Vědci omylem vytvořili samoopravitelné sklo. Objeví se v telefonech?

samoopravitelne sklo telefon displej

Asi každý už někdy upustil telefon na zem. Mnohokrát se také stane, že se při pádu rozbije sklo. Za pár let by to ale již nemusel problém. A to pokud se v telefonech začne objevovat nová technologie japonských vědců. Ti nyní s velkou dávkou štěstí vymysleli samoopravitelné sklo.

Samoopravitelné sklo může změnit trh s elektronikou

Displeje v posledních letech vídáme téměř v každé elektronice. Vyrábí se už i chytré reproduktory s displeji. Ochrana displejů se také zlepšuje, ale do materiálu, který by byl odolný proti pádům a mohl se použít na displej, je ještě hodně daleko. Vědci tak zkouší vytvořit materiály, které se dokážou samy vrátit do původní podoby.

Vědci z univerzity v Tokiu nyní objevili nový polymer, který se nazývá „polyether-thioureas“. Má velmi zajímavou vlastnost, jakmile se na něj vyvine tlak, tak dokáže opravit praskliny. V minulosti už se podobné metody objevily, ale vědci říkají, že až tato metoda umožňuje poměrně jednoduchou aplikaci, a hlavně stačí pokojová teplota.

Rozbitý-displej-telefonu-není-levnou-záležitostí-ikona

Použití polyether-thioureas bylo objeveno úplnou náhodou. Původně se totiž mělo jednat o lepidlo, během výzkumu ale vědci zjistili, že se tento materiál pod tlakem dokáže po několika hodinách vrátit do své původní podoby.

Nasazení do displejů je zatím ve hvězdách, nicméně je dobré vidět, že se i tohle odvětví posunuje a nemyslí se jen na kvalitu displejů. Prozatím jsme v telefonech mohli vidět technologii od LG, kdy řada LG G Flex měla záda se speciální technologií, která dokázala odstranit malé škrábance.

Hodila by se vám tato technologie, nebo si dáváte pozor na displej telefonu?

Zdroj: androidauthority.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)