TOPlist

Telefon LG G Flex: Ohebný bumerang s brutální cenou (recenze)

Telefon-LG-G-Flex-predni-strana-7

Ohebné displeje již nejsou pouze sci-fi, ale našly si cestu i do mobilních přístrojů. Dnes si představíme hrdého představitele, který dorazil na trh jako první – telefon LG G Flex. Obrovský šestipalcový displej, skvělý hardware, prohnutá konstrukce, ohebný displej a cena necelých 20 000 Kč. Tak lze krátce vystihnout testovaný přístroj, na který se dnes podíváme detailně.

Mnozí z vás si jistě říkají, k čemu vlastně prohnutý přístroj. Lépe se drží? Nabídne lepší podívanou díky prohnutému displeji? Nebo snad lépe přilne ke tváři při telefonování. Na tyto aspekty jsme se po celou dobu recenze snažili přijít a zároveň jsme byli zvědaví, jak se nová technologie displeje podepíše na kvalitě zobrazení. Jak to dopadlo?

Obsah recenze – telefon LG G Flex

Obrovský bumerang s 6 palci

Společnost LG nám zapůjčila samotný přístroj bez originálního balení, takže dnes začněme rovnou popisem přístroje, který nás stejně zajímá ze všeho nejvíce.

Na fotografiích bychom mohli přístroj snadno zaměnit s povedeným modelem LG G2, který z přední strany vypadá velmi podobně. Obrovský 6″ displej zabírá nadstandardně velkou část přední strany, rámečky po stranách jsou poměrně úzké. Tlačítka na spodní straně rozhodně nehledejme – jsou po vzoru předchozích modelů součástí displeje. Bradu tedy zdobí pouze logo společnosti, nad displejem čeká standardní výbava – reproduktor, objektiv přední kamerky, notifikační LED dioda a série senzorů pro přiblížení a citlivost osvětlení.

Podobu s modelem G2 nelze upřít Podobu s modelem G2 nelze upřít

Standardní výbava na přední straně - fotoaparát, senzory, reproduktor a notifikační dioda Standardní výbava na přední straně – fotoaparát, senzory, reproduktor a notifikační dioda

Hadwarová tlačítka nahradila softwarová. Jsou tedy součástí displeje Hardwarová tlačítka nahradila softwarová. Jsou tedy součástí displeje

Po převalení telefonu na břicho máme opět pocit, že hledíme na větší „gédvojku“. Tlačítka se ze standardního umístění na bocích přesunula do zadní části pod objektiv fotoaparátu, což může trh dělit na dvě skupiny. S klidným svědomím ovšem dáváme LG za pravdu, že pokud si na to člověk zvykne, rozhodně to problémy při používání nepůsobí. Spíše naopak. Tlačítko napájení slouží rovněž jako notifikační dioda – dokáže se celé rozblikat. Po stranách čočky fotoaparátu plní svou funkci LED dioda pro přisvícení a infračervený port pro ovládání dalších zařízení (TV, DVD rekordér atp.). Reproduktor je skryt v pravém spodním rohu a lze jej velmi snadno zakrýt, což se projeví značným utlumením. A to nemáme rádi. Na druhou stranu právě díky prohnutí se nám nestalo, že by se reproduktor zakryl v kapse sám a stalo se nám to jen občas při držení telefonu na šířku.

I kvůli zadní straně bychom si mohli splést G Flex s G2 I kvůli zadní straně bychom si mohli splést LG G Flex s G2

Ovládací tlačítka z boku přístroje nyní našla své místo na zádech Ovládací tlačítka z boku přístroje nyní našla své místo na zádech

Reproduktor lze snadno zakrýt a velice utlumit, což nemáme rádi Reproduktor lze snadno zakrýt a velice utlumit, což nemáme rádi

Pro připojení periferií a nabíjení slouží spodní strana zařízení – nalezneme zde 3,5mm konektor pro sluchátka a MicroUSB, který slouží k přenosu dat a nabíjení. Malá zdířka uprostřed pak představuje mikrofon, který nalezneme rovněž na vrchní straně přístroje, kde plní funkci odfiltrování okolního šumu.

MicroUSB a 3,5mm konektor nalezneme na spodní straně MicroUSB a 3,5mm konektor nalezneme na spodní straně

Slot pro MicroSD kartu bychom u tohoto přístroje hledali marně, a tak nám zbývá pouze zdířka pro MicroSIM. Tu nalezneme na levém boku telefonu, který je na první pohled úplně obyčejný, ale něco zde stále nehraje. Ano, celý telefon je prohnutý, a to znatelně.

Slot pro SIM kartu hledejme na levém boku Slot pro SIM kartu hledejme na levém boku

Dva bráškové spolu - LG G Flex a LG G2 Dva bráškové spolu – LG G Flex a LG G2

Notifikační dioda dokáže "vyplodit" tři barvy Notifikační dioda dokáže „vyplodit“ tři barvy

Zadní tlačítko také plní funkci notifikační diody. Svítí celé. Schválně si povšimněte velkého množství prachu, který G Flex neuvěřitelně přitahuje Zadní tlačítko také plní funkci notifikační diody. Svítí celé. Schválně si povšimněte velkého množství prachu, který G Flex neuvěřitelně přitahuje

Prohnutý telefon? Ano!

A konečně se dostáváme k vlastnosti, kvůli které se stal LG G Flex středem pozornosti. LG představilo první telefon na světě s ohebným a prohnutým displejem. Celý telefon je z plastu, displej neobsahuje sklo, díky čemuž jej můžeme ohýbat. Tomu se musela přizpůsobit také baterie, která je ohebná. Telefon je možné hrubší silou ohýbat a kroutit, to vše bez následků.

LG G Flex – prohnutí

LG G Flex - prohnutí

A k čemu to vlastně je? Upřímně – v redakci jsme žádný rozumný důvod nenašli. Telefon možná lépe kopíruje tvář při telefonování, rovněž v dlani se telefon zahnízdil poměrně dobře a hravě zajede do vaší kapsy, ale stále to nejsou tak výrazná pozitiva. Převládají spíše negativa – vysoká cena tohoto řešení a horší displej (viz dále).

Prohnutý a ohebný telefon vypadá opravdu zajímavě. Reálné uplatnění nás ale nenapadá Prohnutý a ohebný telefon vypadá opravdu zajímavě. Reálné uplatnění nás ale nenapadá

Samoopravitelná záda – skutečně to funguje?

Byli jsme také zvědaví, jak funguje vychvalovaný materiál, ze kterého je zhotoven zadní kryt. Ten by měl totiž umět zacelit škrábance po menším zahřátí. Vyzkoušeli jsme to tedy v praxi.

LG G Flex – oprava škrábance

LG G Flex - oprava škrábance

Ani jsme se nemuseli snažit a za dobu testování se několik malých vlásečnic samo objevilo na zadním krytu přístroje. Zkusili jsme tedy třením prstu zahřát dané místo a pozorovali, co to se škrábancem provede. Upřímně? Malinké změny byly, ale ani jeden škrábanec úplně nezmizel, spíše hrozilo popálení kůže na rukou – třeli jsme skutečně důkladně. Tato vlastnost je tedy spíše marketingovým trhákem, ale v praxi se nám to potvrdit nepodařilo. Bohužel pro LG.

Konstrukce – průkopník s několika nedostatky

Jak shrnout kabátek telefonu LG G Flex? Po prvním spatření nás překvapila velikost – je to obr! Největší mírou se na tom podepsal 6″ displej. Na druhé straně je tu poměrně nízká váha, kterou bychom do 6″ velikána neřekli. A teď přichází ten šok, něco tu nesedí. Napřímený tvar střídá znatelné prohnutí, které je v tomto segmentu velmi netradiční. Prohnutý je displej i zadní část přístroje.

Pokud jsme někdy Samsungu vytýkali plastovou konstrukci, zde musíme na LG přímo křičet. U tohoto telefonu je však důvod jasný – plast je ohebný, proto je zde použit téměř na všechny části včetně displeje. Navzdory tomu působí LG G Flex poměrně luxusně, kazí to snad jen lesklá záda, která by si zasloužila lepší povrchové zpracování. Ani tloušťka přístroje nepokračuje v letošním trendu, kdy čím tenčí telefon, tím více cool. Skoro ze všeho nejvíc nás iritovala skutečnost, že přístroj zachytává prach. Extrémně. Nebyl okamžik, kdy bychom na přístroji nespatřili alespoň smítko prachu. Není vůbec lehké prach z přístroje dostat, zkrátka si na něj budoucí uživatelé budou muset zvyknout.

Na kvalitu zpracování si stěžovat nemůžeme – vše lícuje skvěle, navíc který jiný telefon dokážete ohýbat či kroutit do vrtule (a přežil to), že?

Prohnout telefon do vrtule? Proč ne? Prohnout telefon do vrtule? Proč ne?

Zajímá vás, jak se přístroj drží? K našemu překvapení docela dobře. Je ovšem nutno podotknout, že na ovládání jednou rukou může drtivá většina populace zapomenout. Při pokusech o manipulaci jednou rukou nám přístroj několikrát málem vyklouzl a třeba za chůze bychom to riskovat nechtěli. Vyčítat ovšem tuto „vlastnost“ by nebylo fér – uživatelé, kteří si přístroj s 6″ displejem pořídí, s tím zkrátka počítají dopředu.

Hardware a displej

Dravý Snapdragon 800 nabízí dostatek výkonu

LG mělo velmi snadnou volbu ve výběru čipového řešení – konkurence pro Snapdragon 800 tkví pouze v Tegře 4 od Nvidie, která se ovšem dostala pouze do pár zařízení. Jihokorejský výrobce tak i další svůj TOP model osadil čtyřjádrovým ověřeným řešením od společnosti Qualcomm. Čtyři výkonná jádra Krait 400 tepou na frekvenci 2,26 GHz a doplňuje je velmi výkonný grafický akcelerátor Adreno 330, takže se nemusíte bát, že by výkon vašeho přístroje v některých aplikacích či hrách nestačil. Stačit bude.

Potěší 2GB RAM paměť, která se již stala standardem pro výkonnější přístroje. V případě LG G Flex by to měla být dostatečná hodnota, neboť po dvoudenním běhu je stále skoro 1 GB volného místa. O něco složitější je to již s interním úložištěm. LG se stejně jako u modelu G2 rozhodlo, že paměťovou kartu nepotřebujeme. Jsme proto odkázání na interní 32GB úložiště, ze kterých má uživatel k dispozici 24 GB. Paměť není rozdělena – celý prostor máme k dispozici jak pro aplikace, tak pro naše data.

LG-G-Flex-uloziste

Baterie se na první pohled chlubí výbornou kapacitou 3500 mAh, nutno si ovšem uvědomit, že bude napájen obrovský 6″ displej a velmi výkonný čip Snapdragon 800. I tak nás ovšem LG G Flex velmi mile překvapil a nabídne velmi dobrou výdrž baterie v tomto segmentu.

Konektivita je špičková – nechybí podpora standardů 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth verze 4.0, NFC, infračervený port či rychlé datové sítě včetně LTE (cat 4).

Výborně je na tom také 13MPx fotoaparát, který standardně nabídne nahrávání videa ve Full HD, ale přidává i podporu Full HD s 60 FPS a videa s Ultra HD rozlišením. Kvalitu snímků si ověříme v kapitole Fotoaparát a natáčení videa.

Hardware v bodech

  • displej: 6″, P-OLED, rozlišení 1280 x 720 pixelů, jemnost 245 PPI
  • procesor: čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 800 (MSM8974 ), frekvence 2,26 GHz
  • GPU: Adreno 330
  • paměť: 2GB RAM, 32GB vnitřní
  • fotoaparát: 13MPx zadní, 2,1MPx přední 
  • GPS: ano, A-GPS
  • Wi-Fi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot
  • Konektivita: HSUPA, HSDPA 42 Mbps, LTE (Cat 4)
  • Bluetooth: 4.0
  • NFC: ano
  • baterie: 3 500 mAh
  • speciální vlastnosti: USB OTG, ohebný displej, samoopravitelná záda
  • rozměry: 160,5 x 81,6 x 8,7 mm
  • hmotnost: 177 g

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej – oslní pružností, zklame kvalitou

Právě displej se zasloužil o to, že je LG G Flex jedním z největších mobilních telefonů na trhu. Má totiž úhlopříčku 6 palců, navíc je prvním svého druhu v mobilních přístrojích –  prohnutý a ohebný, neobsahuje tedy ani sklo. Jako technologie byla použita P-OLED (Polymer-OLED). Menším zklamáním může být rozlišení 1280 x 720 pixelů, které se dnes vyskytuje v telefonech s displeji okolo 4,5 palce. Na šesti palcích je to ovšem málo. Pojďme si místo technických detailů rovnou říci, jak na nás displej působil.

Barevné podání nás potěšilo – barvy byly syté a dostatečný byl rovněž dynamický rozsah. Potěšila nás také čitelnost na slunci, kdy jsme při plném jasu neměli vůbec žádný problém s používáním telefonu. Určitě souhlasíme, že Full HD rozlišení by přístroji slušelo a lépe by se na takový displej koukalo. To bychom ještě LG G Flex odpustili, ale trápila nás úplně jiná věc – když se člověk zaměřil trochu detailněji na displej, přechody mezi skupinou pixelů nejsou vůbec plynulé a je vidět jakýsi barevný šum. Tyto artefakty jsou zcela jistě způsobeny pružným základem displeje, neboť se jejich poloha například při rolování stránky nemění. Všudypřítomný je také paměťový efekt – v pozadí displeje vidíte klidně i několik sekund to, co se odehrávalo na předchozí obrazovce. Jedná se především o text.

Pokud se na displej zaměříme detailněji, vidíme nepříjemný barevný šum Na displeji jsou vidět nepříjemné barevné artefakty

Často se na displeji setkáme s "duchy" Často se na displeji setkáme s „duchy“

Kvalita displeje se tedy zatím úplně nevyrovná dnešním TOP smartphonům, což je jednoduše dáno tím, že je tato technologie poměrně nová a platíme daň za ohebný displej. Doufejme, že nástupce tohoto přístroje již nebude podobnou vadou trpět.

Úplně spokojení jsme nebyli ani s automatickým řízením jasu, které příliš nefungovalo, a často jsme museli jas ladit ručně. Pokud jsme měli tuto funkci aktivní a citlivost nastavenou na střední hodnotu, telefon na přímém slunci nezvýšil jas naplno a museli jsme jej upravit ručně. Pak byl ovšem displej v tmavých místnostech přepálený, takže jsme jej zase museli ručně ztlumit.

Test výkonu (benchmarky)

Jako vždy vám nabízíme několik čísel, která nám prozradily aplikace pro testování výkonu – benchmarky. Získaná čísla je nutné brát pouze orientačně, neboť reálný výkon může být odlišný.

Ani v 3DMarku se přístroji od LG nepodařilo předehnat "kolegy" se Snapdragonem 800 Ani v 3DMarku se přístroji od LG nepodařilo předehnat „kolegy“ se Snapdragonem 800

V AnTuTu je LG Flex z party, která vsadila na Snapdragon 800, poslední V AnTuTu je LG Flex z party, která vsadila na Snapdragon 800, poslední

Výkonu je opět dostatek, konkurence je ovšem rychlejší Výkonu je opět dostatek, konkurence je ovšem rychlejší

Herní výkon

Není nad to si vyzkoušet výkon v praxi, že? Není žádným tajemstvím, že přístroje pořádně provětrají náročné 3D hry, kterými jsme LG G Flex prozkoušeli.

Real Racing 3 (není kompatibilní)

Hned první oblíbený titul nás zklamal – podle Google Play totiž není s naším zařízením kompatibilní, a tak nám jej ani nenabídl ke stažení. To je trochu zklamání.

V případě RR3 na nás čekalo zklamání - hra nešla stáhnout V případě RR3 na nás čekalo zklamání – hra nešla stáhnout

N.O.V.A. 3 – Near Orbit

Skvělou grafickou podívanou si pro nás připravili autoři třetího dílu této akční FPS pecky. Snapdragon 800 ovšem neprotestoval a hraní bylo krásně plynulé.

Akční FPS a výborné grafické zpracování? Takový je titul N.O.V.A. 3 Akční FPS a výborné grafické zpracování? Takový je titul N.O.V.A. 3

Need for Speed: Most Wanted

Rychlá auta, pískající pneumatiky, auta letící do zatáčky dveřmi napřed… Nevíte, o jaký titul se jedná? O závodní hru se zvučným jménem, která nabídne rovněž skvělé grafické zpracování – NFS: Most Wanted. Opět jsme s hraním neměli naprosto žádné potíže a hraní bylo plynulé.

Známý titul z PC se dočkal své verze i pro Android. LG G Flex s ním problémy neměl Známý titul z PC se dočkal své verze i pro Android. LG G Flex s ním problémy neměl

Asphalt 8

Osmý díl závodního titulu pro Android se také chlubí slušným grafickým kabátkem – LG G Flex ale výkonným hardwarem, který si s hrou poradil znamenitě.

Ani poslední závodní titul v našem testu nečinil testovanému telefonu problémy Ani poslední závodní titul v našem testu nečinil testovanému telefonu problémy

Modern Combat 4: Zero Hour

Tuto akční střílečku používáme již delší dobu pro otestování výdrže baterie při hraní a musíme opět konstatovat, že se novinka z dílen LG do tohoto titulu zakousla a nepustila – hraní bylo úplně plynulé.

Modern Combat 4? Žádný problém pro G Flex Modern Combat 4? Žádný problém pro G Flex

Konektivita

Wi-Fi, Bluetooth, NFC a datové sítě

Tyto technologie jsme otestovali z pohledu běžného uživatele a na žádný problém jsme nenarazili. Máme za sebou hodiny brouzdání na internetu skrze Wi-Fi síť, několik odeslaných souborů přes Bluetooth či velmi dlouhé spojení se Sony SmartWatch 2. Nezklamalo nás ani NFC, skrze které se hodinky spárovaly a poslalo se několik souborů díky Android Beam.

Přístroj využíval spoustu času datové připojení, se kterým jsme neměli problémy – v Praze byl internet velmi rychlý, v odlehlejších částech se pak rychlost snížila kvůli přepnutí na EDGE. Vše probíhalo standardním způsobem.

USB OTG

I když je 32GB úložiště pro většinu uživatelů dostačující, inženýři s LG nešetřili s technologií USB OTG. Co to znamená? Přístroj si díky speciálnímu kabelu poradí s přečtením vašeho Flash Disku, externího USB disku nebo si poradí s připojenou klávesnicí a myší. Šikovné.

Díky šikovnému kablíku a podpoře USB OTG můžeme připojit například Flash Disk Díky šikovnému kablíku a podpoře USB OTG můžeme připojit například Flash Disk

Infraport

Výbavu přístrojů nejvyšší kategorie velmi často doplňuje infraport, který nám pomůže ovládat další domácí elektroniku, a promění tak G Flex v šikovný ovladač. Infraport se nachází na zadní straně přístroje vedle fotoaparátu, takže není nutné při ovládání dalšího zařízení nepřirozeně natáčet telefon. To se LG povedlo. K ovládání slouží jednoduchá aplikace, která v sobě ukrývá databázi spousty přístrojů. Nám se podařilo hravě ovládat televizor Samsung a LG.

LG-G-Flex-QuickRemote

Připojení k počítači

Po připojení jsme dotázáni na způsob připojení, standardní je přenos dat skrze MTP protokol.

LG-G-Flex-pripojeni-k-pc

Rychlost přenosu

  • Soubor s velikostí 1,95 GB (2 095 937 578 bajtů) se přenášel do zařízení 3 minuty a 40 sekund, což znamená rychlost přibližně 9 MB/s.
  • Tentýž soubor jsme zpět do počítače přenesli za 1 minutu 46 sekund, což je přibližně rychlost 18,8 MB/s.

GPS

GPS jsme vyzkoušeli v praxi při použití navigací a také při oblíbeném Geocachingu, kde je přesnější GPS výhodou. V obou případech LG G Flex potvrdil, že se zaměřováním polohy problémy nemá. V případě navigace jsme na žádné problémy nenarazili, stejně tak jsme ulovili pár kešek poměrně snadno a testovaný přístroj nezklamal ani zde.

Rychlost fixace polohy je dostačující a telefon se „chytne“ zpravidla během několika sekund. Při používání se nám nestalo, že by přístroj z neznámých důvodů ztratil signál z GPS a odmítal pracovat. Vše tedy pracovalo tak, jak jsme od novinky od LG očekávali.

Baterie a výdrž telefonu

Upřímně – před testováním jsme byli přesvědčeni, že dlouhou výdrží nás kvůli obrovskému displeji LG G Flex neoslní. Již nyní ale víme, že jsme novince jihokorejského původu velmi křivdili. Baterie s kapacitou 3500 mAh stačí napájet telefon někdy i podstatně déle než konkurence v High Endu, což je skvělý výsledek.

Při běžném používání, kdy byly nepřetržitě aktivní datové přenosy nebo Wi-Fi, provedli jsme několik telefonů, SMS, vyřídili e-maily a surfovali po netu, jsme se hravě dostali přes jeden den čistého času, tedy více než 24 hodin.

Jeden den vydržíme s LG G Flex velice snadno a přístroj nemusíme ani moc šetřit Jeden den vydržíme s LG G Flex velice snadno a přístroj nemusíme ani moc šetřit

Pokud jsme telefon trochu šetřili a méně zapínali displej (datové přenosy ovšem stále aktivní), dostali jsme se jednoduše přes dva dny. Sem konkurence běžně nedosáhne. Alespoň ne v našem testování.

Polovina baterie po jedno dnu? Proč ne? Polovina baterie po jednom dnu? Proč ne?

Nemohli jsme vynechat ani testy intenzivního zatížení přístroje – v tomto případě hraní her. Spustili jsme akční titul Modern Combat 4, nastavili poloviční jas, zvuk přenesli do sluchátek a sledovali, kdy se přístroj vybije. Naměřená hodnota patří spíše k těm lepším – 4 hodiny a 45 minut.

LG-G-Flex-vydrz-hrani-her Výdrž při hraní her nás mile překvapila – přes 4 a půl hodiny je výborná hodnota

Podobně jsme otestovali, jak dlouho nám nabídne LG G Flex prohlížet internetové stránky. Využili jsme k tomu připojení k Wi-Fi a prohlížeč Dolphin, ve kterém se po pravidelném 15sekundovém intervalu načítal náš web. Je vidět, že bílý podklad čerpá kvůli OLED technologii spoustu energie a výsledek není tak dobrý, jak jsme možná čekali. Tento výsledek ovšem musíme brát s rezervou, protože webových stránek s tmavším podkladem navštívíme při své pouti spoustu, a tak bude doba při běžném používání znatelně delší. Výsledek – 4 hodiny a 30 minut.

LG-G-Flex-vydrz-prohlizeni-internetu Velice podobně na tom bylo rovněž prohlížení internetu přes Wi-Fi a 15sekundovém intervalu načítání stránek

Poslední test spočíval ve výdrži při přehrávání filmu. Trochu jsme tušili, že díky OLED displeji to bude vysoké číslo, neboť filmy jsou povětšinou tmavé (alespoň tedy ten náš byl). Sáhli jsme po filmu s HD rozlišení, nastavili poloviční jas, přenesli zvuk do sluchátek a měřili. Výsledek je vynikající – 15 hodin a 40 minut.

Více než 15 hodin přehrávání filmu je brutální výdrž Více než 15 hodin přehrávání filmu je brutální výdrž

Zajímá vás, jak dlouho se toto monstrum nabíjí? Použili jsme 2A nabíječku a přístroj dosáhl plného nabití za 3 hodiny a 15 minut.

Nabíjení sice zabere okolo 3 hodin, ale vzhledem ke kapacitě se to dalo čekat Nabíjení sice zabere okolo 3 hodin, ale vzhledem ke kapacitě se to dalo čekat

Poznámka: Data v grafu jsou získána aplikací Battery Log, která zaznamenává pravidelně čas a stav baterie.

Uživatelské prostředí

Android 4.2.2 s nadstavbou Optimus UI 3.0 – tak trochu jiný Android

Společnost LG vyvíjí hardware a software zároveň. Přístroje tohoto výrobce jsou opatřeny systémem Android s nadstavbou LG Optimus UI, která do značné míry mění standardní podobu systému. Kromě designových změn jsme se dočkali i spousty novinek a vylepšení, která budoucím uživatelům mohou pomoci. Prostředí je naopak někdy až moc přeplácané a je zde vidět i inspirace u společnosti Samsung – například vodní hladina na zamykací obrazovce, mini aplikace, spuštění dvou aplikací naráz, sledování očí atp.

V tomto ohledu máme z přístroje smíšené pocity. Nalezli jsme zde spoustu užitečných funkcí, ale prostředí toho občas nabízí až moc, v některých částech chybělo grafické sladění (například ikony) a notifikační lišta je opravdu až nepěkně přeplácaná. Samozřejmě je toto prostředí otázkou zvyku a ve svém okolí potkáme spoustu uživatelů, kteří mají prostředí LG v oblibě. Příznivcům čistého Androidu by se ovšem nejspíše sekla pumpa.

LG-G-Flex-system-Android

Stabilita a rychlost prostředí

Po představení Snapdragonu 800 netrvalo dlouho a k nám do redakce se dostalo několik přístrojů s tímto čipem – my je tedy můžeme dodatečně porovnat. Po velmi hbitém Nexusu 5 se velmi rychlých reakcí dočkaly přístroje od Sony, které jsou srovnatelné právě se systémem v LG G Flex. Se znatelným odstupem to vše sleduje Note 3, u kterého už byla odezva delší.

Reakce telefonu LG G Flex jsou bleskové a při našem testování jsme se ani nesetkali s pádem aplikace či seknutím telefonu. Odladění je tedy skoro příkladné, ale samozřejmě se po dobu recenze nedá otestovat vše a až po delší době používání se mohou objevit skryté mouchy. Nyní ale LG za systém musíme pochválit.

Prostředí systému Android

LG-G-Flex-prostredi-systemu-1

LG-G-Flex-prostredi-systemu-4

LG-G-Flex-prostredi-systemu-7

LG-G-Flex-prostredi-systemu-10

LG-G-Flex-prostredi-systemu-13

LG-G-Flex-prostredi-systemu-16

Softwarová výbava

Multitasking

Spouštět naráz více běžících aplikací umí samozřejmě Android standardně, LG však tuto funkci trochu vylepšilo. Pokud si přejete libovolnou aplikaci zamknout v paměti (aby nedošlo k jejímu uzavření při zaplnění paměti), stačí v dané aplikaci přejet třemi prsty zprava doleva. Aplikace se uzamkne a bude přístupná z notifikační lišty.

LG-G-Flex-multitasking-1

Druhá funkce se velmi podobá Multi Windows ze Samsungu – lze spustit dvě aplikace zároveň a rozdělit jejich plochu. Stejně jako u přístrojů Samsung se tento nástroj aktivuje delším držením tlačítka zpět. Aplikací, které lze tímto způsobem spustit, je ovšem omezený počet a nepočítejte tedy s tím, že si takto rozdělíte libovolnou aplikaci.

LG-G-Flex-multitasking-2

Gesta

Ovládání telefonu lze zefektnit pomocí gest, které LG G Flex umí. S jedním se setkáte opravdu často, a pokud se jej naučíte používat, bod pro vás. Pokud je displej vypnutý, stačí na něj dvakrát rychle ťuknout prstem a přístroj se odemkne. Tento způsob odemykání telefonů je vhodný zejména v případech, kdy přístroj leží zády ke stolu a kvůli jeho zapnutí bychom museli telefon nadzvednout a použít zadní tlačítka. Užitečná jsou i další gesta – například příjem hovoru pouhým přiložením telefonu k uchu, zeslabení vyzvánění při změně polohy telefonu atp.

LG-G-Flex-gesta

Jednoruční ovládání

Ovládat telefon s 6″ se nám zdá nemyslitelné, LG přesto zabudovalo do systému řadu funkcí, které nám to usnadní. Zajímavá je především možnost posunutí navigačních kláves k určité straně, abychom na ně lépe dosáhli. Podobnou funkcí oplývá také klávesnice, která se nahrne k jedné straně pro zadávání jednou rukou.

LG-G-Flex-jednorucni-ovladani

Režim Hosta

Chcete půjčit telefon kamarádovi, ale bojíte se, že by šťoural do míst, která mají být skryta? Můžete zkusit režim Hosta, který umožní spustit přístroj v omezeném režimu – vy sami zvolíte, které aplikace budou dostupné.

LG-G-Flex-rezim-host

Změna dotykových tlačítek

LG G Flex vyměnil hardwarová tlačítka za softwarová, která se zahnízdila ve spodní části displeje. Ve standardní poloze máme na tlačítkách funkce zpět, domů a vyvolání nabídky. Systém nám nabídne do určité míry pozice tlačítek změnit či dokonce přidat další funkce (stažení notifikační lišty či přidání QuickMema).

LG-G-Flex-nastaveni-prednich-tlacitek

Chytrá obrazovka a chytré video

Určitě si řada z vás pamatuje hrdou prezentaci společnosti Samsung, která představila dvě funkce založené na sledování očí uživatele. Inspirace u LG je očividná a v systému spatříme funkce Chytrou obrazovku a Chytré video. Jak to funguje v praxi? Pokud se uživatel dívá na obrazovku, displej nezhasne. V druhém případě jsou sledovány oči uživatele při přehrávání videa, které se zastaví, pokud se podíváte jinam. Zatímco první funkce je velmi užitečná, u druhé už tak nadšení nejsme.

LG-G-Flex-chytra-obrazovka-a-video

Záloha

LG myslelo i na uživatele, kteří se z různých důvodů rozhodnou telefon vrátit například do továrního nastavení, čímž přijdou o všechna svá data. Výrobce tedy do systému zabudoval aplikaci Záloha, která se postará o osobní data, aplikace, nastavení či multimediální obsah.

LG-G-Flex-zaloha

Safety Care

Bezpečnost uživatele nadevše – s modelem LG G Flex dodává jihokorejský výrobce aplikaci Safety Care, která může v případě nouze zavolat vašim známým a poslat jim vaši polohu.

LG-G-Flex-safety-care

Kontakty, telefonování a klávesnice

Aplikace pro kontakty je sice v podání LG úplně předělaná, vyznáme se ovšem bez problémů a rovněž by nám neměly základní možnosti scházet. Nechybí ani Widget na základní plochu, který nabídne přístup k libovolným kontaktům.

Dialer nás trochu zklamal – zvládne sice T9 vytáčení, diakritika mu ovšem činí velké problémy.

LG-G-Flex-kontakty-1

Trochu více nás zajímalo volání – přístroj k obličeji přilnul dobře a neměli jsme problém s odposlechem ani s mikrofonem. Vše fungovalo výborně a jediné, co možná nebude v případě tohoto telefonu ideální, jsou pohledy kolemjdoucích.

Předinstalovaná klávesnice není vůbec špatná – nabízí další znaky pod klávesami, přímý přístup k hlasovému zadávání, smajlíky nebo třeba čísla nad klávesnicí. LG dokonce zabudovalo i možnost psaní jednou rukou, kdy se klávesnice usídlí na jednom z okrajů displeje. Nejspíše máme v redakci malé ruce, ale ani s touto úpravou to nebylo moc pohodlné psaní jednou rukou. Pokud se ovšem smíříme s asistencí druhé ruky, psalo se nám velmi dobře. A také aby ne – jednotlivé klávesy jsou díky obřímu displeji opravdu velké.

LG-G-Flex-klavesnice-1

LG-G-Flex-klavesnice-2

Náročnější „psavci“ zcela jistě sáhnou po alternativě z Google Play.

Multimédia

Přehrávání videa

Poměrně schopný byl předinstalovaný přehrávač, který si s našimi videi poradil. Problémy mu ovšem činily titulky, takže pro uživatele, kteří pravidelně přehrávají filmy na svém telefonu, se hodí nainstalovat lepší přehrávače z Google Play. Nám skvěle posloužil MX Player, který přehrál všechna videa plynule.

LG-G-Flex-prehravani-videa

Přehrávání hudby

V základu nabídne LG G Flex dvě aplikace pro přehrávání hudby – Google Music a aplikaci Hudba. Oba zmíněné programy nabídnou základní funkce a běžnému uživateli stačí.

LG-G-Flex-hudba-1

A kvalita přehrávání? Nemáme v redakci dostatečné vybavení (ani technické, ani sluchové), abychom mohli dostatečně porovnat kvalitu poslechu s jinými přístroji, ale s klidným svědomím můžeme prohlásit, že poslech je pro běžného uživatele dostatečně kvalitní.

Reproduktor se pak řadí spíše k průměru – je sice poměrně hlasitý, ale na kvalitní poslech zapomeňme. Hudba je velice zkreslená, což je pro reproduktory u mobilních telefonů typické (HTC One ovšem ukázal, že existuje i kvalitnější poslech).

Fotoaparát a natáčení videa

Model LG G2 představil výborný 13MPx fotoaparát a trochu jsme počítali i s tím, že dostane LG G Flex také vynikající fotoaparát. Papírově je na tom G Flex výborně, ale G2 dostala přeci jen o něco kvalitnější techniku. Přední fotoaparát nabídne 2,1 MPx, zadní fotoaparát až 13 MPx a možnost nahrávat až Ultra HD video (3840 x 2160 pixelů). Full HD lze nahrávat dokonce s 60 FPS.

Aplikace fotoaparát

Aplikace, skrze kterou snímky a videa pořídíme, nás mile překvapila. Nejenže nabídne jednoduché a přehledné prostředí, ale nabízí i některé nadstandardní funkce – plně manuální ostření, manuální nastavení ISA, vyvážení bílé či třeba možnost pořizování snímků klávesami pro ovládání hlasitosti.

Aplikace pro fotoaparát se povedla Aplikace pro fotoaparát se povedla

Výsledné fotografie

LG-G-Flex-fotografie (2)

  LG-G-Flex-fotografie (17)

LG-G-Flex-fotografie (15)

LG-G-Flex-fotografie (13)

LG-G-Flex-fotografie (11)

LG-G-Flex-fotografie (9)

LG-G-Flex-fotografie (7)

LG-G-Flex-fotografie (5)

LG-G-Flex-fotografie (18)

HDR

LG-G-Flex-HDR (1)

Panorama

LG-G-Flex-panorama

Horší světelné podmínky

LG-G-Flex-fotografie-spatne-podminky (1)

LG-G-Flex-fotografie-spatne-podminky (3)

LG-G-Flex-fotografie-spatne-podminky (5)

Video

Telefon LG G Flex – zadní kamera (UltraHD)

Telefon LG G Flex - zadní kamera (UltraHD)

Telefon LG G Flex – zadní kamera (Full HD, 60 FPS)

Telefon LG G Flex - zadní kamera (Full HD, 60 FPS)

Fotografie v plném rozlišení ke stažení zde.

Kdy, kde a za kolik?

V této kapitole LG G Flex rozhodně chválit nebudeme. Společnost LG si zkrátka nechá za novinku na trhu zaplatit, čemuž odpovídá cena blížící se 20 000 Kč. To je zkrátka hodně.

Resumé

Začněme tím, čím je LG G Flex výjimečný – prohnutým displejem a ohebnou konstrukcí. Viditelně zakřivený displej jsme sice viděli již dříve u některých přístrojů, ale LG G Flex přichází jako první s ohebným displejem, kterému se podřídil i zbytek konstrukce. Už ve výchozí poloze je telefon značně prohnutý a s trochou síly lze tvar ještě dodatečně změnit. Za dobu testování jsme nepřišli na žádná významná pozitiva tohoto řešení, a tak spíše předpokládáme, že zde LG prezentuje budoucnost ohebných displejů, o kterých ještě mnohokrát uslyšíme.

U displeje zůstaneme, neboť právě ohebnost si vybrala svou daň. HD rozlišení již totiž na úhlopříčku 6 palců pomalu nestačí a spokojeni jsme nebyli ani s kvalitou zobrazení. Místo skla je zde použit ohebný plastový materiál, který ovšem nejspíše způsobil, že je veškerý obraz poznamenán viditelnými artefakty. Ty zůstávají na svém místě i při posouvání obrazu a tvoří rušivý element při používání telefonu. I možná kvůli technologii P-OLED se setkáváme s nepříjemným paměťovým efektem – po náhlé změně obrazu jsou pozůstatky předchozí „scény“ ještě několik sekund viditelné v pozadí. Na kvalitu barev nebo čitelnost na slunci si prakticky stěžovat nemůžeme, přesto dostává model LG G Flex ve kvalitě podání obrazu od konkurence na frak. Pokud si ovšem uvědomíme, že se jedná o první model svého druhu, můžeme přimhouřit oči.

Samotná konstrukce vypadá dobře – úzké rámečky, kvalitní zpracování, povedené umístění ovládacích tlačítek a na svou velikost nízká váha. Vyčítat obrovské rozměry rozhodně nemáme v úmyslu, neboť uživatelé, kteří se pro telefon s 6″ displejem rozhodnou, musí zkrátka vlastnit rozměrné kapsy. Po týdenním používání vám veškeré další přístroje začnou připadat jako malinké hračky a na velký displej se velmi rychle zvyká. Ovládání jednou rukou ovšem nepřichází v úvahu – na to už je LG G Flex obr. Jednu výtku bychom přeci jen měli – záda telefonu přitahují prach a nečistoty. A to skutečně až nepřirozeně, že nám to v průběhu testování vadilo. Zbavit přístroj všech smítek prachu je takřka nemožné. Nejspíše za to může speciální materiál, který se podle propagačních videí dokáže sám léčit – opravit škrábance. To se v našem testu bohužel nepotvrdilo.

Hardwarově je na tom testovaný přístroj skvěle – výkonný procesor, dostatek paměti RAM, 32 GB úložiště, podpora USB OTG, dobrý fotoaparát a skvělá konektivita (LTE, NFC, infraport…). Pozitivně se to podepsalo i na běhu systému, který je, nutno uznat, příkladný. Společnost LG změnila Android takřka k nepoznání, optimalizace je ovšem ukázková a reakce přístroje jsou bleskové. Samotný systém s nadstavbou LG Optimus UI mění nejen vzhled prostředí, ale přidává spoustu nových funkcí, které vesměs vítáme. Občas se nám ale zdálo prostředí přeplácané a trochu graficky nesladěné. Drobnou inspiraci u Samsungu rovněž nelze přehlédnout.

Největším překvapením je pro nás výdrž na jedno nabití, kde jsme čekali spíše zklamání. Opak je pravdou! LG G Flex se předvedl ve skvělém světle a i přes obrovský displej si počínal snad nejlépe z dosud testovaných přístrojů. Celý den při intenzivním vytížení zvládne s přehledem, nabíjet budete spíše až druhý den.

Celý tento záblesk naděje od LG zabíjí cena. Ta atakuje hranici 20 tisíc korun, což je za mobilní telefon příliš a již nyní je jisté, že se LG G Flex nestane masovou záležitostí. Co za tuto cenu nabídne víc oproti konkurenci? Obáváme se, že pouze vynikající výdrž a prohnutou konstrukci, která nepředstavuje vyloženou výhru. Kdyby se podařilo cenu trochu srazit dolů, není to vůbec špatný telefon. LG G Flex byl naopak milým překvapením v naší redakci a těšíme se na nástupce této řady, který by mohl odstranit zmíněné neduhy.

Klady

+ Kvalitní dílenské zpracování.
+ Velmi výkonný čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 a grafický akcelerátor Adreno 330.
+ Bleskové odezvy přístroje.
+ Plynulé prostředí systému Android s mnoha nadstandardními funkcemi díky nadstavbě LG.
+ Slušná výdrž na jedno nabití (v oblasti TOP telefonů).
+ 32 GB úložiště.
+ Propracovaný multitasking.
+ Ohebná (odolná) konstrukce.
+ Dobrý fotoaparát a propracovaná aplikace.
+ Podpora 4K videa.
+ Podpora USB OTG.
+ Infraport.

Zápory

– Velmi vysoká cena.
– Displej s viditelnými artefakty a paměťovým efektem.
– Nesprávná funkce automatického řízení jasu.
– Záda přitahují prach a nečistoty.

Za půjčení děkujeme společnosti LG.

Líbí se vám recenzovaný telefon?

LG-G-Flex-prohnute-telo

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)