Vědci vyvinuli další displej s hmatovou odezvou, poslouží nevidomým

tablet braillovo písmo vědci hlavni

Většina moderních technologií bohužel nezohledňuje zrakově postižené v takovém rozsahu, jak by si to tito jedinci jistě představovali. Vědcům michiganské univerzity se však podařilo něco, co by hůře vidícím či úplně slepým lidem mohlo zpříjemnit život. Jedná se o tablet, na kterém se zobrazuje Braillovo písmo. Nutno podotknout, že jednotlivé “stránky” lze samozřejmě obnovovat. Současná zařízení s Braillovým písmem dokážou zobrazovat pouze jeden řádek najednou. Nový prototyp tabletu ovšem zvládá zobrazit celou stránku.

Braillovo písmo

braillovo písmo tablet vědci

Profesor Dr. Sile O’Modhrain, jenž výzkumný tým pracující na tomto tabletu vede, plánuje do budoucna přidat další funkcionality, jako například rozpoznání grafů, fotografií či jiných netextových položek. Prozatím největším problémem tohoto tabletu je jeho vysoká cena. Ta by se totiž měla pohybovat okolo 55 000 dolarů, což je v přepočtu zhruba 1 300 000 Kč. Nezbývá než doufat, že se tablet dostane brzy do prodeje a jeho výsledná cenovka bude mnohonásobně nižší.

Vědci z Michiganu prezentují tablet s braillovým písmem

https://youtu.be/M7Gl2qF9Eds

Mohla by se technologie prosadit i jinde?

Dotykovým displejům stále chybí jedna vlastnost – hmatová odezva. Podobná technologie by se tedy mohla za nějaký čas prosadit i v běžných telefonech a tabletech, což by usnadnilo například psaní. Podobné to může být i v aplikacích, kdy se jednotlivá tlačítka zvýrazní. Podobných náznaků již bylo více, prozatím se ale žádný příliš neprosadil. Budeme si tedy muset počkat.

Zdroj: BGR.com.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)