svých fanoušků. Aby podpořil svou snahu o odstranění microSD karet ze zařízení s Androidem, odstranil podporu “Apps2SD” z JellyBean, aby tak zabránil uživatelům ukládat aplikace jinam, než do interní paměti. Někteří výrobci, jako třeba Samsung, tuto podporu znovu přidali do svých zařízení, na to ale Google odpověděl Androidem 4.4. KitKat.

KitKat se s kartami kamarádit nechce

Nejnovější verze Android 4.4. KitKat, která byla představena v loňském roce v říjnu, je v oběhu už nějakou dobu, přesto se objevují stále nové funkce a oprávnění. A právě okolnosti týkající se microSD karet překvapily nejednoho uživatele. V nižších verzích bylo totiž možné instalovat téměř cokoliv kamkoliv. KitKat má ale zabudovaná oprávnění, které externí paměť na kartě označuje jako “sekundární úložiště”. Problém nastává, pokud chce uživatel manipulovat se soubory, které nemají svou složku přímo ve vnitřní paměti. Aplikace stažené z Google Play si proto na kartu rozhodně neuložíte.

Nook-Tablets-Get-Android-4-4-KitKat-via-N2A-microSD-Cards-422601-2

Proč se Google kartám tolik brání a jak je možné, že jsou stále populární?

Samozřejmě, že omezení oprávnění nedělá Google pro nic za nic. Ohání se především otázkou bezpečnosti dat při sdílení karet, které způsobují problémy právě zmiňovaným aplikacím. Jakmile by se taková aplikace uložila do externího úložiště, po jeho vyjmutí samozřejmě přestane fungovat a to může způsobovat nevítané problémy. Další z problémů je také nedostatečná a nekonzistentní rychlost SD karet. Proč na nich tedy pořád lpíme? Odpovědí je více. Za prvé je to potřeba většího úložiště. Aplikací je stále více, rozlišení fotoaparátů se neustále zvyšuje a s ním i velikost fotek a videosouborů a to vše by se mělo vejít do primárního úložiště, které nejčastěji tvoří 16 GB. Samozřejmě jsou tu i vlajkové lodi, které nabízí paměť ve velikosti 32 GB nebo 64 GB. Porovnejme si ale cenu takového smartphonu oproti relativně levné microSD kartě (když si navíc někteří uživatelé mohou pořídit kartu až s objemem 128 GB).

Web

Cloudové úložiště nasnadě

První náhradní řešení, kterým se především Google ohání, jsou cloudová úložiště. Služby typu Google Drive, Dropbox, iCloud nebo třeba Letecká pošta. Jenže 4G sítě se u nás nešíří nejzávratnější rychlostí a spoléhat se na neustálé připojení k internetu, abyste se dostali k požadovaným souborům není zrovna ideální řešení. Snaha společnosti Google vyzdvihnout cloudová úložiště upadla po vlně nevole, kterou způsobil Nexus 4, který měl pouze modely s pamětí 8 GB nebo 16 GB bez možnosti dalšího rozšíření. Následující generaci Nexus 5 proto lze zakoupit ve verzích 16 GB nebo 32 GB.

26750547-cloud-storage-memory-card-is-surfing-on-cloud-in-sky

Není to dokonalé, ale je to to nejlepší, co máme

Je pravda, že řešení v podobě microSD karet není nejelegantnější, ani nejbezpečnější, rozhodně ale splňuje nejlépe neustále se zvyšující nároky uživatelů, kam umístit svůj obsah. A dokud výrobci nesníží vysokou cenu za zařízení s větším úložištěm, je pravděpodobné, že microSD karty nikam nezmizí.

Co si myslíte vy o používání microSD karet? Podělte se v komentářích.

Zdroje: androidauthority, wikipedia, microe, geeksugar, 123rf.

 

Komentáře

franta

franta

19.6.2014 13:19

krásný … já jsem si na rozdíl od místní diskutující většiny koupil předražený tablet od Samungu – na práci. Potřeboval jsem do něj dostat alespoň moje základní data – cca 50-60GB, která nikdy žádnému cloudu nesvěřím, navíc v terénu, kde se často pohybuji není oněch 99% obyvatelstva, o kterých operátoři tvrdí, že mají pokryté. Takže musel proběhnout root i jiná zvěrstva, aby to fungovalo… nu což – podle samsungu jsem tím ztratil záruku, s tím snad dokážu žít . ..

a teď ty chytráku bckp raď!

Jan33

Jan33

19.6.2014 13:27

Jednou jedinkrát jsem si pořídil chytrý telefon bez SD čtečky a už nikdy víc. I kdybych měl kupovat číňana. Video do cloudu neuložím a uložím-li nepřehraju a přehraju-li nekvalitně. Nemluvě o mapových podkladech a dalších sloních souborech, které v telefonu prostě být musí. Čtečka stojí pár dolarů. I kdyby byl telefon dražší o 10-20-30 dolarů, stejně bych šel do toho s čtečkou. A argument patent MS? Nezájem, nahoďte na kartu jiný fs a je to. Ext3 stejně už v telefonu je na interním úložišti, tak proč nemůže být i na externím. Já bych ji přivítal všemi deseti, nebo ještě lépe f2fs. A že si to ti MS vazalové nemohou připojit? Ale mohou, stačí když si doinstalují ovladače. Stejně je musí instalovat ke každé hloupější myši, tak proč ne k souborovému systému.

Zákaz instalace na externí paměť spíš vítám. Ono opravdu není moc bezpečné, když se na hloupém souborové systému (čti bez možnosti nastavení práv) ukládají spustitelné programy. Ale datové soubory? Proč tam nemohou být!

Fefi

Fefi

z aplikace
19.6.2014 13:34

to Martin Hejhal. Nemyslím si, že se dá poznat jak je telefon využíván podle počtu dat na něm. Mám nexus 5 32 GB. a mám tam všechny aplikace co chci, nebo potřebuji. A z těch co žerou data např. navigaci, kde mám mapy střední Evropy, hudbu pouštím přes Music play, nebo jak se to jmenuje. Video natáčím ve Full HD včetně focení fotek a následné spojení do Time lapse videa – to žere taky hodně paměti. Fotky jenom, když nemám zrcadlovku. Filmy si teda na mobilu nepouštím. nějakou hru co zabírá velké množství dat taky mám. A pak nějaký dokumenty a ostatní aplikace zabírající i s daty tak málo místa, že je nemá smysl zmiňovat. A pořad nám spoustu volného místa. Je pravda, že je to tak akorát, 16GB mi v minulosti taky nestačilo. Tak mi řekněte, co používají velký kluci jako vy, co už ví, že to dávno není už jen telefon.

uni

uni

19.6.2014 13:57

Fefi: Tak už jen “základ” hudební sbírky v FLAC (neřešme pls…), 40GB, Cimrmani v mp3 nebo obecně mluvené slovo 7GB, mapy 10GB, přílohy mail/Pocket/RSS 1-2GB průběžně, atd. Ono to prostě naskáče. Jasně, např. hry s texturami pro FullHD mají více než pro HD nebo méně. Ale 5GB v čudu a to jich tam mám pár. Na nějakou sezónu seriálu skoro ani nezbývá místo.

ZiChi

ZiChi

19.6.2014 14:06

Mno já mám 64Gb kartu + 32gb interní (Note3) a je to tak akorát… v interní mám momentálně tak 6Gb volných, co považuju za rozumnou rezervu na cokoliv.. nejvíce z interní paměti žerou objemné hry, navigace, offline slovníky ap.
Na SDčku mám plno tak okolo 38GB… většinou FLAC sbírka muziky, hudební klipy a koncerty a sem tam nějakej seriál typu Červený Trpaslík… Hudbu sem tam měním, něco smažu, něco přidám, ale jelikož sem hudební maniak a pokaždý mám náladu poslouchat něco jinýho, jsou pro mě desítky alb stále při sobě základem. A zbytek jsou fotky a natočená videa..ty videa zvlášť v rozlišení 4K žerou místo jak zjednaný. Note 2 šel do světa prakticky jen kvůli tomu, že sem byl flustrovanej z pouhých 16Gb vnitřní paměti a neustálemu lamentování telefonu že je kritický nedostatek paměti, na tohle fakt nemám u vlajkový lodě v ceně notebooku náladu, možná bych to skousnul u číňana do třech tisíc… Cloud používám taky, ale to je polovičatý řešení na foto, max pár dokumentů

Joe

Joe

19.6.2014 14:36

Ale proč proboha má někdo v mobilu FLAC??:D Většina zařízení má kvalitativně takový audio výstup, že si troufám tvrdit, že FLAC a mp3 v 320 bitrate se nedá rozeznat..I s kvalitníma špuntama(mám Vsonic GR07)..Jiná to je s kvalitním přehrávačem, když člověk chce poslouchat FLAC, tak se Sandisk Sansa Clip+ s Rockbox firmwarem ;) Kamarád má a tam musím uznat, ten rozdíl je znát-a pro SD card fetišisty, slot to má :D
Pak si člověk nemusí stěžovat, že v mobilu nemá místo, ale jinak podle mého názoru FLAC v mobilu nemá smysl..

uni

uni

19.6.2014 14:41

Joe: Nevyslyšel:( Nicméně, jsou přístroje (S4, Note3, iPhone) které se jistě nijak nezaleknout i dobrých proprietárních přehrávačů (snad jen slabým výstupem, viz zrovna GR07).

Gambit

Gambit

19.6.2014 15:22

microSD karta je podle mě v dnešní době nutností, ač mám Samsung Galaxy S3 a S5 (oba mají svoji paměť 16 GB) tak se bez karty neobejdu. Kam bych si dal fotky, filmy, hudbu, případně další soubory, které chci mít ihned k dispozici? Dnešní 3g/4g sítě nejsou v ČR nic moc a co se týká cen za data je to ještě horší. Představa všechno stahovat z cloudu v dnešní době v ČR = dost drahá sranda, která krom peněz zabere spoustu času. Stejně tak je karta dobrá na doplňková data pro aplikace (v případě mapových podkladů pro GPS jsou to stovky MB až jednotky GB) protože je nesmysl si tímto plnit paměť zařízení kde mohou být užitečnější věci.

ZiChi

ZiChi

19.6.2014 15:26

Joe > třeba má někdo (Já) FLAC sbírku v mobilu proto, že jí mám primárně v PC (poslech na Beyerdynamic DT 990 Pro + Zesilovač a DAC od Fiia) a poslední co bych chtěl, je konvertovat cokoliv kvůli telefonu do MP3.. a zadruhé, jak psal Uni, nekteré telefony včetně Note3 maj už velice slušný výstup. Já tedy požívám ještě přenosný zesilovač Fiio E12 a poslouchám na Sennech IE8 a občas se divím, co všechno je ve FLACu slyšet navíc oproti MP3 :) Teda samozřejmě se to nedá srovnat s domácím poslechem ale žádná bída to už taky není.

Pavůček

19.6.2014 15:41

Typické chování lidí v dnešní době. Máme problém, místo abysme ho řešili vytvoříme zástupný problém na který budeme poukazovat jako větší problém a pro jistotu neřešíme ani jedno.
Místo toho aby se vylepšilo přesouvání aplikací z telefonu na kartu (a opačně), aby to šlo se všema aplikacema a nejen s těma kde to někdo milostivě povolí, tak hází klacky pod nohy používání karet jako takových.
Já bych se klidně bez karty v telefonu obešel, když by měl telefon dostatečně velkou vnitřní paměť. Tahle hranice je pro každého jiná a u mě začíná na 16 gigách. Fotky, navigace, nějaká ta muzika, filmy žádný. A to ani nemluvim o hrách, který se taky nebývají zrovna nejmenší. Že bych měl to všechno ukládat do cloudu? Proč ne, až bude dostatečný pokrytí lte a až bude fup v řádu desítek giga za měsíc za cenu pod pětikilo, tak to pro mě možná bude zajímavý. Dneska o telefonu bez slotu na kartu ani neuvažuju.

tl;dr: Telefon bez sd karty? Ano, klidně, ale až bude standardem tak 64 giga vnitřní paměti jako základ. Dřív to nemá význam.

uni

uni

19.6.2014 15:55

Joe: Přesně jak píše ZiChi, kdo se má drbat s dvojitou databází…. Ad GR07, mají poměrně velkou impedanci (na “lidové” špunty), jestli je připojuješ do telefonu bez zesíku (FiiO nebo teď je nějaký Creative), nediv se, že příp. neslyšíš FLAC/MP3 rozdíl, on ten výstupní výkon telefonu je fakt mizerný (aby se dalo chlubit hodinami přehrávání), se zesíkem sluchátka skutečně ožijí.

Joe

Joe

19.6.2014 17:25

No to je fakt, když člověk má už doma všechno ve FLACu :D Jenže to je pár telefonů, co má lepší výstup a moc informací o tom většinou není..
A zesilovačk nemám, ale už jsem zkoušel a přiznávám, tam rozdíl určitě je..Jenže to už je pro mě moc zařízení :D To už bych bral spíš Sansa Clip+ a k tomu zesík, ale to abych zase v kapse neměl mobil :D
Takže pro mě FLAC smysl nemá, poslouchám hlavně na cestách a nebo v autě-tam ale ještě audio ladím :)

Vlada 77

Vlada 77

z aplikace
19.6.2014 23:10

Snahy kohokoli cokoli omezit jsou vtipne. Otazkou je zda toto nebude do budoucna vitezstvi nad Androidem resp. Googlem. Uzivatele kdyz se dlouho omezuji prejdou radeji jinam. Ja sam osobne karty pouzivam a letos kratce po novem roce se mi stalo kdy se mi MicroSD rozpadla. To se mi stalo poprve v historii, asi toho na ni bylo tak za 2-3 roky hodne…

Ewing

Ewing

20.6.2014 13:11

Google chce len všetkých špehovať, najradšej 24 hodín denne, preto tie karty nemá rád….

RSS (komentáře k článku)