Používáte tmavé grafické téma? (Víkendová hlasovačka)

Používáte v aplikacích nebo systému tmavé téma (Víkendová hlasovačka)

Jednou z novinek připravovaného Androidu Q má být tmavé grafické téma. To již nabízejí někteří výrobci mobilních telefonů v rámci svých grafických nadstaveb a implementovali ho i tvůrci některých aplikací. Jak jsou na tom naší čtenáři: používáte tmavé rozhraní? To je otázka pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Tmavé téma pohledem historie

Vrátíme-li se do počátků operačního systému Android, zjistíme, že v jeho prvních verzích dominovaly tmavé barvy. Důležitým milníkem v tomto směru je rok 2012, kdy Google představil svůj plán sjednotit do té doby značně nesourodé uživatelské rozhraní mobilních aplikací.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich se stal pomyslnou „vlajkovou lodí“ designového jazyka Holo UI. Zásadní roli v něm hrálo tmavě šedé pozadí se světlým písmem, kterému vévodil font Roboto, a modrými ovládacími prvky.

Jenže u Googlu se občas stává, že „z ničeho nic“ změní názor, někdy i o celých 180 stupňů. Takže koncem roku 2014 přišel Android 5.0 Lollipop a s ním dodnes aktuální designový jazyk Material Design. Ten v počátcích definovaly především bílé karty, vycházející z tehdejší aplikace Chytré karty Google.

Světlé barvy ovládly svět

I když Google v uplynulých pěti letech poměrně citelně „otupil hrany“ a postupně prvky uživatelského prostředí zaobluje a zakulacuje, z hlediska barevnosti se toho příliš mnoho nezměnilo. Pozadí většiny systémových aplikací je i dnes sněhově bílé.

Material Design nemá tmavé grafické témaMaterial Design nemá tmavé téma

Jenže tmavé rozhraní má proti světlému jednu zásadní výhodu: na displejích typu AMOLED, které se stále častěji objevují v telefonech vyšší střední a nejvyšší třídy, může přinést často i významnou úsporu elektrické energie.

Jak je to možné? Protože body, zobrazující černou barvu, totiž na tomto typu obrazovky zhasnou a neodebírají tak žádnou elektřinu. I to je jeden z důvodů, proč by se tmavé téma mělo objevit v příští verzi operačního systému Android.

Používáte tmavé grafické téma?

Jak zaznělo již na začátku tohoto článku: tmavé téma dnes nabízejí některé grafické nadstavby, témata a aplikace (namátkou můžeme jmenovat například Facebook Messenger). Používáte ho? Na to se ptáme v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.
[gravityform id=“253″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, zda vám subjektivně více vyhovuje světlé, nebo tmavé téma. Využijete možnost přepnout si prostředí telefonu do tmavých barev, až ji přinese příští verze Androidu?

Výsledky ankety Používáte tmavé grafické téma?Výsledky ankety Používáte tmavé grafické téma?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli používáte Asistenta Google. Do hlasování se zapojilo 117 respondentů a nutno konstatovat, že výsledky byly poměrně jednoznačné.

Výsledky ankety: Používáte Asistenta Google?Výsledky ankety: Používáte Asistenta Google?

59 % respondentů Asistenta Google vůbec nepoužívá. Jako nejčastější důvod byla udávána absence podpory komunikace v češtině. Na druhé straně stojí 14 % těch, kteří ho používají několikrát denně. Dalších 8 % používá Asistenta Google několikrát týdně a 5 % několikrát do měsíce.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)