Šifrované volání přes Cryptosmart: konec obav z odposlechů

Cryptosmart a Samsung Galaxy (1)

Na českém trhu se objevil nový pseudo-operátor, díky kterému se budete moci odposlechovým zařízením s klidným srdcem vysmát. A celé to spolupracuje s Androidem!

Společnost Probin začala na český trh dodávat své řešení pro mobilní telefony s operačním systémem Android – konkrétně pro Samsung Galaxy S3 – které vaše zařízení zabezpečí proti možným odposlechům pomocí systému Cryptoworks. Technologie původně vyvinutá pro francouzskou vládu tedy najde uplatnění i v soukromé sféře, ovšem za předpokladu, že vám nevadí vyšší vstupní investice. Za balíček obsahující vše potřebné k šifrování hlasové, SMS a datové komunikace zaplatíte od 29 500 Kč – jedná se o sadu telefonu Samsung Galaxy S3 s nainstalovaným systémem Cryptoworks a tříletým závazkem. Další poplatky už společnost ve své tiskové zprávě nekomunikuje, pouze v ceníku uvádí, že měsíční náklady na pronájem a provoz datového serveru společně s technickou podporou vychází na 1700 Kč měsíčně. Rovněž je vhodné zdůraznit, že pro zabezpečené volání musí mít systém jak volající, tak volaný. Telefon je schopný pracovat jak v šifrovaném, tak běžném režimu.

probin

Způsobů odposlechu mobilní komunikace existuje hned několik. Mezi nejznámější patří odposlech přes mobilního operátora, který je prováděn na základě soudního příkazu orgány činnými v trestním řízení. Dále je možné odposlech provést pomocí GSM interceptoru – např. mediálně známé Agáty. Mezi nejběžnější způsob nelegálního odposlechu patří instalace spy softwaru přímo do telefonního přístroje. Sledovacích softwarů najdeme na trhu několik desítek, liší se přitom rozsahem sledovaných aktivit a možností odposlechu a také operačním systémem, na kterém pracují.

Struktura volání přes Cryptosmart_2

Ochrana před odposlechem se provádí pomocí úpravy a doplnění hardwarové části telefonu o speciální zařízení nebo jen instalací šifrovacího softwaru, které zajišťují digitalizaci hlasu a následné zašifrování těchto dat bezpečným algoritmem. Takto šifrovaná data jsou následně odesílána příjemci. Příjemce data zachytí, dešifruje a tím převede opět do hlasové podoby. Aby byla komunikace opravdu bezpečná, je třeba splnit některé základní předpoklady – zásadní je zajistit fyzickou bezpečnost samotného serveru tak, aby k němu byl zamezen přístup cizích osob a použít takovou technologii, která neumožní zachytit ani dešifrovat probíhající komunikaci. Například společnost Probin tento server vlastní a poskytuje jej již v rámci ceny šifrovacího systému v balíčku služeb.

Cryptosmart a Samsung Galaxy (2)

 

Zdroj: Tisková zpráva

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)