Tweedle: vyzkoušejte nového klienta pro Twitter

tweedle_ikona

Aplikací pro sociální síť Twitter existuje nepřeberné množství. Vzájemně jsou si velmi podobné, liší se paletou poskytovaných funkcí a někdy i cenou. Dnes si představíme relativně nový program Tweedle, který se v Obchodě Play objevil v polovině května a hned získal velmi kladné hodnocení svých uživatelů (ve středu 20. června, sedm dnů po uvolnění první verze, byla jeho známka 4,4 z 5 možných).

Na začátek si řekněme, že Tweedle bude vyhovovat především těm, kdož preferují rychlost, jednoduchost použití a základní funkce bez leckdy zbytečných „kudrlinek“. Pokud vám stačí pohodlné čtení příspěvků a psaní tweetů, možná bude Tweedle přesně tím, co hledáte.

Autorem aplikace je vývojář, vystupující na XDA fóru pod přezdívkou HandlerExploit. Jeho ideou bylo vytvořit „lepšího, čistšího a rychlejšího Twitter klienta pro Android,“ což se mu vskutku podařilo. Tweedle je teprve na počátku možná úspěšné cesty, takže nečekejte nějaké pokročilejší funkce, nicméně ty základní (např. retweet) samozřejmě nechybí. Do budoucna se pak můžete těšit na další rozšiřování a vylepšování.

Přihlášení

Po prvním spuštění se objeví obrazovka s jedinou možností – tlačítkem Tap here to start.

Úvodní obrazovka aplikace Tweedle

Úvodní obrazovka aplikace Tweedle

Následně budete požádáni o zadání přihlašovacích údajů pro Twitter. Aplikace vyžaduje standardní oprávnění, jako je čtení timeline, přístup k seznamu uživatelů, které sledujete a jež sledují vás, aktualizace profilu, posílání tweetů a přístup do soukromých zpráv. Bez těchto práv by klient pro Twitter přeci jen fungovat nemohl. Po ověření autorizace budete přesměrování do samotné aplikace.

Zadání přihlašovacích údajů

Zadání přihlašovacích údajů

Uživatelské prostředí

Zkušené uživatele, kteří již vyzkoušeli nějaké ty aplikace pro Twitter, Tweedle velmi pravděpodobně nepřekvapí. Základní obrazovka sestává z horní nástrojové lišty a časové osy s tweety, přičemž horizontálním posunem alá Holo UI budete přepínat mezi všemi příspěvky (Timeline), zmínkami a odpověďmi (Mentions) a soukromými zprávami (Messages).

Poslední sekce se ale maličko liší od zažitých standardů, neboť, podobně jako většina aplikací pro práci se SMS, seskupuje zprávy podle kontaktů a dále prezentuje formou konverzace jedné a druhé strany včetně příslušných ikonek. Toto provedení hodnotíme jako velmi zdařilé, jednoduché a přehledné.

Soukromé zprávy jsou sdružovány podle kontaktů

Soukromé zprávy jsou sdružovány podle kontaktů

Konverzace s daným kontaktem je prezentována jako dialog

Konverzace s daným kontaktem je prezentována jako dialog

Dlouhým tapnutím na tweetu dostanete následující možnosti (mimochodem: asi jste si již všimli, že aplikace je pouze v angličtině):

  • Reply – odpověď autorovi tweetu.
  • Reply All – odpověď autorovi tweetu a všem zmíněným.
  • Copy – zkopírování obsahu tweetu do schránky.
  • Retweet – „přeposlání“ tweetu vašim followerům. Zatím jde jen o základní retweet bez možnosti přidání komentáře.
  • Favorite – označení tweetu jako oblíbeného (odpovídá hvězdičce ve webové verzi).
Nabídka možností pro zvolený tweet

Nabídka možností pro zvolený tweet

Pokud otevřete konkrétní tweet, najdete pod tlačítkem Menu pouze možnost jeho retweetu a kopírování.

Po otevření tweetu ho můžete retweetnout, nebo kopírovat do schránky

Po otevření tweetu ho můžete retweetnout, nebo kopírovat do schránky

Ocenili jsme podporu náhledu obrázků.

Obdobně, jako v mnoha jiných aplikacích tohoto typu, lze provést manuální aktualizaci dané sekce tažením seznamu příspěvků směrem dolů, což je rozhodně intuitivnější a ergonomičtější, než například kombinace Menu-Refresh známá z Tweetdecku.

Vraťme se do horní lišty, kde najdeme dvě tlačítka. Druhé zprava slouží k napsání nového tweetu. Editor je velmi jednoduchý, poskytne ale všechny funkce, které byste mohli potřebovat, včetně odpočítávání zbývajících písmenek a možnosti připojení obrázku (nahrává se na pic.twitter.com, jiné služby zatím nejsou podporovány). Tlačítko se šipkou pak slouží k odeslání příspěvku.

Editor pro napsání nového tweetu

Editor pro napsání nového tweetu

Nechybí ani vyhledávání, čekající pod prvním tlačítkem zprava, které může hledat buď ve tweetech, nebo v uživatelích. Zaznamenali jsme ale poměrně časté prodlevy mezi stiskem tlačítka v nástrojové liště a následnou odezvou, což bychom od programu, deklarujícího se jako „rychlejší“, nečekali.

Můžete hledat buď ve tweetech, nebo v uživatelích

Můžete hledat buď ve tweetech, nebo v uživatelích

Prokliky na hashtagy a uživatele fungují bez problémů. V případě, že si otevřete něčí profil, můžete, kromě popisu, zjistit také celkový počet napsaných tweetů, sledovaných a sledujících uživatelů a seznamů, v nichž dotyčný figuruje. Samozřejmostí je zhlédnutí časové osy daného člověka, odeslání zprávy nebo zmínky, případně ohlášení spammera.

Nastavení

Nastavení sestává z několika sekcí:

  • Timeline, Mentions a Messages – možnost nastavení automatické aktualizace na pozadí a její periody (od 1 minuty do 4 hodin).
  • Theme settings – dovoluje nastavit barevné provedení aplikace. Nejde přitom o pouhý výběr z předdefinovaných témat – Tweedle si můžete nastavit naprosto dle libosti volbou z barevné palety. Nastavení ale ovlivňuje pouze barvy v nástrojové liště – největší část okna, tedy časová osa, zůstává vždy v provedení černého písma na bílém pozadí. Dá se ale očekávat, že i zde autor časem přidá nějaké možnosti nastavení.

    Barvy lišty lze zvolit dle libosti volbou z barevné palety

    Barvy lišty lze zvolit dle libosti volbou z barevné palety

    I takto divoce může vypadat váš klient pro Twitter

    I takto divoce může vypadat váš klient pro Twitter

  • Feedback – odeslání názoru či připomínky autorovi programu e-mailem.

Nastavení automatické aktualizace

Nastavení automatické aktualizace

Pokud zapnete automatickou aktualizaci, automaticky se aktivují oznámení, jež se zobrazují v notifikační liště. Více by se nám líbilo, kdyby se notifikace daly aktivovat nebo deaktivovat nezávisle na automatické aktualizaci, ocenili bychom také možnost nastavit upozornění zvukem.

Co chybí k dokonalosti?

Tweedle je, jak jsme si řekli hned na začátku této recenze, velmi mladá aplikace, jejíž vývoj stále pokračuje. Je možné, že mezi napsáním této recenze a skutečným stavem budou rozdíly, neboť autor na programu poměrně intenzivně pracuje. Jeho plány přitom vypadají velmi zajímavě, a jsou příslibem, že se Tweedle co do funkčnosti zařadí mezi dosavadní konkurenty. V krátkodobém horizontu by tak mělo přibýt filtrování příspěvků, následně se počítá s přidáním tmavého grafického tématu, podporou tabletů, možnost pracovat s více účty, konfigurovatelnými stránkami a widgetem. Potenciál je tedy velký a zdá se, že autor vykročil tou správnou nohou.

Z dalších funkcí nám chyběla například podpora „zkracovačů“ adres, dalších služeb pro ukládání obrázků, push notifikace, možnost blokování uživatelů, automatické doplňování jmen při psaní tweetů, nebo ponechávání hashtagů v odpovědích.

Jestliže tedy hledáte aplikaci pro Twitter, která bude svižná, jednoduchá a přitom dobře odvede svou práci, určitě byste měli Tweedle alespoň vyzkoušet. Aplikace je k dispozici pro Android 2.1 a vyšší a je nejen zdarma, ale dokonce i bez reklamních proužků.

Další informace a diskuzi s autorem aplikace najdete v příslušném vláknu diskuzního fóra XDA.

Kdyby vám Tweedle z nějakého důvodu nevyhovoval, možná najdete ideální aplikaci v našem článku SvětAndroida doporučuje: 12 aplikací pro sociální sítě.

1c87546ceb9c8eb09ef0d25d31ae35e2?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)