Proč byste na Androidu neměli používat „task killery“ a „čističe RAM“?

killery_ico

Přestaňte zabíjet svůj telefon či tablet s Androidem! Na Internetu, zejména pak v různých diskuzích, najdete celou řadu polopravd a dezinformací ohledně „čištění operační paměti“ a „správy běžících úloh“ na Androidu. Stejně tak v Obchodě Play naleznete nespočet aplikací, slibujících zrychlení telefonu či tabletu, kterého je dosahováno právě uvedenými cestami.

Ano, mluvíme o nejrůznějších „RAM boosterech“ a „task killerech“. Na první poslech zní tyto sliby poměrně realisticky: pokud dojde k uvolnění paměti, zbude v ní více místa pro běžící programy. Skutečnost je ale jiná: podobnými kroky můžete systém a v něm běžící aplikace dokonce zpomalit.

Podobnými nástroji můžete systém a v něm běžící aplikace dokonce zpomalit Podobnými nástroji můžete systém a v něm běžící aplikace dokonce zpomalit

Shrneme-li hlavní pointu do jedné věty, bude znít takto: používání takových nástrojů mohlo být kdysi užitečné, ale současný Android pokročil tak daleko, že tyto druhy aplikací jsou ve své podstatě zastaralé, zbytečné a kontraproduktivní. Podívejme se nyní podrobněji na to, proč.

Co je RAM?

Abychom pochopili pointu, musíme si nejprve objasnit, co je to „RAM“, označovaná někdy také jako „operační paměť.“ Nebudeme zabíhat do technických podrobností a vystačíme si s konstatováním, že RAM je paměť s přímým přístupem a je to typ úložiště, které je velice rychlé, což je jeho hlavní deviza a důvod, proč se používá.

Paměť RAM je především velice rychlá Paměť RAM je především velice rychlá

Obsah v této paměti je uchováván jen po dobu, kdy je napájena elektrickým proudem (typicky tedy při zapnutém zařízení) a po přerušení dodávky energie (vypnutí) se její obsah nevratně smaže. Proto je tento typ paměti vhodný pro dočasné ukládání informací, které se průběžně mění a systém či aplikace k nim často přistupují.

Chybné chápání správy operační paměti na Androidu pramení částečně z toho, jak funguje RAM na počítačích s operačním systémem Windows. Zde je ideální co možná největší kapacita operační paměti, aby ji aplikace mohly využívat pro svůj běh. Jakmile totiž dojde k naplnění RAM obsahem, systém si začne odkládat („swapovat“) data na pevný disk, který používá jako virtuální paměť RAM. Pevný disk je přitom z principu svého fungování mnohonásobně pomalejší než RAM, takže v momentě, kdy dojde k zaplnění operační paměti a začne práce s diskem, následuje citelné zpomalení celého systému a jeho odezvy. Zatímco ve světě Windows tedy platí, že po zaplnění RAM dojde ke zpomalení (a tedy i obráceně, že uvolnění paměti má za následek zrychlení), na Androidu je to úplně jinak!

Windows si odkládají data z RAM na pevný disk Windows si odkládají data z RAM na pevný disk

Android má vlastní nativní ovladač pro přidělování paměti RAM aplikacím, který zajišťuje její používání optimálním způsobem. Systém se tedy záměrně snaží, aby aplikace byly uložené v paměti RAM pro lepší výkon. V mobilních zařízeních, kde jsou rychlost a odezva rozhodující pro dobrý uživatelský zážitek, je udržování aplikací v rychlé RAM dobrá věc. Android se stará nejen o správu RAM, ale také udržuje aplikace na pozadí, aby zbytečně nepoužívaly prostředky procesoru. Pokud používáte mnoho aplikací, možná byste při koupi svého příštího smartphonu měli jako hlavní kritérium při výběru zvolit právě velikost operační paměti.

Správa operační paměti na Androidu Správa operační paměti na Androidu

Proč tedy „task killery“ a „čističe RAM“ Androidu neprospějí?

Nástroje, odstraňující aplikace z operační paměti, na základě výše uvedeného možná nepůsobí jako „zlo.“ Třeba je jejich vliv na běh přístroje nulový, nebo ne? Neposkytují alespoň nějaký užitek? Bohužel musíme říci jednoznačné NE! Jsou ve svém důsledku vysloveně škodlivé!

Typická rada pro oživení systému Windows říká, že ukončení/snížení počtu procesů v RAM a defragmentace pevného disku přinese vyšší rychlost. To je na Windows skutečně pravda, nicméně na Androidu přinesou takové praktiky negativní výsledek.

Podívejme se nejprve na defragmentaci, která dává smysl na mechanických pevných discích. Když to hodně zjednodušíme, můžeme říci, že před defragmentací musí hlavičky, pohybující se nad rotující plotnami, při čtení fragmentovaného souboru přecházet z jednoho místa na druhé, což prodlužuje dobu nutnou k načtení dat. Po defragmentaci by data měla být srovnána tak, že je hlavičky načtou „jedním tahem“ bez zbytečného přecházení, čímž se ušetří čas a zvýší rychlost.

Po defragmentaci by data měla být srovnána tak, že je hlavičky načtou najednou Po defragmentaci by data měla být srovnána tak, že je hlavičky načtou najednou

Zařízení s Androidem ovšem disky s rotujícími plotnami nepoužívají – typicky mají k dispozici interní paměť, případně paměťovou kartu. Při čtení souborů nejsou používány žádné mechanické prvky, tudíž je skoro jedno, jak jsou data fyzicky uložená. Ve své podstatě úložiště v zařízeních s Androidem fungují podobně, jako SSD disky, a těm defragmentací rozhodně neprospějete (spíše naopak, protože každá buňka má jen omezený počet zápisů)! Defragmentací paměťové karty tak v konečném důsledku pouze snížíte její životnost.

Vraťme se ale k ukončování procesů a čištění paměti. Pokud tedy ukončíte nějakým nástrojem proces aplikace, bude ji muset systém při opětovném použití (například při aktualizaci widgetu, oznámení, spuštění, …) znovu načíst do RAM. Načítat ji přitom bude z interní paměti či paměťové karty, která je z hlediska rychlosti několikanásobně pomalejší ve srovnání s RAM. Opětovné načtení aplikace navíc zatěžuje procesor a podílí se také na vyšší spotřebě baterie.

Těmito a podobnými programy svému Androidu rozhodně neprospějete Těmito a podobnými programy svému Androidu rozhodně neprospějete

Dalším negativním dopadem „čističů“ a „killerů“ je, že při nesprávném nastavení ukončí i procesy, které by jinak měly běžet. Mnoho uživatelů se o tom přesvědčilo na vlastní kůži, když je telefon ráno nevzbudil, neboť byla ukončena služba budíku.

Stranou bychom neměli nechat ani skutečnost, že i samotný nástroj, uvolňuje-li RAM průběžně automaticky na pozadí, spotřebovává systémové prostředky (zabírá paměť, zatěžuje procesor, …) a podílí se tak na vyšší spotřebě. V konečném důsledku pak takový „task killer“ může „sestřelováním“ procesů a jejich opětovným načítáním systémem i svým vlastním provozem zpomalit systém a zvýšit spotřebu elektrické energie, aniž by sám o sobě přinesl nějaký pozitivní efekt.

Jak tedy zvýšit výkon a zlepšit odezvu?

Pokud nevěříte, zkuste si nějaký „task killer“ či „RAM booster“ nainstalovat sami, používejte ho alespoň týden a pak se podělte v diskuzi pod tímto článkem o své zkušenosti. Jestliže na experimentování nemáte čas a náladu, můžete zvýšit výkon systému smysluplnějšími cestami.

  • Dohlédněte na náročné aplikace! Bezcílné „sestřelování“ běžících programů samo o sobě nepřinese žádný hmatatelný výsledek. Určitě byste se ale měli mít na pozoru před aplikacemi, jež neúměrně zatěžují procesor, čímž v konečném důsledku zpomalují systém a snižují výdrž na jedno nabití. Chcete-li odhalit tyto „příživníky“, vyzkoušejte třeba Watchdog Task Manager či OS Monitor (recenzovali jsme ve článku Nakoukněte za oponu svého Androida s aplikací OS Monitor).
  • Používejte méně náročné alternativy! Spíše než systém nebo zařízení může za špatný výkon konkrétní aplikace. Ve většině případů (například prohlížeče, poznámky, hudební přehrávače, atd.) přitom existují v Obchodě Play alternativy, které jsou šetrnější k baterce. Vyzkoušejte je a uvidíte, zda naplní vaše představy a pomohou k vyššímu výkonu. Ideálním počátečním bodem při hledání alternativ může být náš seriál SvětAndroida doporučuje, ve kterém každé dva týdny představuje aplikace z jednoho konkrétního segmentu.
  • Vypněte zbytečné funkce! Je sice pohodlné, mít po celou dobu zapnutá mobilní data, ale bude to mít vliv na výkon a především výdrž baterie. Totéž platí pro permanentně zapnuté moduly Wi-Fi, Bluetooth, GPS a další. Můžete je vypínat a zapínat manuálně (přes panel rychlého nastavení, widget, …), nebo automaticky na základě předem daných pravidel (například času, místa, podmínek, …) pomocí aplikací pro automatizaci telefonu (viz naše články SvětAndroida doporučuje: 6 aplikací pro automatizaci telefonu a Čtenáři doporučují: 4 aplikace pro automatizaci telefonu).
  • Zauvažujte nad instalací alternativní ROM! Tento tip je určen pokročilejším uživatelům. Instalace alternativní ROMky je v důsledcích podobná instalaci jiné distribuce Linuxu. Některé ROM jsou rychlejší a méně náročné na baterii, což je skvělé pro slabší zařízení. Na toto téma doporučujeme naše články Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [brainstorming] a navazující Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [reakce čtenářů].

Pokračování

„Task killery“ jsou zbytečné, tvrdí i Google a Cyanogen

Vychází ze článku Joela Lee Why RAM Boosters And Task Killers Are Bad For Your Android (Make Use Of).

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (136)