Telefon LG Wine Smart (2015): Pomocník pro nevidomé i hipstery starší generace (recenze)

náhledový obrázek LG Wine Smart

Chytrý telefon LG Wine Smart je podivnou entitou, která se snaží oživit kdysi oblíbený koncept véčkových konstrukcí. Rozhodně nepatří do rukou herním nadšencům, Android fajnšmekrům a vůbec lidem, kteří s telefonem zamýšlejí provádět i jiné věci než klasické volání, smskování a trochu těch internetů. „Zaklapávací“ model by však mohl sednout vašim babičkám, dědečkům či hipsterům starší generace, kteří specifickému uspokojivému tónu při rychlém zaklapnutí prostě nemůžou odolat. LG Wine Smart je bezpochyby důstojnou kombinací staršího konceptu a moderních – přesto uživatelsky vstřícných prvků.

Obsah recenze

Netypické „véčko“ je macek

Při vybalování objemnějšího telefonu narazíme na klasické příslušenství v podobě průměrných sluchátek, nabíječky a USB kabelu. Konstrukce smartphonu nás vrací zpět do doby oblíbených „véček“, avšak mnohem větších a také chytřejších. Skoro se zdá, že jste se ocitli ve stroji času a přerostlý telefon se zkrátka nezdá být úplně tím sexy zbožím, o které by dnešní generace stála. To však ani není cílem LG.

LG Wine Smart -  obsah balení sluchátka

Všude plast

Telefon se díky konstrukci pohodlně vejde i do menších kapes, což je v době velkých obrazovek nevýslovný luxus. Díky povrchu s texturou se nestává, že by telefon klouzal z ruky. Všechny hrany, kterých je díky véčkovému designu podstatně více, jsou velmi viditelně zaoblené. Potěší i příjemná barevná LED dioda na svrchní části, která upozorní na notifikace i přes zavřený displej.

Nečekejte žádné dražší materiály, plast v tomto případě hraje prim. Plastový je i díl, který sešívá obě části telefonu dohromady a nejeví se být příliš vstřícný hrubšímu zacházení. Telefon jemně vrže, což je zřejmě dáno povahou konstrukce a spoustou plastů. Nepůsobí však dojmem, že by se měl brzy rozpadnout.

Tlačítko pro probuzení není třeba, LG se ze spánku probere otevřením. Jinak se power button skrývá pod tlačítkem ukončení hovoru, které také slouží k pořizování screenshotů spolu s relativně dobře umístěným ovládáním hlasitosti.

LG Wine Smart nahradí pocit vysílačky

V zavřeném stavu je telefon logicky buclatější, avšak relativně kompaktní. Po rozevření se telefon stává příliš masivním a při telefonování zakrývá dobrou půlku obličeje. Pokud však vaše babička nebo maminka hořečnatě lpí na stylu volání „vysílačka“, telefon sahající od ucha až po bradu by mohl tento pocit ukojit.

Fotoaparát se nachází na zadní straně spodního dílu. Nikam jinam ho asi umístit nelze, přesto nedokážeme odpustit neustálé překrývání prstem a chybějící spojení mezi tím, kam foťák skutečně míří a tím, co se objevuje na displeji. LG Wine Smart -  rozevřené véčko

Tlačítka všude, kam se podíváte

Fyzických tlačítek je na telefonu až příliš mnoho a dávaly by smysl v případě, kdyby displej nebyl dotykový. Některé zkratky jako psaní SMS nebo otevření fotoaparátu sice mohou být užitečné, spolu s tlačítky pro ovládání systému, kontakty a dalšími je klávesnice pro staršího člověka méně přehledná. Stisk kláves s velkými písmeny je však na prsty příjemný a zřetelný.

Hardware

Výkon telefonu jako takový nestojí samozřejmě za moc, čemuž není třeba věnovat tolik pozornosti – specifikace hovoří za vše. Nemá cenu se domnívat, že LG Wine Smart by si koupil zkušený uživatel toužící po hraní 3D her.

LG Wine Smart (2015) – první pohled

LG Wine Smart (2015) - první pohled

Specifikace

  • Displej: 3,2“, dotykový
  • Technologie displeje: TFT IPS
  • Rozlišení: 320 x 480 pixelů
  • Velikost: 117,7 x 58,7 x 16,6 mm
  • Hmotnost: 143 g
  • Zadní fotoaparát: 3 MPx
  • Přední fotoaparát: 0,3 MPx
  • Procesor: Snapdragon 210, 1,1 GHz čtyřjádro
  • GPU: Adreno 304
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v4.1, A2DP, LTE (1800/2600/800/900) A-GPS
  • RAM: 1 GB
  • ROM: 4 GB, microSD slot
  • Baterie: 1700 mAh Li-Ion
  • Verze systému: Upravený Android 5.1.1

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej má prakticky jeden pozorovací úhel

Malý displej o velikosti 3,2″ palce je dotykový a smartphone se dá teoreticky ovládat třemi způsoby – jednou rukou za pomocí fyzické klávesnice s mnoha zkratkami, pomocí dotykového displeje i klávesnice nebo ťukat pouze do obrazovky. Což nedává moc smysl, pokud si koupíte telefon s fyzickou klávesnicí.

LG Wine Smart -  obrazovka

Starší nebo méně technicky zdatní uživatelé ocení možnost kombinace a příjemně nenucené seznámení se s dotykovým displejem. Celkově jsou však barvy vybledlé, rozlišení až otravně neuspokojivé, dobrý pozorovací úhel existuje prakticky jen jeden a čitelnost na slunci na maximální jas není sice nejhorší, rozhodně však není nikterak příjemná.

Chtělo by to více úprav

Na to, jak velká jsou hardwarová tlačítka, zasloužil by si i displej co se týče přizpůsobování nezkušeným a starším uživatelům trochu lásky. Velikost písma lze klasicky zvětšit, přesto na ploše, ve složkách i neúměrně zmenšených aplikacích mohou mít uživatelé problémy.

Čekali bychom lepší přizpůsobení displeje skupině, na kterou je smartphone primárně mířen. Ovládání se zdálo být relativně přesné i na méně kvalitní digitizér. LG Wine Smart -  pohled zespodu

Nepraktický zvukový výstup i reproduktor

Není žádným překvapením, že zvuk jednoho reproduktoru na zadní straně telefonu je podprůměrný zrovna tak, jako celý telefon. Hraje ale dostatečně nahlas – tedy pokud ho kvůli nevhodnému umístění nebudete nonstop zakrývat prsty, což nejspíš budete. V kapse nebo kabelce jde slyšet bez problémů. Telefon mimo jiné vibruje opravdu silně a občas se na při notifikaci položený na stole i trochu pohne.

Nevábné umístění je zvoleno i pro jack, který se nachází na pravé straně a použití sluchátek bez kabelu do pravého úhlu je nemožné.

Nečekané LTE

Telefon disponuje současným WiFi, Bluetooth a nabídne i české LTE. Klasické konektor pro microUSB nalezneme na spodním dílu.

Klasický microUSB konektor na spodní hraně Klasický microUSB konektor na spodní hraně

Baterie obstála na výbornou

Baterie o kapacitě 1 700 mAh nám naháněla hrůzu, výdrž telefonu však předčil očekávání. Díky malému displeji s miniaturním rozlišením nebyl problém telefon používat v kuse téměř dva dny, kdy byl displej zapnut po většinu doby spolu s běžícími YouTube videi. Při vytížení běžným uživatelem – nějaký ten hovor a sms, občas internet, pár fotek – vydrží LG Wine Smart klidně i pět dnů.

 

 

Nedoladěné uživatelské prostředí vstřícné ke starším

Telefon má problém s nevyladěností nástavby vzhledem k fyzické klávesnici. Samotný systém by ještě jakžtakž prošel, problém nastává ve chvíli použití aplikací, v nichž se nevhodně zalamuje text, tlačítka jsou příliš malá a o titěrné klávesničce na displeji ani nemluvě.

Možné přizpůsobení osobám s postižením zraku či vadám sluchu je oproti tomu promyšleno skvěle a jistě mnoha starším či znevýhodněným uživatelům pomůže. Vesměs je však prostředí velmi zmatené a jeví se jako slátanina všeho možného.

Upravený Android 5.1.1

Na tomto modelu je speciálně upravený Android 5.1.1, který není klasickou LG nástavbou. Vypadá trochu zastarale, pro cílové uživatele může však působit relativně prakticky – například místo klasického nastavení nejprve nabídne pár hlavních bodů, upravuje také SMS či volání a nabídne v základu aplikace jako Safety care, kde je možné nastavit si kontakty v případě nouze.

Rychlost a stabilita? Záleží na typu uživatele

Stabilita a rychlost systému se odvíjí od použití uživatele. Pokud vezmeme v úvahu použití starší osoby, problém by neměl nastat. Systém byl plynulý až do doby, než v telefonu přistála kupa aplikací – na které ani nebylo místo. Po zapnutí vám totiž zbude zhruba 1 GB paměti. Velkou část ukrojí systém a zbytek pohltí předinstalované Google aplikace.

Telefon se rychle „ucpe“

Paměť lze sice rozšířit microSD kartami, přesun však bude náročný a rozhodně ne v silách uživatele, který si telefon pořídí. Podobné je to s RAM pamětí o obsahu 1 GB. Po prvním spuštění a bez instalování dalších aplikací jí zbývá zhruba polovina.

Integrované aplikace mají silný nádech zastarání, zejména pak volání a SMS. Klávesnice na displeji je naprosto k ničemu – malá a nepoužitelná.

Vypnutí všech aplikací při zavření telefonu

Systém vychází vstříc méně zkušeným osobám a nezahlcuje je s přílišným nastavením. I tak však nabídnou některé užitečné funkce, jako například zvolení si specifické aplikace, která se spustí po zmáčknutí tlačítka hvězdičky. Co pomohlo v úspoře baterie byl i přednastavený příkaz vypnutí všech aplikací na pozadí při zaklapnutí telefonu.

Důležitou vychytávkou, která může usnadnit život mnoha uživatelům, je speciální uzpůsobení pro nevidomé osoby, různé poruchy barvosleposti, a dokonce i pro neslyšící osoby.

Fotoaparát je spíš horší kalkulačka

Podobně jako zatím od ničeho, od fotoaparátu toho nelze čekat mnoho. Za vše asi hovoří 3 MPx hlavní fotoaparát a 0,3 MPx přední. Natáčení je možno ve Full HD, „bohaté“ nastavení skýtá pouze dvě položky – vysoké rozlišení nebo standard.

Video

Video kvůli konstrukci opravdu nelze natáčet v klasické a správné poloze landscape.

LG Smart Wine – ukázka videa

LG Smart Wine - ukázka videa

Závěr: Předražený telefon pro nevidomé?

Z pohledu i maličko zkušeného Androiďáka tento telefon postrádá jakýkoli smysl. To je však zřejmé – telefon nemá za cíl útočit na ostřílené uživatele, nýbrž zaujmout ty starší či znevýhodněné. Fyzická klávesnice je stále velmi poptávaným parametrem u starších generací a LG Wine Smart je jakýmsi kompromisem mezi „starým“ telefonem a tím novým.

Graf ceny produktu LG Wine Smart H410 poskytuje server Heureka.cz, Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

V podstatě se chce tvářit jako hloupý telefon, zatímco nenásilně představí zatvrzelým uživatelům dotykovou obrazovku a možnost pohodlného připojení na internet. Celkově však telefon působí dojmem, že ho vyvíjeli dva developeři zcela odděleně – jeden si pohrál se systémem a druhý s klávesnicí.

Slepený smartphone tudíž nedává příliš smysl a ovládání je takové nijaké. Velikost je také nasnadě – rozevřený telefon je zkrátka obří s miniaturním displejem, který okupují široké rámečky. Paměť se zahltí až příliš rychle a problém neřeší ani paměťová karta, pokud si bude chtít budoucí uživatel nainstalovat víc než pár aplikací navíc, které nebude možné přesunout.

Závěrečný verdikt: Smartphone jistě dokáže zlepšit život nevidomým lidem a dobře poslouží i starším osobám. Pokud přihlédneme k tomuto faktoru, tak je asi vše víceméně v pořádku, do rukou byť jen minimálně zkušených uživatelů nepatří. Hardwarově telefon ceně příliš neodpovídá a i přes netypickou konstrukci by nižší cenovka způsobovala větší nadšení.

Klady

+ Přizpůsobení znevýhodněným osobám
+ Fyzická klávesnice a vzhled sympatický starším uživatelům
+ LTE
+ Výdrž baterie
+ LED dioda

+ Telefon dělá pěkné „klap“ při zavření

Zápory

– Nesouhra systému a fyzické klávesnice
– Mnoho tlačítek
– Velmi slabý výkon
– Umístění fotoaparátu, reproduktoru i sluchátkového výstupu
– Malá vnitřní paměť
– Mini systémová klávesnice
– Podivné zalamování textu v aplikacích
– Cena

Za zapůjčení děkujeme společnosti LG.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)