Samsung, Sony, LG, Xiaomi: která novinka z MWC je „nej“? (hlasovačka)

Samsung Galaxy S7 LG G5

Tento týden proběhl ve španělské Barceloně patrně nejdůležitější veletrh v segmentu mobilních zařízení – Mobile World Congress 2016 (MWC). Postupem času se stalo tradicí, že právě na této akci představují velcí výrobci své nejzásadnější novinky pro nadcházející rok. A letos opravdu bylo těch novinek mnoho! V rámci naší tradiční Víkendové hlasovačky chceme tentokrát zjistit, který z představených telefonů zaujal naše čtenáře nejvíce.

Pojďme si ale nejprve krátce představit jednotlivé kandidáty.

Alcatel

Jako první odstartoval veletržní novinkové šílenství Alcatel, který v sobotu dopoledne představil modely Idol S a Idol 4S. „Našlapanější“ z obou kousků zaujal kovovým tělem, osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 652 a 3 GB operační paměti. Příjemným bonusem jsou pak brýle pro virtuální realitu, které jsou součástí balení modelu Idol 4S.

Podrobnosti o těchto telefonech najdete ve článku Alcatel Idol 4 a 4S představeny: Virtuální realita v balení.

LG

Z korejského poloostrova nastoupila jako první na scénu MWC společnost LG se svou letošní vlajkovou lodí G5, která byla nesporně jednou z nejočekávanějších novinek tohoto ročníku. Zajímavostí je v tomto případě kovová unibody konstrukce s výsuvnou spodní částí. K zobrazování je určen 5,5″ IPS displej s rozlišením 2560 x 1440 obrazových bodů. Hardwarovou stránku pak obstarávají především procesor Qualcomm Snapdragon 820 a 4 GB operační paměti. Pro aplikace a data je připraveno interní úložiště s kapacitou 32 GB, kterou lze rozšířit pomocí paměťové karty microSD.

LG G5 byl jedním z taháků letošního MWC LG G5 byl jedním z taháků letošního MWC

Další podrobnosti a detaily o telefonu, na který se naši čtenáři těšili nejvíce, najdete ve článku LG G5 představeno: vlajková loď s modulárním designem.

Kromě toho představil tento výrobce také zařízení střední třídy LG X Screen a LG X Cam.

Samsung

Další očekávaný moment následoval jen několik hodin po prezentaci LG. Bylo jím představení nových modelů z dílny jihokorejského Samsungu. Dle předpokladů jsme se dočkali dvou vlajkových lodí: Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge. Prvně jmenovaná varianta přichází s klasickou koncepcí displeje o velikosti 5,1″, zatímco S7 Edge hodlá i letos zaujmout zahnutými hranami a úhlopříčkou 5,4.“ V obou případech najdete na obrazovce 2560 x 1440 obrazových bodů. Potěšujícím faktorem je nesporně deklarovaná odolnost proti vodě, kterou loňské modely neměly. Z hlediska hardware je tentokrát v hlavní roli vlastní osmijádrový čip Samsung Exynos 8890, kterému sekundují 4 GB RAM. Budou se prodávat modely se 32 nebo 64 GB interní paměti, kterou půjde rozšířit paměťovými kartami.

Další podrobnosti jsme přinesli ve článku Samsung Galaxy S7 a S7 Edge představen: změny se odehrály uvnitř (první pohled).

Sony

Až do pondělního dopoledne, kdy MWC oficiálně odstartovalo, nechal své karty zakryté japonský výrobce elektroniky Sony, který představil hned tři novinky zbrusu nové řady Xperia X. Všechny modely spojuje 5″ displej, dále se ale technické specifikace rozcházejí. Základní model Xperia X nabídne čip Qualcomm Snapdragon 650 a 3 GB RAM. Na trh půjdou dvě varianty: 32GB se slotem pro jednu SIM a 64GB se dvěma sloty.

Nejvýkonnějším modelem je Sony Xperia X Performance, postavená na procesoru Qualcomm Snapdragon 820, který má pro svou práci k dispozici 3 GB RAM. Dále musíme zmínit 32GB interní úložiště. Na druhém konci pomyslného žebříčku výkonnosti čeká třetí model – Xperia XA. V tomto případě se budoucí majitelé mohou těšit na čip MediaTek Helio P10, 2 GB RAM a 16 GB interní paměti.

Všechny novinky od Sony jsme představili ve článku Sony představilo novou řadu Xperia X. Novinky nabídnou až Snapdragon 820.

Lenovo

Na posledních ročnících MWC už nechybí ani čínští výrobci. Na pondělní dopoledne ohlásilo svou tiskovku Lenovo, které představilo dva modely střední třídy. Telefony Lenovo VIBE K5 a VIBE K5 Plus mají 5″ displej, 2 GB operační paměti a 16 GB interního úložiště, které lze rozšířit paměťovými kartami. Výkonnější VIBE K5 Plus jde na trh s procesorem Qualcomm Snapdragon 616, zatímco VIBE K5 je osazen čipem Snapdragon 415. Zklamáním je ovšem operační systém ve staré verzi 5.1 Lollipop.

Podrobněji se o čínských novinkách můžete dočíst ve článku Lenovo se nechce nechat zastínit. Na MWC představilo hned dva modely.

Caterpillar

Bez mediálního humbuku představila firma Caterpillar na MWC svou novinku Cat S60. Z hlediska hardwarové výbavy se jedná spíše o telefon střední třídy: displej s úhlopříčkou 4,7″ nabídne rozlišení 1280 x 720 obrazových bodů, srdcem je Qualcomm Snapdragon 617, kterému sekundují 3 GB operační paměti, tedy „žádná hitparáda.“ Pro aplikace a data je připraveno 32 GB interního úložiště. Jednoznačně nejzajímavějším prvkem je vedle odolnosti a schopnosti vnímat doteky v rukavicích termokamera, jež zvládne jak pořizování statických a panoramatických snímků, tak i nahrávání videa. Uživatelé se mohou těšit na možnost změny tepelné palety, měření teploty bodu a zobrazení minimální, maximální a průměrné hodnoty teploty.

Podrobnosti o tomto netradičně vybaveném telefonu jsme přinesli ve článku Caterpillar Cat S60: první smartphone s termovizí.

Xiaomi

Až do středy počkala se svou prezentací další čínská značka zvučného jména: Xiaomi. Představen byl očekávaný nový model Mi5, který je z hlediska deklarované výbavy skutečně nekompromisní. Začněme procesorem – Qualcomm Snapdragon 820 jsme u několika letošních novinek už viděli. Také operační paměť o velikosti 3 nebo 4 GB je v tomto roce nepsaným standardem vlajkových lodí. Vysokou laťku ovšem Číňané nasadili interním úložištěm UFS 2.0, které v porovnání s obvyklejším eMMC 5.0 nabídne až o 85 % vyšší rychlost. Rychlost interní paměti se přitom nezanedbatelně podílí i na celkovém výkonu zařízení. Zákazníci budou moci vybírat ze tří variant se 32, 64 a 128 GB. O své místo na slunci bude tento povedený kousek bojovat kromě „nabušených specifikací“ také příznivější cenou.

Novinku jsme podrobně představili ve článku Xiaomi Mi5: Čínský dravec vytasil drápky, stane se nejvýkonnějším telefonem světa?

Dalším novým kouskem z dílny tohoto výrobce je Xiaomi Mi4S, který spadá z hlediska parametrů o něco níže. Na jeho přední straně je 5″ displej s rozlišením 1920 x 1080 obrazových bodů, uvnitř je nový čipset Qualcomm Snapdragon 808, kterému dávají prostor 3 GB RA. Pro aplikace a data je tu 64 GB úložného prostoru, který lze rozšířit paměťovou kartou. Informace o tomto kousku najdete v aktualitě Telefon Xiaomi Mi4s: patřičně vylepšená Mi4 představena.

Která novinka letošního MWC je pro vás nejzajímavější?

Dostáváme se k zásadní otázce: která z patnácti zmíněných novinek sedmi různých značek zaujala naše čtenáře nejvíce? Pochopitelně jde jen o první dojmy, které se mohou změnit poté, co budete telefon držet v ruce nebo dlouhodobě používat. Pojďme ale společně zjistit, co bylo největším trhákem letošního ročníku MWC!

[gravityform id=“49″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

Pro hlasování z aplikace použijte prosím odkaz do mobilního prohlížeče.

V diskuzi pod článkem se pak můžete podělit o své dojmy z letošních novinek. Překvapil vás někdo negativně, nebo naopak pozitivně? Už jste se rozhodli, na který z nových telefonů letos našetříte? Neváhejte a přidejte své názory do komentářů!

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se vás v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali na to, zda vám někdy byl ukraden telefon, ale i na to, zda jste se s ním poté opětovně setkali a díky komu či čemu. Z pěti nabízených variant odpovědí potřebovali naši čtenáři nakonec jen tři.

Začněme tou lepší zprávou: 81 procentům našich čtenářů telefon nikdy ukraden nebyl.

Když se ale podíváme z opačného úhlu pohledu, musíme smutně konstatovat, že každému pátému hlasujícímu byl telefon odcizen. Ve zhruba 80 % případů se telefon už nikdy nenašel, zbývajících 20 % ho majitel našel s pomocí nějaké aplikace. Očividně tedy má smysl instalovat do telefonu programy pro jeho následné nalezení.

Potvrzuje to i jeden z příběhů, který napsal čtenář Renek11: „Já, který telefon mam jak oko v hlavě jsem jednou v restauraci platil a nějak se to seběhlo, že jsem si telefon položil vedle sebe na lavici a pak jsem se oblékl a šel. Doma jsem zjistil, že telefon nemám, a tak jsem hned zapnul PC, abych zjistil, kde je. Na e-mailu už jsem měl zprávu i s vyfoceným obličejem číšníka, který se neúspěšně zkoušel přihlásit. Tak jsem se vrátil do hospody a povídám, jestli jsem tam náhodou nenechal telefon a on že prý nic nenašel. Tak jsem mu řekl, ať si to dobře rozmyslí, než zavolám policajty a ukážu jim tu fotku včetně údajů. Nakonec změknul, telefon mi vrátil a navíc i útratu.“

Výsledky hlasovačky z minulého týdne Výsledky hlasovačky z minulého týdne

Bohužel o práci naší policie v oblasti kapesních krádeží svědčí čistá nula u volby, že telefon po odcizení našel svého majitele díky této složce.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (50)