Unified Remote: Android jako dálkový ovladač PC

unified-remote-ikona

Aplikací pro ovládání počítače z mobilního telefonu je v Obchodě Play pěkná řádka. Soudě dle ohlasu našich čtenářů pod recenzí Remote Mouse je jednou z nejoblíbenějších Unified Remote, který jsme podrobili redakčnímu testu. Čtenář Honza například napsal: „Je to nejen myš, ale i dálkový ovladač na přehrávač, prohlížeč souborů v počítači, atd.“ Přesvědčivě zní i tvrzení FOXe: „Unified Remote je jasná volba pro každého, kdo to se vzdáleným ovládáním PC pomocí Android zařízení myslí vážně.“ Pojďme se tedy podívat na to, co Unified Remote umí.

Trocha historie

Podle oficiálních webových stránek všechno začalo v červnu roku 2010, kdy se dva švédští studenti Philip Bergqvist a Jakob Berglund rozhodli vytvořit aplikaci pro vzdálené ovládání Windows Media Playeru. Již měsíc poté následovalo vydání první verze Unified Remote, která během pěti dnů zaznamenala přes pět tisíc stažení a mnoho kladných ohlasů. V září téhož roku začínají autoři pracovat na druhé generaci, v únoru 2011 vydávají první betaverzi a v dubnu finální verzi. Zájem uživatelů je obdivuhodný – v září 2011 zaznamenala aplikace půl milionu stažení verze zdarma a 10 tisíc platících zákazníků.

Co je Unified Remote?

Možností zařízení s dotykovou obrazovkou je celá řada, a velmi pravděpodobně to, jak je používáme dnes, je zatím jen špičkou velkého ledovce. Každý den přichází nový hardware, nové doplňky a stovky nových aplikací, které dovolují provádět mnoho různých operací.

Unified Remote umožňuje vzdáleně ovládat počítač (podporován je pouze operační systém Windows; verze pro Linux a MacOS je ale v plánech) z jakéhokoli přístroje s Androidem verze 1.5 a vyšší. Jedná se o aplikaci typu klient-server, přičemž komunikace mezi telefonem/tabletem a počítačem probíhá buď skrze Bluetooth, nebo přes Wi-Fi. S Unified Remote můžete ovládat širokou škálu aplikací, zastoupí jednoduchou myš i klávesnici, funguje také jako dálkový ovladač přehrávačů filmů a hudby. Autoři dokonce poskytují možnosti vytvořit vlastní ovladače pro své potřeby.

V budoucnosti je plánována podpora mobilních operačních systémů iOS, Windows Phone 7 a ovládání prostřednictvím aplikace napsané v HTML5 a JavaScriptu.

Funkce

Podle popisku v Obchodě Play slibuje Unified Remote následující funkce:

  • Snadné nastavení serveru a klientské aplikace.
  • Automatická detekce serveru.
  • Podpora systémové i uživatelem nainstalované klávesnice.
  • Emulace myši s multi-touch.
  • Ovládání hlasitosti.
  • Ovládání pomocí gest.
  • Snadná změna serveru.
  • Automatické pozastavení přehrávání při příchozím hovoru.
  • Podpora probuzení počítače přes síť (Wake On Lan).
  • Ochrana přístupu k serveru heslem.
  • 256bitové šifrování AES.
  • Hlasové příkazy.

Podporované aplikace

Zásadní rozdíl mezi verzí zdarma a placenou „Full“ je v počtu podporovaných aplikací.

Verze zdarma i Full umí:

  • Emulace klávesnice a myši.
  • Správce souborů.
  • Multimédia.
  • Vypínání/zapínání PC.
  • Slideshow.
  • Podpora služby Spotify.
  • Práce s menu Start.
  • Správce úloh.
  • Podpora Windows Media Center.
  • Podpora Windows Media Player.
  • Podpora přehrávače VLC.
  • YouTube.

Verze Full navíc podporuje:

  • webové prohlížeče Chrome, Firefox, Internet Explorer a Opera,
  • přehrávače foobar2000, MediaMonkey, Media Player Classic a Winamp,
  • prostředí Hulu Desktop,
  • multimediální centra iTunes, J River Media Center, Media Portal a XBMC,
  • služby Boxee, Netflix a Pandora,
  • webovou galerii Picasa,
  • ovládání prezentace v PowerPointu a systémového Prohlížeče fotografií.

Instalace serveru (na PC)

Aby mohlo mobilní zařízení komunikovat s počítačem, je nutné nejprve nainstalovat aplikaci, která bude obstarávat zachytávání a zpracování příkazů – server. Aplikaci lze stáhnout z webových stránek ze sekce Download, kde je k dispozici jak instalační balíček MSI, archiv ZIP, nebo „portable“ verze. My jsme testovali verzi 2.3.0, jejíž instalační program byl velký 1,23 MB.

Instalací vás provede klasický průvodce, který se v prvním kroku představí, ve druhém požádá o souhlas s licenčním ujednáním, následně nabídne výběr instalovaných komponent a cílové složky. V posledním kroku si můžete zvolit, zda chcete umístit ikonu na plochu a/nebo do menu Start. Pak už zbývá jen zahájit instalaci, na jejímž konci můžete aplikaci přímo z instalátoru spustit.

Průběh celé instalace můžete vidět na následujících snímcích.

 

Schválení licenčních podmínek

Schválení licenčních podmínek

 

Jaké komponenty chcete nainstalovat?

Jaké komponenty chcete nainstalovat?

 

Chcete vytvořit ikony na ploše a v menu Start?

Chcete vytvořit ikony na ploše a v menu Start?

 

 

Instalace dokončena, můžeme spustit program

Instalace dokončena, můžeme spustit program

Spuštění a konfigurace serveru

Po spuštění se aplikace usadí v systémové oblasti vedle hodin a po instalaci hned nabídne možnosti konfigurace, roztříděné do šesti záložek.

Počáteční konfigurace systému vyžaduje minimum času a samozřejmě ji lze kdykoli změnit.

Kliknutím pravým tlačítkem na ikonu v systémové oblasti můžete buď otevřít nastavení, nebo aplikaci ukončit.

Instalace klientské aplikace (na telefon)

Na výběr máte variantu, která je dostupná zdarma, nebo plnou verzi za přibližně 85 korun. O tom, které programy můžete ovládat s jakou verzí, jsme si řekli výše, rozhodně ale doporučujeme (a radí to i sami autoři) nejprve nainstalovat a vyzkoušet „zadarmovou“ variantu, a teprve pokud bude fungovat, a vy budete spokojeni, eventuálně zakoupit placenou.

V dalším popisu si ukážeme verzi Full.

Po prvním spuštění aplikace upozorní, že je nejprve nutné nainstalovat Unified Remote Server na počítač. Protože to již máme za sebou, pokračujeme potvrzujícím tlačítkem dále.

Po prvním spuštění aplikace upozorní, že je nutné nainstalovat server na počítač

Po prvním spuštění aplikace upozorní, že je nutné nainstalovat server na počítač

Poté vyskočí dialogové okno, odkazující v případě problémů na e-mailovou podporu, a upozorňující, že aplikace shromažďuje anonymní statistická data. Pokud by vám to vadilo, je možné toto počínání vypnout v nastavení.

Aplikace shromažďuje anonymní statistická data

Aplikace shromažďuje anonymní statistická data

Po odklepnutí novinek poslední verze se nás program zeptal, zda si přejeme přidat počítač, na kterém běží server.

Aplikace upozorňuje, že je nutné přidat server

Aplikace upozorňuje, že je nutné přidat server

Použili jsme automatické vyhledávání a – na rozdíl od dříve recenzované Remote Mouse – správně určil počítač, který chceme ovládat.

Unified Remote správně určil počítač, který chceme ovládat

Unified Remote správně určil počítač, který chceme ovládat

Uživatelské rozhraní

Hlavní obrazovka aplikace čítá šest ikon, přičemž té úplně první a nejdůležitější se budeme věnovat jako poslední. Projděme si stručně pět zbývajících:

Hlavní obrazovka aplikace čítá šest ikon

Hlavní obrazovka aplikace čítá šest ikon

Aplikace nabízí také tmavé barevné téma

Aplikace nabízí také tmavé barevné téma

  • Servers – přehled dostupných serverů (počítačů), ke kterým se můžete připojit a vzdáleně je ovládat. Telefon či tablet tak bez problému zastoupí dálkové ovládání k několika stolním počítačům, notebookům, netbookům, … Dlouhým tapnutím na zvolený server můžete provést jeho další nastavení, tedy zvolit typ připojení (Wi-Fi nebo Bluetooth), přejmenovat ho (ve výchozím stavu se jako název serveru přebírá síťové jméno počítače), změnit komunikační porty (jestliže jste je změnili v nastavení serveru), případně zadat přístupové heslo. Pokud zadáte MAC adresu síťové karty, budete moci zapínat počítač prostřednictvím WOL (samozřejmě jen za předpokladu, že je tato funkce na PC podporována a správně nastavena).

    Nastavení parametrů připojení k serveru

    Nastavení parametrů připojení k serveru

  • Preferences – asi správně tušíte, že tady bude veškeré nastavení. To je poměrně detailní – dovoluje například zapnout udržování spojení se serverem, i když děláte na telefonu něco jiného (Keep Alive), vybrat světlé nebo tmavé barevné téma, zvolit, které ovladače chcete/nechcete mít v nabídce, aby nebyla příliš dlouhá, nebo zapnout/vypnout vibrační odezvu. Dále lze nastavit parametry klávesnice, myši, zda se mají události z telefonu odesílat na PC (což ale v našem případě nefungovalo; na vině mohlo být použití alternativní aplikace pro práci s textovými zprávami).

  • Diagnostics využijete v okamžiku, kdy něco nebude fungovat tak, jak by mělo. Kromě informací o verzi, času, serveru a stavu zde zjistíte například je-li klient úspěšně přihlášen, jestli je spojení šifrováno, a další údaje.

  • Help je sice stručný, ale poměrně dostačující základní průvodce aplikací.
  • Exit ukončuje program.

Dálkové ovladače

Záměrně jsme přeskočili sekci Remotes, která obsahuje seznam všech možných způsobů ovládání, ať už celého počítače, nebo zaměřených na jednu konkrétní aplikaci.

V horní liště čeká několik ikon:

  • Domů vás vrátí na výběr ovladače.
  • Ikonka se šipkami do stran umožňuje rychle přepínat mezi ovladači, jež máte nastavené jako oblíbené (v nastavení tuto možnost najdete jako Quick Switch).
  • Tlačítko s monitorem dovoluje přepínat mezi servery (resp. počítači).
  • Ikona s mikrofonem v pravém horním rohu umožňuje zadávat příkazy hlasem. To se nám ale v praxi nedařilo.

Jsou zde ještě další užitečná gesta, jež můžete využít – tah prstu směrem nahoru vyvolá klávesnici, opačným směrem myš. Tlačítkem Menu na telefonu vyvoláte speciální funkce daného ovladače,

Vyjmenovat všechny ovladače a jejich možnosti, by vydalo pomalu na celou knížku. Předvedeme si tedy alespoň některé, ostatní si budete muset vyzkoušet sami.

Basic Input je, jak se dá předpokládat z názvu položky, základní myš a klávesnice. Ovládání bude blízké každému, kdo měl něco do činění s moderním touchpadem – tapnutí odpovídá kliknutí levým tlačítkem, pohyb prstu po displeji hýbe kursorem myši, tapnutí dvěma prsty odpovídá pravému tlačítku, tah dvěma prsty alternuje rolování kolečkem a konečně dlouhé podržení aktivuje režim „táhni a pusť.“ Pokud budete potřebovat kromě myši ještě klávesnici, pak ji najdete pod tlačítkem Menu.

Základní ovladač s podporou vícedotekových gest

Základní ovladač s podporou vícedotekových gest

O něco pokročilejší je pak ovladač Keyboard, nabízející nejen běžnou klávesnici, ale též systémové klávesy Caps Lock, Ctrl, Shift, Win, Alt a AltGr. Román sice na této klávesnici asi nenapíšete, ale krátkou odpověď na e-mail byste měli zvládnout bez výraznějšího úsilí.

Ovladač Keyboard nabízí plnohodnotnou QWERTY klávesnici

Ovladač Keyboard nabízí plnohodnotnou QWERTY klávesnici

 

Klávesnice v režimu na šířku

Klávesnice v režimu na šířku

Překvapilo nás, o kolik plynulejší bylo ovládání počítače ve srovnání s Remote Mouse – kursor se po obrazovce pohyboval skoro stejně plynule, jako při použití plnohodnotného bezdrátového touchpadu.

Stejně tak perfektně fungovaly sekce Custom Run (spouštění předdefinovaných aplikací) a Custom Windows (zkratky s klávesou Windows), kdy prakticky ihned po stisku příslušného tlačítka došlo k patřičné reakci na počítači.

Ovladač Custom Windows nabízí zkratky s klávesou Windows

Ovladač Custom Windows nabízí zkratky s klávesou Windows

Velmi zajímavý je souborový manažer, fungující jako běžný správce souborů. Z telefonu tedy můžete procházet disky (včetně síťových, pokud jsou připojeny k PC) a složky, otevírat soubory a spouštět programy, zobrazovat podrobnosti, ale také kopírovat, přesouvat a mazat. Jediné, co chybělo, bylo vytváření nových složek.

Souborový manažer, fungující jako běžný správce souborů

Souborový manažer, fungující jako běžný správce souborů

Jako vynikající hodnotíme dálkové ovládání webových prohlížečů, které je sice k dispozici až v plné verzi, ale poradí si se všemi hlavními browsery, tedy s Chromem, Firefoxem, Internet Explorerem i Operou. V nabídce, sestávající ze tří sloupců a pěti řádků, najdete snad všechny funkce, jež byste mohli potřebovat: posun vpřed a vzad v historii, přepínání mezi kartami/listy i jejich zavírání, nebo naopak otevírání nových, zadávání adres, otevření domovské stránky, vyhledávání v aktuální stránce, přibližování a oddalování, posun nahoru a dolu, a obnovení. Dle našeho názoru nechybí nic podstatného, a pokud byste přeci jen potřebovali nějakou neobvyklejší funkci, není problém přivolat si na pomoc klávesnici nebo myš.

Dálkové ovládání pro prohlížeč Firefox

Dálkové ovládání pro prohlížeč Firefox

Dálkové ovládání pro prohlížeč Chrome

Dálkové ovládání pro prohlížeč Chrome

Zaujal nás ovladač označený jako Monitor, který dovoluje zhasnout a rozsvítit monitor, případně ho přepnout do úsporného „stand by“ režimu.

Ovladač Monitor dovoluje zhasnout a rozsvítit monitor, případně ho přepnout do úsporného režimu

Ovladač Monitor dovoluje zhasnout a rozsvítit monitor, případně ho přepnout do úsporného režimu

Pro celý počítač je zde ovladač Power, umožňující nejen vypnout počítač, ale také ho zamknout, uspat do paměti nebo na disk, odhlásit, restartovat, nebo probudit přes Wake On LAN.

Při přednáškách jistě zapůsobíte na přítomné dálkovým ovládáním PowerPointové prezentace v základním nebo pokročilém režimu.

Své uplatnění najde správce běžících programů, který sice neukáže systémové procesy, ale mezi těmi ostatními můžete přepínat, případně je ukončovat.

Zběžně jsme otestovali ovládání hudebního přehrávače WinAmp, jehož ovladač nabízí sice jen základní, ale pro většinu uživatelů postačující funkce. Nechybí nastavení hlasitosti, přeskakování mezi skladbami, pozastavení a opětovné spuštění. Aplikace dokonce komunikuje oběma směry, takže na displeji telefonu zobrazuje údaje o právě přehrávané skladbě. Zkusili jsme též, jak se Unified Remote zachová při příchozím hovoru – vše funguje tak, jak slibují autoři, tedy při začátku vyzvánění se automaticky pozastavilo přehrávání. Škoda, že se nedá nastavit, aby po ukončení telefonátu automaticky pokračovalo, takže je nutné spustit ho manuálně.

Základní ovládání multimédií

Základní ovládání multimédií

Ovládání hudebního přehrávače WinAmp

Ovládání hudebního přehrávače WinAmp

Jednou z mála věcí, jež nefungovaly přesně dle našich představ, bylo ovládání Youtube spuštěného v rámci Chrome. Tlačítka se prostě chovala jinak, než jak by se dalo očekávat dle jejich ikonek.

Jak můžete vidět z následující série obrázků, nejrůznějších ovladačů je v aplikaci několik desítek, počínaje univerzálními, a konče specifickými, orientovanými na pokročilé ovládání jednoho konkrétního programu.

Nejrůznějších ovladačů je v aplikaci několik desítek

Nejrůznějších ovladačů je v aplikaci několik desítek

Zkratky

Možná během čtení následujících řádků napadlo: než se dostanu například k ovladači hudebního přehrávače, znamená to pro mne přinejmenším čtyři tapnutí. Není rychlejší zvednout se, dojít k počítači, a udělat, co potřebuji, připojenou klávesnicí a myší?

I na to autoři mysleli! Můžete si na domovskou obrazovku vytáhnout zástupce pro kterýkoli ovladač.

Jak vytvořit zástupce ovladače na ploše?

  1. Dlouze tapněte na volné místo na domovské obrazovce.
  2. Z nabídky zvolte Zástupce a poté Remote.
  3. Vyberte ovladač, který chcete mít na domovské obrazovce.

Dlouze tapněte na volném místě plochy a zvolte Zástupce

Dlouze tapněte na volném místě plochy a zvolte Zástupce

Vyberte ovladač, jehož ikonu chcete přidat

Vyberte ovladač, jehož ikonu chcete přidat

Samozřejmě je takto možné vytvořit si postupně více ikonek pro nejčastěji používané aplikace.

Vyplatí se koupit?

Otázku, zda se vyplatí Unified Remote koupit, si musíte zodpovědět sami – závisí především na tom, jak často a především co potřebujete udělat na počítači, který máte z dosahu svých rukou. Uvažujete-li například o domácím multimediálním centru/HTPC postaveném na Windows, může být Unified Remote skvělým pomocníkem.

Aplikace nabízí nepřeberné množství funkcí, ať už se jedná o přepínač úloh, přehrávač médií, nebo ovládání prezentace. Pohodlné je též ovládání prohlížeče, díky kterému můžete surfovat po internetových vlnách třeba z křesla v obýváku. Je ale nutné si uvědomit, že základním předpokladem pro dobré fungování je dostatečná rychlost připojení mezi telefonem a počítačem – pokud byste se připojovali přes slabou či zarušenou Wi-Fi, patrně by celkový dojem kazila pomalá odezva.

Co se zcela určitě vyplatí, je alespoň otestování verze, jež je k dispozici zdarma. Autorům Unified Remote se povedlo zkombinovat jednoduchost instalace a nastavení s ohromujícím množstvím možností.

Pokud byste měli nápad na něco, co v aplikaci chybí, můžete ho navrhnout na stránce s požadavky. Ostatní uživatelé pak mohou o jednotlivých návrzích hlasovat, což zvyšuje šanci na jejich realizaci.

Podívejte se na průvodce úvodní konfigurací.

Unified Remote – Quick Start

Unified Remote - Quick Start


Unified Remote
Unified Remote

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)