Test kapacitních stylusů

No Image-02

Stylusy byly doménou především zařízení s rezistivními displeji a provázely nás hezkých pár let. S nástupem displejů kapacitních a rychlé orientaci mobilních systémů na ovládání prsty ale vzaly stylusy rychle za své. I přesto se ale stále najde několik situací, ve kterých vám stylus velmi usnadní život a pravděpodobně ušetří vaše okolí několika vámi vyřčených nadávek.

Obecně můžeme stylusy rozdělit na dva druhy – s hrotem a bez hrotu. Ty s hrotem najdeme ve výbavě hlavně u starších zařízení s rezistivním displejem, kde je potřeba na malém displeji velké přesnosti při ovládání a prsty na to prostě nejsou. Existují také hrotové stylusy pro kapacitní displeje. Ty dnes využijí především lidé, kteří při svém vysvětlování pro názornost rádi kreslí obrázky, neb jak je známo, obrázek vydá za tisíc slov.

IMG_6985_v1

Stylusy bez hrotu jsou pak vyloženě pro zařízení optimalizované především pro ovládání prsty. Oceníte je v situacích, kdy na kapacitním displeji nemůžete nebo nechcete používat holé prsty. A s takovou situací se zanedlouho budeme setkávat denně – jste venku, kde je teplota pod bodem mrazu a potřebujete napsat zprávu. Bez sundání rukavice nemáte na dnešních dotykových telefonech (s kapacitními displeji) šanci. Nebo si například smažíte snídani a máte příliš mastné ruce a potřebujete si nutně posunout na displeji recept o stránku dolů. To jsou situace běžného života, kdy takový stylus skutečně oceníte. A právě dva kapacitní stylusy se nám dostaly do redakce. Pojďme se na ně blíže podívat.

Stylus SJ2

kapacitni-stylus-1

Tento elegantní stylus, jenž je velikostně stejný, jako kdekterá propiska, má gumové kulovité zakončení, které však není tvrdé jako guma na tužce, ale je naopak velmi měkké a mírně se promačkává. Působí na zařízení stejně jako bříško prstu. Na jeho druhém konci je ukryta klasická propisovací tužka, takže stylus můžete využít i k psaní poznámek na papír. Stylus se díky své tužkovité konstrukci velmi dobře drží a ovládání telefonu je tak opravdu pohodlné.

Stylus SJ4

kapacitni-stylus-2

Tenhle drobeček má dotykovou část naprosto stejnou, jako předešlý SJ2. Oproti němu je ale výrazně menší, což při delším užívání snižuje komfort ovládání (představte si, že píšete dlouhý text velmi malou tužkou). Navíc má také provázek s koncovkou, kterou lze zasunout do 3,5mm zdířky na sluchátka. Koncovka je plastová a menší než samotný jack konektor, takže se nezasouvá až dolů. Zprvu jsme se báli, že spolu se stylusem vyškubneme ven i celou zdířku, ale konstrukce té koncovky je opravdu povedená a dovnitř i ven jde velmi snadno, ale přesto ne natolik snadno, aby stylus sám vypadl. Po třídenním nošení v kapse se mi ani jednou nestalo, že bych vytáhl telefon bez stylusu. Ovšem šňůrka je dost krátká, takže pro komfortní ovládání bude nutné u větších telefonů stylus před použitím vždy nejprve vytáhnout ze zdířky (na HTC Wildfire se nicméně dotknout spodního okraje obrazovky při jistém úsilí dá, viz ukázkové video na konci článku). SJ4 je kovové konstrukce a má tři gumové obroučky, které zamezují vyklouznutí. Dá se tak velmi dobře použít i např. v rukavicích.

IMG_6987_v1

Přesnost a citlivost

S použitím stylusu je přesnost ovládání o pár úrovní výš, než s ovládáním prsty. Největší výhodou bezesporu je, že vždy přesně vidíte, kam špičkou stylusu ťukáte, což se o prstu říct nedá. Při tažení či rovnou kreslení však je poznat absence hrotu. Rovné čáry stylusem jsou proti stejným čárám prsty vesměs vlnovitější. Citlivost záleží samozřejmě také na ovládaném přístroji a stavu jeho displeje, leč při testování na telefonech Nexus One a iPhone 3 vykazovaly oba skvělou citlivost, kontinuální dotek nevynechával ani při poměrně malém tlaku na stylus. Na dotek stylusu reagují také doteková tlačítka Nexusu One. Je známo, že ona tlačítka telefonu Nexus One nejsou zrovna ukázkou vrcholné techniky a nejlépe se ovládají přejetím po tlačítku. To samé platí se stylusem. Tlačítka na pouhý dotek reagují, občas se mi ale stávalo, že jsem se trefil mimo dotykovou oblast, proto je lepší stylusem po tlačítku přejet shora dolů. Díky stejné konstrukci mají oba stylusy v podstatě shodné parametry.

IMG_6995_v1

Výkyvy teplot? Žádný problém

Jednou z častých otázek je, jak dobře se ovládá telefon stylusem za mrazivého počasí. Protože venku ještě stále není pořádná zima, použil jsem pro testování telefon vychlazený na tři stupně v lednici. Stejně tak jsem k němu přiložil jeden stylus. Po dostatečném snížení teploty jsem zkoušel telefon ovládat jak stylusem o zhruba stejně nízké teplotě, tak stylusem, který byl zahřátý na pokojovou teplotu. Rozdíl v podstatě nelze postřehnout. Telefon reaguje stejně dobře na oba teplotně rozdílné stylusy. Studený stylus jsem pak ještě na chvíli v lednici ponechal a svůj telefon nechal zahřát zase na pokojovou teplotu. I v případě zahřátého telefonu a studeného stylusu byla funkčnost naprosto spolehlivá a bezproblémová. Stylusy tedy lze velmi dobře použít i za chladného počasí.


IMG 6991 v1

Druhý pohled

(Roman Nepšinský) Oba stylusy jsem vyzkoušel ještě na HTC Wildfire a kapacitní ploše tabletu Bamboo Pen & Touch. Můj první dojem byl, že je potřeba na stylusy tlačit pocitově o něco víc, než by člověk čekal (na obou uvedených zařízeních bylo potřeba gumovou koncovku trochu promáčknout, aby začala reagovat, nestačilo jen jemně klouzat po ploše). Zejména u Bamboo musí být přítlak už docela silný, aby byl plochou zaregistrován. Zvyknout se ale dá velmi rychle a po chvíli používání už to člověku ani nepřijde. Přesnost tapnutí je o něco lepší než u prstu (tam vždy zareaguje trochu jiná část bříška, u stylusu je to vždy střed), kreslení čar vyjde zhruba nastejno a největší podíl na přenosti tak má položení ruky a třes uživatele (jak je vidět na ukázkovém videu na konci článku, při kreslení na tabletu s velkou přesností a nepodepřenou rukou ve vzduchu ani stylus nepomůže :)). Vyzdvihnout je ale potřeba spolehlivost – po dobu testování se nestalo, že by dotyková plocha na stylus nezareagovala, čemuž se u používání prstů čas od času nelze vyhnout (suché, zmrzlé, mokré prsty, upatlaná plocha displeje apod.)

Ukázkové kresby

Na HTC Wildfire jsme porovnali kvalitu kresby stylusem s kvalitou stejné kresby prsty. Na následujícím obrázku můžete vidět oranžové diagonály, ty jsou kresleny stylusem a zelené, které jsou kresleny prstem.

02

Další kresba je pouze dílo stylusu.

01

A na závěr ještě krátké video, ukazující oba stylusy v akci:

Test kapacitních stylusů

Test kapacitních stylusů

Závěr

Oba stylusy splní vše, co by se od nich dalo očekávat. Otázkou tak zůstává, kdo stylus využije, a zde je pár tipů:

  • pokud vám telefon občas nereaguje na prsty
  • pokud se vám špatně trefuje např. na softwarovou klávesnici a řešíte zbytečné překlepy
  • pokud máte často špinavé prsty a nechcete si špinit displej (montér v autoservisu, bodypainter :)) – nicméně k ovládání kapacitní vrstvy můžete využít i jiné části těla, např. odemknout obrazovku pomocí brady (ověřeno v praxi) :)
  • pokud často používáte rukavice (lyžař, chirurg :)) – s lyžařskými rukavicemi bychom kvůli konstrukci spíše doporučili použít SJ2 (zkuste si pro porovnání podržet propisku a tužku ostrouhanou téměř nadoraz).
  • pokud jste náruživým hráčem Fruit Ninja a podobných her – osobně jsem se stylusem dosáhl vždy na vyšší skóre :)
IMG_6998_v1

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, u které si můžete oba uvedené stylusy také zakoupit (SJ2 za 329 Kč, SJ4 za 199 Kč)

Martin Klapetek
O Autorovi - Martin Klapetek

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)