Soud rozhodl: Apple porušil patent, může zaplatit až 21 miliard korun

iphone apple soud

Společnost Apple, jejíž platforma iOS se dlouhodobě přetahuje o nejvyšší podíl aktivních zařízeních na trhu s Androidem, využívala bez písemného souhlasu technologie patentované Univerzitou Wisconsin – Madison. Soud už rozhodl a Apple čeká na výši peněžní pokuty, která ho za neoprávněné využívaní cizího patentu v iPhonech a iPadech čeká.

Soud rozhodl – Apple porušil patent

Škody za dlouhodobé používání patentu by se mohly vyyšplhat až na ohromujících 862 milionů dolarů, což je pro představu 21 550 000 000 korun. Jedná se o technologii, která zlepšuje celkový výkon procesoru a nachází se v čipech s označením A7, A8 a A8X, které se nalezneme v zařízeních iPhone 5s, iPhone 6 a 6 plus a několika verzích posledních iPadů. Vychází ze staršího patentu Wisconsin Alumni Research Foundation (Warf) z roku 1998, který vlastní právě univerzita ve Wisconsinu. Ta také společnost Apple zažalovala a tamní soud rozhodl, že je v právu.

apple spor patent store

Apple se zdráhá kauzu komentovat

Apple sídlící v Kalifornii odmítl celou kauzu komentovat, pouze americkým médiím žádajícím o pohled druhé strany rozeslal e-mail, který s řešeným sporem nemá mnoho společného. Ze soudních záznamů lze však vyčíst, že společnost nesouhlasila s jakýmkoli porušením zákona. Apple se snažil přesvědčit patentový úřad o přezkoumání daného patentu, v dubnu tohoto roku byl však požadavek zamítnut.

Pokuta za porušení patentu

Podle čerstvého rozsudku americký okresní soudce William Conley, který předsedá v tomto případu, by Apple mohl být odpovědný za škodu astronomických hodnot, celkem 862 milionů amerických dolarů. Soud bude o výši pokuty nadále jednat – případné zjištění záměrného porušení by částka mohla stoupat. Celá kauza, jejíž uzavření je zatím v nedohlednu, se tedy v médiích ještě párkrát objeví.

apple patent spor ipady soudWarf sám už v žalobách chodit umí. V roce 2008 kvůli používání jeho patentu žaloval také Intel, spor byl však den před samotným soudem urovnán. Sám Apple se Wisconsin Alumni Research Foundation jen tak nezbaví, čelí totiž ještě další žalobě podané minulý měsíc. Týká se pouze dvou nejnovějších čipů A9 a A9X.

Věčný spor Apple vs. Android

Ačkoli jsou tvůrci mobilních telefonů s Androidem neustále Applem i veřejností napadáni za porušování všemožných patentů americké společnosti, Apple by si měl nejdříve zamést před vlastním prahem a vymotat se z kolotoče soudů a sporů o nezákonném využívání cizích patentů.

Zdroj: NBC News

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (51)