Menu

Samsung DeX: Povedlo se konečně proměnit telefon v plnohodnotný počítač? (recenze)

Samsung Dex
Samsung DeX: Povedlo se konečně proměnit telefon v plnohodnotný počítač? (recenze)
Ohodnoťte článek

Myšlenka proměny telefonu v plnohodnotný počítač je tu už dlouho. Všechny pokusy však zatím nepřinesly žádnou revoluci. Povede se to novince Samsung Dex? Na to se v dnešní recenzi podíváme.

Obsah recenze

Černý puk, který se promění v dokovací stanici

Na první pohled Samsung Dex neprozradí, o co se jedná. Ve složeném stavu totiž připomíná jen jakýsi černý puk a teprve po rozložení je z něj dokovací stanice pro telefon Samsung Galaxy S8(+). Na zadní straně se nachází série konektorů – 2x USB-A, jeden USB-C konektor pro napájení, RJ45 konektor pro internetové připojení a HDMI pro výstup do monitoru. Přestože se cena blíží ke 4 tisícům korun, celé zařízení je z plastu a nádech luxusu zde zrovna nenajdeme. Telefon se do stanice zasune jednoduše jako do stojánku s USB-C konektorem.

Zapojení a spuštění celého prostředí je snadné. Stačí pouze připojit napájení, HDMI výstup, zasunout telefon a volitelně pak přidat ještě USB klávesnici a myš. V případě napájení je však potřeba dát si pozor – je nutné použít originální nabíječku Samsung, z běžné nabíječky či powerbanky s výstupem 2 A se zařízení nespustí. Nabíječka však není součástí balení a musíte tedy použít tu od telefonu. To nemusí nutně vadit, protože v této stanici se telefon i nabíjí. Testovali jsme s monitorem ve Full HD rozlišení, podporováno je až 4K rozlišení.

Samsung-Dex-konstrukce-12


Inspirace ve Windows se nezapře

Po prvním spuštění máte pocit, že víte, kde co najdete. Prostředí je totiž povědomé a jednotlivé prvky připomínají klasické prostředí Windows. Ovládací panel ve spodní části, v levém rohu panel pro spouštění aplikací, uprostřed spuštěné aplikace a vpravo notifikační centrum. Nechybí ani plocha, na kterou lze přidávat ikony aplikací. Okna programů pak nabídnou klasické ikony pro uzavření, maximalizaci či minimalizaci do lišty. K přepínání aplikací poslouží dokonce i známá zkratka ALT TAB.

Rozumně je vyřešeno notifikační centrum, které se ukrývá v pravém rohu. Zde nalezneme minimalizovanou notifikační lištu z telefonu, která ukazuje to nejdůležitější – stav baterie, Wi-Fi, Bluetooth, sílu signálu, nastavení zvuku, hodiny a další. Po rozkliknutí se zobrazí také zbývající notifikace dalších aplikací či systému, které lze po jednom či hromadně zavřít. Stejně jako na telefonu. Příchozí notifikace se ukáže formou bubliny podobě jako ve Windows 10.

Na spodním okraji se řadí spuštěné aplikace, kterých je opravdu po zasunutí do doku mnoho. Jsou zde nejen aplikace, které jsme spustili v režimu Dex, ale i procesy sídlící na pozadí. Kvůli tomu není možné tento panel efektivně používat, jako je tomu u Windows. Ani pokud člověk v nabídce přes ALT TAB zmáčkne Zavřít vše tyto ikony nezmizí. Člověk musí procesy ukončit ručně, aby si „vyčistil“ dolní lištu. Pak ji lze začít využívat, ale častěji jsme aplikace vybírali přes ALT TAB.

Samsung Dex – system-prostredi

Prostředí rychlé a svižné, ne však vždy

Byli jsme moc zvědaví, jak se nová nadstavba podepíše na celkové rychlosti a plynulosti systému. Je vidět, že mobilní telefony mají dnes dostatek výkonu pro běh náročnějších aplikací i prostředí známé z počítačů. S prostředím se nám pracovalo dobře a po většinu času bylo svižné i plynulé. Jen občas se nám stalo, že nějaká aplikace zůstala viset a nešlo ji chvíli ukončit ani s ní pracovat. Celkově jsme ale s rychlostí problémy neměli a drobné nešvary by Samsung mohl vylepšit v dalších verzích.

Klávesnice a myš se stanou vaším společníkem

Protože má Samsung Dex umožnit ovládat telefon jako počítač, nikoho nepřekvapí, že k tomu poslouží klávesnice a myš. Tu lze připojit do USB přímo v dokovací stanici, vyplatí se však koupit bezdrátové řešení, které následně zabere jen jeden konektor. Případně dokoupit USB HUB, aby vám zbyla nějaká USB pro připojení flash disku apod. V případě použití myši jsme nepřišli na žádné problémy a bez problémů funguje i kolečko pro scrollování.

Ne úplně hladce to šlo s klávesnicí. Češtinu lze tedy snadno nastavit a funguje i diakritika, numerická klávesnice či klávesy z řady F1-F12. Bohužel nás trápila nemožnost nastavit QWERTZ klávesnici, ale museli jsme si zvyknout na QWERTY. Pokud byste měli připojenu pouze myš, můžete aktivovat virtuální klávesnici formou plovoucího okna.

Samsung Dex – system-prostredi-klavesnice

Aplikace a hry – chce to ještě čas

Stejně jako u mobilního telefonu i u počítače platí, že je jen tak chytrý jako jeho aplikace. V případě řešení Samsung Dex máme k dispozici aplikace určené pro Android. Většina aplikací v telefonu šla spustit, ale bohužel jen v režimu okna, které nešlo žádným způsobem zvětšit. Maximálně změnit orientaci. Narazili jsme také na řadu aplikací, které se odmítaly spustit (například známé Spotify). Jen hrstka aplikací se dnes dokáže spustit v celoobrazovkovém režimu a je přizpůsobena na zařízení Samsung Dex. Přímo v systému je možnost podívat se do obchodu, které aplikace mají podporu. Aplikací lze na ploše otevřít více současně, většinou je však aktivní jen ta, na kterou kliknete. Ostatní se uspí.

Plně podporovaných aplikací je bohužel opravdu málo – mezi známými snad jen Microsoft Office a ES Správce dat. V případě balíčků Office se jedná opravdu o plnohodnotnou možnost pracovat s dokumenty, ve verzi zdarma je však můžete pouze prohlížet. Pro úpravu a tvorbu dokumentů je nutno platit měsíční poplatek za balíček Office 365.  S hraním her nepochodíte vůbec. Většina zkoušených titulů se odmítla spustit. Výjimkou bylo třeba GTA III či Real Racing 3, které ale zase běžely pouze v okně. Navíc hry nešly ovládat klávesnicí, ale jen ťukáním myší na místa displeje, kterých se na telefonu dotýkáme.

Samsung Dex – system-prostredi-REal-Racing-3

Prohlížení internetu

Nejpoužívanější aplikací na počítači je dnes bezesporu internetový prohlížeč. V případě doku Samsung Dex je možné využít i známý Google Chrome, který lze spustit v celoobrazovkém režimu a na první pohled připomíná verzi z PC. Bohužel na to není plně připraven a neustále nám servíruje weby v podobě pro telefon. U každého tabu jsme tak museli ručně měnit velikost na PC. Nefunguje zde ani možnost kontextové nabídky pravým tlačítkem a celkově jsme od Chromu po chvíli upustili. Nedalo se.

O poznání lépe je na tom předinstalovaný prohlížeč od Samsungu. Ten umožňuje automaticky zobrazovat weby v jejich podobě pro PC, navíc umí pracovat i s pravým tlačítkem myši. Google služby nás sice upozorňovaly, že prohlížeč není podporován, ale GMail i Google disk obsluhovat šlo bez větších problémů. Stejně tak e-mailová schránka na Seznamu. Problémem mohou být některé weby, které se stále zobrazovaly ve verzi pro telefon, nebo stránky s Adobe Flash. Ty zkrátka na tomto řešení ještě dobře nejdou. Stejně tak nás mrzely absence zkratek pro vyhledávání (CTRL+F) či otevírání stránek do nových tabů kliknutím kolečka. Zkrátka takové detaily, které ale z počítače chybí.

Samsung Dex – system-prostredi-web

Přehrávání videa

V případě videí v internetovém prohlížeči můžete opět narazit. Prohlížeče nepodporují Adobe Flash ani jiné doplňky, které mohou sloužit ke sledování internetových televizí. V tomto případě jsme narazili například u O2 TV či Voyo. Ani YouTube na tom není nejlépe – v prohlížeči sice lze videa spouštět, bohužel však nabídnou jen maximální rozlišení HD a nelze je spustit na celou obrazovku. Vždy je vidět lišta. A podobě i jiná videa na webech. Pokud člověk chce spustit YouTube na celou obrazovku, musí použít aplikaci, která ale nabídne maximálně Full HD rozlišení.

V případě „offline“ videí je potřeba věnovat se výběru správného přehrávače. Integrovaný přehrávač zvládne video spustit na celou obrazovku bez okrajů, bohužel si však neporadí s veškerými formáty (u testovaného 4K videa nepřehraje zvuk). S celoobrazovkovým režimem si vylámaly zuby MX Player i známý BS Player. Spása přišla s VLC, které fungovalo bez problémů a poradilo si i s 4K videem s 60 FPS. Aplikace O2TV, VoYo či UPC Horizon nejsou na Samsung Dex funkční – nespustí se nebo neumí celoobrazovkový režim.

Samsung Dex – system-prostredi-VLC


Zatím jen jako slibný první pokus

Samsung Dex se na pultech českých obchodů objeví ve stejnou chvíli jako Samsung Galaxy S8, cena se pak vyšplhala na 3 490 Kč. To je vysoká částka vzhledem k tomu, že se jedná pouze o plastovou dokovací stanici a vše podstatné se děje až ve smartphonu. Za přidanou hodnotu a fakt, že může Samsung Dex v kombinaci s telefonem Samsung Galaxy S8 nahradit počítač, to však může stát.

Otázka, která padla na začátku – dokáže Samsung Dex plnohodnotně nahradit kancelářský počítač či notebook? Bohužel musíme říci, že nedokáže. Nepovedlo se to ani Microsoftu a nyní ani Samsungu. Přesto nemusíme smutnit – Samsung Dex pro nás není zklamáním, ale naopak ukazuje, kudy povede cesta do budoucna. Nedostatků je stále dost, ale Samsung poprvé ukázal, že přetvořit mobilní telefon v počítač nemusí být zase taková věda a po vyřešení prvotních neduhů se můžeme těšit na slibnější koncepty.

Samotné prostředí se nám líbí a pracovalo se v něm dobře – připomíná na první pohled Windows a člověk díky tomu intuitivně najde vše, co zrovna hledá. Díky výkonnému hardwaru jsme si mohli užít i celkem svižné prostředí, které by mohl kdejaký levný kancelářský počítač závidět. Největším problémem jsou – jak jinak – aplikace. Jelikož je Samsung Dex zbrusu novou platformou, současné aplikace na ni nejsou připraveny. Spousta z nich nelze spustit vůbec, případně jen v režimu pro mobilní telefony. Chybí podpora hlavně internetových televizí (O2 TV, HBO GO, UPC Horizon apod.), internetový prohlížeč by se potřeboval naučit ještě pár funkcí a zcela opomenuty zůstaly i hry.

To vše jsou v současné době překážky, které brání ve výměně kancelářského počítače za Samsung Dex. Jak ale jistě sami cítíte, jedná se „pouze“ o software. Samsung je silným hráčem na trhu, aby i pro programátory bylo zajímavé podporu Samsung Dex přidat. Jsme přesvědčeni, že za nějaký čas se stane Samsung Dex o mnoho použitelnější. V současné době to ale tak dobré není.

Klady

+ Jedinečný koncept přeměny telefonu na PC
+ Povedené a svižné prostředí
+ Podpora Microsoft Office
+ Snadné zapojení a nastavení

Zápory

– Vyšší cena
– Zatím jen pro Samsung Galaxy S8(+)
– Většina aplikací nemá podporu
– Nepodařilo se nám nastavit QWERTZ klávesnici

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy S8 a Samsung Dex děkujeme společnosti Samsung.

Jak se vám líbí Samsung Dex?

Komentáře

DeX.DC

DeX.DC

18.4.2017 20:08

„Samsung DeX: Povedlo se konečně proměnit telefon v plnohodnotný počítač? (recenze)“
Jak je videt, tak nepovedlo :-D ale da se o tom naspat clanek jak kdyby to byl lek na rakovinu, ze???

AdamX

AdamX

z aplikace
18.4.2017 20:13

Máte tam gramatickú chybu: Po prvním spuštění máte pocit, že víte, kdo co najdete. 

Petr Mišák

Petr Mišák

18.4.2017 20:54

AdamX: překlep opraven, díky za upozornění
DeX.DC: a co konkrétně vám zní v článku tak senzačně, jako by tomu bylo u léku na rakovinu?

DeX.DC

DeX.DC

18.4.2017 21:07

Petr Mišák-:
Prave ze nic tam neni tak zajimaveho. Ten nadpis je otazka na kterou se da odpovedet jednim slovem „NEPOVEDLO“ Takze proc o tom psat tak dlouhy clanek. takovy claek bych cekal kdyz by nekdo objevil lek na rokovinu ale ne psat o stanici DEX. I lajk vi, ze Android nikdy nanahradi PC, nebo notebook

Jan Dolejš

Jan Dolejš externista

18.4.2017 21:12

DeX.DC
Nesouhlasím. Počítač dnes nemusí sloužit jen k práci a profi úkolům, ale doma ke konzumaci obsahu a zábavě. A tam má Dex šanci, pokud se doladí zmíněné.

Zdenek1989

Zdenek1989

z aplikace
18.4.2017 21:20

Škoda, že DeX nemůže jít na S7 Edge. Hned bych tohle bral do kanceláře a svou brašnu, kde mám notebook bych nechal doma. A 5 kg ušetřených :D

Hurec

Hurec

z aplikace
18.4.2017 21:21

Mam pc , notebook , banda ma i tablety. Kcemu teda toto?? Napad dobry , ale kolik lidi to vyuzije.

loko1

loko1

18.4.2017 22:02

Mě článek zaujal a děkuji za něj.

Řekl bych že se jedná o zajímavou funkci a určitě bude něco takového „hudbou budoucnosti.“

Zmíněné nedostatky jsem očekával (kdo už někdy zkoušel fungovat na mobilu s klávesnicí a myší, popř. dělal s nějakým emulátorem jako bluestacks, tak ví, že tam plno věcí funguje dost podobně…)

Uvidíme, kolik Samsung(atd.) věnuje do této vymoženosti času a prostředků. Za pár let by to mohlo být dost vychytané. A s výkonnějšíma strojema budoucnosti by to opravdu mohlo nahradit PC mnoha domácností, vážně jsem zvědavý..;-)

Daniel Gago

Daniel Gago

18.4.2017 22:07

A čo podpora NTFS diskov? Android to pomocou aplikácií dokáže… Skúsili ste?

Daniel Gago

Daniel Gago

18.4.2017 22:13

Ku klávesnici toľko – External Keyboard Helper a nastavíte si zrejme aj Qwertz.

DeX.DC

DeX.DC

18.4.2017 23:43

Jan Dolejš:
Souhlasit nemusite ja Vam to neberu, ale dle meho notebook za 8 000 s WIN 10 ma vetsi potencial nez S8 za 22 000. Kdyz to menu kolem a kolem, tak pokud dam 8 000 za notebook, ktery zvladne vse jako DEX po vyladeni a k tomu si koupim za 13 000 S7, tak sem na tom o poznani lip nez s jednou veci. Na druhou stranu kdyz mam na S8, tak urcite ji nebudu pouzivat jako notebook, jelikoz mam bud vykony PC a nebo vykony notebook s i-5 nebo i-7. Takze asi tak. Dex beru mozna jakou nouzovku nekde na hotelu kde se pripojim pres HDMI k TV na pokoji a poresimpar veci. Ale jinak nic moc. Mobil dam do kapsy, DEX do batohu a monitor dam kde pod pazu???

DeX.DC

DeX.DC

18.4.2017 23:47

loko1:
V DEX urcite budoucnost neni. Budoucnost je v tom ze dam mobil na stul promitnu si klavesnici na nej diky nejake projekci a bezdratove treba neco jako je WiDi se pripojim na zobrazovac. Pokud vim, co je vykone se taky musi dostatecne chladit a to u mobilu neni mozne.

yxc65

yxc65

19.4.2017 6:58

Můžete pochybovat, ale aniž bych byl nějakým vizionářem, pak nebude dlouho trvat a i pro profesionální použití jak v kanceláři, tak u lidí v terénu nebude řeč o ničem jiném, než o podobných zařízeních, která z mobilního telefonu vytvoří standardní počítač. Výhody jsou zřejmé. Nosím a používám jedno malé, kapesní zařízení, ke kterému je přístup zabezpečen otiskem prstu. Potřebuji-li velkou obrazovku, myš a klávesnici, pak použiji popisovanou dokinu. Kňučet že cena je nyní 4kKč a vlastní telefon je za 22kKč je celkem bezpředmětné. Kdo na to má a oslovují-li ho výhody, pak s tím problém nemá. Mě zase vadí na cestách furt myslet na tašku s notebookem. To, že to momentálně má celkem zásadní mouchy, přikládám snaze vyjít s tím co nejdříve a tomu, že naši ideologové a strůjci světlých zítřků v EU dozorčím orgánům a správní radě výrobního podniku zatím nenařídili před uvedením na trh zařízení také k účelu použití i povinně používat a teprve po té, co se zařízením jsou sami autoři nápadu a správní rada plně spokojeni, může být zařízení uvedeno na trh v placené verzi. Ale vážně. Osobně se na podobné zařízení pro profesionální účely a práci těším. Přístup k firemním aplikacím je stejně většinou řešeno pomocí terminálu. t.j. zařízení funguje jako tenký klient a pomocí terminálu se připojím třeba k firemnímu ERP, CAD a podobně, při čemž kdykoli mohu s projektovou dokumentací pracovat odesílat ji a podobně jen z „kapesního zařízení“ bez vláčení notebooku a to mě připadá super. No a pro pochybovače kterým na cestách chybí potřebná obrazovka, myš a klávesnice, pak většina jednaček (pokud již nejsou) bude co nevidět právě k tomuto účelu t.j. myší klávesnicí a monitorem, či projektorem, vybavena. Mimochodem, pracuji v pidifirmě o třech lidech, kde podobný support, bezdrátová klávesnice, myš a prezentační 120cm monitor s připojením via HDMI, RGB a chromecast, obchodním zástupcům poskytujeme už roky.

Jirka2014

Jirka2014

z aplikace
19.4.2017 10:20

Dex. DC 1+ souhlas

Tomogo

Tomogo

19.4.2017 10:32

Takže nakonec na tom byly mobily Samsung S3/S4/Note3 lépe, protože ty při připojení do dokovací stanice fungují na jedničku.

uni

uni

19.4.2017 10:37

Hmm, poslední bašta „proč S8ku“ padla. Tak jo, jdeme dál. Co ty nové Asusy, LG G6?

DeX.DC

DeX.DC

19.4.2017 13:22

Jan Dolejš:
Takze debata ukoncena pane Dolejš?? Nebo mam to brat, jako ze se mnou souhlasite a co ste napsal je blbost, kdyz uz nereagujete???

Milan4exa

Milan4exa

19.4.2017 15:06

Za nejakou dobu novorozencum natlucou do hlavy cip a tyhle krabicky budou nekde pod tunou odpadku. Ctyrlete dite se me pta „s cim si hraje krtek“ s telefonem Bobesi!

Tomogo

Tomogo

19.4.2017 15:07

loko1: budoucnost? Ona to je přítomnost. Podívejte se na MaruOS, tak to vypadá už dnes v podobě pár nadšenců. Kdyby Google chtěl, tak jsme již dnes mohli své mobily využívat jako plnohodnotná PC. Výkonu je dost, po hardwarové stránce taky nejsou překážky, jen to nikdo asi nechce. Jinak si to nedovedu vysvětlit. Tedy já to chci, ale asi je to málo. ;-)

loko1

loko1

19.4.2017 15:09

DeX.DC: však ta budoucnost nemusí být konkrétně DEX. Klávesnice je klávesnice a dlouho tu s námi ještě bude, i kdyby byly nějaké fičury jako promítání klávesnice na stůl.
Obraz se klidně může v budoucnu přenášet bezdrátově, pokud to bude mít smysl. Odpadní teplo časem nebude takový problém – efektivita SoC je rok od roku lepší a výkon jde nahoru.

Mám dojem, že nevidíš ten potenciál. Ne každá domácnost potřebuje i7 a „našlapanou“ GK. Naopak bude přibývat chytrých spotřebičů a věcí ovládaných mobilem.
Neříkám hned, ale za několik let by to mohla být vcelku běžná věc.

uni

uni

19.4.2017 15:25

loko1: Výkon sice jde nahoru, ale taky jdou brutálně nároky. Dnes už nikoho nějaký „HD ready“ 17″ monitor nedojme. Dneska jedeme v 27″ 2k a výše. K tomu vcelku nový úkol, počítat obraz 2x (ať pro VR nebo pro MS verzi, Continuum).
Ostatně, co spolkne jen mobil, před pár lety to muselo počítat 1mega pixelů, dnes 4mega i více. Pak vznikají hovadiny typu „nižší tovární dpi“ apod.

A jak „nepřekvapivě“ ukazují Continuum nebo Desktop Experience, téma není jen o HW…

DeX.DC

DeX.DC

19.4.2017 16:16

loko1:
Jane kazda domacnost nepotrebuje i7 a GK za X tisic, ale taky ta stejna domacnost neutrati 22 – 25 000 za mobil a 3 500 za DOCK STATION. Prave proto sem psal o tom 8 000 NTB + 13 000 Mobil. Ono to bude ve finale 8 000 NTB a kdyz bude met rodina ctyri cleny, tak tech 13 000 se rozpocita aby mel kazdy mobilni telefon a ten do dock nedas. A taky proc by si mel kdyz je to vzdy jen podporovano tim nejnovejsim a nejdrazsim zarizenim. Porad ta budoucnost je jen pro majetne lidi.

zapalik

zapalik

21.4.2017 8:12

DeX.DC: ty sis odběhl z kanclu KSČM, že tu píšeš o majetných tak skoro závistivě? I když se to ve všem napoprvé nepovedlo, super, že s tim Samsung přišel.

RSS (komentáře k článku)