Menu

Šetřete nervy na cestách – MojeDopravní.info vám pomůže

Jezdíte křížem krážem po republice? Otravují vás kolony a uzavírky nebo byste se rádi vyhnuli čerstvé bouračce? Pak byste měli zbystřit. MojeDopravní.info slibuje komplexní dopravní zpravodajství, které ocení každodenní i sváteční řidič. Do aplikace si uložíte své oblíbené trasy a pak už budete vždy vědět, co se na nich právě děje. Díky flotile 50 tisíc aut je k dispozici opravdu hromada aktuálních informací.

Snímek obrazovky 2014-01-04 v 14.50.59

Funkce a vlastnosti v bodech:

  • Sledování hustoty provozu
  • Ukládání oblíbených tras
  • Upozornění na mimořádné události
  • Výpočet dojezdového času a zdržení
  • Aktuální info o nehodách
  • Přehled uzavírek a omezení
  • Upozornění na počasí a nebezpečné jevy

Princip

Služba je dostupná ve dvou variantách – Traffic Basic a Traffic Pro. Jak už název napovídá, Basic varianta je levnější a oproti dražší verzi nabídne méně funkcí. Data si bere ze systému JSDI (Jednotný systém dopravních informací), což je komplexní, státem podporovaný, zdroj informací o dopravních uzavírkách, nehodách, náledí a podobně. Druhá varianta je o výrazný krok dál díky sběru dat z flotily 50 tisíc vozidel (alespoň podle provozovatelů). Kromě všech služeb Trafficu Basic nabízí výpočet cestovní doby či zdržení u jednotlivých událostí.

Snímek obrazovky 2014-01-04 v 14.52.13

MojeDopravní.info není jenom aplikací pro chytré telefony. Můžete jej využívat i prostřednictvím webového rozhraní či si nechat zasílat zprávy SMS. Nás ale samozřejmě nejvíce zajímá zmíněná aplikace.

Vzhled a funkčnost

Jestli aplikace něčím rozhodně nezaujme, tak je to design. Ten nepatří mezi nejpovedenější a zasloužil by si vylepšení. Na druhou stranu je aplikace dostatečně přehledná a intuitivní, aby ji mohl ovládat každý. Po krátkém načítání se otevře obrazovka s vašimi uloženými trasami. Těch můžete vytvořit libovolný počet, abyste jejich parametry pokaždé nemuseli vyplňovat znovu. Jakmile trasu pojmenujete a nastavíte, aplikace začne sledovat její současný stav. Dozvíte se tak, zda po cestě očekávat uzavírky, omezení, čerstvé bouračky či jiné nepříjemnosti, jako jsou náledí nebo silný déšť. U každé trasy a jednotlivých událostí je zobrazen předpokládaný čas zdržení. Například vznikla bouračka a vytvořila se několika kilometrová kolona, aplikace spočítá kolik vás to bude stát času. Události, které jsou bez zdržení (zúžení do jednoho pruhu při nízkém provozu) jsou zobrazeny zeleně, všechny ostatně červeně.

Mojedopravni.info7 Mojedopravni.info1 Mojedopravni.info

 

Pokud jezdíte na některé trase pravidelně, stačí si nastavit čas a dny v týdnu, kdy se na ni pohybujete a aplikace vám všechny upozornění a komplikace zašle e-mailem, SMS, MMS či skrz samotný program. Ideální pro všechny pravidelné řidiče.

Praxe

Zatím jsme si popsali, co všechno aplikace umí, ale jaké je její využití v praxi? Velmi dobré. Informací je habaděj a mají dobrou vypovídající hodnotu. Pravděpodobně největším přínosem aplikace je výpočet dojezdových časů a zdržení. Oboje funguje překvapivě přesně a na trase o délce 220 km jsem odhadovanou dobu předjel jenom o 13 minut. Při cestě nazpátek jsem naopak o 17 minut zaostal. To myslím, je solidní výsledek. Během cest jsem se již několikrát vyhnul (objel) bouračkám, které se po čas jízdy objevily.

Mojedopravni.info8 Mojedopravni.info4

Všechny trasy si samozřejmě můžete zobrazit v mapě, ze které snadno vyčtete polohu událostí nebo hustotu provozu. Plynulost vyčtete ze čtyř různých barev – zelená (nejplynulejší), oranžová, červená, vínová (ucpáno).

Mojedopravni.info6 Mojedopravni.info9 Screenshot_2014-01-08-09-21-17

Je důležité si uvědomit, že aplikace neslouží jako navigace ani to není jejím účelem. Aplikace vám tak nenajde náhradní trasu či neumožní vypustit jízdu přes dálnice, na to musíte použít jiný program. I přesto lze trasu do značné míry přizpůsobit stanovením průjezdových bodů. Pokud tedy na hory z Prahy jezdíte raději po “mladoboleslavské” než po “hradecké”, stačí zadat Mladou Boleslav či třeba Jičín jako průjezdový bod a zobrazí se vámi požadovaná trasa.

Basic nebo Pro? Tak těžké to rozhodování není

Stručně řečeno, moc důvodů proč zůstat u Basicu není. Přijdete o největší výhodu celé služby a zároveň na tom ani moc neušetříte. Traffic Basic vás vyjde ročně na 199 Kč, zatímco Traffic Pro na 249 Kč. To je dle mého názoru rozdíl tak marginální, že se určitě vyplatí připlatit za lepší verzi. U obou verzí zároveň platíte za každou odeslanou dopravní informaci ve formě SMS a to 1 Kč, což není závratná částka, ale v případě, že vám jich denně přijde 5, rázem si můžete za měsíc připočítat dalších 150 Kč.

Snímek obrazovky 2014-01-04 v 14.38.15

Vzhledem k tomu, že žádná varianta používání není na trvalo zdarma, existuje 14 denní zkušební lhůta, během které se můžete se službou sžít a zjistit, zda ji potřebujete nebo nikoli.

Shrnutí

Mojedopravní.info nabídne všem řidičům komplexní, snadno přístupné a přehledné informace o tom, co je na cestě čeká. Přestože se neřadím mezi řidiče najíždějící každodenně desítky až stovky kilometrů, aplikaci při svých cestách hojně využívám. Cenová politika se mi zdá velmi rozumná a 249 Kč ročně nepovažuji za částku, která by mě měla od nákupu odradit. Po několika praktických zkušenostech musím konstatovat, že výpočet dojezdových časů a zdržení je překvapivě přesný a odpovídá realitě. Služba je stále ve vývoji a tak se můžeme těšit na spoustu dalších funkcí. Pro tuto chvíli by autoři mohli vylepšit grafickou stránku věci a zrychlit načítání jednotlivých částí. 14 denní období zdarma jistě každému na důkladné vyzkoušení postačí.

MojeDopravní.info
INTENS Corporation s.r.o.
Verze2.4
Velikost14 MB
2.2+


Zdarma

Komentáře

Vítek

Vítek

12.1.2014 8:22

Lidi naučte se používat Waze. Při dostatečné základně uživatelů nabídne úplně stejnou funkčnost a je zdarma! Výpočet času dojezdu počítá na minutu přesně a v případě problému na vaší trase vás rovnou navede jinudy.

Hajto

12.1.2014 8:59

Taky jsem pro Waze.

Bruk

12.1.2014 9:52

Waze je naprosto spolehlivá navigace bez nutnosti jakéhokoliv pohybu či dotyku při potřebě vyhnutí se koloně apod. Dále od doby, kdy Google Waze koupil se jeho funkce čím dál více dostávají do map googlu, které jsou rovněž zadarmo, proto nechápu, proč někdo za tyto funkce chce platit ještě někomu jinému.

dedii

dedii

12.1.2014 10:12

Tiež som pre Waze. Sem tam nafigu trasu vyráta ale kvôli dopr.info je to super navigácia.

Pipa

12.1.2014 10:38

Já. Waze je cesta. Navíc si platím celoeveopskej trafic u TomToma, kde to funguje opravdu spolehlivě. V poslední řadě je tu Google, který to sice posledními aktualizaci pěkně zmršil, ale použít se to dá.

bitboy

bitboy

12.1.2014 11:42

Mohol by mi niekto vysvetliť, prečo potrebuje Waze pristup k osobným informaciam?

Barracuda

12.1.2014 15:32

Já také používám Waze.Je to skvělá navigace

Tom

Tom

12.1.2014 15:59

Take nechápu proč platit 250 za rok a ještě za sms, když Waze umí to samé a ještě víc a zadarmo.

PetrM

12.1.2014 16:03

Používám Waze, ale loni jsem měl placený Traffic u Be on Road. Moc jsem ho nepoužil, protože většinou Waze.

Petr

Petr

12.1.2014 19:07

Waze jednoznačně!

Petr

Petr

12.1.2014 19:18

Waze je jednička, mám pocit, že se i do Waze dostávají dopravní info z JSDI. Čím víc uživatelů bude používat Waze, tím budou i dopravní informace aktuálnější

Honza

Honza

12.1.2014 19:25

220 km a 13 nebo 17 minut odchylka? Waze se učí Váš styl jízdy a po čase začne opravdu počítat takřka na minuty přesně, a to i na dlouhých trasách.

vovi

vovi

12.1.2014 21:39

Tak jsem se zkusil podívat na jejich webovou aplikaci, jestli za těch 250 korun dostanu rozumné informace. A hned první pokus mě odradil – podle jejich “spolehlivých” informací je průjezdný úsek Evropské mezi Thákurovou a Kulaťákem v Praze. Podle nich oba směry, i když pomalu. Skutečnost je poněkud jiná – směr k letišti je sice pouze jedním pruhem, ale poměrně svižný, zato v opačném směru je už skoro rok místo vozovky jen 1-3 metry hluboká jáma. Jestli je to všude takhle spolehlivé, tak rozdíl 10 minut v odhadu doby dojezdu by bylo to nejmenší, co by mi na této apce vadilo. Za mě jednoznačně palec dolů!

honza

honza

13.1.2014 9:40

Aplikaci jsem zatím nijak hlouběji netestoval, ale zrovna u kulaťáku v Praze mi info přijde ok a odpovídající reálu. V obou směrech tam mají značenou uzavírku, v popisu je pak uvedeno že směrem z centra je uzavřen jeden a ve směru do centra oba jízdní pruhy + popis objízdné trasy. Možná, že grafika není dostatečně intuitivní pro všechny, já jsem s tím ale problém neměl.

petk0

petk0

14.1.2014 12:29

informacie z JSDI su nepresne, neaktualne a z waze boli odstranene. Robili viac skody ako uzitku. Wazeri od teraz musite rucne klikat na kazdu udalost a informacie budu presne na mieste udalosti. Nezabudnite podakovat za nahlasene udalosti inych, potvrdite a predlzite zivotnost hlasenia. Teraz to mobile bude spravne hlasit ako nebezpecie, co pri info z JSDI neslo. Na Slovensku sme to zrusili pred rokom a pol a je to teraz ovela lepsie. Uzivatelia si uz zvykli ze hlasenia musia zadavat oni a nerobi to za nich nejaky robot z JSDI, alebo brigadnik v radiu. :)

Milan

Milan

1.2.2014 8:01

Vyborný web Svet Androida. Občas mi ale chýba informácia, či je software použiteľný aj pre Slovensko. Prosím mohli by ste pri software túto informáciu uvádzať? Ďakujem.

RSS (komentáře k článku)