Sony Xperia Z2 je odolnější než Samsung Galaxy S5 – jak to s těmi certifikáty je?

sony xperia Z2 vs Samsung galaxy S5

Sony nastavilo svým modelem Xperia Z na začátku loňského roku trend vyšší odolnosti mobilních telefonů. V tomto duchu pokračovaly oba nástupci – Xperia Z1 i aktuálně Sony Xperia Z2. Letos japonský výrobce přidal voděodolnost i některým modelům z nižších tříd. Během MWC představil svou novinku též Samsung, přičemž jeho vlajková loď Samsung Galaxy S5 disponuje vůbec poprvé vyšší odolností. Oba telefony mají jiný certifikát odolnosti, který vydrží víc?

samsung-galaxy-s5-vs-sony-xperia-z2-obr2

Samsung Galaxy S5 má certifikaci IP 67, Sony Xperia Z2 pro změnu IP 58. Pokud byste si řekli, že vyšší číslo znamená automaticky vyšší odolnost, není tomu úplně tak. Pravda to je, pokud dvojčíslí rozložíme. Vezměme si Samsung. Číslice “6” hlásí nejvyšší stupeň odolnosti proti prachu, oproti tomu číslice “7” oznamuje třetí nejvyšší odolnost proti vodě. S takovýmto stupněm ochrany telefon vydrží pod vodou maximálně 30 minut v hloubce do jednoho metru.

sonyXperia01

Sony Xperia Z2 má certifikát IP 58. Pokud to opět rozložíme, číslice “5” signalizuje druhý nejvyšší stupeň odolnosti proti prachu a číslice “8” druhý nejvyšší stupeň odolnosti proti vodě. S tímto stupněm ochrany telefon můžeme ponořit až do tří metrů na libovolně dlouhou dobu.

samsung-galaxy-s5-vs-sony-xperia-z2

Co se voděodolnosti týče, Sony Xperia Z2 má nad Samsung Galaxy S5 navrch. Japonský výrobce se podle slov šéfa americké pobočky Sony, Raviho Nookaly, nemusí bát, neboť sám trend zvýšené voděodolnosti odstartoval. Bohužel pro Sony, z laického pohledu vypadá vyšší číslo lákavěji a pokročileji.

Řekněte sami, věděli jste, že certifikace IP 58 symbolizuje vyšší voděodolnost než IP 67? Já jsem to zjistil teprve nedávno.

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (66)