Menu

Headset Samsung Gear VR Lite (SM-R322): Virtuální realita pro fajnšmekry (preview)

Samsung Gear VR Lite (SM-R322) – náhledový obrázek (1 of 1)
Headset Samsung Gear VR Lite (SM-R322): Virtuální realita pro fajnšmekry (preview)
4 (80%) 1 hlasů

Virtuální realita začíná být běžně dostupná všem uživatelům mobilních telefonů díky brýlím Google CardBoard. Dnes se ale podíváme na headset Samsung Gear VR Lite (SM-R322), který posouvá virtuální realitu ještě o kus dále. Vyplatí se tolik připlácet oproti kartonové verzi za necelé 2 stovky?

Samsung Gear VR Lite (SM-R322) – jen pro vyvolené…telefony

Ačkoliv cena headsetu převyšuje hranici 3 000 Kč, sám o sobě nefunguje a bez mobilního telefonu se neobejde. Testované zařízení si hned z kraje vymezí úzkou skupinu zákazníků, protože jej mohou použít pouze uživatelé telefonů Samsung Galaxy S6, S6 edge, S6 edge+ a Note 5. Jiné telefony nebudou v brýlích správně usazeny a požitek nebude takový, jaký by měl být. My jsme použili telefon Samsung Galaxy S6 Edge.

Karton vystřídal plast

Zatímco nejlevnější verze virtuální reality, Google CardBoard, sází na papírové provedení, brýle Samsung Gear VR Lite (SM-R322) povýšily na plast. Celá konstrukce je o poznání rozměrnější než zmíněný koncept od Googlu a tvoří spíše doplněk na doma než na cesty. Co za to uživatelé získají? Především vyšší komfort, kvalitnější podívanou a snazší ovládání.

Díky polstrování v oblasti tváře jsou brýle pohodlné, 2 popruhy přes hlavu navíc zajistí, že nemusíte brýle žádným způsobem přidržovat. Jejich nastavení délky je snadné. Nechybí ani štelovací kolečko, kterým měníte vzdálenost telefonu od očí – tím lze individuálně zaostřit.

K ovládání slouží nejen pohyb hlavy, ale rovněž touchpad na pravé straně brýlí, který je doplněn tlačítkem zpět. Díky němu se lze pohybovat v menu hlavní aplikace, ale také v samotných aplikacích a hrách. Při prvním spuštění nám brýle vysvětlí, jak touchpad používat. Potěší i MicroUSB konektor, kterým lze telefon dobíjet v průběhu používání headsetu Samsung Gear VR Lite (SM-R322).

Samsung Gear VR Lite (SM-R322) - konstrukce, brýle

Vkládání telefonu je snadné, pozor ale na velikost

Přední část brýlí kryje tmavý plast, který je nutné sejmout. Jeho orientace nás občas zmate a snažíme se jej následně vrátit opačně, což není možné. Pod ním se skrývá mechanismus, do kterého vsuneme mobilní telefony. Ve skutečnosti se jedná o výklopný MicroUSB konektor a plastová packa na druhé straně. Držák s MicroUSB konektorem je nutné nastavit do polohy A či B podle toho, který telefon používáme (v našem případě menší Samsung Galaxy S6 Edge). Telefon se sice usídli v krytu dobře, byl však mírně nakřivo. Při běžném používání jsme to ale ani nezaznamenali.

Samsung Gear VR Lite (SM-R322) - konstrukce, rozebrané

Aplikace a hry pro Samsung Gear VR Lite (SM-R322)

Po zapojení telefonu do brýlí nás přístroj vyzve k instalaci aplikace Oculus z Google Play. Ta je k dispozici zdarma a slouží jako vstupní brána k veškerému „VR obsahu“. K dispozici jsou zde desítky her i aplikací, obrázků či videí. Aplikace nám umožní prohlížet i vlastní videa nahraná v paměti telefonu.

Aplikací i her je dostatek, mnoho z nich je k dispozici zdarma. Na ty lepší si ovšem připravte drobáky, některé tituly stojí až 10 dolarů (cca 250 Kč). Hry jsou různorodé – přes obyčejné prolétávání krajinou až přes akční tituly, kde se neobejdete bez gamepadu. Na své si přijdou všichni hráči a zároveň i uživatelé, kteří se chtějí vzdělat či si jen prohlédnout zajímavá místa po celém světě.

To nejdůležitější – jaká vlastně je virtuální realita v podání Samsungu?

Pojďme se podívat na to nejdůležitější – naše pocity z používání virtuální reality. I když je cenově nespravedlivé srovnávat Google CardBoard s headsetem Samsung Gear VR Lite (SM-R322), rozdíl zajímá jistě většinu uživatelů. Vyplatí se tolik připlácet? Bude výsledek o tolik lepší?

Samsung Gear VR Lite (SM-R322) převyšuje levné řešení především v komfortu – brýle nasadíte na hlavu a můžete se naplno ponořit do virtuální reality. Nemusíte řešit ani držení brýlí a telefonu na hlavě a vlastně ani úroveň baterie díky přítomnosti MicroUSB. Polstrování rovněž zajistí, že headset přilne pohodlně k tváři a nikde netlačí. U levných CardBoardů se často stane, že se přístroj posune či se celé brýle určitým způsobem deformují při prudkých pohybech hlavy.

To zde opět neplatí. Velké plus je pak touchpad, který přidává další možnost k hraní či pohodlnému průchodu v menu. Šikovně je vyřešeno i odvětrávání brýlí – neměli jsme žádný problém s tím, že by se čočky či displej zamlžovaly. Trápilo nás snad jen přehřívání telefonu, které dosáhlo po cca hodině hraní takové úrovně, že jsme museli dát brýlím i telefonu pauzu.

Z kvality zobrazení tak unešeni nejsme, což je mají na vině spíše dnešní telefony. Pixely jsou stále viditelné a občas nám přišel obraz mírně rozostřený, ačkoliv jsme jej kolečkem nastavili subjektivně nejlépe vzhledem k našim očím. Obraz je rozostřený hlavně k okrajům obrazu. V tomto bodě není znatelný rozdíl mezi Google CardBoard a Samsung Gear VR Lite (SM-R322), což je smutná pravda, ale není se čemu divit – oba produkty jsou limitovány displeji mobilních telefonů.

Samsung Gear VR Lite (SM-R322) (2 of 12)

Samsung Gear VR Lite (SM-R322) – virtuální realita pro fajnšmekry

Headset Samsung Gear VR Lite (SM-R322) přichází jako jedna z nejvybavenějších a nejkvalitnějších virtuálních realit, která je ale omezena pouze na 4 vybrané telefony od společnosti Samsung. Zážitek je výborný a oproti levným brýlím se nám dostává výborného komfortu a rozšířené ovládání díky touchpadu. Ani výběr aplikací a her není špatný a dá se předpokládat, že stále poroste.

Přesto se nemůžeme zbavit dojmu, že jsou brýle stále limitovány displeji mobilních telefonů a herní požitek není oproti levnějším brýlím takový, jaký bychom si představovali. Navíc fakt, že lze Samsung Gear VR Lite (SM-R322) použít jen se čtveřicí telefonů, způsobí atraktivitu jen pro opravdové nadšence virtuální reality a vlastníky těchto přístrojů. Ti ale budou nejspíše spokojeni.

Klady

+ Kvalitní provedení
+ Možností nastavení ostrosti
+ Touchpad a nabíjecí konektor
+ Povedené aplikace, hry a 360° videa
+ Pohodlné nošení

Zápory

– Vyšší cena
– Kompatibilita pouze s několika modely od Samsungu
– Telefon se v brýlích přehřívá při delším používání (Samsung Galaxy S6 Edge)
– Obraz stále není úplně ostrý

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Komentáře

lggl

lggl

z aplikace
25.1.2016 17:44

Dobré , ale ta cena je jako od Samsungu.

mirom11

mirom11

26.1.2016 13:39

Tak úprimne povedané cena 99,- euro oproti predchodcovi za 250,- euro je znateľná najmä v kvalite materiálu. Ale ak mám porovnať výhody a nevýhody oproti iným produktom tak je to neporovnateľne lepší zážitok. Celkove však je tento typ zariadenia úprimne povedané ešte nadčasový. Existuje málo reálne využiteľných aplikácií, to všetkých aplikácií je v store cca 50+ , je síce pekné ale reálne využiteľných je asi 5. Hry ešte nie sú na podľa mňa dostatočnej úrovni aby som si kúpil tento VR len na hranie.
Celkove z môjho osobného pohľadu je to taká hračka na jeden deň pokiaľ sa toto odvetvie viac nerozšíri.
Ja osobne používam len zopár aplikácií a to len tie na pozeranie videa a filmov ako Netflix VR, prípadne Oculus Video, pretože iné využitie v tomto zariadení nevidím. Na pozeranie seriálov a filmov minimálne v HD je to super vec avšak len na občasné používanie nakoľko to človeka prestane baviť z dôvodu prehrievania zariadenia. To je mimochodom ten hlavný nedostatok na S6 a ostatných variantách s „úžasným kovovo skleným telom“ nakoľko sa mi telefón prehrieva už po 15min. a nič sa stým nedá robiť nakoľko vypíše hlášku v zmysle „zariadenie je prehriate …“ Neviem ako to je s Note 4 alebo Note5 ale s verziami S6 je to horor a to mám telefón úplne zresetovaný aby nebežali apps na pozadí. Ďalšia nevýhoda je nedostatočné vetranie čo spôsobuje že sa šošovky zarosia a človek potom nič nevidí, dá sa to odstrániť prostiedkami na čistenie skla proti zaroseniu ale to už sú starosti navyše. A keď ide o pozeranie filmov nieje možné použiť USB OTG ako na predchádzajúcej verzii. Proste USB je len na nabíjanie zariadenia čo spôsobuje len dodatočne rýchlejšie prehriatie. A baterka sa počas používania aj tak nestihne vybiť nakoľko skôr sa celé zariadenie prehreje a musí sa ochladiť.
Takže asi toľko k téme. Moje celkové hodnotenie je 4 z 10 nie z dôvodu vyššej ceny ale z dôvodu technických nedostatkov, v mojom prípade rýchle prehrievanie a rosenie skiel.

Armies

Armies

26.1.2016 22:17

Vlastním tyto brýle a jsem s nimi spokojený. Druhá generace stála kolem 7000 kč, tato 3 verze je za 3000 kč tak bych neřekl že je vyšší cena ano bohužel kompatibilita je jen ze S6 verzí.
Používám S6 Edge plus a ještě ani jednou se mi neukázala hláška ohledně přehřátí telefonu .
Pixely jsou vidět ale po zakoukání do filmu nebo hry už nevnímáte pixely , je to stále vývoj a bude chvíli trvat než VR bude 100%.
Trochu musím oponovat panu redaktorovi ohledně obrazu od Google brýlí …..testoval jsem i konkurenci a rozdíl v tom je docela velký.Trošku je v recenzi opomenuta zásadní věc že Samsung Gear VR spolupracuje s firmou „OCULUS“ a s touto firmou (zakladatelem VR) je budoucnost VR.
Aplikace Oculus je dobře našlápnuta a aplikací a her stále přibývá ….oproti aplikacím s Google play .
Zamlžování čoček je jen ze začátku než se ustálí teplota telefonu v brýlích, mínusem jsou bohužel v čočkách kde v okrajích ztrácí zaostření.
Požitek sledování filmů na velkém platně ve VR je výborná. Samsung Gear VR splnil to co jsem od VR očekával.

Levon51

Levon51

7.12.2016 22:18

Ta aplikace je hrozná a skládá se z několika dílech videa nejdou pouštět online a musí se stahovatt cca 300mb za 10 minut videa . Kdyžz jsem zkoušel online videa z YouTube 360° tak nemůžu zapojit telefon na brýle spustí se aplikace tak musím telefon tam dát bez zapojení a to pak nedrží :D prostě. Nechápu proč vynutí spustit trapnou apku appku kde všechno musíš stáhnout a ještě ke všemu tam není co stáhnout . Všechno mě přídě demo verze . A to přehřívání a větrání potvrdíme po 5 minutách mokrý sklo :D ten telefon musí mit přitom teplotu aspoň 70°

RSS (komentáře k článku)