Používáte v zahraničí mobilní data? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

pouzivate-v-zahranici-mobilni-data

Když jedete do zahraničí, je nutné počítat s tím, že zde neplatí obvyklé sazby. Ocitnete se totiž v takzvaném „roamingu“, kde jsou ceny i několikanásobně vyšší, než na území Česka. Platit víc budete nejen za odchozí hovory, SMS a datové přenosy, ale navíc také za příchozí hovory. V případě mobilního Internetu jsou běžné ceny v řádech korun za jeden megabajt, takže se při trochu aktivnějším používání vyšplhá vaše útrata ke stovkám až tisícům korun. Ještě tristnější je situace při cestování mimo EU. Například v Makedonii se bez aktivovaného balíčku cena jedné SMS šplhá k desetikoruně a za 1 MB dat zaplatíte těžko uvěřitelných 252 Kč. To je důvod, proč většina cestovatelů v zahraničí mobilní data nepoužívá.

Roamingové ceny v Makedonii Roamingové ceny v Makedonii

Tématu roamingu jsme se věnovali na podzim ve článku Cestujeme s Androidem: jakou SIM na Slovensko? V tomto případě jsme se zaměřili na ceny mobilního internetového připojení. Nakonec jsme došli k závěru, že mnohem výhodnější variantou je pořízení slovenské předplacené karty. Cena za přenesený megabajt dat se pohybovala od sedmi haléřů, což je nabídka, kterou asi žádný český operátor nepřebije.

Ač je tedy Česko členem Evropské unie, poněkud paradoxně platí za hranicemi republiky jiné ceny. A právě to se snaží změnit regulace, která stanovuje maximální ceny velkoobchodních poplatků. Tématu jsme se podrobně věnovali ve článku EU odhlasovala zrušení příplatků za roaming. Kolik od léta budeme platit?, kde také najdete informaci, že v následujících letech se ceny budou ještě více snižovat. Pro nás, jako zákazníky, však bude zajímavé především to, že za mobilní služby zaplatíme v zahraničí stejné ceny, jako doma. Regulace začne platit přesně za dva měsíce – 15. června 2017.

Používáte v zahraničí mobilní data? Používáte v zahraničí mobilní data?

Protože chceme zmapovat, nakolik se promítne regulace roamingových cen do chování českých uživatelů, chceme zjistit stav před a po jejím zavedení. Proto se v následující anketě budeme ptát na dosavadní stav.

Používáte v zahraničí mobilní data?

Pojďme tedy hlasovat. Na výběr dáváme několik variant, mimo jiné i tu, že si v zahraničí pořídíte lokální SIM.
[gravityform id=“126″ title=“false“ description=“false“ ajax=“true“]
V komentářích se pak můžete podělit o své názory na to, zda a jak se změní vaše chování po zavedené regulace roamingových cen. Budeme také rádi, když nám napíšete, jak jste řešili mobilní datové připojení v různých zemích – třeba jaké SIM se vyplatí pořídit a kolik pak zaplatíte za internet v mobilu. Popřemýšlet můžete také nad otázkou, jaké opodstatněná mají vyšší ceny v zahraničí.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda preferujete online, nebo offline navigaci. Můžeme konstatovat, že takto vyrovnané výsledky jsme tu už dlouho neměli. S lehkou nadpoloviční většinou (konkrétně s 52 %) to vyhrály online navigace. Pro offline navigace pak hlasovalo 46 % respondentů, zbývající 2 % navigaci nepoužívají. Z diskuze pod článkem pak plyne, že řada uživatelů používá kombinaci online i offline navigací – zpravidla online pro navigování v Česku a offline pro cesty do zahraničí. Uvidíme, zda se časem promítne změna roamingových podmínek a i při zahraničních cestách se budeme moci spolehnout na aktuální informace o provozu a dopravních komplikacích.

Výsledky Hlasovačky z minulého týdne Výsledky Hlasovačky z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)