TOPlist

Recenze náramku Samsung Mi Ba… ehm, tedy Galaxy Fit2. Má čím oslnit?

Samsung Galaxy Fit2 recenze

Společnost Samsung před několika dny ukázala a před několika hodinami poslala na trh nový chytrý náramek Galaxy Fit2. Podle pořadového čísla se může zdát, že půjde o vybavenější a dražší verzi předchozího modelu. To je ovšem pravda jen částečná. Nový náramek disponuje několika novými vychytávkami, ale současně pár funkcí postrádá. Cenově pak překvapivě spadl o několik stovek níž. Galaxy Fit2 celkově hodně připomíná nový Xiaomi Mi Band 5. A to jak po stránce designu, tak i mnohými funkcemi. Pojďme se na schopnosti nového Samsung náramku a občasné porovnání s Xiaomi konkurentem podívat…

Balení a design Samsung Galaxy Fit2

Krabička s Galaxy Fit2 je malá, decentní, jednoduchá. Obsahuje v podstatě jen to nejnutnější, tedy náramek, jeho nabíječku, rychlý manuál a záruční list. Styl nabíjení je jednou z oblastí, u které se Samsung moc nesnažil Xiaomi dorovnat či překonat. Konektor je vyloženě nacvakávací, takže trochu méně praktický než magnetický. Zase ale máte jistotu, že jen tak nespadne. Po stránce designu je vidět několik změn, které Fit2 přibližují spíš k čínskému konkurentovi než svému předchůdci. Má plastové tělo a hlavně dotykové tlačítko dole pod displejem. Starší Fit náramek měl tělo z hliníku a hardwarové tlačítko na boku. Jde o změny, které měly nepochybně vliv na výslednou příjemnou cenu. S Mi Band 5 sdílí nový Samsung Galaxy Fit2 také úhlopříčku displeje 1,1 palce a totožné rozlišení 126 x 294 pixelů.

Řemínek náramku Galaxy Fit2 je silikonový a vyměnitelný. Tělo jde vyloupnout celkem obtížně, což je vlastně dobře. Hodně se mi líbí styl zapínání, který nesází na klasický knoflík na části řemínku vsouvané do očka, ale na knoflík umístěný právě na očku. Silikonový pásek má na sobě nově také vylisovaný žlábek, který má za úkol odvádět pot a zvyšovat pohodlí. Musím říct, že se nový Samsung náramek opravdu nosí velmi dobře. Jedinou kaňkou je úhel sklonu řemínku u těla, který je přívětivější pro lidi se středně velkým až užším zápěstím. Což já bohužel nejsem. Více mi sedlo „široké“ zpracování u Mi Band 5.

Základní parametry Samsung Galaxy Fit2

  • 1,1″ AMOLED displej s rozlišením 126 x 294 px
  • 32 MB paměť / 2 MB RAM
  • rozměry 46,6 × 18,6 × 11,1 mm
  • hmotnost 21 g
  • baterie s kapacitou 159 mAh
  • odolnost 5ATM
  • vyměnitelný silikonový řemínek
  • nemá WiFi, GPS ani NFC

Má oporu ve dvou aplikacích

Náramek Galaxy Fit2 je pro svou plnohodnotnou funkčnost odkázaný na dvě Samsung aplikace. Základní nastavení funkčnosti zajišťuje nástroj Wearable, práci se sportovními výkony pak náleží aplikaci Samsung Health. V prvně jmenovaném máte možnost měnit například ciferníky (bohatá nabídka více než 70 variant), vybírat aplikace s právem posílat upozornění, přidávat a měnit pořadí položek v menu, nebo nastavovat vlastnosti displeje. U něj například celkem nepochopitelně chybí možnost automatického jasu, což považuji za obrovskou nevýhodu.

Galaxy Wearable (Samsung Gear)
Galaxy Wearable (Samsung Gear)

Pochvalu si naopak zaslouží sekce Rychlé odpovědi. V té si můžete vybrat (nebo i nastavit vlastní) nejčastější reakce, které pak jdou odesílat skrze komunikační aplikace rovnou z náramku. Odpovědět na zprávu „OK“, „Díky“ nebo třeba „Hned tam budu“ tak jde rovnou ze zápěstí. Náramek zvládá také v rámci upozornění vibrovat v určitý čas (ano, mám na mysli budík), ale to je nutné nastavovat v aplikaci. Samotný to neumí.

S aplikací Samsung Health se dostane majiteli Galaxy Fit2 plné výbavy pro sportování a sledování zdravotních dat. Nechybí velmi podrobná analýza spánku (i když třeba na Huawei Health to nemá), data o stresu, tepovce, kyslíku v krvi a samozřejmě sportovních výkonech.

Mezi položky, které se dají v aplikaci aktivovat, patří třeba i hmotnost, glukóza v krvi nebo krevní tlak. Tyto údaje se ale zadávají ručně, ty náramek neměří. Přítomný je také nástroj pro sledování menstruačního cyklu. Obecnou součástí aplikace Samsung Health je i prostředí Together, ve kterém se můžete hecovat s přáteli či kolegy.

Co (ne)umí spouštět / ukazovat přímo náramek?

Spoustu výše vyjmenovaných funkcí je pochopitelně možné ovládat přímo ze Samsung Galaxy Fit2. V prvé řadě jde pochopitelně o zahajování a ukončování sportovních aktivit. Na displeji se můžete podívat i na základní údaje z nich. Vyvolat jde také jednorázové měření tepové frekvence nebo hladiny stresu. Přítomen je i panel s časovačem a stopkami a můžete si evidovat i počet vypitých sklenic vody. Nechybí zjednodušený kalendář, zprávy o počasí a rovněž ovládání hudby přehrávané z mobilu. Dálková spoušť foťáku chybí. O tom, že přímo v náramku bohužel nejde nastavit budík, jsem psal už výše. Jelikož chybí NFC modul, můžete rovnou zapomenout třeba na placení. Samsung Galaxy Fit2 nemá ani vlastní GPS lokátor, takže je v tomto směru odkázán na propojený telefon.

Celková nabídka sportů je velmi pestrá a nikomu by snad žádný chybět neměl. Do základního menu se dají další přidat a některé můžete označit hvězdičkou jako oblíbené. U pěti vybraných sportů (běh, chůze, workout, eliptický trenažer a veslařský trenažer) náramek rovnou pozná, že jste tuto konkrétní aktivitu zahájili. Otestoval jsem to u dvou a náramek se skutečně „chytil“. Díky 5ATM certifikaci se náramek hodí i na plavání. Opět se ukázal jeden nešvar, na který správně poukazovali čtenáři již při testování hodinek Galaxy Watch3. Náramek (stejně jako zmíněné hodinky) při měření sportovních výkonů nebere v případě evidence spálených kilokalorií v potaz nic jiného než čas. Můžete si tedy sednout na gauč, nehýbat se a za dvě minuty virtuálně spálíte 18 kcal (otestováno na lidech).

Velmi slušná výdrž

Jedním z hlavních taháků nového Galaxy Fit2 je výdrž baterie na jedno nabití. Výrobce se chlubí tím, že náramek zvládne až 21 dní při méně častém používání a 15 dní při běžném. Stejně jako u jiné elektroniky se můžeme bavit o tom, co je a není „běžné“ používání. V mém případě jsem byl schopný náramek vybít třeba i za 5 dní, ale to dostával zabrat různými měřeními, vysokým jasem displeje a častým vibrováním u notifikací. Reálně se můžeme bavit o týdnu až dvou výdrže při používání, které bych u většiny uživatelů považoval za skutečně běžné. Jde vlastně o další parametr, který má náramek společný s Xiaomi Mi Band 5.

Cena, varianty a dostupnost Samsung Galaxy Fit2

Nový Samsung náramek už se dostává do nabídky českých prodejců a ve svém oficiálním e-shopu ho má také české zastoupení této jihokorejské značky. Galaxy Fit2 jed dostupný v černé a červené barvě. Obě varianty vyjdou na 1 390 Kč.

Samsung Galaxy Fit2: Závěrečné hodnocení

Osobně vidím nový Galaxy Fit2 v souboji s Xiaomi Mi Band 5 a tam asi také bude směřovat zvažování spousty zákazníků. Čínský náramek je levnější a je mnohem snazší na něj sehnat hromady jiných řemínků, nicméně Samsung podle mě vede díky jeho aplikacím. Má mnohem větší paletu sportů a poskytuje navíc alespoň základní možnosti reakcí na notifikace. Absenci NFC modulu vlastně beru jako dobrou zprávu. Kdyby v náramku byl, jistě by stál Galaxy Fit2 o něco víc a českým zákazníkům by NFC stejně skoro vůbec neposloužilo. Proto je fajn (minimálně pro tuzemský trh), že ho výrobce rovnou eliminoval. Za nabízenou službu je dle mého cena 1 390 Kč za produkt z Galaxy rodiny rozumná.

Klady

+ Velmi dobrá výdrž
+ Spousta sportovních módů
+ Reakce na notifikace
+ Nově větší displej
+ Podrobné zdravotní metriky

Zápory

– Neumí automatický jas
– Chybí nastavení budíku z náramku
– Kalorie měří jen podle času

Hodnocení redakce: 75 / 100 %

Dali byste novému Galaxy Fit2 předost před jinými náramky? Proč?

Za zapůjčení děkujeme českému zastoupení Samsungu

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)