Menu

Samsung prozrazuje, co očekávat od Androidu 6.0

Společnost Google včera večer oznámila jméno sladkosti, po které se bude označovat další verze systému Android. Jediné, na co teď ještě musíme počkat, je oficiální vydání plné verze systému. Ta by pak měla přijít spolu s nejnovějšími zařízeními Nexus. Všichni výrobci ale vydání očekávají s maximálním napětím, aby mohli ihned začít pracovat na upgradech svých nadstaveb a aplikací. Například Samsung vydal zajímavou infografiku, která ukazuje všechny nejdůležitější změny v systému 6.0 Marshmallow.

Infografika od Samsungu

Přehled novinek od společnosti Samsung v kostce

  • Správa oprávnění – jednoduše můžete určovat, která práva mohou jednotlivé aplikace využívat.
  • Sledování paměti – nová záložka umožní snadno sledovat, kolik paměti využívají jednotlivé aplikace.
  • Rychlé přihlašování pomocí otisku prstu – snímač otisků půjde použít nejen k odemčení telefonu, ale rovněž k přihlašování k aplikacím či vyplňováním hesel.
  • Automatická záloha – systém Android 6.0 umožní zálohovat uživatelská data či nastavení aplikací.
  • Šetření energie – nová verze systému Android je šetrnější k vaší baterii, neboť dokáže lépe odhadnout, kdy je telefon využíván a kdy je možné utlumit procesy na pozadí.

Samozřejmě se jedná o funkce, o kterých jsme již v minulosti slyšeli. Google je vyjmenoval již při představení Developer Preview Androidu M na letošním Google I/O. To, co v infografice Samsung zmiňuje, jsou však jen ty nejšťavnatější novinky, které nová verze systému přinese. Změn oproti předešlé verzi je však mnohem více. Často jsou to jen drobnosti, ale ty občas potěší mnohem více, než velké změny, které nevyužije každý.

Můžete si být jisti, že aktualizace na Android 6.0 Marshmallow dorazí na všechny letošní modely, tedy na Samsung Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge+ a Galaxy Note 5. Dá se předpokládat, že i loňský Galaxy S5 se aktualizace dočká. Tato informace však není potvrzená. Pravděpodobně se dočkáme nejnovější verze i na cenově dostupnějších smartphonech. Pravděpodobně ale jen na těch, které teprve spatří světlo světa.

Je jen otázkou času, kdy se dozvíme detailní informace o všech provedených změnách v systému. A samozřejmě také než se dozvíme, které modely jakých výrobců dostanou upgrade na novou verzi operačního systému. Zatím víme jen to, že ze zařízení Nexus dostanou upgrade ta s číslovkami 5, 6 a 9. Další, na která často dostáváme dotazy, jako například Nexus 4 nebo 7, nebyla potvrzena. Nezbývá tedy čekat, než se v Googlu rozhodnou vydat prohlášení o dostupnosti.

Zdroj: AndroidAuthority.

 

Komentáře

Var-G

Var-G

18.8.2015 14:05

Moc těch novinek teda není…škoda tohle by mělo být 5.2 a ne 6.0 když je to skoro to samé jak Lollipop

mkyral

mkyral

18.8.2015 14:13

> Všichni výrobci ale vydání očekávají s maximálním napětím, aby mohli ihned začít pracovat na upgradech svých nadstaveb a aplikací.

A já myslel, že od toho ta preview sestavení pro vývojáře jsou. Aby se mohli připravit už dopředu :-D

DannyMacho

Daniel Macho 0

z aplikace
18.8.2015 14:18

mkyral: To opravdu je. A většina výrobců developer preview opravdu využívá. Zároveň ale všichni čekají na finální sestavení, které ještě může dostát větších změn.

Jerry

Jerry

18.8.2015 14:31

Zname Samsung, pokud vyda Google Android M mekdy v rijnu, dostane ho takovy Note 4 taky v rijnu, ale 2016…

uni

uni

18.8.2015 14:38

mkyral: developer preview slouží k sběru odezvy a ladění, není to podklad pro vývoj aplikací a zařízení. Na to slouží finální sestavení, které může mít výrobce k dispozici dříve, než se jej Google vydá (Nexus), ale také třeba nemusí.
Ale bezesporu mohou z preview načerpat informace o systémových změnách, což zvláště čínské společnosti nechává chladnými (viz totální bordel v podpoře pam. karet na KK např.).

Jodok

z aplikace
18.8.2015 15:17
Faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

Faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

18.8.2015 17:42

Musím potvrdit, že skoro všechny vychytávky na 6.0 jsou krok v před. Já mám Marshmallow ve svém edge i ajfonu již několik týdnů a jsem maximálně spokojen. Až na tu komunikaci procesoru se základní deskou. Tam to trochu ještě pokulhává. Chtělo by to trochu odladit stínění lineárních přechodových foenzů v procesorech.

Silver

Silver

18.8.2015 18:28

Faktuž – facepalm…

Jarda

Jarda

18.8.2015 19:45

A co samsung galaxy j5, který se teprve začíná prodávat? :)

Wil-M

wilm 0

z aplikace
18.8.2015 20:25

zajímavý, že s tím přišel právě Samsung, u kterého pořád čekám, kdy přejde kompletně na Tizen

Silversnake

Silversnake

18.8.2015 21:08

Obávám se, že se na Note 4 verze 5.1.1 asi nedočkám a bude to rovnou 6.x

Pet

Pet

18.8.2015 21:19

samé hovadiny a to co je potřeba nikde

Pet

Pet

18.8.2015 21:20

– Android L stále neřeší nějaké nahrazení systémových tlačítek na displeji (nebo pod displejem) tak aby mohla být úplně zrušena. Ideálně nahrazena gesty. Vzhledem k trendu telefonů bez rámečků to považuji za nutnost. Např. gesto nahoře vysouvá nastavení a notifikace. Další tři okraje displeje ale gesta nemají a tlačítka jsou tři. Tak proč gesto zleva dávno není zpět, gesto zdola menu, gesto zprava multitasking nebo nastavení

– Chybí možnost gestem nahoru zasunout trvale v jakékoliv aplikaci horní systémovou lištu

– Všeobecně zajistit veškerou práci ve full screen módu

– V telefonech různých výrobců chybí možnost volby jednotlivých sítí a zvlášť LTE. Asi je to chyba Androidu když to tak mají všichni. Lze nastavit pouze 3g, pouze 2g, nebo 2g a 3g, nebo vše dohromady a LTE. Chybí ale volba pouze LTE a LTE a 3g což považuji za nutnost. Preferuji internet před voláním a radši budu chvilku bez signálu než stále na 2g. U telefonu bez LTE roky používám natvrdo 3g, jelikož telefon často upřednostňuje 5 čárek signálu 2g před 1 čárkou 3g. Jenže slabé 3g je stále použitelné ale silné 2g je úplně k ničemu. To že přes LTE nejde volat mi je jedno.

– Opět umožnit editaci souborů na kartě kterou zakázal Android Kitkat

– Zakázat výrobcům upravovat menu a zajistit tak okamžité aktualizace systému po jejich vydání bez ohledu na výrobce tak jako u Apple a Windows. Povolit jim jen jiný launcher a vlastní aplikace

– Umožnit při první instalaci volit jaké aplikace dodané výrobcem nainstalovat a jaké ne a ne jak je to dnes že máte telefon plný věcí co nechcete které musíte různě blokovat a zakazovat

zog

zog

19.8.2015 10:25

pet: Už aby skončili prázdniny a děcka který si myslí že ví všechno měly jiné starosti než spisování fantasmagorií bez základních znalostí.

faktužmetedmegamocmocinkyzacinatestvat

faktužmetedmegamocmocinkyzacinatestvat

19.8.2015 12:07

Silver: to jsem nepsal já ty trolle ;)

Faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

Faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

19.8.2015 12:38

Ty jo, teď jsem si vzpomenul. Psal jsem to já!

RSS (komentáře k článku)