Menu

Nizozemské město zkouší semafory pro chodce zahleděné do mobilu

semafory-chodce-zahledene-mobilu-ico
Nizozemské město zkouší semafory pro chodce zahleděné do mobilu
Ohodnoťte článek

Určitě i vám se někdy stalo, že jste v zahledění do mobilu přestali vnímat svět kolem sebe. Zabrat se do dění na obrazovce není nic neobvyklého – někteří se tímto způsobem dostali až do televizního vysílání, jak můžete vidět na videu níže. Nebezpečí je výrazně větší, pokud se s očima upřenýma na displej pohybujete po ulici. Nizozemské město Bodegraven se rozhodlo problém lidí, vykazujících znaky chůze zombies, upravenými respektive doplněnými semafory.

Semafory pro „zombie chodce“

Řešení je ve své podstatě jednoduché – informace o možnosti přejít ulici je promítána do zorného pole soustředěných uživatelů chytrých telefonů – tedy na zem. Pruh, složený z LED, svítí stejnou barvou, jako semafor – tedy červeně, nebo zeleně. Chodec tedy zaregistruje, že se blíží k přechodu řízenému semaforem, a aniž by musel zvednout hlavu. Kromě toho bude vědět, zda může či nesmí přejít.

Semafory pro chodce zahleděné do mobilu

Semafory pro chodce zahleděné do mobilu

Systém pojmenovaný +Lichtlijn („světelná řada“) je synchronizován s běžnými semafory pro chodce. Od 14. února je ve zkušebním provozu instalován na jedné křižovatce. Pokud byste ho chtěli vyzkoušet v praxi, budete muset navštívit nizozemské město Bodegraven a v něm najít křižovatku ulic Goudseweg a Vrije Nesse.

Nové semafory se ale nesetkávají jen s kladným přijetím a zájmem médií. Nizozemské sdružení pro bezpečnost silničního provozu VVN z nich není nadšené s poukazem, že podporují špatné chování. Městští úředníci však mají jiný pohled a konstatují, že stávající trend „zombie chodců“ je těžké zvrátit, takže je vhodné alespoň předcházet možným problémům a snažit se je eliminovat. Pokud bude testování úspěšné, hodlá firma HIG Traffic Systems nabídnout toto řešení také dalším nizozemským městům.

Semafor doplněný LED páskem

Semafor doplněný LED páskem

Koncept není zcela nový: německé město Augsburg testuje podobný koncept na kříženích přechodů a tramvají. V Austrálii městští projektanti testují podobný systém na frekventovaných přechodech v Sydney. V Bodegraven je použito trochu odlišné řešení v podobě tenkého proužku LED v chodníku, zajišťujícího maximální viditelnost během dne i v noci.

Co říkáte na takto vylepšené semafory? Je to dobrý nápad?

Zdroje: androidpolice.com, dutchnews.nl, bodegraven-reeuwijk.nl, engadget.com.

Komentáře

kulichoid

kulichoid

z aplikace
16.2.2017 14:12

Otázkou je, zda si na to časem „zombie chodci“ nezvyknou natolik, že nebudou už vnímat ani ten pás. Podobně jako u nás už někdy nevnímáme to různě rychlé cvakání.

optimas

optimas

z aplikace
16.2.2017 14:19

kulich ale to různě rychle cvakání je pro slepé chodce. Neříkej že se podle toho řídíš?

TomVal

TomVal

16.2.2017 14:56

@optimas Cvakání je pro slepce, ten svítící pás bychom ocenili taky my, co máme jenom zbytky zraku a nedohlédneme na druhou stranu vozovky

kulichoid

kulichoid

z aplikace
16.2.2017 15:04

Zmiňuju, že to cvakání nevnímám, i když jiné (vidící) třeba ruší. A podobně tedy půjde nevnímat i ten pás.

radeg

radeg

16.2.2017 19:50

Chtějí být „zobie chodci“ tak proč jim v tom bránit, že jo.
Prý: „… aniž by musel zvednout hlavu…“, co by ještě chtěli? Průvodce, který na ně bude u přechodu čekat, uchopí je za ruku a bezpečně převede přez cestu? Na*rat!

wilm

wilm

z aplikace
16.2.2017 23:17

časem bude semafor s telefonem přímo propojen a blikne třeba celý displej

Tomáš Jelínek79

Tomáš Jelínek79

19.2.2017 20:40

Například já když dojdu k přechodu jako nezombie a povídám si s někým nepozoruji neustále červenou barvu na semaforu naproti mě, ale poslouchám signál pro nevidomé. A to, co je v článku popsané jsem viděl v trochu jiné verzi v Koreji. Pruh průsvitných dlaždic podsvícený zespod barevným světlem u hranice přechodu.

RSS (komentáře k článku)