Svět Androida doporučuje: 7 nejlepších launcherů

launchery_ikona

HTC Sense, Samsung TouchWiz, LG Optimus UI – to jsou některá z výchozích prostředí, která do svých zařízení instalují výrobci. Každé má své výhody a nevýhody, ale patrně ani jedno nelze označit jako dokonalé, natož vyhovující všem. Proto vznikly a úspěšně se rozvíjejí alternativy, nahrazující v první řadě domovskou obrazovku, dolní nástrojovou lištu a seznam aplikací. Souhrnně bývají označovány jako “alternativní launchery” a právě jim věnujeme dnešní díl cyklu SvětAndroida doporučuje.

Po významném posílení redakčního týmu se poprvé zapojila “mladá krev,” tedy naši noví kolegové, což podstatně rozšířilo jak počet nominujících, tak seznam aplikací, kterým se budeme věnovat. Celkem se sešlo osmnáct nominací od dvanácti redaktorů. Ač jsme přesvědčeni, že se jedná o poměrně reprezentativní vzorek, uvědomujeme si, že jsme mohli některý launcher vynechat, proto na závěr, jak se již stalo zvykem, dáváme slovo vám, čtenářům.

Pořadí v článku je sestaveno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu redaktorů, kteří aplikaci nominovali,
  2. v případě shody dále podle hodnocení v Android Marketu (od nejvyšší známky),
  3. v případě shody dále podle celkového počtu hodnocení v Android Marketu (více hodnocení = lépe),
  4. v případě shody dále podle počtu pětihvězdičkových hodnocení (více hodnocení = lépe).

GO Launcher EX

S těsným náskokem získal nejvíce hlasů GO Launcher EX od GO Dev Teamu. Úvodní slovo patří jednomu z věrných respondentů Pavlu Štůskovi: “Tímto launcherem jsem nahradil Launcher Pro Plus. I když je zdarma a česky, nabízí více funkcí než výše zmiňovaný program. Tento launcher má vše, co jsem již začal postrádat u Launcheru Pro Plus, a nebojím se o to, že by se na něm přestalo pracovat a vývoj stagnoval. Práce s plochami (přesun, nastavení výchozí plochy), složky v nabídce programů, jednoduchá odinstalace či třídění aplikací, a další jiné funkce dělají z tohoto programu dobrého kandidáta pro náhradu výchozích launcherů.”

Podobné klady vidí také kolega Michal Mátl: “GO launcher je hodně podobný Launcheru Pro. Má podobné widgety, je rychlý a přehledný, má velké množství nastavení. Navíc vývojáři GO Launcheru nabízejí i aplikace pro kontakty, SMS, atd., kterými můžete nahradit ty v telefonu. Tím pádem dostanete vizuálně nový systém.”

Dalším zastáncem tohoto launcheru je Jan Soukup, který ho provozuje na 4,7palcovém displeji HTC Sensation XL a nemůže si vynachválit možnost rozdělení plochy na matici 5 x 5, díky kterému se mu na obrazovku vejde o devět ikon více, než ve standardním launcheru. Kromě toho oceňuje také rychlost, stabilitu a lokalizaci do naší mateřštiny.

Jednomu z redakčních benjamínků Štěpánu Vítečkovi se líbí “široká škála témat a vylepšení, které většinou bezvadně zapadají a minimalizují nedostatky tohoto launcheru.” Nerozhodné pak přesvědčuje: “Doporučil bych ho, protože je velice uživatelsky přívětivý a dává nám volnost ve výběru stylů, přechodů apod..”

Asi nejvíce se na téma “proč používat právě tento launcher” rozepsal další nováček Libor Šedivý: “Osobně používám GO Launcher EX, na který jsem narazil čistě náhodou, když jsem hledal alternativu za pomalý předinstalovaný launcher. Vyzkoušel jsem i několik dalších, ale tento mě zaujal nejvíce – především tím, že je i na mém starém telefonu (T-Mobile G1) vcelku rychlý a nabízí možnost stálého běhu na pozadí. Díky tomu se vám nestane, když stisknete tlačítko “home”, že budete čekat na zobrazení ikon i několik sekund. Asi nejvíce mě zaujaly grafické efekty při posouvání ikon na ploše, možnost odinstalace aplikací přímo ze seznamu, zakládání složek, skrývání aplikací v seznamu a široké možnosti přizpůsobení nejen vzhledu. Program dokáže též zobrazit spuštěné programy a nabídnout jejich ukončení, potěší i informace o využité a nevyužité paměti. Tento launcher mohu jen doporučit.”

Jan Dolejš jmenuje další funkce, jako je “změna velikosti widgetů, změna mřížky, posuvná dock lišta, přidávání více aplikací najednou, možnost cyklického posouvání ploch, zamknutí obrazovky…” Dodává, že všechna jmenovaná rozšíření jsou dostupná ve verzi, jež je k dispozici zdarma. “GO Launcher nabízí také své widgety, které zaujmou jednoduchostí a příjemným vzhledem. Na Marketu je ke stažení spousta témat, takže ani po stránce designu tento lauchner nikterak neztrácí. Vhodné doinstalovat doplněk GO Launcher EX Notification, díky kterému se vám zmeškané události zobrazí přímo u ikon na ploše,” přidává na závěr svůj tip.

Mnohé z dostupných funkcí a možností můžete zhlédnout na následujícím videu:

Android Apps In Depth – 02 – Go Launcher EX

Android Apps In Depth - 02 - Go Launcher EX

O úspěchu a kvalitách GO Launcheru svědčí více než deset milionů stažení, přes 200 000 hodnocení a průměrná známka 4,6 z 5 možných.

GO Launcher -Themes&Wallpapers
GO Launcher -Themes&Wallpapers

LauncherPro

LauncherPro, na rozdíl do svého rivala, nenabízí veškerou funkčnost zdarma – některé funkce jsou dostupné až po zakoupení verze Plus, za 3,49 dolarů (cca 66 Kč). Přesto ho k plné spokojenosti používala nebo používá polovina naší redakce.

Michal Mátl oceňuje rychlost, vzhled a široké možnosti nastavení. Nejvíce se mu líbí pestrá nabídka widgetů. Karel Kilián vyzkoušel alternativy, včetně výše zmiňovaného GO Launcheru, nakonec se ale vždy vrátil k LauncheruPro. “Tento launcher dokázal citelně oživit můj první telefon s Androidem – Vodafone 845. Díky němu jsem také nezaznamenal většinu problémů (zadrhávání, padání, …), jež zmiňovali další majitelé mého druhého mobilu LG Optimus One. Mám ho nyní i na Samsungu Galaxy SII, kde sice výkon stačí i na výchozí launcher z TouchWizu, ale LauncherPro má proti němu stále co nabídnout. Velmi mi například vyhovují aktivity, kdy si na ploše vytvořím ikonku, která pouze nespouští aplikaci, ale přímo otevře její nastavenou část či sekci (např. nemusím nejprve spustit Hodiny a pak přejít na Budík, ale mohu si vytvořit zástupce přímo na budík).”

Velmi podobně to vidí také Roman Nepšinský: “Launcher Pro byla moje první volba, když mi přestal vyhovovat HTC Sense na HTC Wildfire, a už jsem u něj zůstal a nepotřeboval zkoušet jiné launchery. Kupoval jsem i plnou verzi kvůli podpoře autora a widgetům, z nich v současnosti ale využívám jen sporadicky Twitter. Dokonce nevyužívám ani více obrazovek a více docků, vystačím si s možností 5 zástupců v jednom doku a šikovné změně velikosti widgetů. Na Nexusu S si pak můžu dovolit i pěkně zpracovaný 3D seznam nainstalovaných aplikací, a ke štěstí víc nepotřebuji ;). Žena má Launcher Pro na VF845 taky a vyhovuje.”

Štepán Víteček doporučuje LauncherPro především proto, že v ničem neomezuje, nepadá a nabízí kombinaci dobře zpracovaného vzhledu a funkčnosti.

Mezi ne zcela spokojené uživatele patří dnes již citovaný Pavel Štůsek: “Tento launcher jsme používal v plné verzi a vyhovoval mi. Bohužel se však jeho vývoj asi zastavil. Autor sliboval přepsání kódu, aby jej mohl rozšířit o nové věci, ale podle všeho zůstalo jen u slibu…” Nutno dodat, že poslední aktualizace LauncheruPro je skutečně poměrně vousatá – současná verze 0.8.6 vyšla již před půl rokem, a od té doby není po novinkách ani vidu, ani slechu.

8adb6b114892c6739c890d013edab373?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

ADW.Launcher

Poslední aplikací, o které rozhodl výhradně počet nominujících redaktorů a nikoli další kritérium – hodnocení v Android Marketu – je ADW.Launcher. Jedním ze zastánců je Tomáš Očadlý, který vysvětluje svou volbu: “Asi jako mnoho z vás, i já jsem vyzkoušel snad všechny známé launchery, jako je Go Launcher, LauncherPro a další. Nevím proč, ale stabilně používám ADW Launcher EX. Jedním z důvodů je kompatibilita i s Androidem 3.0+, takže ho mohu provozovat na tabletech, na kterých díky tomuto launcheru ušetříte mnoho místa na ploše. Kromě toho je navíc plynulejší než základní launcher, nebo mi tak alespoň připadá.”

Dalším nominujícím byl František Kučera, který tento launcher používá už hodně dlouho, a měnit zatím nehodlá. Jmenuje hlavní výhody: “Má snadné nastavení, které je i v češtině, takže si ho může přizpůsobit opravdu každý. Na výběr má až třináct efektů při přechodu mezi plochami. Lze si nastavit vlastní ikony aplikací a nabízí 5 různých stylů při procházení seznamem aplikací. Příjemnou vlastností je také to, že si můžete nastavit počet řádků a sloupců na ploše. Při větším počtu aplikací se pak bude hodit, že jejich názvy je možné odstranit, takže se vám aplikace nebudou navzájem překrývat.”

Třetím do party je Jan Dolejš, který podotýká, že právě ADW.Launcher bývá předinstalován v mnoha alternativních ROM. “Tak jsem se k němu dostal já a používal ho k plné spokojenosti dlouhou dobu. Je to velice jednoduchý a rychlý Launcher, nabízející široké možnosti nastavení,” dodává.

ADW Launcher 2
ADW Launcher 2

Zeam Launcher

Zeam Launcher patří sice mezi méně známé alternativy, přesto je svými uživateli hodnocen nadmíru vysoko známkou 4,6 z 5. Našim čtenářům ho doporučil Michal Janoušek, který říká: “I když mám Nexus S, který má dostatek paměti a výkonu, a výchozí launcher je plynulý, používám tuto minimalistickou alternativu. Hlavní výhodou Zeam Launcheru jsou malé paměťové nároky a rychlost. Na speciální efekty si moc nepotrpím, takže pro mne je to ideální volba. Obecně jsem nevyhledával nějaké další launchery, mám spíš zkušenosti s prostředím TouchWiz od Samsungu, které mi v zásadě vyhovuje, a s HTC Sense, které mi naopak připadá moc těžkopádné. Nevýhodu jsem nezaznamenal žádnou, ale já jsem nenáročný a tolerantní uživatel.”

Sám autor označuje Zeam Launcher jako “minimalistický,” s čímž korespondují hodnocení uživatelů, kteří chválí jeho svižnost především na slabších telefonech. Kladně hodnotí malé požadavky na operační paměť a systémové prostředky, absenci animací, přehlednost, ale přesto dostatek možností pro přizpůsobení. Ikony na ploše lze umístit do matice až 7 x 7.

b1e6089043a5d6e3c88e8d07cc23a333?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Espier Launcher

Také Espier Launcher má vysoké hodnocení – konkrétně 4,5/5. Tomáš Očadlý ho považuje za “téměř dokonalou kopii launcheru z iPhone nebo také z MIUI ROMek.”

Autor pak jako hlavní plusy jmenuje jednoduchou odinstalaci aplikací, podporu gest, a netají se tím, že pro ikony a rozvržení plochy se inspiroval u iPhone 4/4S. Ikony kalendáře, SMS, telefonu a některé další jsou dynamické, takže umí zobrazovat datum, počet nepřečtených zpráv, nebo nepřijatých hovorů.

Další funkcí je ochrana aplikací gestem nebo heslem – bez správného zadání program nespustíte, což ocení především rodiče dětí, jež si rády hrají s jejich telefonem. Zajímavá je také možnost řadit ikony podle různých parametrů, jednoduchá odinstalace aplikací, nebo práce se složkami.

Sami uživatelé pak nejčastěji kladně hodnotí vzhled ve stylu “jablečných” telefonů.

b92dfb71ceb7b90ad7ef73eda4f64249?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Launcher 7

Od iOS se přesuneme k dalšímu konkurenčnímu operačnímu systému pro mobilní telefony – konkrétně Windows Phone 7, jehož rozhraní napodobuje šestý launcher dnešního přehledu.

Nominoval ho Tomáš Hochmuth, který přesvědčuje: “Dokonalá imitace Windows Phone 7. Rozhraní METRO se dá bohatě přizpůsobit (barva dlaždic, rozmístění ikon pro rychlý přístup k aplikacím, výběr grafického znázornění nejpoužívanějších aplikaci – zprávy, kontakty, web. prohlížeč, apod.). Rozhraní je rychlé, nezatěžuje komponenty telefonu. Nevýhodou je zobrazovaná reklama v menu. Minimálně za vyzkoušení však tento launcher stojí.”

Autor pak uvádí, že na rozdíl od jiných launcherů napodobujících WP7 (Windows Phone Android, Metro UI) tento umožňuje snadnou úpravu domovské obrazovky. Stačí podržet prst na dlaždici a přesunout ji dle libosti. Z dalších vlastností jmenujme původní pozadí z Windows Phone 7, nastavitelné barvy dlaždic a vydařené animace. Do budoucích verzí plánuje autor zakomponovat Facebook, nabídnout možnost konfigurace animací, nebo podporu složek.

Uživatelé oceňují především vzhled a plynulost. Většina tento launcher doporučuje všem, kdož chtějí vyzkoušet WP7. Paříte-li mezi zapřísáhlé odpůrce systémů od Microsoftu, pak vás tento launcher nejspíš neosloví.

4a0455b68b87d322789977374a62ae17?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Nemus Launcher

Poslední alternativní launcher dnešního přehledu nominoval František Kučera, který jmenuje jeho přednosti: “… vyniká především díky skvělé práci se složkami. Samozřejmostí je, že si složku můžete přejmenovat, ale také lze upravit jejich barvu a styl zobrazení. Přidat si můžete k základním pěti plochám další čtyři, takže ve finále se dostanete až na hodně slušných devět ploch. Aplikace lze řadit klasicky podle abecedy, ale také podle nejdříve/nejpozději nainstalovaných. Pro někoho může být překážkou, že nastavení launcheru není v češtině a menší možnosti přizpůsobení. Ale na druhou stranu: v jednoduchosti je síla.”

Autor pak jako hlavní důvody, proč byste měli vyzkoušet právě tento produkt, jmenuje nízké nároky na paměť, rychlou odezvu, snadné vyhledávání a správu aplikací, plochy a složek. V posledních verzích přibyla podpora skrývání aplikací, zamykání obrazovky a/nebo programu, dva styly seznamu aplikací (horizontální a vertikální), či podpora rolujících widgetů. Do budoucna plánuje přidat témata, zálohu, obnovu a sdílení konfigurace, a více stylů seznamu aplikací.

Uživatelé si takřka jednohlasně a ve shodě s redakčním kolegou nejvíce pochvalují práci se složkami.

e334ec5c3cf58243d8d79a5574615427?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Jaký launcher doporučíte vy?

Chybí v dnešním přehledu nějaký launcher, který používáte, nebo dokonce považujete za suverénně nejlepší? Pak neváhejte a podělte se o svůj tip skrze formulář uvedený níže! Na základě vašich doporučení vydáme za dva týdny pokračování Čtenáři doporučují: 5 nejlepších launcherů.

Jak na to? Do formuláře vyplňte své jméno, přezdívku, nebo nick, název aplikace, její adresu v Android Marketu a rozepište se o tom, proč právě tento program doporučujete (čím více se rozepíšete, tím lépe :) ). Uzávěrka je ve čtvrtek 2. prosince v 6:00, kdy vybereme pět nejčastěji zmiňovaných aplikací, a jejich přehled vydáme 9. prosince jako samostatný článek. Věříme, že společnými silami najdeme ty opravdu nejskvělejší, nejzajímavější a nejpřínosnější programy, které lze v Android Marketu nalézt. Za vaší spolupráci předem děkujeme!

P.S.: prosíme, nedoporučujte aplikace, které jsou uvedeny v tomto článku!

Hlasování bylo ukončeno.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (65)