TOPlist

S čipem Snapdragon 800 či 801 se Nugátu nedočkáte. Proč?

snapdragon_800_stop_ico

Již nějaký ten pátek je známo, že Nexus 5 neobdrží aktualizaci na poslední Android 7.0 Nougat. Nezávislí vývojáři sice již vydali neoficiální sestavení Nugátu pro toto zařízení, uživatelé se však musí potýkat s četnými chybami, nestabilitou a dalšími problémy. Podle tweetu vývojáře vystupujícího pod přezdívkou LlabTooFeR, který má často velmi blízko k zákulisním informacím, však Android 7.0 nedostanou ani mnohé další vlajkové lodě s čipy Snapdragon 800 a Snapdragon 801.

S čipem Snapdragon 800 či 801 se Nugátu nedočkáte S čipem Snapdragon 800 či 801 se Nugátu nedočkáte

Společnost Qualcomm, která je výrobcem obou uvedených čipů, totiž údajně odmítla vydat grafické ovladače pro starší procesory. Důvodem má být integrace Vulkan API, jež je součástí nejnovější verze systému Android. Čipy Snapdragon 800 a 801 přitom byly populární – najdete je v telefonech Samsung Galaxy S5, Galaxy Note 3, LG G3, HTC One M8 či Sony Xperia Z3. Kromě toho Qualcomm nehodlá poskytovat ovladače ani pro čipy Snapdragon 200, 208, 210, 212, 400, 410, 412, 600, 615.

Většina výše uvedených zařízení by přitom z hlediska hardware patrně neměla problém se spuštěním a plynulým během Androidu 7.0. To ostatně můžeme potvrdit, protože dlouhodobě testujeme na Sony Xperii Z3 čtvrté vývojářské sestavení Nugátu, a to k naprosté spokojenosti. Pokud však nebudou k dispozici oficiální ovladače, patrně žádný výrobce se do aktualizace nepustí. Svůj hněv byste tedy měli směřovat na Qualcomm, který se rozhodl neaktualizovat grafické ovladače pro výše uvedené čipsety.

Redaktoři serveru Android Authority požádali o vyjádření přímo Qualcomm. Odpověď však více než fakty zaváněla hraním do kouta: „Společnost Qualcomm Technologies úzce spolupracuje s výrobci na implementaci a podpoře různých verzí operačního systému Android napříč našimi čipovými sadami Snapdragon. Doba podpory je předmětem životního cyklu výrobku. Pro informace o podpoře Androidu 7.0 Nougat doporučujeme kontaktovat výrobce zařízení nebo operátora.“

Qualcomm přehazuje míček na výrobce Qualcomm přehazuje míček na výrobce

Problém není v čipech Snapdragon 800 ani 801

Jak jsme uvedli výše, společnost Sony testovala Android 7.0 na svém modelu Xperia Z3. Nevydala sice poslední – tedy páté vývojářské sestavení – ale z vlastních zkušeností můžeme konstatovat, že až na samovolné restarty po odpojení od Wi-Fi běžel systém plynule a bez vážnějších chyb. Vydání Developer preview 5 údajně bránily blíže neupřesněné „technické a právní“ aspekty. Ola Olsson ze Sony Mobile pak později komentoval na Google+: „Je to smutné, ale nechceme hrát hry na viníka, což znamená, že nemůžeme říci více o technických omezeních. I když bychom opravdu rádi přinesli Android N na Z3(c), nemáme možnost to udělat. Ne, pokud bychom chtěli projít Google CTS.“

Na telefonu Sony Xperia Z3 běžel Nugát v pohodě Na telefonu Sony Xperia Z3 běžel Nugát v pohodě

Sony tedy přehazuje vinu na Google. Co je Google CTS, a proč je pro výrobce důležité získat schválení? Aby zařízení mohlo využívat služeb Google, včetně Obchodu Play, musí odpovídat normě Android Compatibility Definition Document (CDD). Tato norma stanovuje pravidla a požadavky na software a hardware kompatibilního zařízení. Poté musí projít testy Compatibility Test Suite.

Pokud si tedy shrneme dosavadní prohlášení, tak LlabTooFeR říká, že na vině je Qualcomm, který odmítá vydat ovladače. Qualcomm přehrává míček na stranu výrobců, z nichž jeden, který testoval Android 7.0 na starší vlajkové lodi, hází vinu na Google.

Možná za to může Google?!

Jednou z možných odpovědí je, že Google chce vynutit používání šifrovaného úložiště. Pro Android 6.0 v CDD uvedl, že „V případě, že zařízení podporuje bezpečný zámek obrazovky … pak přístroj musí podporovat šifrování celého disku“ a že „šifrování celého disku musí být ve výchozím nastavení povoleno.“ Nicméně existovaly výjimky, které umožnily starším zařízením běžet bez šifrování úložiště. CDD také stanovil úroveň výkonu pro šifrování: „pro implementaci zařízení, které podporuje šifrování celého disku AES s kryptografickým výkonem nad 50MiB/s.“

Android 7.0 Nougat implementuje šifrování na úrovni souborů, což znamená, že místo celého úložiště jsou kryptovány jednotlivé soubory. To umožňuje Androidu používat podrobnější politiky šifrování a také funkci Direct Boot. V tuto chvíli není k dispozici norma CDD pro Android 7.0, ale můžete celkem spolehlivě předpokládat, že úroveň výkonu šifrování AES v ní bude specifikována a při certifikaci bude testována.

Čipy na bázi ARMv8 přišly s novými instrukcemi pro hardwarové šifrování. Procesory jako Helio P10, Snapdragon 410 a Snapdragon 820 mohou použít speciální hardware v procesoru k šifrování dat pomocí AES, což je mnohem rychlejší, než použití softwaru. Takže ony „technické a právní“ důvody, které Sony zmiňuje, mohou znamenat, že čipy Snapdragon 800 a 801 nemohou zvládnout požadovanou rychlost šifrování.

Teoreticky by to šlo, prakticky však nikoli

Sečteno a podtrženo: není žádný technický důvod, proč by procesory Snapdragon 800 a 801 neměly zvládnout Android 7.0 Nougat. Pravděpodobně kvůli požadavku společnosti Google na vysokou rychlost šifrování, kterou Snapdragon 800/801 nemůže zvládnout, by však tato zařízení neprošla CTS a nevyhověla CDD.

Majitelům telefonů s čipy Snapdragon 800 a 801 tak nezbývá než doufat v sílu vývojářské komunity, která by se mohla pokusit o vytvoření alternativních ROMek postavených na Androidu 7.0. Celá kauza tak bohužel nahrává kritikům Androidu, kteří často (i právem) komentují pomalé či vůbec žádné aktualizace. Nelze se ubránit srovnání s konkurenční platformou iOS, kdy verzi 9 dostal i čtyři roky starý Apple iPhone 4S.

Zdroje: hi-tech.mail.ru, phonearena.com, pocketnow.com, androidauthority.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)