Menu

SvětAndroida doporučuje: 5 aplikací pro cestování a dopravu

Tématem tohoto kola cyklu SvětAndroida doporučuje byly aplikace, které nějakým způsobem souvisí s individuální nebo hromadnou dopravou. Redaktoři tak mohli nominovat například aplikace vyhledávající spojení v jízdních řádech, poskytující informace o dopravě, pro objednávání dopravních služeb (taxi, autobus, vlak), sledování dopravních prostředků a další. Jedinou výjimkou byly navigace, kterým jsme věnovali samostatný díl.

Nakonec jsme se shodli na pěti aplikacích, které si představíme níže. Jsme zvědavi, zda naši čtenáři přispějí s dalšími zajímavými tipy, které jsme buď neznali, nebo opomněli, skrze formulář na konci článku.

Pořadí v článku je sestaveno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu redaktorů, kteří aplikaci nominovali,
  2. v případě shody dále podle hodnocení v Android Marketu (od nejvyšší známky),
  3. v případě shody dále podle celkového počtu hodnocení v Android Marketu (více hodnocení = lépe),
  4. v případě shody dále podle počtu pětihvězdičkových hodnocení.

Pubtran

Suverénním vítězem se stal vyhledávač v jízdních řádech Pubtran z dílny českého programátora Františka Hejla, který nominovalo osm z osmi hlasujících redaktorů. Fakt, že Pubtran je ve svém segmentu na špičce, potvrzuje i takřka neuvěřitelné hodnocení v Android Marketu, kde mu uživatelé udělili známku 4,9 z pěti možných.

Program slouží k vyhledávání spojení prostředky hromadné dopravy, přičemž jako zdroj dat používá osvědčený IDOS. Proti internetové verzi přináší další funkce, využívající výhod mobilního telefonu – například automaticky nabídne zastávku, která je aktuálně nejblíže.

Tomáš Očadlý zhodnotil Pubtran slovem “perfektní,” vidí ale také možnost k dalšímu zlepšení – konkrétně by ocenil offline mód.

Michal Mátl se nechal slyšet, že bez Pubtranu nevyrazí na cestu. Jan Soukup označuje tento program za “klasiku, kterou netřeba představovat.” V podobném duchu se nesly i další reakce: Jiří Pernica vyjmenoval hned několik “nej-“: nejjednodušší, nejspolehlivější, nejlepší a zdarma.

O něco sdílnější byl Petr Mišák, jež jako hlavní výhody jmenuje jednoduché a intuitivní ovládání, aktuální přehled cen, tras a zpoždění spojů, historii vyhledávaní a ve velkých městech automatické nabídnutí nejbližší zastávky podle GPS.

Jan Šesták označil Pubtran za “paní Aplikaci mezi všemi ostatními” a ocenil skvělou práci Františka Hejla. Jako správný uživatel Androidu pak dodal: “S Pubtranem jsem schopný zjistit čas odjezdu spoje dřív, než bych došel na zastávce těch pár metrů k onomu polepenému offline vertikálnímu stojanu s jízdními řády.”

Pavel Štůsek sice hromadnou dopravou nejezdí, Pubtran ještě nepoužil, ale pro jistotu ho má v telefonu nainstalovaný.

Karel Kilián věnoval této aplikaci před rokem samostatnou recenzi, kde případně najdete další detaily a informace. I u něj má Pubtran pomyslné čestné místo v seznamu aplikací a dodává: “Ačkoli hromadnou dopravou jezdím spíše výjimečně, bez tohoto programu bych patrně jen bezradně bloudil městem. Je to prostě perfektní aplikace. Z toho, co ještě nezaznělo, bych doplnil možnost výběru dopravních prostředků, omezení hledání jen na přímé spoje (nerad přestupuji), uložení vybraného spoje do kalendáře, nebo jeho odeslání SMSkou, e-mailem apod..”

O kvalitě Pubtranu vypovídá i skutečnost, že vyhrál anketu Mobilní aplikace roku 2011 v kategorii doprava.

Viz též rozhovor s autorem Františkem Hejlem.

PubtranPubtran

Pubtran
Frantisek Hejl
Verze4.0.1 (14. 7. 2011)
Velikost867 kB
1.6+


Zdarma

SMS Jízdenka

Také s druhou nominovanou aplikací zamíříme do českých vod, konkrétně k vývojářskému studiu Inmite s. r. o.. Již jste patrně zaznamenali, že v některých českých městech (Brno mezi nimi paradoxně stále chybí) lze jako cestovní doklad použít tzv. “SMS jízdenku.” Ta v kostce funguje tak, že odešlete textovou zprávu s daným kódem na zpoplatněné telefonní číslo a během několika mála minut obdržíte zpět zprávu s jedinečným řetězcem, kterou se prokážete při cestovní kontrole.

Karel Kilián tento způsob nákupu jízdenek preferoval od jeho počátku: “Nikdy mě nebavilo hledat nejbližší trafiku nebo automat – při mé smůle v daném čase byla trafika zavřená a automat nefungoval. Nákup jízdenek u otrávených řidičů také nebýval zrovna mou oblíbenou kratochvílí. Proto jsem s velkým povděkem přijal možnost koupit si jízdenku přímo ze svého telefonu. Pak jsem se ale přestěhoval z Prahy do Ostravy a při pendlování mezi těmito městy jsem se často ztrácel v tom, jaký příkaz poslat na které číslo, takže jsem si občas v Praze objednal lístek u ostravského dopravního podniku a naopak. SMS Jízdenka tento problém vyřešila: jednoduše si vyberu, v jakém městě se nacházím, objednám, a pak jen počkám, až dorazí příslušná SMS. Když vidím, jak někteří kolegové shání papírové jízdenky po všech čertech, zatímco já si vystačím s telefonem, připadám si jako návštěvník z příštího století.”

Podobně to vidí také Michal Mátl: “Tato aplikace mi nejednou ušetřila čas při shánění jízdenky. Kolikrát už se mi stalo, že jsem došel k automatu a tam viselo oznámení, že nefunguje. Díky SMS jízdence si pohodlně na jedno kliknutí zakoupím jízdenku. Pro cestovatele neocenitelné.”

Dodejme, že se SMS Jízdenkou můžete nakoupit cestovní doklady v Praze (30 minut, 90 minut, 24 hodin, 72 hodin), Ústí nad Labem (40 minut), Ostravě (70 minut plnoletá i dětská), Českých Budějovicích (30 minut, 24 hodin), Liberci (60 minut), Plzni (35 minut), Bratislavě (70 minut, 24 hodin), Košicích (60 minut) a Žilině (60 minut).

SMS JizdenkaSMS Jizdenka

SMS Jizdenka (SMS Ticket)
Inmite s.r.o.
Verze2.3.1 (13. 9. 2011)
Velikost209 kB
1.6+


Zdarma

tudyNE

I tentoktát zůstaneme v českých luzích a hájích a představíme si tudyNE. Popis v Android Marketu je stručný a přitom výstižný: “Dopravní informace na mapě. Zobrazuje aktuální dění na silnicích. Dopravní nehody a uzavírky na českých silicích online.” Z redaktorů tudyNE doporučili Jan Soukup a Karel Kilián. Honza oceňuje, že díky této aplikaci má přehled o dopravních problémech v reálném čase.

Karel pak dodává: “V prosinci loňského roku jsem tomuto programu věnoval celý článek. I po bezmála roce jsem jeho spokojeným uživatelem. Díky tudyNE jsem neustále v obraze o tom, kde se v mém okolí stala nehoda, probíhá rekonstrukce, nebo uzávěra, takže pokud se před cestou nezapomenu podívat, nestane se mi, že bych zůstal stát v koloně. Oceňují napojení na Jednotný systém dopravních informací, díky kterému jsou data aktuální a například o bouračce se dozvím jen pár okamžiků poté, co je nahlášena policii. Když už se ocitnu v koloně, mohu se podívat, z jakého důvodu vznikla, a díky mapovým podkladům najít eventuální objízdnou trasu.”

Přesto ale vidíme další možnosti zlepšování – například by se hodilo upozornění na problém na zvolené trase, případně též varování před na radary a policejními hlídkami.

Dopravní informace tudyNEDopravní informace tudyNE

Dopravní informace tudyNE
Ondras
Verze1.6.2 (25. 7. 2011)
Velikost186 kB
2.1+


Zdarma

Waze

Aplikace Waze je sice z hlediska své funkce navigací a do našeho přehledu by tak nepatřila, nicméně Jan Soukup ji nominoval s tím, že “je na pomezí mezi navigací a informačním kanálem.” Je pravda, že z pohledu řidiče Waze z hlediska mapových podkladů vysloveně neexceluje. Mapy vytváří komunita, takže zatímco ve velkých městech patrně nenarazíte na vážnější problém, v malých vesničkách je pokrytí o něco horší a zdaleka se nemůže rovnat komerční konkurenci.

Jako dopravní asistent ale Waze doslova zašlapává ostatní produkty do země: při plánování trasy bere v potaz aktuální dopravní situaci a dokáže upozornit v případě, kdy se na cestě objeví problém a hrozí zdržení. Díky napojení na JSDI (které po několika týdnech zase konečně funguje, jak má) budete vědět o každé nehodě či dopravní komplikaci v okolí, varováni budete také v okamžiku, kdy se budete blížit hlídce dopravní policie. Kromě využívání informací můžete také přispět komunitě odesláním hlášení – vzhledem k zákazu držení telefonu v ruce ale doporučujeme ponechat tento úkol spolujezdci.

Karel Kilián používá Waze i na cestě do práce, kam navigaci sice nepotřebuje, ale jak říká: “Rád vím, pokud někde číhají policisté, a stejně tak ochotně varuji ostatní uživatele této skvělé komunity. Například při poslední cestě do Prahy a zpět jsem díky Waze včas přesně věděl, jak vypadá situace na opravovaném mostě u Velkého Meziříčí, a podle toho plánoval objížďku.”

Více o této aplikaci najdete v poměrně rozsáhlé recenzi Navigace Waze: Řidiči sobě.

Waze: Community GPS navigationWaze: Community GPS navigation

Waze: Community GPS navigation
Waze
Verze2.4.0.26 (12. 9. 2011)
Velikost8,6 MB
1.5+


Zdarma

Mapy Google

Mapy Google asi není nutné detailněji představovat, neboť jsou součástí všech telefonů a zařízení s oficiální podporou Google. Petr Mišák je nominoval z podobných důvodů, jako výše zmíněnou Waze – totiž protože slouží nejen jako navigace, ale též jako komplexní systém dopravních a turistických informací. Svou nominaci zdůvodnil slovy: “Zde asi netřeba uvádět mnoho podrobnosti, tyhle mapy se staly neodmyslytelnou součástí při cestování, obzvláště díky tomu, že obsahují online navigaci, která navíc zohledňuje i aktuální provoz na komunikacích. Nemluvě o pohodlném vyhledání kontaktů a restaurací přímo z mapy i s uživatelskou recenzí. Když do toho započteme ještě možnost hlasového vyhledávání, které užijete především za volantem, je to u mě favorit číslo jedna.”

Mapy GoogleMapy Google

Mapy Google
Google Inc.
VerzeLiší se podle zařízení (20. 10. 2011)
VelikostLiší se podle zařízen í
1.6+


Zdarma

Jakou aplikaci doporučíte vy?

Tradičně dáváme na závěr slovo našim čtenářům. Máte pocit, že v dnešním přehledu chybí nějaká aplikace, kterou vy považujete za opravdu dobrou? Neváhejte a podělte se o své tipy skrze formulář umístěný níže! Na základě vašich nominací pak sestavíme podobný článek “Čtenáři doporučují.”

Jak na to? Do formuláře vyplňte své jméno, přezdívku, nebo nick, název aplikace, její adresu v Android Marketu a rozepište se o tom, proč právě tento program doporučujete. Uzávěrka je ve čtvrtek 3. listopadu v 6:00, kdy vybereme pět nejčastěji zmiňovaných aplikací, a jejich přehled vydáme 10. listopadu jako samostatný článek. Věříme, že společnými silami najdeme ty opravdu nejskvělejší, nejzajímavější a nejpřínosnější programy, které lze v Android Marketu nalézt. Za vaší spolupráci předem děkujeme!

PS: prosíme, nedoporučujte aplikace, které jsou uvedeny v tomto článku, ani navigace!

Nominace byly ukončeny. Článek vyjde ve čtvrtek 10. listopadu.

Komentáře

Lu2

Lu2

27.10.2011 6:17

CG transit a DB navigator …

Lukec

Lukec

27.10.2011 6:38

Pubtran mohu doporučit, využívám pro cestování a jsem spokojen. Jen připomínám, že je zapotřebí datové připojení.

Peter

Peter

27.10.2011 8:16

Keď raz skúsite CG transit, na Pubtran si ani nespomeniete.
Dokonalé GUI, plná podpora slovenských zastávok, off-line poriadky… všetko čo mi pri Pubtrane chýbalo :)

Korenisko

Korenisko

27.10.2011 8:16

cg tranzit

Libb76

Libb76

27.10.2011 8:20

CG Transit.
S Pubtranem jsem skončil – proč? Za prvé pokud vím, parazituje na idosu. To znamená, že nemusí být vždy funkční (pokud se mýlím, opravte mě). Několikrát se mně stalo, že byl server nedostupný, když jsem to potřeboval.
Osobně upřednostňuju offline verzi s oficiálními daty (ještě 4 dny zdarma :-))

Libb76

Libb76

27.10.2011 8:28

edit: právě koukám, že zdarma až do konce roku :)

LukeCZ

LukeCZ

27.10.2011 8:29

Jinak PubTran mi krásně našel i detaily spojení Davos-Landquart-Curych, takže jsem se na nádraží nemusel o nic starat, fakt super aplikace!

Jiří

Jiří

27.10.2011 8:35

mám pocit, že se tady tyhle čtyři aplikace omílají pořád a pořád dokola…

Jerry

Jerry

27.10.2011 9:28

Zajímavý je i MHdroid, možná i lepší než Pubtran. A CG Transit možná jako doplněk, ale jakmile je něco offline tak jen to offline a nejsou tam zaneseny aktuální změny.

zonda

zonda

27.10.2011 9:40

Nějak jste pánové zapomněli na oficiální aplikaci Jízdní řády ….

***smazána reklama***

Je to asi verze Pubtranu přímo od IDOSu

game

game

27.10.2011 10:02

CG Transit je top……

kolemjdoucí

kolemjdoucí

27.10.2011 10:11

Místo google map tam měly být mapy.cz
Vím, nejsou od google………
Jenže já hodně hledám určitá místa dost do podrobna a google mapy mě narozdíl od mapy.cz už hodně krát zlkamaly. Hlavně pokud jde o malá místa někde mezi poli a podobně.

yderf

yderf

27.10.2011 10:22

aj ja si myslim, ze CG Transit tu chyba. To je skoro az klise spravit takyto prehlad a dat tam skoro iba pubtran, tudyNe a sms jizdenka (co su rozhodne skvele programy, no boli uz v milion zoznamoch na tuto temu). Takze nabuduce trosku viac do hlbky spravit prieskum, aj aplikacii, co autor nepouziva :-)

S0uky

Jan Soukup 0

27.10.2011 10:52

Proč by tam mělo být něco jiného? Nebo tam něco chybí? Aplikací je samozřejmě mnoho, ale článek se jmenuje SA doporučuje a jedná se o aplikace které používají členové SA týmu, to že tam nějaká aplikace chybí, nebo není je tím, že jí nikdo z nás nepoužívá, nebo jí prostě nedoporučil. (Je dost možné, že by se za půl roku v tomto článku objevily i jiné aplikace.)
Na konci článku je formulář: „Čtenáři doporučují: aplikace pro cestování a dopravu“, tak neváhejte a nominujte vaše oblíbené aplikace.

Karelk

Karel Kiliánexternista 8

27.10.2011 12:07

To: yderf, kolemjdoucí, zonda a další
Dobrý den,

jak už podotkl kolega Soukup – články “SvětAndroida doporučuje” vznikají tak, že redaktoři nominují aplikace. Logicky tedy nominují především ty, jež sami používají.
Právě proto, že si uvědomujeme, že jen náš pohled nestačí a můžeme “vynechat” další zajímavé programy, je na konci formulář pro čtenáře. Z jejich nominací pak vznikají následná pokračování “Čtenáři doporučují.”
Myslel jsem, že to z článku vyplývá docela jasně, ale očividně asi ne.
Nicméně řešení je jednoduché: pokud si myslíte, že nějaká aplikace v seznamu chybí, není nic jednoduššího, než použít formulář na konci článku a napsat ji tam.

hanka

hanka

27.10.2011 12:11

Já osobně jsem doporučila aplikaci Locus, umí snad vše, co k cestování potřebujete (navigace, záznam stopy, POI, parkování atd. atd. Vyhledávat spoje MHD neumí, od toho mám Pubtran, ale ve všem ostatním je to pro mě jednička a funguje bezchybně. Navíc je to česká aplikace.

m-a

m-a

27.10.2011 12:56

Aj by som odporucil nieco na slovenske MHD (MHDSpoje, emhade, ci ine), ale zial vsetky aplikacie pouzivali ako zdroj dat wap.imhd.sk, ktore zjavne nejakym sposobom zmenilo strukturu a tak nefunguje ani jedna z tych aplikacii.

shmoula

shmoula

27.10.2011 13:00

ViewRanger, DB navigator, Raileasy, iTravelFree a dalsi doporuceny. B-)

ans

ans

27.10.2011 13:31

ja sem ted zjistil, ze sem v pubtranu este nikdy nepouzil zobrazeni zastavek na mape, jak je na obrazku v marketu. poradte jak to funguje, mam tu ikonu neaktivni at delam co delam :(

Brunco

Brunco

27.10.2011 16:13

Vyborna vec na turistiku je Rmaps, vie si nakesovat mapy napriklad z freemaps (su tam znacene chodniky) a potom v horach kde nieje dobry signal na data to cloveka pekne naviguje. Funguje aj trackovanie a je to velmi juzr frendly.

Vláďa

Vláďa

27.10.2011 16:25

Rmaps jsem používal, ale pak přišel Locus a ten ho totálně zazdil. Rmaps už jsou zastaralý, neaktualizují a nic moc neumí.

ic

ic

27.10.2011 18:50

Při cestování mohou být zajímavé ještě Foursquare a Gowalla (která se v poslední době profiluje jen jako turistický průvodce po známých světových městech, čili pro běžné použití už ne moc užitečné). Každopádně ve Foursquere je více zajímavých míst než co může napovědět pomocník Google map. Dále užitečné tipy k různým místům… někdy slevy a akce podniků a také vidíte na kterém místě je kolik lidí (používajících Foursqure) a kde jsou vaši přátelé.

Z tudyNE jsem byl nedávno docela rozčarován, když jsem v mapě narazil na několik spamů… v mapě je ikonka nehody a když prověříte detail zjistíte, že jde o pozvánku do nějaké putiky nebo prodejny mobilů.

kolemjdoucí

kolemjdoucí

27.10.2011 23:59

To Karel Kilián
Je pravda, že aplikace jsou spíš doporučení :-)
Zajímavé by možná bylo ne dát zase pár jiných, co doporučí nejastěji uživatelé, ale udělat u aplikací přímá srovnání. Srovnáni dle kategorií. Výhody, nevhody atd. Sousta lidí by pak nehledala na marketu a nezkoušela, protože by si podle kategorie našli neznámější aplikaci a její alternativy.

Jan Soukup

Jan Soukup

28.10.2011 2:53

kolemjdouci: Clovek je tvor zvidavy a stejne si zminene aplikace bude chtit vyzkouset, at uvidi srovnani jakekoliv:-) (navic i vyzkousenim podpori vyvojare)

sneho

sneho

28.10.2011 8:21

CG Transit je pre mna uz dlhsiu dobu top a som spokojny, vlak/bus/mhd offline i online. Opustil som Pubtran hlavne pre SK zastavky.

eMeS

eMeS

29.10.2011 20:57

CG Transit je nejlepší. Ostatní aplikace tohoto typu jsou online a jinak je to na stejno, ale to uz pouziju radeji idos.cz :)

Misiak22

Misiak22

31.10.2011 18:22

Diky za tento clanok. A hlavne za diskusia vdaka ktorej som objavil CG Transit. Fakt je super :D

Karelk

Karel Kiliánexternista 8

1.11.2011 8:16

To: Lu2, Peter, Korenisko, Libb76, game, yderf, sneho, eMeS
Přiznám se, že já například CG Transit neznal :)
Nicméně, pánové, co budete dělat v okamžiku, kdy vyprší licence na jízdní řády? Obávám se, vzhledem k cenové politice Chapsu, že třeba na rok to pak nebude žádná láce…. :-/
Já bych ten Pubtran tak nezahazoval.

Karelk

Karel Kiliánexternista 8

1.11.2011 8:17

To: ans
Jestli v Marketu není nějaký screenshot ze starší verze.
Možná se mýlím, ale myslím, že Pubtran mapu zastávek neumí…. Alespoň to tam nikdy nevidím.

Karelk

Karel Kiliánexternista 8

1.11.2011 8:26

To: kolemjdoucí
Dělat srovnání by bylo hodně ošemetné – polovina čtenářů by souhlasila se závěry, druhá by ostře protestovala…. Zejména v některých segmentech by byly srovnávací články asi hodně “flamovací.”
Navíc: byl by to čistě subjektivní článek jednoho redaktora.
To je to, co nechceme.
Proto je tato série založená na tom, že doporučuje více lidí, pak se to podle klíče sestaví, autor dopíše to, co ostatní nezmínili… …a čtenář má svobodu volby.

jurajisko

jurajisko

4.11.2011 13:22

určitě CG Transit

RSS (komentáře k článku)