TCL 32ES580 recenze: nejmenší a nejlevnější televize s Android TV dokáže překvapit

TCL 32ES560 titul

Chytré televize sice v naší redakci testujeme spíše výjimečně, nicméně když dorazila nabídka k zápůjčce TCL 32ES580, která představuje nejmenší a zároveň i nejlevnější televizi se systémem Android TV na našem trhu, přemohla nás samotné zvědavost. TCL, které mimochodem patří mezi největší světové výrobce televizorů, toho totiž do modelu s cenou pod 5 tisíc korun dostalo až podezřele hodně. Jak však tato TV funguje v praxi?

Obsah recenze

Nízká cena není na první pohled patrná

Televizor TCL 32ES580 nás mile překvapil již po vybalení z krabice. V nejnižší cenové kategorii TV je stále zvykem používat na první pohled nepříliš kvalitní plasty s lesklým povrchem, které na nás často působí, že nejsou hodny ani té nejlevnější čínské hračky. První dojem z námi testované televize je však naprosto odlišný. Na danou cenovou kategorii poměrně tenký, kovový černý rámeček s matnou povrchovou úpravou doplněný o stříbrnou lištu ve spodní části vypadá elegantně a rozhodně neprozrazuje nízkou cenovku. O něco horší dojem jsme však měli z plastových nožek s lesklou povrchovou úpravou.

TCL 32ES580 design

Pěkným detailem je provedení indikační diody umístěné na spodní hraně televizoru. Bílá dioda prozrazuje, že se TV nachází ve stand by režimu. Zespodu této průhledné části pak nalezneme jediné tlačítko na TV TCL 32ES580 a sice napájení. Samozřejmostí je pak možnost montáže na zeď, stačí k tomu jen držák VESA s roztečemi 200 x 100. Díky hmotnosti pouhých 4,3 kg pak nebude mít držák s televizí ani moc práce.

TCL 32ES580 logo LED

Dálkové ovládání

Pochválit musíme i přibalený dálkový ovladač, který patří mezi klady TCL 32ES580. Na podlouhlém ovladači naleznete veškerá potřebná tlačítka, ta jsou sice poměrně malá, zato však od sebe dostatečně oddělená a s jistým stiskem. Vedle, pro dálkové ovládání k TV, standardních věcí jako například numerická klávesnice, kolébky pro ovládání hlasitosti či přepínání programu a čtveřice „teletextových“ barevných tlačítek zde pochopitelně máme také ovládání některých chytrých funkcí. V první řadě nemohou chybět tlačítka pro navigaci systémem Android TV, tlačítko vyhrazené volbě vstupů a dostalo se také na speciální tlačítko T-channel, které vyvolá seznam oblíbených aplikací.

TCL 32ES580 dálkové ovládání

Trochu zbytečně na nás pak působí multimediální klávesy, jejichž funkci snad ve všech přehrávačích na které jsme narazili suplují tlačítka pro navigaci systémem. V neposlední řadě pak musíme zmínit rychlý přístup k Netflixu, který jsme v současnosti zvyklí vídat na ovladačích k většině chytrých TV. Jediné, co nám k naprosté spokojenosti s ovladačem chybí, je mikrofon pro hlasové ovládání TV – to je tak zprostředkováno pouze aplikací pro smartphone T-cast. Vzhledem k ceně TCL 32ES580 by však od nás nebylo úplně fér brát to jako zásadní mínus.

Hardware jen základní

Již jsme si docela zvykli, že výrobci na hardwaru chytrých televizorů šetří a ani ty z vyšších cenových kategorií se v tomto ohledu často můžou měřit maximálně tak s nejlevnějšími čínskými TV boxy za pár stovek. Bylo by tedy více než překvapivé, kdyby tomu v případě TCL 32ES580 bylo jinak. Bohužel, zázrak se nekoná a uvnitř testované TV tak nalezneme blíže nespecifikovaný chipset s procesorem o čtyřech jádrech Cortex-A53 pracujících na frekvenci 900 MHz. Grafickou stránku má pak na starost čip Mali-470. Co se týče paměti, tak RAM má kapacitu 1,5 GB a interní úložiště pouze 4 GB z čehož je uživateli k dispozici okolo 2,5 GB.

Na jednu stranu bychom se rozhodně nezlobili za přinejmenším dvojnásobnou velikost úložiště. Na stranu druhou, na chytré TV bude stejně většina uživatelů využívat jen několik málo aplikací z nichž nejnáročnější bude pravděpodobně videopřehrávač a vzhledem k nepříliš vysokému výkonu není TCL 32ES580 rozhodně určena ani pro hraní Android her. Přesto si s několika méně náročnými tituly i tato TV poradí. Například návyková, nekonečná „hopsačka“ Crossy Road na televizi běží bez problému. Závody Asphalt 8 pak na televizi sice také spustíte, dočkáte se však nízké snímkovací frekvence při které není tento titul hratelný. Co se týče rychlosti samotného systému, TCL 32ES580 se pochopitelně nemůže měřit s výkonnými multimediálními centry, jako například nVidia Shield TV, nicméně srovnání s televizory s cenou okolo 10 tisíc korun snáší až překvapivě dobře. Spouštění aplikací sice probíhá pomaleji, na přiměřeně svižný chod systému však chipset stačí – tomu ostatně napomáhá i nízké rozlišení obrazovky.

Specifikace TCL 32ES580

[aps_product_sz id=“575610″]

DVB-T2/HEVC samozřejmostí

Televizor TCL 32ES580 podporuje všechny moderní způsoby příjmu televizního vysílání a poradí si tak s DVB-T2/S2/C televizním signálem a pochopitelně také h.265/HEVC kodekem. Samozřejmostí je také podpora Hbbtv nebo-li „červeného tlačítka“, jak jej zná pravděpodobně většina uživatelů. Pro rozkódování placených stanic je zde přítomen také CI+ slot, takže k televizi nutně nemusíte připojovat žádný set-top box. Pokud jej ale přece jen připojovat budete, bude se vám hodit jeden ze dvou HDMI 1.4 konektorů. Plusem je jednoznačně i podpora HDMI CEC.

TCL 32ES580 konektory

Audio výstup zase obstarává buď 3,5mm jack, nebo optický výstup (SPDIF). TCL 32ES580 si díky USB vstupu poradí i s přehráváním obsahu z flash disku nebo externího harddisku. Zrovna tak skrze něj můžete připojit příslušenství jako například dongle k bezdrátové klávesnici. Škoda jen, že se dostalo pouze na jediné USB. To je navíc pouze standardu 2.0, což však nutně nemusí být překážkou, jelikož se u tohoto modelu stejně nepočítá s přehráváním obsahu s vysokým datovým tokem. Výčet konektorů pak uzavírá RJ45 zástrčka pro 100Mbit kabelové připojení k internetu. K bezdrátovému spojení pak slouží Wi-Fi 802.11 b/g/n.

První nastavení Android TV

Také jste slyšeli nebo četli o tom, jaké je nastavení televizorů se systémem Android TV zdlouhavé utrpení? My ano, dokonce z několika zdrojů a jediné, co k tomu můžeme dodat je, že tyto stížnosti absolutně nechápeme. Možná je to tím, že většině naší redakce za dobu strávenou s Androidem již zezelenala krev, ale prvotní nastavení pro nás bylo otázkou chvíle – byť musíme uznat, že prostor ke zlepšení tohoto procesu stále vidíme.

TCL 32ES580 Android TV

Ze všeho nejdříve si zvolíte preferovaný jazyk – a ano na výběr je i čeština – poté nastavíte připojení k internetu a jste postaveni před volbu, zda chcete systém nastavit ručně, či pro jeho nastavení a import uživatelských dat použijete jiné zařízení (telefon, tablet či PC). My jsme pochopitelně volili možnost číslo dva. U té vás televize vyzve, abyste na druhém zařízení, které použijete k nastavení Android TV šli na adresu androidTV.com/setup, zde zadáte kód z obrazovky a pak už jen stačí následovat kroky na displeji a udělit patřičná práva.

Tím v podstatě veškeré nastavení samotného systému končí a televize vás dále provede nastavením TV tuneru. I zde je vše rychlé a intuitivní. Stačí vědět jaký typ signálu přijímáte a zbytek nechat na automatickém ladění. Jako jednu z prvních věcí po dokončení úvodního nastavení pak doporučujeme povolit zrychlený start TV – v podstatě se jedná o to, že se televizor po stisku tlačítka napájení na ovladači nebude plně vypínat, ale pouze se uspí. Tím pádem nebudete muset při každém zapnutí TV čekat na nabootování celého systému.

Systém Android TV a ovládání televizoru

Android TV v TCL 32ES580 běží na základech již staršího Androidu 8.0 Oreo. Rozhodně bychom tak ocenili novější verzi operačního systému. Na druhou stranu, během dvoutýdenního testování nám jedna aktualizace vylepšující stabilitu systému dorazila. Tím se dostáváme k problému, který nás během zmíněného testování trápil nejvíce – občasné zamrznutí systému. K tomu docházelo především při přepnutí zdroje přehrávání a bylo pak nutné televizi restartovat. Naštěstí, po zmíněné aktualizaci jsme se s tímto problémem již nesetkali.

Co se týče samotného systému a práce s ním, ta se nijak neliší od ostatních televizorů se systémem Android TV. Základem je pochopitelně launcher. Jeho hlavní obrazovku tvoří vybraní zástupci nainstalovaných aplikací společně s jejich doporučeným obsahem. Celé prostředí včetně všech podmenu je velmi dobře optimalizováno pro dálkový ovladač. Líbí se nám i jak odvedl svůj díl práce samotný výrobce mimo systém Android TV. Sice bychom se nezlobili, kdyby trochu sjednotil design svých menu a různých voleb se vzhledem systému Android TV, vyčítat mu to by už však hraničilo s hnidopišstvím. Jinak ale ovládání televizoru a jeho funkcí funguje na jedničku.

Softwarová stránka nebyla podceněna

Pochválit musíme také výrobcem mimo systém zabudovaný přehrávač médií. Ten sice krásou neoplývá, poradí si však s nejpoužívanějšími formáty jako .avi a .mkv včetně kodeku H.265. Obsah pak můžete do televizoru dostat nejen prostřednictvím USB, ale také po síti prostřednictvím DLNA z NASu či ze složky z počítače ve stejné síti jako TV. Drobnou výtku bychom měli k EPG menu, kde sice nevidíte obraz a jde tak pouze zvuk, přesto však pohyb seznamem stanic výrazně zpomaluje automatické přepínání programů.

Řazení stanic se provádí přesouváním jedné po druhé a může tak být poměrně zdlouhavé. Hledání může trochu ulehčit použití přítomných filtrů stanic. My jsme si pro rychlejší hledání stanic přidali ty často sledované do oblíbených a následně si je pak v EPG filtrovali. Pod tlačítkem s ikonou ozubeného kola na ovladači pak naleznete nastavení televizoru týkající se obrazu, zvuku, přijímaného TV signálu a základního systémového nastavení. Nečekejte zde žádná velká překvapení, naleznete zde například nastavení HDR režimu či intenzity jasu. Nastavení zvuku zase ukrývá několik zvukových režimů, zvýraznění basů či nastavení, zda se TV nalézá na stole, nebo je zavěšená na zdi.

Android aplikace T-Cast

Pro ovládání televizoru pomocí vašeho chytrého telefonu si můžete stáhnout z Obchodu Play aplikaci T-cast. Ta vám nejen supluje samotné dálkové ovládání, navíc slouží i k hlasovému ovládání TV, které vám přibalený ovladač neumožní. V neposlední řadě pak pomocí ní můžete do televize odeslat multimediální obsah uložený ve vašem smartphonu, nebo přehrát online obsah – například z YouTube. Aplikace nám na první osahání přišla trochu chaotická, nicméně po chvíli jsme si na ovládání televizoru prostřednictvím ní zvykli.

T-Cast Android Roku TV Remote
T-Cast Android Roku TV Remote

TCL 32ES580 nabídne nečekaně dobrý obraz i zvuk

Od televizoru s cenou pod 5 tisíc Kč asi ani nelze očekávat uchvacující obraz či zvuk, přesto si však TCL 32ES580 ani v těchto oblastech nevede vůbec zle. Ponechme stranou marketingové vějičky jako „HDR kvality obrazu“ – ne opravdu se nejedná o HDR10. Dále se použitý panel chlubí technologií micro dimming, která slouží pro lepší podání černé barvy a která může mít několik různých podob. V tomto případě se jedná o relativně nejjednodušší řešení, které spočívá v dynamické úpravě kontrastu po celé ploše obrazovky. Ta má pouze HD ready rozlišení, při sledování z blízky tak může pozornější divák postřehnout nižší jemnost obrazu.

Jinak ale nemůžeme vzhledem k ceně televizoru, vůči obrazu TCL 32ES580 nic zásadního namítat. Barvy nejsou vybledlé, obraz je dostatečně plynulý a i jas je dostatečný na sledování filmů ve dne. Škoda jen nerovnoměrného podsvícení, které je nejvíce patrné při statickém obrazu, opět se však nejedná o nic, co by v dané cenové kategorii představovalo zásadní problém. Mile nás televizor překvapil také svým zvukovým podáním, dvojici 5W reproduktorů podporuje také technologie Dolby Audio. Na to, že zvuk pochází pouze z malé televize, dokáže být překvapivě hlasitý a nabídne i citelnou basovou složku. Jediné, co by vám tak mohlo chybět je alespoň náznak prostorového zvuku, to však opět více než vyváží cena přístroje.

Finální verdikt

Televizor TCL 32ES580 se na našem trhu aktuálně prodává od 4 990 Kč s DPH, což je více než sympatická cenovka. Pokud tedy hledáte druhý (případně třetí) televizor do domácnosti, nechcete za něj moc utratit a přesto se nechcete vzdát chytrých funkcí, představuje TCL 32ES580 jednu z nejlepších možných voleb. Těch několik málo kompromisů, které vás nutí dělat, bohatě vyváží až neuvěřitelně štědrá výbava. Pochválit rozhodně musíme i kvalitu zpracování, která je v rámci cenové kategorie na špičkové úrovni. Velmi dobře se nám také pracovalo s ovladačem i samotným systémem. Výčet kladů pak uzavírá překvapivě dobrý obraz i zvuk. Škoda jen, že jinak vynikající první dojem pokazilo zasekávání systému při přepínání zdrojů, které se však po aktualizaci naštěstí již neobjevilo – to však nutně nemusí znamenat, že je již zcela odstraněno.

Klady

+ cena
+ konektivita
+ Android TV
+ obraz a zvuk

+ ovládání

Zápory

– zamrzání (snad vyřešeno aktualizací)
– jen HD rozlišení
– pouze 2 HDMI a 1 USB
– menší kapacita interního úložiště

Za zapůjčení děkujeme společnosti TCL.

 

Dali byste televizorům TCL šanci?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)