První dojmy z Galaxy Fold: Stojí ohebný displej za prohnutou peněženku?

recenze na Samsung Galaxy Fold

Je tomu pár hodin, co jsme do redakce Světa Androida přinesli zbrusu nový výstřelek moderních technologií jménem Samsung Galaxy Fold. Revoluční smartphone jsme zatížili první várkou práce i hraní a přinášíme vám první dojmy. Úvodem bychom rádi zmínili, že text, který právě začínáte číst, je novým modelem tzv. interaktivní recenze, jejíž nedílnou součástí byste měli být i vy – čtenáři. Naše recenze na Samsung Galaxy Fold tedy obsahuje rychle sepsané hlavní postřehy a je na vás, abyste se zeptali na cokoli, co vás k telefonu zajímá. Máme jej v redakci připravený na společné testování, do kterého se můžete na dálku zapojit i vy. Na základě vašich podnětů budeme článek aktualizovat.

Náš přístroj pochází z oficiální české distribuce a tu doporučujeme všem, kteří chtějí mít zaručený maximální servis. U přístroje s cenovkou 50 000 Kč byste vlastně ani nic jiného chtít neměli. Spekulativní nákup odjinud by vás mohl později mrzet, třeba při shánění náhradních dílů nebo instalaci OEM updatů. Cena je hned po ohebném displeji nejdiskutovanějším aspektem nového korejského telefonu. Ano, jde o hromadu peněz, ale tak to u pokrokových přístrojů bývá.

Petr Mišák, zakladatel online magazínu Svět Androida

„Je potřeba si uvědomit, že jde primárně o byznysový telefon. A jako jeden z prvních na světě poskytuje revoluční hardware v podobě ohebného displeje. Není tedy pro každého. Koupí si ho největší boháči, nadšenci a technofilové. Navíc je dostupný jen v omezeném množství.“

Zkuste si vzpomenout, kolik peněz ve své době stála třeba legendární Nokia 6210 a jak velká část výplaty to byla. Není samozřejmě divu, že má Galaxy Fold i kvůli své ceně řadu odpůrců. Na druhou stranu ale vzbuzuje nadšení třeba i u těch, kteří se o vývoj mobilních telefonů běžně nezajímají.

Pant klade příjemný odpor

Teď ale k tomu hlavnímu – displeji a jeho ohýbání. Když je telefon otevřený, je téměř nemožné středovou osu nad pantem poznat. Aby se vám to podařilo, musíte například obrazovku vypnout a sledovat na ní odraz světla.

Petr Mišák

První dojem z čerstvě vybaleného telefonu je velmi dobrý. Displej perfektně doléhá a bezchybně se ohýbá i rovná. Současně má samozřejmě stoprocentní schopnost zobrazit vše v plné kvalitě. Dílensky jde o špičkovou práci.

Při zavírání klade telefon příjemný odpor, díky kterému nemá uživatel strach, že by snad o sebe „klaply“dvě poloviny displeje moc silně. A i kdyby se tak stalo, neměl by to být problém. Obrazovku pro tyto případy chrání mírně vystouplý rámeček. Celkový dojem ze zavírání a otevírání telefonu je opravdu „prémiový“. Displej by prý měl v tomto ohledu zvládnout minimálně 200 tisíc cyklů.

The Galaxy Fold’s Folding Test

The Galaxy Fold’s Folding Test

Jak jsme již zmínili, telefon je primárně manažerský. Spoustu základních věcí jako přečtení e-mailu, odpověď na SMS nebo vyřízení hovoru jsme zvládli vyřídit i z menšího předního displeje. Když jsme si ovšem zničeho nic přáli pracovat na větším, nebyl to problém.

Petr Mišák

Telefon umí při otevření automaticky přepnout vaši práci mrknutím oka z vnějšího displeje na hlavní. A můžete pokračovat. Funguje to také naopak, ale v takovém případě už si musíte nastavit, které aplikace necháte na menší obrazovce běžet a jak. Galaxy Fold je ve složeném stavu opravdu velmi dlouhý a hluboký, ale do kapsy se vejde kupodivu snadno.

Ohebný displej se při otevírání „probudí“ a rozsvítí pod úhlem cca 30 stupňů. To platí i pro zavírání, jak jde vidět na některých obrázcích.

[aps_product_sz id=“582916″]

Fotí skvěle a hry zvládá levou zadní

Aby byla recenze na Samsung Galaxy Fold trochu bohatší, pustili jsme se samozřejmě i do hraní her. Telefon má v tomto ohledu výkonu na rozdávání a na hrách to jde poznat. I díky čipsetu Snapdragon běží naprosto fantasticky a co je důležité, většina z nich také na celé ploše ohebného displeje. Co se týká zvukového výstupu, ten považujeme za čistý a dostatečně hlasitý. Telefon disponuje i standardem Dolby Atmos, ale k tomu jsme zatím spíše skeptičtí. Třeba ale změníme názor dalším testováním. Zkoušeli jsme pochopitelně také fotit. Prvotřídní fotografická výbava je znát a Galaxy Fold se tak bez problému vyrovná konkurentům z řad vlajkových lodí.

Hned podle balení poznáte, že jde o prémiový telefon

I prémiové balení dává na první pohled na odiv, že se nejedná o ledajaký smartphone. V luxusní krabičce dostanete k telefonu nejen kabeláž a nabíječku, ale také sluchátka Galaxy Buds s vlastním pouzdrem a velmi odolný obal z aramidových vláken. Ten se na jednu polovinu telefonu nalepí a na druhou nasadí. Za nadstandardní přístup určitě považujeme také strategii Samsungu pro případnou výměnu displeje. Pokud se vám podaří jej rozbít, máte nárok na náhradní díl za 3 500 Kč. Při dalším poškození už to ale tak veselé nebude a vyjde vás to na plných 14 000 Kč.

V rámci Samsung Care+ dokonce poskytuje firma nad rámec dvouleté záruky také krytí pro nezaviněná poškození. V tomto ohledu to bereme jako vstřícný krok k zákazníkům, kteří se rozhodli revoluční telefon pořídit a tím nepřímo podpořit i další vývoj ohebných displejů. Ty by snad mohly do budoucna při masové výrobě stát méně a méně. Toto je zatím konec naší rychlé recenze na Samsung Galaxy Fold. Další informace můžeme doplnit i díky vašim dotazům a nápadům.

Tak co? Máte ke Galaxy Fold nějaké dotazy?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)