Menu

Telefon Sony Xperia Z2 – elegán do vody i na souš (recenze)

Sony Xperia Z2 ico
Telefon Sony Xperia Z2 – elegán do vody i na souš (recenze)
Ohodnoťte článek

TOP modely mobilních zařízení pro rok 2014 byly již vesměs představeny. Jedním z nich je také vlajková loď společnosti Sony – Xperia Z2. Tento mobilní telefon vyniká nejen v celkovém výkonu, ale také v elegantním designu či vodotěsnosti. Zajímá vás, jak si vedl telefon Sony Xperia Z2 v redakčním testu?

Sony Xperia Z2 přední strana 2

Obsah recenze

Obsah balení

Pokud si objednáte mobilní telefon Sony Xperia Z2, tak vám domů přijde v elegantní malé černobílé krabičce. Uvnitř naleznete přesně to, co byste mohli očekávat od jakéhokoliv jiného telefonu ve stejné třídě. V krabičce se tak kromě samotného zařízení dále nachází nabíječka, sluchátka a několik papírových manuálů.

Sony Xperia Z2 obsah balení 1 Sony Xperia Z2 obsah balení 2

Vzhled a dílenské zpracování

Mobilní telefon Sony Xperia Z2 lze považovat za jeden z nejlépe vypadajících telefonů na dnešním trhu. K jeho výrobě byly použity ve větší míře pouze prémiové materiály – kov, sklo či guma. Samozřejmě i zde byste mohli nalézt nějaký ten plast. Na přední straně se nachází displej, který má velikost 5,2 palce. Nad ním je umístěno stříbrné logo Sony, malá kamerka pro videohovory, několik senzorů různých funkcí a první ze dvou reproduktorů. Na spodní straně je pouze široký černý rámeček a druhý z reproduktorů. Velmi široké nevyužité rámečky jsou první věcí, kterou bychom tomuto telefonu vytkli.

Sony Xperia Z2 přední strana Sony Xperia Z2 reproduktor 1 Sony Xperia Z2 reproduktor 2

Notifikační dioda je umístěna uvnitř vrchního reproduktoru a na první pohled působí velmi elegantně.

Sony Xperia Z2 notifikační dioda

Na pravé straně je umístěna speciální vodotěsná záklopka, pod kterou se nachází slot pro microSD kartu. Pod záklopkou je umístěno kruhové zapínací/vypínací tlačítko, ovládání hlasitosti a speciální tlačítko pro zapínání aplikace fotoaparátu a následné pořizování fotografií. Celý bok telefonu je vyroben z kovového rámečku, který má plastové okraje.

Sony Xperia Z2 pravý bok 1 Sony Xperia Z2 pravý bok 2 Sony Xperia Z2 pravý bok 3

Na druhé, levé, straně je umístěna druhá speciální vodotěsná záklopka, pod kterou se nachází nabíjecí microUSB konektor a slot pro micro SIM kartu. Kromě toho je zde také speciální magnetický konektor, který slouží pro připojení docku. Tento konektor ale nepůsobí vzhledově dobře.

Sony Xperia Z2 levý bok 1 Sony Xperia Z2 levý bok 2 Sony Xperia Z2 levý bok 3

Na spodní straně se nacházejí tři díry, pod kterými je umístěn hlavní mikrofon zařízení.

Sony Xperia Z2 spodní strana

Na vrchní straně si můžete všimnout konektoru pro připojení sluchátek a sekundárního mikrofonu.

Sony Xperia Z2 vrchní strana

Na zadní straně je umístěn 20,7MPx fotoaparát, LED blesk, logo s NFC anténou a stříbrné logo Sony a Xperia. Celá zadní strana je vytvořena ze skleněné vrstvy, která vypadá na první pohled velmi dobře.

Sony Xperia Z2 zadní strana 1 Sony Xperia Z2 zadní strana 2 Sony Xperia Z2 zadní strana 3

Prémiový vzhled s sebou ale přináší i jistá úskalí. Zadní skleněná strana je velmi křehká a již po jednom týdnu používání jsme si všimli viditelných oděrek a dokonce i prasknutého skla v rohu. Nutno podotknout, že jsme se o telefon velmi dobře starali a nikdy nespadl na zem. Další problém jsme nalezli ve viditelné mezeře mezi skleněnou deskou na zadní straně a rámečky telefonu. Do této mezery se velmi často dostávaly různé kamínky a jiné nečistoty, což velmi kazí estetický dojem.

Sony Xperia Z2 poškozené zadní sklo

Vodotěsnost

Sony uvádí, že mobilní telefon Sony Xperia Z2 disponuje certifikací IP58, která by měla zaručit vodotěsnost a zvýšenou odolnost proti prachu. V průběhu testování jsme vodotěsnost důkladně otestovali a můžeme tak říci, že tento telefon vydrží pod vodní hladinou více než jednu hodinu. V tomto ohledu odvedlo Sony velmi dobrou práci.

Sony Xperia Z2 vodotěsnost

Hardware a displej

Celý telefon pohání čtyřjádrový procesor Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801, taktovaný na frekvenci 2,3 GHz. O velmi dobrý herní výkon se postará grafický čip Adreno 330. Kapacita paměti RAM v tomto případě činí 3 GB. Vnitřní úložiště má kapacitu 16 GB a je dále rozšiřitelné až o 128GB microSD kartu. Na přední straně zařízení je umístěn 5,2palcový IPS LCD displej, který má FullHD rozlišení (1080 x 1920 pixelů, 424 ppi). Baterie má v tomto případě kapacitu 3200 mAh.

Na zadní straně je umístěn 20,7MPx fotoaparát, který si poradí s videem s rozlišením 2160p@30fps, 1080p@60fps či 720p@120fps. Navíc také disponuje LED bleskem. Na přední straně se nachází 2,2MPx kamerka, schopná natočit až 1080p@30fps video. Celý telefon je poháněn systémem Android ve verzi 4.4 KitKat.

Specifikace v bodech:

 • CPU – čtyřjádrový Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801, taktovaný na frekvenci 2,3 GHz
 • GPU – Adreno 330
 • RAM – 3 GB
 • vnitřní úložiště – 16 GB, rozšiřitelné až o 128GB microSD kartu
 • displej – 5,2palcový IPS LCDrozlišení 1080 x 1920 pixelů, 424 ppi
 • baterie – 3200 mAh
 • zadní fotoaparát – 20,7 MPx, 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps a HDR videa, LED blesk
 • přední fotoaparát – 2,2 MPx, 1080p videa
 • OS – Android 4.4 KitKat
 • rozměry – 146,8 x 73,3 x 8,2 mm
 • váha – 163 g

[katalog post_id=“221609″ type=“badge“]

Displej

Sony Xperia Z2 disponuje 5,2palcovým IPS LCD displejem, který má rozlišení 1080 x 1920 pixelů (424 ppi). Rozlišení je více než dostatečné pro velmi kvalitní obraz. Barvy jsou živé a pozorovací úhly na dnešní podmínky dobré. Čitelnost na slunci je bohužel slabší stránkou tohoto telefonu. Přední sklo dokáže totiž mnohdy plnohodnotně zastoupit zrcadlo. Další výtku máme k velmi vysoké úrovni minimálního jasu. Displej telefonu tak dokáže v noci ozářit nejen vás, ale také veliký kus místa za vámi. K pohodlnému čtení v noci se tak nehodí. Na dnešní poměry je ale displej velmi dobrý.

Sony Xperia Z2 čitelnost na slunci Sony Xperia Z2 čitelnost ve stínu Sony Xperia Z2 odraz displeje

Testy výkonu (benchmarky)

V této kapitole si ukážeme výsledky z benchmarků. Veškerá čísla je ale nutno brát s rezervou, ne vždy totiž reflektují skutečný výkon zařízení.

3DMark – Ice Storm Unlimited

Sony Xperia Z2 3DMark 1 Sony Xperia Z2 3DMark 2 Sony Xperia Z2 3DMark 3

AnTuTu X Benchmark

Sony Xperia Z2 AnTuTu X Benchmark 1 Sony Xperia Z2 AnTuTu X Benchmark 2 Sony Xperia Z2 AnTuTu X Benchmark 3

Quadrant Standard

Sony Xperia Z2 Quadrant Standard

Herní výkon

Během testování mobilního telefonu Sony Xperia Z2 jsme zkoušeli hrát pecky jako je Real Racing 3, Modern Combat 4: Zero Hour, N.O.V.A. 3 – Near Combat, Clash of Clans či Boom Beach. Všechny hry běžely bez jakýchkoliv problémů a během testování jsme nenarazili na jediné zpomalení či zaseknutí. Během hraní náročných her se ale telefon velmi zahříval v horní části zadní strany.

Sony Xperia Z2 Clash of Clans ilustrační foto Sony Xperia Z2 Modern Combat 4 ilustrační foto Sony Xperia Z2 Real Racing 3 ilustrační foto

Konektivita

Wi-Fi, Bluetooth a datové sítě

Sony Xperia Z2 disponuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a během testování jsme nenarazili na žádný problém. Rychlost i síla signálu byly na vynikající úrovni.

To stejné lze říci i o Bluetooth. Telefon jsme zkoušeli nejen v posílání různých souborů, ale také dlouhodobě s fitness náramkem Fitbit. Ani u technologie Bluetooth jsme nenarazili na žádný problém.

Datové sítě fungovaly u Sony Xperia Z2 přesně tak, jak byste mohli očekávat. Kvalita mobilního připojení je velmi dobrá. Telefon se umí připojit k sítím GSM, HSDPA a LTE. Přepínání mezi jednotlivými druhy mobilního připojení telefonu nečinilo žádný problém.

GPS

Dnes je již standardem, že mobilní telefony disponují GPS čipem pro lokalizační služby. Sony Xperia Z2 navíc disponuje také A-GPS či GLONASS. Rychlost fixace byla velmi dobrá a telefon zaměřil naši polohu během několika málo vteřin. V průběhu navigace byl signál dobrý a stabilní.

NFC

Sony Xperia Z2 také disponuje bezkontaktní technologií NFC. Ta slouží pro jednoduché přenášení obsahu mezi telefony či pro párování s nositelným příslušenstvím. Pro pohodlnější využití je na zadní straně telefonu umístěno logo ve tvaru N, pod kterým je umístěna anténa. Během testování jsme nenarazili na jediný problém.

Baterie a výdrž

Mobilní telefon Sony Xperia Z2 jsme podrobili několika testům výdrže baterie. Ve vysoké zátěži jsme na telefonu po celou dobu hráli velmi náročné hry, měli zapnutý AnTuTu Tester či natáčeli 4K video, vše při 100procentním jasu. Při střední zátěži jsme na telefonu ráno zkontrolovali emaily, podívali se na novinky na internetu, občas si zahráli nějakou tu hru či poslouchali muziku. Jas displeje byl v tomto testu nastaven na 50 procent.

Baterie ilustrace

Střední zátěž

V tomto testu obstál telefon velmi dobře. V testu, který simuloval reálné využití v průběhu jednoho dne, jsme telefon využívali 11 hodin a 45 minut. Na konci sledovaného období měla baterie stále 25 procent.

Sony Xperia Z2 střední zátěž baterie 1 Sony Xperia Z2 střední zátěž baterie 2

Vysoká zátěž

V testu vysoké zátěže se nám telefon podařilo vybít na 50 procent za 1 hodinu a 50 minut. V průběhu testu byl zapnut AnTuTu Tester, graficky náročné hry či natáčení 4K videa. Celková výdrž na jedno nabití by tak byla 3 hodiny a 40 minut.

Sony Xperia Z2 vysoká zátěž baterie 1 Sony Xperia Z2 vysoká zátěž baterie 2

Power management

Pokud nebudete s výdrží spokojeni, tak nemějte obavy. Sony přidalo do systému Android speciální správu baterie, díky které budete moci výdrž telefonu o něco prodloužit. Jedná se zejména o tyto funkce:

 • Stamina mode – tato funkce vám deaktivuje datové sítě a WiFi připojením při vypnutém displeji. Pokud displej opět zapnete, vše se aktivuje a bude opět funkční.
 • Location based WiFi – tato funkce automaticky aktivuje připojení WiFi, pokud se nacházíte v okolí uložených WiFi sítí.
 • Low battery mode – zde si budete moci určit, co se stane, pokud baterie klesne na určité procento.

Celková výdrž telefonu je velmi dobrá a pro každodenní používání více než dostačující. V porovnání s ostatními telefony si Sony Xperia Z2 stojí opravdu velmi dobře.

Uživatelské prostředí

Android-KitKat-813x320

Android 4.4.2 KitKat s nadstavbou od Sony

V mobilním telefonu Sony Xperia Z2 se nachází jedna z nejnovějších verzí systému Android 4.4.2 KitKat. Ten však obsahuje nadstavbu od společnosti Sony a k čistému Androidu má tak velmi daleko. I přesto ale působí velmi elegantně, jednoduše a čistě. Na zamykací obrazovce se nacházejí hodiny a rychlý odkaz na fotoaparát. I samotná domovská obrazovka je velmi podobná prostředí z ostatních mobilních telefonů. Sony ji ale vyplnilo značnou porcí vlastních aplikací a různých widgetů. Rozdíl ale naleznete například i v seznamu aplikací. Ty se totiž nemažou pouhým přesunutím do koše na vrchní straně, ale je potřeba zvolit možnost „Odinstalovat“ ze speciálního menu a aplikace poté odstranit pomocí křížku nad ikonkou. Odlišně probíhá i přidávání aplikací na domovskou obrazovku. Po „chycení“ ikony se totiž nepřenesete na domovskou obrazovku, ale budete mít možnost přesunout ikonku v seznamu aplikací. Pro přidání na domovskou obrazovku je potřeba danou ikonu přetáhnout na obrázek domečku na vrchní straně. Tyto funkce lze samozřejmě změnit pouhým nainstalováním jiného launcheru do telefonu.

Sony také přidalo funkci dvojitého poklepání pro zapnutí telefonu, za kterou jsme velmi rádi. Mnohdy dokáže ušetřit mnoho času při zapínání telefonu.

Rychlý jako blesk

I přes přítomnost grafické nadstavby od společnosti Sony působí celé prostředí velmi svižně a během testování jsme se nesetkali s jediným pádem či zaseknutím. Za tuto optimalizaci Sony velmi chválíme.

Sony Xperia Z2 uživatelské prostředí

Softwarová výbava

Sony obohatilo prostředí mobilního telefonu Xperia Z2 mnoha různými vychytávkami a aplikacemi. V této kapitole se podíváme na ty nejdůležitější z nich.

Smart Connect

Tato aplikace vám umožní zautomatizovat některé funkce při připojení určitého příslušenství. Pokud tedy k telefonu připojíte například nabíječku v časovém rozmezí od 10 večer do 7 ráno, tak se automaticky ztlumí zvuk, zapne budík či určitá aplikace. Typ příslušenství, čas a akce lze samozřejmě přizpůsobit zcela podle sebe.

Sony Xperia Z2 Smart Connect 3 Sony Xperia Z2 Smart Connect 2 Sony Xperia Z2 Smart Connect 1

Sketch

Tato aplikace vám umožní vytvořit jednoduché poznámky, obrázky či nákresy. K dispozici je také několik různých obrázků.

Sony Xperia Z2 Sketch 1 Sony Xperia Z2 Sketch 2

TrackID

TrackID slouží pro zjištění muziky, kterou právě posloucháte. Funkčnost se podobá aplikaci Shazam či SoundHound. Databáze písniček však tak rozsáhlá není.

Sony Xperia Z2 TrackID 1 Sony Xperia Z2 TrackID 2

File Commander

V mobilním telefonu Sony Xperia Z2 je integrovaný také správce souborů, který se v mnohém podobá tomu od Samsungu z nové nadstavby Touchwiz. Na úvodní obrazovce se nachází rychlý odkaz na obrázky, videa, muziku a stahování, níže poté odkaz na vnitřní úložiště.

Sony Xperia Z2 File Commander 1 Sony Xperia Z2 File Commander 2 Sony Xperia Z2 File Commander 3

Update Center

Uvnitř této aplikace naleznete správu aktualizací systémových aplikací či samotného systému Android.

Sony Xperia Z2 Update Center 3 Sony Xperia Z2 Update Center 2 Sony Xperia Z2 Update Center 1

Další aplikace

Kontakty, telefonování a klávesnice

Aplikace Kontakty se nese opět ve velmi jednoduchém stylu, vše vypadá jednoduše a je umístěno tam, kde byste to mohli očekávat. Mile nás překvapila přítomnost funkce T9 při vytáčení telefonního čísla.

Sony Xperia Z2 číselník a T9

Samotné kontakty jsou velmi jednoduché a navíc nabízejí možnost rozřazení do určitých skupin. To jistě potěší zejména ty, kteří chtějí oddělit pracovní kontakty od těch soukromých.

Sony Xperia Z2 kontakty 1 Sony Xperia Z2 kontakty 2

Kvalita hovorů

Co nás velmi nemile překvapilo, byla kvalita telefonních hovorů. Reproduktor mnohdy velmi chrčel a celková kvalita hovorů byla v porovnání s ostatními telefony z TOP kategorie špatná.

Klávesnice

I když nejsme fanoušky základních klávesnicí, musíme uznat, že se Sony v tomto ohledu opravdu ukázalo. Klávesnice je velmi dobrá a nabízí i automatickou korekci v českém jazyce. I přesto jsme ale sáhli po řešení od SwiftKey.

Sony Xperia Z2 klávesnice 1 Sony Xperia Z2 klávesnice 2 Sony Xperia Z2 klávesnice 3

Multimédia

Přehrávání videa

V mobilním telefonu Sony Xperia Z2 se nachází vestavěný přehrávač „Movies“. Ten neměl problém prakticky s žádnými videi, které jsme mu v průběhu testování předložili. Bohužel jsme ale narazili na problém s titulky. I přesto, že se v nastavení nachází možnost přizpůsobit si titulky k obrazu svému, do videa se nám je vložit nepodařilo. Proto jsme raději sáhli po osvědčené aplikaci MX Player z Google Play.

Sony Xperia Z2 Movies 1 Sony Xperia Z2 Movies 2 Sony Xperia Z2 Movies 3 Sony Xperia Z2 Movies 4

MX Player
MX Player
Vývojář: J2 Interactive
Cena: Zdarma

Přehrávání muziky

Pro poslouchání muziky přidalo Sony do svojí nadstavby aplikaci Walkman. Ta neměla problém s jakoukoliv písničkou, kterou jsme ji v průběhu testování předali. Kvalita zvukového výstupu není špatná a drží se v dnešním průměru. Sony Xperia Z2 má na palubě dva reproduktory, u stereo písniček si tak užijete kvalitnějšího zvukového výstupu. Reproduktory však nejsou hlasité, a tak se zvuk velmi jednoduše ztratí již v mírně hlučném prostředí. I přesto hrají relativně čistě a oproti jiným telefonům kvalitně.

Sony Xperia Z2 Walkman 1 Sony Xperia Z2 Walkman 2

Fotoaparát a natáčení videa

Mobilní telefon Sony Xperia Z2 disponuje 20,7MPx fotoaparátem a aplikací, která nabízí opravdu mnoho různorodého nastavení.

Aplikace Fotoaparát

Sony Xperia Z2 fotoaparát 1

Aplikace fotoaparátu obsahuje mnoho různých módů, díky kterým budete moci natáčet zpomalená videa, nastavit si vlastní kompozici, přidat do záběru virtuální objekty, rozmazat pozadí, změnit zaostření a mnoho dalšího. Na všechny módy se můžete podívat na obrázcích níže.

Sony Xperia Z2 fotoaparát 2 Sony Xperia Z2 fotoaparát 3

Nastavení aplikace Fotoaparát

Sony přidalo do aplikace Fotoaparát také značné množství různého nastavení. Velmi nás ale zklamala nutnost aktivovat 8MPx rozlišení pro pořizování HDR fotografií. Na celé nastavení se můžete podívat na snímcích níže.

Sony Xperia Z2 fotoaparát 6 Sony Xperia Z2 fotoaparát 5 Sony Xperia Z2 fotoaparát 4

Fotogalerie

Veškeré fotografie s poměrem stran 16:9 jsou HDR a všechny s poměrem 4:3 jsou bez této technologie.

Video – ukázka HDR

 

Video – ukázka slow motion

 

Video – ukázka 4K

 

Video – ukázka FullHD

 

Kdy, kde a za kolik?

V době psaní recenze byl mobilní telefon Sony Xperia Z2 dostupný ve více než 100 obchodech a jeho cena se pohybovala v rozmezí od 13 290 Kč do 21 279 Kč. Dostupný je ve třech barevných provedení – černé, bíle a fialové.

Graf ceny produktu SONY Xperia Z2 poskytuje server Heureka.cz

Resumé

Mobilní telefon Sony Xperia Z2 je nejlepším mobilním zařízením společnosti Sony. Tomu také odpovídá jeho výkon, vzhled, ale i cena. Je vidět, že právě na vzhledu Sony zapracovalo a nechalo si na něm opravdu záležet. Bohužel zde ukázkově funguje princip „něco za něco“.

Telefon je vytvořen z prémiového materiálu – skla, kovu a kvalitního plastu. Právě sklo má ale za následek velmi vysokou křehkost a již po týdnu používání jsme se setkali se škrábanci na zadní straně a dokonce i malé praskliny v rohu. Přední sklo je vysoce reflektivní a mnohdy dokáže na sluníčku plnohodnotně nahradit zrcadlo. Displej je velmi kvalitní, má živé barvy a více než dostatečné rozlišení pro zobrazení veškerých obrázků. Stěžovat si můžeme snad jen na nízkou viditelnost na slunci a naopak na vysoký minimální jas, který bude nepříjemný při pohledu na displej v noci. Displej má velikost 5,2 palce, tomu ale bohužel neodpovídá celková velikost telefonu. Na vrchní a spodní části přední strany se nacházejí opravdu široké rámečky, které by šlo jistě lépe využít – například mírným zvětšením displeje.

Sony vylepšilo svoji vlajkovou loď certifikací IP58, která by měla zaručit dobrou odolnost proti vodě a prachu. Vodotěsnost můžeme potvrdit, telefon vydrží i více než hodinu pod vodní hladinou, a to bez jakékoliv újmy.

Výkon je dostatečný i pro hraní těch nejnáročnějších her na dnešním trhu. Horší je to s baterií, která při hraní náročných her vydrží přibližně 3 hodiny a 40 minut. Tento problém se však týká většiny dnešních mobilních zařízení.

Sony Xperia Z2 funguje na jedné z nejnovějších verzí systému Android 4.4.2 KitKat. Ta obsahuje nadstavbu od společnosti Sony. Pokud někdo řekne grafická nadstavba, mnohým vstávají vlasy hrůzou a začínají mít obavy o plynulosti prostředí. Za odladěné a velmi plynulé prostředí musíme Sony pochválit, v tomto ohledu odvedlo opravdu dobrou práci. Vše je plynulé a během testování jsme se nesetkali s jediným problémem.

Kvalita zvukového podání dvojice reproduktorů se pohybuje v dnešním průměru, vytkli bychom jim snad jen nízkou maximální úroveň hlasitosti. Překvapilo nás, že dokážou hrát dokonce i pod vodou. Horší je to s kvalitou hovorů. Během telefonního hovoru je zvuk nekvalitní, šumí a praská.

Fotoaparát je jistě jedním z hlavních lákadel, občas ale zamrzí malé detaily, které dokážou znepříjemnit život. Prvním z nich je vysoké přehřívání při natáčení 4K videa. Mnohdy se tak může stát, že se natáčení vypne již po několika minutách záznamu. Druhá nepříjemnost je nutnost aktivace 8MPx rozlišení pro pořízení HDR fotografie. Celková kvalita fotoaparátu je ale velmi dobrá a s přehledem se tak může rovnat ostatním konkurentům.

Sony Xperia Z2 je jistě jeden z nejlepších mobilních telefonů na dnešním trhu, bohužel vše něco stojí. Je tak na zvážení, jestli se spokojíte s většími rozměry, širokými rámečky a se skleněnými zády telefonu.

Klady

+ Prémiový design
+ Kvalitní fotoaparát
+ 4K a HDR video
+ Vysoký výkon, dostačující i pro ty nejnáročnější hry
+ Vodotěsnost
+ Odladěná nadstavba systému Android
+ Povedený režim STAMINA

Zápory

– Nižší viditelnost na slunci
– Velmi vysoká hladina minimálního jasu
– Snadno se tvořící oděrky na skle
– Velmi široké rámečky kolem displeje
– Vysoká cena
– Telefon je velmi těžký a mohutný
– Při hraní her nízká výdrž baterie
– Špatná kvalita hovorů

Líbí se vám Sony Xperia Z2? Máte s ní osobní zkušenosti?

Komentáře

Mazec

Mazec

z aplikace
22.7.2014 6:19

Aleluja…. To bla rychloyt… Vždyť už se to skoro přestává vyrábět… To jste tak dlouho hledali písmenka na klávesnici?

erik

erik

z aplikace
22.7.2014 6:46

najviac ma dostali rie zapory,nech ich je co najviac tak napisem kazdu blbost len aby ťamťung neutrpel :-D

Mazec

Mazec

z aplikace
22.7.2014 7:07

Tak jasný samsung to není… Tolik času na to měli, tak bych si představoval lepší recenzi.
Tohle i přijde jako když stahnete z netu formulář ŽIVOTOPIS a doplníte tam vlastní údaje…

Roman

Roman

z aplikace
22.7.2014 7:30

Chlapci, nic vám nebránilo napsat recenzi sami a dílo poslat do redakce.
Ta by buď vaší práci pouze publikovala nebo čerpala z ní pro svůj článek. Na honoráři by jste se určitě domluvili a konečně by snad recencze byla podle vaších představ a dostatečně rychle.
Ku*va, remcat umí každý, ale udělat něco pro nápravu nikoho nenajdeš.

dunco

dunco

z aplikace
22.7.2014 7:36

Komentovat kvalitu této recenze je pouze ztráta času. Zřejmě jste měli k dispozici jiný telefon než Vaše konkurence. To s těma dírama na reproduktory a nějaký kamínky za sklem mluví za vše. I přesto děkuji za zase neobjektivní recenzi s křížkem po funusu.

Jirka.S

Jirka.S

z aplikace
22.7.2014 8:12

ten kdo tuto recenzi psal tak akorát ztratil čas a moc se namáhal s vymýšlením si, jako prasklé sklo wtf? ano byla třeba vadná série a psát že telefon nespadl apod. a pak zeje prasklé sklo? opravdu všichni víme že u vás vítězí Samsung (docela mě to mrzí, protože je vidět že tu hledat odborníka nemůžeme) ale takhle psát neobjektivní recenzi a schválně porážet ostatní výrobce.. uvědomte si že na tento web chodí i v tomto odvětví méně zkušení uživatelé a doufají že tiu najdou objektivní recenzi od lidí co tomu rozumí, třeba se i podle toho řídí při nákupu zařízení. opravdu se styďte, je to moc okaté.

LukeCZ

LukeCZ

22.7.2014 8:13

Zdá se mi to, nebo na fotkách v rohu telefonu vidím otvor na poutko? To by bylo super, naposledy to měl můj hloupý SE810, od té doby se bojím, že mi telefon při focení v nějaké extrémnější situaci vypadne z ruky…
Dále by mě zajímalo, jestli popisujete špatnou kvalitu hovorů ještě před aplikací nedávno uveřejněného update, který by toto měl řešit.

dunco

dunco

z aplikace
22.7.2014 8:23

LukeCZ :otvor na poutko má již Z1. Je to zřejmě z důvodu bezpečnosti když natačíš ve vodě aby si telefon neutopil.

orgasmics

orgasmics

22.7.2014 8:24

A kdy mate v planu vydat recenzi na LG G3?
To prece neni mozne takove zpozdeni u recenzi.

Honza Dvořák

Honza Dvořák

22.7.2014 9:04

Roman:
Díky za objektivní a především věcný komentář. Přesně tak, recenze je test, není to subjektivní dojem ani reklamní kampaň.

Dunco:
Recenze je posouzení, otestování a popsání skutečného stavu. Samozřejmě se může stát, že mezi totožnými výrobky je rozdíl ve výsledku. Pokud si koupí 10 lidí stejný telefon, taky dostane 10 různých názorů a hodnocení. Někomu bude šlapat jako hodinky i měsíce po záruce a další ho bude reklamovat. V recenzi Sony chválíme za zpracování, uživatelské prostředí, bezkonkurenční vodotěsnost, ale naopak popisujeme podle nás horší čitelnost displeje na slunci a náchylnost skla na oděrky.
V případě, že máte jinou osobní zkušenost, tak právě od toho jsou zde komentáře a tato diskuze.

hippos

hippos

z aplikace
22.7.2014 9:07

Vždyť ty články píší děti, viz. videa. Možná nadšené děti do Androidu, ale pořád jsou to děti se vším co k tomu patří. Časém to bude lepší.

Petr

Petr

22.7.2014 9:08

Recenze dobra, ale opravdu dost pozde. Jinak LukeCZ, mam otvor jako na z2 a nema chybu, koupil jsem reminek s kombinaci kuze primo pro fotogafy a nemusim se bat fotit za jakekoli okolnosti, nebo vlest s telefonem do vody, to „radoby zesmesnovane“ poutko je vazne super.

Honza Dvořák

Honza Dvořák

22.7.2014 9:16

Petr:
Jojo, trochu nám to komplikují dovolené.
Jak nejdéle jste byl s telefonem ve vodě? To poutko má svá pozitiva, taky bych využil :)

orgasmics

orgasmics

22.7.2014 9:18

Honza Dvořák: Zdravim, je vubec recenze na LG G3 v priprave? :D

Tomáš

Tomáš

22.7.2014 9:20

Sorry ale kritizovat bateriu pri hrani narocnych hier? 3200mAh nema momentalne ziadna vlajkova lod a miesto toho aby ste vyzdvihli vydrz , ktora je fakt velmi slusna , tak zhodite vydrz pri hrani :D .. Len na porovnanie vo vasej recenzii na S5ku chvalite „vydrz na jedno nabiti“ .. Tam sa ziadne hranie hier nespomina .. trosku objektivity by to chcelo ;)

dunco

dunco

z aplikace
22.7.2014 9:30

Honza Dvořák :Vy byste se měl věnovat politice, to mlžení Vám jde stále nejlépe.

PowerfulCZ

PowerfulCZ

z aplikace
22.7.2014 9:47

Ani se mi to nechce komentovat.

much

much

22.7.2014 9:50

Xperia Z2 ma dle testu jednu z nejvyssich vydrzi (srovnatelna s LG G2), viz GMS arena.

LukaS

LukaS

z aplikace
22.7.2014 10:13

:D tak to je komedie…komplikují nám to dovolené :D Z2 se už skoro nevyrábí a vy teprv recenzi :D největší web o androidu má měsíc skluz a argumentuje dovolenou :D …praskle sklo? tady už to fakt nemá cenu

Mario

Mario

z aplikace
22.7.2014 10:37

No ja si myslim ze niektore vyhrady su namieste mal som xperiu Z a ties som mal po case vzadu skrabance co sa mi vobec nepacilo a aj v predu som mal poriadnu ryhu a to si na telefon davam vzdy pozor a nikdy som nic take nemal na ziadnom telefone ani po roku! A takisto tie rozmery boli tragicke. U mna soni uz nikdy v zivote. Jedine ta vodeodolnost bola skvela vlasnost.

pablos

pablos

z aplikace
22.7.2014 10:51

Mario: Zeptám se tě jinak, na tvojí xperii Z si měl skutečně škrábance na displeji nebo vzadu na skle?? Nejseš jen další troll co si nesundal tovární tvrzenou folii, která právě na tyhle vlasové škrábance trpěla.
To samé nechápu tady redakci, já na své Z1 po sundání továrních fólií žádné škrábance nemám…
Best of Sony for best of you, forever!!!

Vlado

Vlado

22.7.2014 10:55

Najobjektívnejšie asi budú recenzie tých ktorý si daný telefón kúpili. Viď napr. hodnotenia na ALZA. Tam je negatívum práve prehrievanie a niekedy nemožnosť použitia fotoaparátu, kvôli vysokej teplote.
Ja premýšľam nad SONY XPERIA Z1 Compact (kvôli nižšej cene).

dunco

dunco

z aplikace
22.7.2014 11:11

Ty tovární fólie na Z1 a Z jsou proti rozstříštění displeje a ne proti poškrábání. Já jsem ji překryl kvalitní fólií proti škrábancům a vše je ok.Jinak by mě zajímalo co jste v redakci s telefonem vyváděli ,že Vám prasklo sklo. Ona totiž Z2 a Z1 dopadla nejlépe v crash testu ze všech vlajkových lodí výrobců.

dunco

dunco

z aplikace
22.7.2014 11:27

Vlado :teď když klesla cena lepší koupi verze mini nemůžeš udělat.

Substance242

Substance242

22.7.2014 11:35

Porovnal som na gsmaréne s One M8 – výhodou One je infraport (viem si predstaviť univerzále diaľkové), výhodou Xperií je ANT+ ktoré používam. Ale aj tak je to jedno, Xperia Acro S mi stále stačí. :-)

Honza Dvořák

Honza Dvořák

22.7.2014 11:43

orgasmics:
Zdravím také :) Ano, je skutečně „ve výrobě“, autorem bude Karel Kilián a přislíbena je do tohoto pátku (25. 7.)

dunco:
díky za kompliment, ale nejsem v tom zase tak dobrý, jak si myslíte :( Proto raději popisuji věci tak, jak jsou. Nemusím pak přemýšlet nad, co jsem komu a kde napsal.

much:
S tím můžeme souhlasit, navíc Sony má vlastní úsporný režim s názvem „Stamina“, který funguje skvěle.
Z2 jsme testovali i v několika dalších režimech. Ještě ve střední zátěži dosahoval výborných výsledků, viz. autorovo hodnocení.
https://www.svetandroida.cz/sony-xperia-z2-recenze-201407#baterie

LukaS

LukaS

z aplikace
22.7.2014 12:35

vlado:Z1C doporučuju ale s obalem,škrábe se to jak kdyby to bylo z másla,hlavně ta jejich fólie ale jinak pecka

Salik666

Salik666

z aplikace
22.7.2014 13:09

Jedine, co me fakt u Sonyho stve je reseni dialeru. Prehled prijatych a neprijatych hovoru – hovory se neslucuji jako treba u HTC a taky me hodne vadi, ze kdyz odmitnu hovor (za den treba 20), tak vecer nepoznam, co jsem odmitl a co prijal – neni to v seznamu poznat.

Salik666

Salik666

z aplikace
22.7.2014 13:17

A fotoaparat se prehriva i u klasickych fotek a videi…vcera mi prisel „opraveny“ ze servisu. Vyjadreni Arvata je takove, ze to neni zavada, protoze to maji vsechny Z2? Tak to je fakt mazec… :-(

avenged

avenged

z aplikace
22.7.2014 13:31

Testoval jsem Z2 čtrnáct dní. Chtě nechtě musím uznat,že jsem držel v ruce to nejlepší ,co mi rukama prošlo.Mobil makal jak beruška a vše negativní co bych zde napsal by se rovnalo rejpání. snad kromě ceny a velmi měkkého gorilla glass.

Ami

Ami

22.7.2014 13:38

Abych byl upřímný…: Tento web je v některých ohledech skvělý, ale někdy mě dokáže dosti zklamat. Samozřejmě, vše je o kusu, který momentálně obdržím, ale neuškodilo by si ověřit nějaké recenze či další informace (např. požádat o vyjádření danou společnost či servisní středisko). Toto zmiňuji z důvodu, že takřka všechny redakce se shodly na úžasné výdrži baterie, ale zde je to dáno mezi mínusy s tím, že to je špatné při hraní her, přičemž se zmiňuje, že to je stejně problém všech telefonů a také z důvodu ohledně prasklého skla, to se mi nechce ani věřit – mám XZ ta již přežila pár dosti tvrdých pádů a nic více, jak pár povrchových škrábanců se nevytvořilo. Vcelku mě také velmi překvapila sluchátka, která u telefonu jsou v balení – ze zkušeností mnoha lidí vím, že buď nedostali žádná, či dostali špuntová sluchátka podporující Noise Canceling (redukci šumu)… Každopádně není nad osobní zkušenost, což naštěstí budu mít možnost od zítra, avšak lidé, kteří takových možností nemají a řídí se takovýmito recenzemi mají potom mylné informace, které mohou považovat za samozřejmé.

Igy

Igy

22.7.2014 14:39

Od webu, který se již nějakou dobu na své přední stránce chvástá počtem unikátních návštěv, bych určitě očekával lepší recenzi. Dále bych recenzi na takto populární telefon vyžadoval daleko dříve a od redaktora, který je profesionál schopný ověřit si fakta, o kterých píše. Mít v mínusech atributy, které mají všechny ostatní recenze v plusových bodech je poněkud trapas a opět se mi potvrdila neprofesionalita a zaujatost Světa Androida. Jako majitel pouze dodám pro budoucí zájemce – nebojte se, výdrž je skvělá, žádné odření jsem po několika nárazech zatím nezaznamenal, rozdílnou kvalitu hovoru jsem oproti přechůdci (Mi2s) také nezaznamenal, no a psát něco o tlustém rámečku je už vůbec unikát. Děkuji, nezklamali jste, zasmál jsem se!

dunco

dunco

z aplikace
22.7.2014 15:17

Honza Dvořák :abych to shrnul, již podle reakcí zde v diskusi jste zase novinařině dali pěkně na prdel.Myslím, že nejlépe by Vám všem v redakci slušel krumpáč a lopata a ne hraní si na novináře.

Honza Dvořák

Honza Dvořák

22.7.2014 15:40

Igy:
Námi recenzovanou „kvalitu hovoru“ potvrdilo i samotné Sony aktualizací, která by měla kvalitu hovorů vylepšit.
https://www.svetandroida.cz/sony-xperia-z2-aktualizace-201407
Výdrž baterie je skvělá, to se v recenzi dočtete, ale jako mínus jsme uvedli výdrž baterie při nejvyšší možné zátěži, kde jsme očekávali lepší výsledky, právě s ohledem na standardní výdrž. (nepoměr)
Recenze mohla být jednoznačně dříve, s tím souhlasím. Důvody však byly opodstatněné a společně se Sony jsme se domluvili na prvotní recenzi na Sony Xperia Z2 Tablet.

Salik666
Díky za vaše uživatelské postřehy.

wallin

wallin

22.7.2014 17:52

Díky za recenzi. Je to jen můj subjektivní dojem, nebo jsou fotky rozostřené?

David Mysliveček

David Mysliveček

22.7.2014 20:35

Dovolte, abych vám upřesnil některé věci v recenzi. Telefon jsme testovali delší dobu a vše vychází z praktických zkušeností a postřehů, které jsme během ní získali.

1. Na zadní straně se opravdu tvořily oděrky, proto jsem tento drobný nešvar uvedl.

2. Xperia Z2 má opravdu široké rámečky, stačí porovnat s ostatními telefony a rozdíl uvidíte ihned.

3. Mezera mezi zadní skleněnou deskou a okrajem telefonu je obecný problém tohoto modelu. Fakta jsme samozřejmě ověřili a podobný problém má desítky dalších uživatelů z různých internetových fór.

4. Slabá baterie při vysokém výkonu je všeobecný problém, a to je také v recenzi zdůrazněno. Výdrž v normální zátěži je dobrá, stačí se podívat do kapitoly baterie.

5. Špatná kvalita hovorů je také problém, který sdílí mnoho dalších uživatelů. Jak psal kolega, Sony ho samo přiznalo a uvolnilo aktualizaci.

Tato recenze vychází z praktických zkušeností. Pokud někomu přijde, že vyzdvihujeme společnost Samsung, tak se prosím podívejte na několik posledních recenzí, které nedopadly zcela nejlépe. Pokud bych do recenze nenapsal tyto drobné výtky, tak by se nejednalo o objektivní recenzi, ale o „uživatelsky vysněnou recenzi“.

dunco

dunco

z aplikace
22.7.2014 21:23

David Mysliveček :přečtěte si recenzi u Vašeho bratrského webu MOJ ANDROID SK, abyste věděl jak má vypadat recenze. Zřejmě měli zapůjčený úplně jiný telefon.

Honza Dvořák

Honza Dvořák

22.7.2014 22:41

dunco:
Tak o tom není nejmenších pochyb, že měli kolegové jiný telefon než jsme recenzovali u nás v redakci :) Recenze u slovenských kolegů je rozhodně povedená. Z větší části popisuje především posun o proti Sony Xperia Z1, kde došlo k jednoznačnému vylepšení téměř všech parametrů.
Ale ejhle, i přesto se v recenzi shodujeme…
Čitelnost:
“ Od ideálnej čitateľnosti má však smartfón ešte ďaleko“
Přehřívání:
„V tomto bode sa dostávame k diskutovanej téme prehrievania. Pri mobilných hrách sa smartfón síce zohreje o pár stupňov, no nie až do takej miery, kedy sa stáva jeho držanie nepríjemným. Je to však rozhodne viac, ako v prípade ostatných high-end modelov. Mobilné hry však nie sú najväčším problémom prehrievania. Tým je nahrávanie videa v 4K rozlíšení, pri ktorom sa smartfón po 2 minútach dostane na tak vysokú teplotu, že systém je nútený aplikáciu fotoaparátu vypnúť.“

Ami

Ami

22.7.2014 23:25

Ano, toto jsou všeobecně známé fakty, především při 4K nahrávání videa. Je to jako říci, že je zvláštnost, když se telefon začne zahřívat při hraní her – jaké překvapení, když je procesor vytížen. A navíc v žádné recenzi jsem nenašel, že by se jen tak samo od sebe na zadní straně uštípl kousek skla a ještě z toho dělat, jako by to byla samozřejmost – resp. takto mi to z vašeho popisu přišlo. Recenze jako celek je dobrá, avšak někdy maličkost jako upozornění na něco bez nějakého vysvětlení to dosti kazí.

dunco

dunco

z aplikace
23.7.2014 3:38

Dvořáku Ty si myslíš jak seš vtipnej. Vždycky si vybereš jen co se ti hodí. Jak píší již podemno, škoda reagovat a myslím, že aji škoda zde číst recenze.

Ivo Rundt

Ivo Rundt

z aplikace
23.7.2014 9:50

Furt si tady někteří stěžují, že se zde Sony opomíjí. A když se tady objeví článek o Sony (potažmo recenze) tak je to zase špatně. Nezastavam se redakce!!! To v žádném případě. Jen některé jedince nechápu. Jasně, pokud je článek (recenze) napsán špatně to je jiná. Já za recenzi děkuji.

Honza Dvořák

Honza Dvořák

z aplikace
23.7.2014 12:51

Ami a Ivo Rundt: Díky za komentáře.

el.finito

el.finito

29.7.2014 0:27

Jelikož tento mobil vlastním, tak taky napíšu svoje postřehy..

Výdrž baterie luxusní (Galaxy S2 jsem nabíjel 2x denně a občas to nestačilo, tady často končím s 50%). Hodnotit krátkou výdrž u her jako negativum je asi jako napsat, že displej při vyšším jasu žere víc než při menším. Je to běžný stav u všech mobilů a žádný nevybočuje.

Displej na slunku sice je zrcadlo (pod úhlem), ale pokud se na něj člověk dívá zpříma, tak je to v poho. Svítivost mi zase oproti S2 příde luxusní (BTW na S2 mám pár měsíců novej displej, takže nic vysvícenýho). V pohodě koukám i se slunečníma brejlema (jas na automatiku a ten upravovací posuvník na minimu). V noci by to mohlo být lepší, ale že by to vyloženě oslňovalo, se říct nedá. Navíc to se dá upravit aplikacema (např. ScreenFiltr). Rozsahy jak nahoru tak dolů mnohem lepší než na S2, tam jsem ScreenFiltr používat musel a na slunku toho naopak k vidění moc nebylo.

Rámečky mně na boku ňák moc hrozný nepřijdou, nahoře a dole jo, ale to naopak vítám, protože z důvodu větší hmotnosti je mobil aspoň za co chtít / zapřít.

Hlasitost a kvalita hovorů a hudby mi přijde hodně dobrá.. Zase oproti S2 nebe a dudy. Zmíněnou aktualizaci naprosto na nic nepotřebuju.

Sluchátka hodně dobrý (aspoň na poměry dodávaných) a potlačení šumu udělá taky svoje. Není to sice, že by člověk neslyšel nic, ale poznat to rozhodně je. Celkem podstatnou výtku ale mám k absenci tlačítek a taky by mohl být mikrofon pro hovory na kabelu a ne využívat ten zabudovaný v pravém sluchátku (kvůli šumu), protože v trochu hlučnějším prostředí druhá strana neslyší absolutně nic a je potřeba sluchátko vyndat z ucha, držet si ho před pusou a vypadat při tom jako idiot :-D

Jinak je to strašně kluzká potvora, pokud není na 100% vodorovném povrchu, tak je vždycky nakonec na zemi.

S tím souvisí odolnost skel.. Po pár pádech ani škrábanec, ale bohužel mám ?vadný kus?, který trpí „samopraskacím“ sklem.. Nedávno jsem telefon vytáhl z kapsy a prasklina napříč celými zády (bez jakéhokoliv pavouka po nárazu.. Prostě jen sklo na půl). Na to si stěžuje vícero lidí po fórech.

S foťákem spokojenost, jen u kamery v základním režimu vadí, že nejde zvlášť nastavit blesk (standardně mám pro focení nastavenu redukci červených očí a tím pádem se točí bez diody, takže před každým natáčením je potřeba změnit nastavení na pochodeň). Panorama nejde udělat vlastní velikost, ale vždy je potřeba natočit plnou šířku / výšku. A co se kritizovaného 4k videa týče, co vím, tak všechny mobily, co to umí, vydrží natáčet jen pár minut. Na druhou stranu musím dát redakci za pravdu, že fotoaparát se z důvodu přehřívání hodně vypíná (hlavně teď v létě, když na mou černou verzi svítí slunko a venku je 35°, tak nevyfotíte ani 1 fotku, pokud budete mít mobil vytažený venku (vlastní zkušenost) – je potřeba ho mít pořád někde schovaný, aby se nenahříval, ideálně asi v kyblíku s vodou.

Bohužel mám jen srovnání se zmíněnou Galaxy S2, ale byl to celkem dost rozšířenej model, tak snad to někomu pomůže. :-)

RSS (komentáře k článku)