Menu

Telefon v roli navigace: ano, či ne? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

telefon-v-roli-navigace-hlasovacka_ico
Telefon v roli navigace: ano, či ne? (Víkendová hlasovačka a diskuze)
Ohodnoťte článek

Dnešní chytré telefony dokážou nahradit celou řadu zařízení. Už například nepotřebujete budík, nemusíte si kupovat papírové noviny, ani s sebou nosit digitální fotoaparát. Poměrně úspěšně se prosazuje telefon v roli navigace. V této Víkendové hlasovačce a diskuzi chceme zjistit, jak jsou na tom naši čtenáři v tomto způsobu využití.

Navigátor do práce i na dovolenou

Po otevření družicového navigačního systému GPS se přesné určení polohy stalo dostupné každému, kdo vlastnil odpovídající přístroj. Díky postupné miniaturizaci komponent bylo možné zahrnout modul pro příjem signálu i do mobilních telefonů. I když to ještě relativně nedávno bylo tak trochu sci-fi, dnes si už neumíme představit, že by nový mobil neměl GPS jako součást “základní palubní výbavy.”

Telefon v roli navigace se stal standardem

Telefon v roli navigace se stal standardem

Ruku v ruce s tím jdou i aplikace. Když pomineme využití zjišťování polohy pro cílené servírování reklamy, využíváme GPS třeba pro vyhledání nejbližší lékárny nebo obchodu s potravinami. Neobejdeme se bez něj ani při hraní moderních her v rozšířené realitě, ve kterých naposledy zabodovala Pokémon Go. Určování pozice je dnes natolik přesné a rychlé, že s telefonem v ruce lze bez potíží provozovat oblíbenou outdoorovou aktivitu geocaching.

Patrně nejčastějším využitím budou navigace. Zatímco v mobilním “pravěku” patřily aplikace renomovaných jmen k těm nejdražším, dnes je k dispozici nespočet alternativ zdarma. Dokazuje to i náš seriál SvětAndroida doporučuje, který na jaře pravidelně věnujeme navigacím. Součástí operačního systému Android jsou Mapy Google, které se už naučily stahovat mapové podklady offline a zvládají i více zastávek na trase. Velmi silnou komunitu má navigace Waze, jejíž mapy vytvořili samotní uživatelé, kteří se také starají o jejich aktualizace. V tomto případě bychom však neměli mluvit jen o navigaci, ale také o dopravním zpravodajství, které aplikace řidiči poskytne. Plánovaná trasa se vyhýbá uzavírkám a kolonám, Waze také varuje před policejními hlídkami či nebezpečím na cestě. Z dalších šikovných navigací jmenujme třeba MapFactor: GPS Navigation s velmi širokými možnostmi nastavení či HERE Maps stavějící na osvědčených mapových podkladech. Navigování konečně zprovoznily Mapy.cz, které se však orientují především na turistickou a cyklistickou navigaci. Možností je opravdu celá řada, a to jsme se nedostali k placeným aplikacím.

V Obchodě Play najdete nespočet navigačních aplikací

V Obchodě Play najdete nespočet navigačních aplikací

Telefon v roli navigace?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Používáte telefon v roli navigace? Pokud ano, jak často?

V diskuzi pod článkem se můžete rozdělit o své zkušenosti. Která navigace se vám nejlépe osvědčila? Měli jste s nějakým zařízením v roli navigace problémy? V jakých situacích si navigaci zapínáte?

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak zálohujete fotky z mobilu? Ukázalo se, že nadpoloviční většina (přesně 52 %) našich čtenářů spoléhá na nejsnadněji dostupné řešení v podobě automatické zálohy do Fotek Google. Dalších 19 % pak využívá služeb jiného cloudového úložiště s automatickou zálohou.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

16 % hlasujících používá ke stažení fotek z telefonu kabel, dvě procenta pak vyndávají paměťovou kartu a fotky kopírují z ní. Pouze 6 % čtenářů se přiznalo, že pořízené snímky vůbec nijak nezálohuje.

Komentáře

Mazec

Mazec

z aplikace
19.11.2016 8:41

Otázka by měla být: “Používá ještě někdo klasickou navigaci?”

Myslím že navigace v mobilu je super. V mém mobilu např každá událost v kalendáři má adresu a když jedu na schůzku tak jen kliknu na událost a automaticky se adresa převede do navigace…
Nebo některé navigace podporují adresu z kontaktu. Takže jen zadáte jméno kontaktu.

na co je klasická navigace… ?

Jiří Halík

febrik

19.11.2016 9:09

Taky mám pocit, že jsou možnosti v anketě zvolené nevhodně. Já obecně navigaci nevyužívám často, ale když už, tak jedině v mobilu. Jak psal Mazec, většinou mám schůzky v kalendáři spárované s umístěním, nebo jednoduše hledám nejlepší cestu z – do. Nehledě na to, že spousta institucí/obchodů/služeb má svoje webové stránky, respektive kontakty na nich, spárované s google maps a o to je použití smartphonu, coby navigace, snazší. Dneska už je asi klasická navigace, jako specializované zařízení, pro běžného uživatele opravdu zbytečná.

Pavoukandre

pavoukandre

z aplikace
19.11.2016 9:16

četl jsem že nedávno archeologové vykopali nějaké docela zachovalé navigace.

Matyáš Kroupa

Matyáš Kroupa

19.11.2016 9:20

Mapy Google nejsou součástí Androidu! Výrobci je jen předinstalovávají, aby mohli předinstalovat i Obchod Play.

BladeCZE

BladeCZE

z aplikace
19.11.2016 9:27

Když jedu tam kde to znám tak ji nepoužiju, jen když jedu někam dál, kde to neznám a to zapadá do kategorie “zcela vyjmecne”

Ru1n

Ru1n

z aplikace
19.11.2016 9:42

co mam zahlasovat kdyz moje A536 GPS nema :)

Maran1

maran1

z aplikace
19.11.2016 10:47

Od roku 2008 kdy jsem si tehdy pořídil HTC touch HD, později Samsung SIII, pak S5 tak používám k navigování telefon. Nejdříve to bylo iGO, na které jsem nedal dopustit mělo totiž i TMC, dopravní zpravodajství. Dnes už to na androidu neumí, data se posunula někam dál a tak přes můj prvotní odpor dnes používám online navigaci waze. Každý den pracovně po Praze a okolí nejedu cca 100km. Navi mám zapnutou stále, protože odjíždění kolon je naprosto úžasná záležitost. To že někam třetím sám, je hezké, ale když člověk nemá všechny potřebné informace, o kolonách uzavírkách…pak jen zbytečně marní svůj čas. Propojení navi s kalendářem je také perfektní věc. Telefon mám vždy dostatečně velký, se slušným rozlišením, které mi autonavigace dát ani snad nemůže. Za mě jednoznačně vyhrává navi v telefonu.

rokyshit

z aplikace
19.11.2016 10:51

Používám Mapy CZ,Google mapy,Here mapy,Waze

CiMSTER

CiMSTER

z aplikace
19.11.2016 11:06

Väčšinou používam Waze, občas mapy Google, potom ešte maps.me sú super aj ako offline. A v zahraničí používam aj Sygic.

Fuzo

Fuzo

19.11.2016 11:16

Souhlas s Marťanem a dalšíma. Waze a další online navigace je BEST. Jednoúčlovou navigaci používají už jenom trilobiti a mastodonti. Jsou to vyhozené peníze. Je otázka, jak fungují vestavěné navigace v autech. Jestli nemá taková navigace online info o dopravě, tak je 100 let za opicema. Měsíčně najezdím cca 4000 km v osobáku a bez Waze bych byl dost nešťastný.
Nevýhody klasických navigací proti mobilním telefonům:
– většinou žádná výdrž na vestavěnou baterii
– horší displej rozlišení čitelnost
– tragické informace o provozu
– zbytečně vyhozené peníze za věc, co umí jenom navigovat
Sám naviguji už od prvních PDA HP ipaq s externími GPS a myslím si že je to přežitek. I pro kamiony. Waze už umí navigovat i náklaďáky.
V zahraničí používám data běžně pro navigaci, ale předplacená u zahraničního operátora.

Hozja68

hozja68

19.11.2016 11:20

Jak psal maran1, po ČR a hlavně po Praze (nejezdím tak 50 km denně) jezdím jedině podle Waze. Ano do práce a domů a na další spoustu míst trefím, ale velmi pravděpodobně bych končil v kolonách. Waze mě vždy vezme tak, abych čekal co nejméně. Když to člověk v mobilu má, nic to nestojí (jen pár kB), tak proč trávit desítky minut v zácpách… Takže Waze jedině!!!

Avenged

avenged

z aplikace
19.11.2016 12:14

jak můžu v aplikaci hlasovat, když to nejde…..

Josef Dittrych

Pepapa

19.11.2016 12:35

avenged
Zkus web 😀

Petr Čapka

tidkiuni

19.11.2016 13:07

Běžná navigace mi leží doma tak 5 let. Je to zbytečná nepoužitelná věc. Dnes používají maximálně důchodci.

Navigace v mobilu je TOP. Po české republice používám vždy WAZE a to ikdyž vím kam jedu (kvůli kolonám) a samozřejmě ikdyž nevím kam přesně jedu.

Po PRAZE a BRNĚ pak vždy WAZE.

Jako zálohu pro případ jízdy do zahraničí, nebo výpadku internetu v horách, mám staženou na 128GB kartu v mobilu offline mapy celé Evropy a používám navigaci Mapfactor navigátor.

Na mém Samsung Galaxy s7 se mi za půl roku ještě nestalo, že by jednou jedinkrát vypadla při jízdě GPS.

Vojtěch Vilímec

Orbit09

z aplikace
19.11.2016 14:20

Hlasoval bych, ale z aplikace nemůžu a na web chodit nebudu. Započítejte si tedy prosím můj hlas pro možnost ,,Často, ale ne každý den”.

Pantauleo

pantauleo

z aplikace
19.11.2016 14:28

Tak já mám v Mazdě navigaci vestavěnou a jezdím podle ní. Dopravní info má, takže uzavírky, kolony a bouračkyi hlásí. Výhody: nemusím nic nikam přidělávat, řešit nabíjení, má 7 palců displej, jsou tam všechny mapy evropy+dopravní info evropy, mohu ji ovládat dotykem nebo joystickem u řadící páky atd. Mobil mám jen v autě přes bluetooth kvůli volání, emailum a sms. Pokud chci vidět počasí, ceny benzínu po cestě a další blbosti, tak z mobilu udělám wifi hospot pro navigaci. Ale pokud bych si vybíral mezi přenosnou navigací a mobilem, tak jasně vede mobil.

Bicista

bicista

19.11.2016 15:10

Ja mam radsi klasik navigaci (Becker), jelikoz pri jizde potrebuji vyuzivat telefon i jinak. Telefonavat, psat sms, web. :)))

Martin Gerboc

Forest

z aplikace
19.11.2016 16:20

Každý den Note 4 a Tomtom . Vše bez chybičky.

Silversnake

Silversnake

19.11.2016 16:44

Každý den…pracuji jako kurýr, takže základní je Garmin a doplňuje mi jej telefon s Waze a Mapy CZ….

EMaxik

eMaxik

z aplikace
19.11.2016 16:49

Super aplikace kde hlasovacka funguje jen na webu :-( tragédie

Tomáš Janovský

Tomogo

19.11.2016 17:53

Já bez držáku Brodit s dobíjením ani ránu. Dá se sehnat i bazarový za pěkné peníze.

Avenged

avenged

z aplikace
19.11.2016 19:07

Papapa, tak chytrej jsem taky, ale jsem v aplikaci, kde je v nadpise víkendová hlasovacka, to že můžu jít na web mě nezajímá, to nemusím mít aplikaci.

David Hrubec

David Hrubec

19.11.2016 22:13

Jsem na tom stejně jako Silversnake, podnikám v dopravě s dodávkou a navi zapnu ráno a vypnu večer, denně najedu 500 – 800km. Používal jsem Xiaomi 1S, teď Honor 4C, data zaplá. Vyzkoušel jsem dost navi na android: Mapy CZ, Mapy Google, Smartmaps, Nacesty, BOR, Waze, stáhnul jsem si Sygic. Za mě nejlepší a nejstabilnější Here. Kromě Here jsem měl problém s udržením GPS signálu ( občas, nepravidelné výpadky když jsem to nejméně potřeboval), nejhorší je to u Google map. S Here nemám problém. Pořídil jsem si Garmina nuwi 1490, LT akt. mapy a hrůza, denně mě pošle do jednosměrky, naviguje často o jeden dálniční sjezd zbytečně dříve. Vyměnil jsem Garmin za Tomtom XL, o poznání lepší. Tak jsem skončil v pravo s Tomtom, v levo mám Honora, na tel střídám po Praze Waze, při dohledávání firem Mapy od Seznamu ( dovede mě až k bráně do fabriky ), když mám jednu zastávku nebo dálku tak Here.

Jan Vasko

Jan Vasko24

19.11.2016 22:14

Zkoušel jsem navigaci v mobilu, ale jsou tři velké nevýhody oproti koupené navigaci. 1. telefon musí být v držáku, tudíž ho nemohu používat k volání během navigování. 2. držák musí být festovní, jinak se telefon klepe. 3. vzhledem k rychlému vybíjení, musí být napojen na dobíječku a konektor se vlivem otřesů ničí (cena opravy kolem 1000,- Kč)

Mazec

Mazec

z aplikace
19.11.2016 22:32

Jan Vasko
Denodenně najedu tak 200km.
2. ano telefon musí být v držáku – pokud si nekoupí držák ve večerce ud Ťonga tak s třepáním mít problém nebudete…
mám univ. držák od samsungu a není problém.

1. Telefon musí být v držáku…
Ale není nic pohodlnějšího než telefonovat s Bluetooth sluchátkem. Já osobně, od té doby co mám sluchátko, tak všechno co potrebuji vyřídit po telefonu a je to na déle, tak si to nechávám do auta se sluchátkem. Zabiju čas v autě a ten stejný čas ušetřím pro děti…
Navíc, nedostanu pokutu za držení telefonu.
A také, při povelu OK GOOGLE –> zavolej ********, nebrzdím ostatní řidiče hrabaním se v kontaktech při držení mobilu ruce…
3. souvisí s bodem dva. chce to dobrý držák… najedu denně tak 200km s waze, navíc mobil je můj pracovní nástroj. Takže když nastoupím, zasunu kabel, když vystupuji, kabel vyndávám… to se opakuje za den asi 20x. Po dvou letech jsem koupil nový kabel, ale s konektorem v mobilu nemám problém. (nový kabel protože se začal lámat, e kvůli konektoru)

Petk0

petk0

19.11.2016 23:55

Jazdim s waze denne viac ako 4 roky. Klasicka navigacia skoncila v kufri uz prvy tyzden po nasadeni waze. Odvtedy som ju nemal zapnutu. Waze je na denne jazdy do prace, aj na zname trasy, kde mi ukazuje dopravnu situaciu, nehody, kolony, policajtov, uzavierky. Toto ina navigacia nedokaze, aj ked to niektori vyrobcovia slubuju, nemaju to ani zdaleka tak pokryte ako waze.

Datova narocnost waze je velmi mala, taky facebook mi zerie 10nasobok. Bezne sa s waze nedostanem nad 50MB/mesiac, co je pri pausaloch 500MB a vyssich zanedbatelna spotreba.
Waze pouzivam aj na cesty do zahranicia. Cesta do Chorvatska, cez Madarsko, ma vyslo na 1euro, co je menej ako kava v kaviarni.

Drziak a nabijacka je samozrejmost, drncanie sa da riesit spravnym uchytenim, podlozenim, opriet o palubovku… Denne vkladam a pripajam nabijacku aj 20x. Konektor v mobile odide len na cinskych lacnych mobiloch, pouzivaju smejdovy plech v konektore…

Vlado SmehlikxxxFIREFOXxxx

Vlado SmehlikxxxFIREFOXxxx

20.11.2016 15:57

Este som nestretol vodica kamionu v unii, ktory by jazdil podla mobilu. Vsetci pouzivame jednoucelovky. Osobne mam kamionisticku garmin dezl a som s nou uplne spokojny. Mobily mame na telefonovanie. Ale je rozdiel pouzivat navigacku 10 hodin denne 5-6 dni v tyzdni a tyzdenne spravit 3.000-3.500 km tyzden za tyzdnom a ine je ju pouzivat raz za cas.
Pouzivanie smartfonu ako navigaciu si neviem predstavit. Dennodenne ju zacvakavat do drziaka 10-15 x, vycvakavat, prepinat do rezimu….ak nieco niekedy pouzivate casto a moc, tak ocenite vyhodu jednoduchosti. Ja o navigacii v podstate neviem. Je v drziaku, zapne sa pri otoceni klucika, vypne sa pri vypnuti motora, nikam ju neprenasam…..
Samozrejme, pouzivanie navigacie kamionistami je extrem. Pre kohokolvek ineho si viem predstavit ,ze je to zbytocnost.

Miroslav Maršál

mimar48

z aplikace
20.11.2016 19:50

Děkujeme aspoň za ten odkaz na seznam hlasovaček. Do ideálu to má daleko (… ještě lepší by byl odkaz přímo do aktuální hlasovačky :) , ale lepší než drátem do oka…
Snad vám (nám) to jako standard vydrží až do vydání nové aplikace. Děkujeme.

Driver2519

driver2519

22.12.2016 17:14

Tak popravdě, jak napsal někdo výše, zda vůbec někdo používá tu samostatnou navigaci, protože je to už tak trochu přežitek, který sice pořád je užitečný – rozbil se cestou mobil, došla baterka, a tak tu pomáhají buď statické navi, nebo integrované do 2DIN rádií (viz http://www.tonystore.cz/specialni-autoradio-vw-skoda-octavia-3), takže jsou svým způsobem ještě užitečné. Aplikace vše obměňuje a aktualizuje sama live bez dalšího…

RSS (komentáře k článku)