Android osobnost: Rozhovor s Radovanem Paškou, autorem aplikace c:geo

No Image-02

Radovan ‚carnero‘ Paška

Byl jsem 5 let PHP vývojář komunitních on-line služeb, rok vývojář androidích aplikací ve volném čase a teď se snažím být totéž, jen profesionálně. Jsem autorem omylem-legendarní aplikace c:geo. Omylem, protože jsem ji psal pro sebe a nějakým nedopatřením si ji nainstalovalo pár set tisíc lidí.

Mám za sebou Technickou univerzitu v Liberci (kybernetika a jiné radosti), Centrum Holdings (PHP), CyberFox (PHP) a teď jsem pyšný inmajťák :) A baví mě dělat věci, které lidem usnadní život a ukáží jim, že každodenní moderní technika umí být skutečně hodně prospešná a užitečná i naprosté lamě.

Odkdy používáš Android a co tě k němu přivedlo?

Android používám od podzimu roku 2009. Tehdy jsem uvažoval o něčem, co v mé kapse nahradí Windows Mobile 6.5.3. Tehdy již téměř mrtvou platformu. A Jiří Hrma mi na jednom sraze u piva ukázal HTC Hero s Androidem. A bylo vymalováno. Skoro by se to dalo nazvat „láska na první pohled“. Operační systém, byť tehdy dost čerstvý, mě zaujal svými možnostmi, jednoduchým ovládáním a sympatickým grafickým rozhraním.

Jaké Android zařízení (a jakou verzi Androidu) používáš dnes a co jsi používal v minulosti?

Ani ne dvanáct hodin po prvním důkladném osahání Jirkova HTC Hero jsem si pro něj šel do obchodu. Těch dvanácti tisíc vážně nelituji. Později jsem od Google dostal Nexus One, který mi ukázal kouzlo Androidu bez úprav od výrobce hardware. Dneska používám hlavně svůj Google Nexus S (2.3.4). Na vývoj aplikací mám také dlouhodobě zapůjčený rudý HTC Incredible S (2.3.3).

Bez kterých aplikací si svůj Android nedokážeš představit? (Které aplikace nejraději/nejčastěji používáš?)

V zásadě jsem nenáročný uživatel mobilu. Svůj mobil si nedokáži představit bez aplikací c:geo (geocaching), c:sms (jednoduchý sms widget), c:mny (widget zobrazující stav bankovního účtu) a c:where (zobrazení kontaktů na mapě). Ale když přeskočím ty blbosti, co jsem si napsal sám…

  • Simple Calendar Widget – jednoduchý kalendář na plochu
  • BobClockD3+ – hodiny, které jsem si trochu ohnul tak, aby mi lépe vyhovaly
  • LauncherPRO Plus – rychlý a celkem dobře nastavitelný launcher
  • FuelLog – evidence toho, kolik trávy kolem silnice sežralo moje auto
  • Waze – komunitní navigace do auta
  • FlightRadar – sledování letadel na obloze
  • Remember the Milk – úkoly, které zná asi každý
  • Mobisle Notes – poznámky a seznamy (nákupy atp.)
  • AndChat – IRC klient
  • Gmail, Gtalk, Google Calendar, Google Maps & Latitude…
  • klasika v podobě Facebooku, TweetDecku, Foursquare, Last.fm, LinkedIn…
  • a na zabíjení času Robotek, Cut the Rope a Nyan Cat

Proč bys uživateli, rozhodujícímu se nad koupí nového telefonu, doporučil právě systém Android?

Já už lidem nic nedoporučuji. Každý si k tomu svému musí dojít sám a nějaké doporučení vede zpravidla jen k tomu, že si dotyčný koupí něco, o čem není přesvědčený, že to chce. Pokud sám neví co chce, ani svěcená voda mu nepomůže. Osobně mám rád na Androidu otevřenost, možnost si psát vlastní aplikace a styl ovládání a vzhledu. Ale to asi moc uživatelů neocení.

Jak budou podle tebe vypadat telefony s Androidem za 3, 5 a 10 let?

Těžko říct. Chvíli jde vývoj mílovými kroky vpřed a člověk neví, co bude další měsíc, a pak se dva roky vůbec nic neděje a vyrobci jen otravují život větším rozlišením foťáku a taktem procesoru. Zdá se mi však, že mobily, tablety a netbooky konverguji do širokého spektra téměř nerozlišitelných zařízení. Takže čekám, že za tři roky budou zařízení, která budou mít od dvou do patnácti palců a nikdo nebude schopný řict, zda je to mobil, tablet, laptop… A doufám, že za deset let se podobné věci stanou součástí lidského těla. Kdo to má pořád tahat z kapsy?

Máš nějakou veselou příhodu s tímto systémem? (nebo třeba akční story o tom, jak ti Android zachránil život :))

Veselou? Těžko říct, zda je veselá skutečnost, že mi Android zachraňuje život každý den. Pro mě mobil není o radosti ale o tom, že dělá to, co já neumím nebo dělat nechci. Tedy hlavně nahrazuje mojí dutou a děravou hlavu :D

Jakému uživateli bys systém Android nikdy nedoporučil a naopak?

Mám dojem, že Android není vhodný pro úplné lamy, začátečníky a ony pověstné blondýny. Android je o něco složitejší na ovládání než třeba iOS nebo webOS a podle toho je k tomu potřeba přistupovat. Pokud uživatel chce mobil na psaní SMS a volání, Android pro něj není – lépe mu poslouží “hloupá nokie”. Pokud si chce užít volnost, šťourat se v tom a dělat jiné zhovadilosti, pak si ho nejspíš může koupit.

Je něco, co ti na tomto systému chybí, a rád bys u něj viděl do budoucna?

Pár věcí mi na Androidu chybí, ale ty jsou již rozepsané a brzy budou na Marketu.

Při jakých každodenních činnostech tento systém používáš?

Při všech kromě spánku a sprchování (bohužel Nexus ani Incredible nejsou vodotěsné). Jinak s ním pracuji, čtu si v metru, naviguji v autě, hraji hry na toaletě… mobil s sebou nosím prakticky pořád. Když už nic jiného, používám androidí mobil jako hodinky.

Umíš si představit Android i v jiných zařízeních, než je telefon, tablet, nebo televize?

Android bych si uměl představit v autě a doma. A tím „doma“ nemyslím jen v televizi, ledničce, tabletu a mobilu, ale naprosto všude. Mým snem je domov plně ovládaný počítačem tak, abych nemusel dělat nic, co není nezbytně nutné. A Android se jeví jako celkem vhodná volba pro takové úkoly. Je na jednu stranu dost jednoduchý na ovládání a zároveň dost schopný na to, aby zvládl všechny patřičné úkoly. Celkem zaujaly Wi-Fi žárovky představené na posledním Google I/O. A to byly jen jednobarevné. Mohly by klidně měnit barvu osvětlení podle preferencí toho, kdo je zrovna v místnosti. Otevírat dveře bez doteku, rozsvicovat světla, měnit nastavení klimatizace, informovat o událostech – o těch, které mě zajímají jen když mě zajímají. Možností je hromada a Android je všechny zvládne bez zaváhání.

Jan Šesták
O Autorovi - Jan Šesták

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)