Výpadky webu, problémy s účty a premium otevřely cestu k novým možnostem

vypadky webu svetandroida

Výpadky webu Svět Androida a další problémy, které jste mohli v posledních týdnech zaznamenat, byly způsobeny několika faktory. O tom, co se stalo, jsme vás v rychlosti informovali na naší Facebook stránce. Ne všichni ale Facebook používáte, a tak jsme se rozhodli s odstupem času sepsat tento článek, kde se jednak pokusíme více objasnit, co se stalo a jak to budeme řešit. A i zde nakonec platilo, že vše špatné je pro něco dobré. Ale nepředbíhejme.

Obsah článku

Výpadky webu, co se vlastně stalo?

Přibližně před 4 týdny, začalo docházet k nahodilým výpadkům webu Svět Androida. V kooperaci s našimi server specialisty z VShostingu, jsme odhalili masivní útoky, které přetěžovaly hardware serveru. Podařilo se nám je odrazit. Po několika dnech se ale útoky a s tím související výpadky opakovaly. Museli jsme se rychle rozhodnout. Buď hodně posílit hardware serveru, tak aby zvládal rychle servírovat zajímavý obsah i v době zatěžujících útoků, nebo výrazně optimalizovat prostředí redakčního systému, který celý web pohání. První varianta by sice byla proveditelná téměř ihned, ale neřešila by problém, pouze by jej “zaplácla”. Je tedy dost velká šance, že za půl roku by se musely kapacity znovu navyšovat a pak znovu a znovu. Rozhodli jsme se tedy pro radikálnější a dlouhodobější řešení. 

Hloubková revize webu

Abychom vám na webu i nadále mohli přinášet zajímavé novinky, bez jakéhokoliv výpadku, museli jsme obratem vypnout většinu jeho funkcí. Identifikovat problémová místa a výrazně optimalizovat. A to na všech frontách. Nebudeme zabíhat do technických detailů, ale znáte takovou tu hru, kdy z karet stavíte domeček a pak máte zespoda pár karet odebrat :). Tak přesně to se stalo i u nás. Přestože to pravděpodobně na první pohled není moc vidět, místo pár klíčových částí, jsme jich nakonec vyměnili/optimalizovali většinu. 

Museli jsme provést i pár nepopulárních rozhodnutí, jako je stopnutí API pro Android aplikaci, kterou už rok se slzou v oku vypínáme, odstranění některých uživatelských účtů, které již nešly zachránit, vypnutí prémium účtů… Bohužel jen tak jsme mohli nasadit nové systémy a udělat krok vpřed, který zajistí, aby se v budoucnu podobná situace již neopakovala.

gamifikace svetandroida

Ztratil se mi účet a co moje data?

Nebojte, žádná data nebyla ztracena, ani ohrožena. Před úpravami webu, jsem vše řádně zálohovali a pečlivě uschovali. Pokud ale i přes to patříte mezi několik málo uživatelů, kterým zmizely účty, omlouváme se, nebylo možné je zachránit. Komentáře a veškerou další aktivitu na webu sice stále najdete, ale již není propojena s vaším účtem. Vaše přezdívka je tedy volná a můžete si ji na dvě kliknutí znovu zaregistrovat, například skrz sociální sítě. 

Premium účty

Aktuální premium účty jsme museli bohužel ukončit. Nově pro vás ale připravujeme jejich vylepšenou verzi, kterou oznámíme za pár dní. Všichni, kdo měli v době ukončení aktivní premium účet, dostanou automaticky speciální bonus.  V opačném případě vám s omluvou vrátíme peníze. Kontaktujte nás prosím na info@svetandroida.cz budeme se vám obratem věnovat. 

A teď to dobré, na co se můžete těšit?

I v životě platí, že vše špatné je k něčemu dobré. Jsme moc rádi že to platí i v našem případě. Dokonce se nám podařilo vyřešit i některé kostlivce ve skříni, ke kterým jsme se dříve nedostali. Většina úkonů, nejenom že vyřešila některý z malých, či velkých problému, ale taky otevřely dveře novým možnostem, které jsme dříve nemohli realizovat. 

 • výrazně jsme pro vás zrychlili web (načteno pod 1.5s) 
 • snížili jsme jeho náročnost (rychleji se zobrazí i na starších zařízeních) 
 • optimalizovali jsme zatížení serveru a zajistili tak, ať se situace neopakuje (desítky tisíc návštěv za den) 
 • preventivně jsme posílili zabezpečení 
 • spustili jsme zbrusu nové uživatelské účty 
 • spustili jsme vychytávku v podobě notifikačního centra (ikonka zvonečku vpravo dole) 
 • upozorníme vás, když někdo reaguje na článek, který jste komentovali (jde vypnout, spouštíme zítra) 
 • ve vašem profilu nově najdete všechny vaše komentáře na jednom místě 
 • za pár dnu spustíme gamifikaci s příběhem (body, karma … ) 
 • připravujeme nové premium účty provázané celým webem 
 • teď dokážeme mnohem rychleji realizovat vaše “návrhy na vylepšení 
 • aktualizovali jsme katalog Android zařízení (nově je vidět i cena a rychleji se objevují nová zařízení) 
 • a další drobná vylepšení

Na kterou novinku se těšíte nejvíce?

Petr Mišák
O Autorovi - Petr Mišák

Jak Petr poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává komunikovat… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)