Používáte mobil během řízení auta? (Hlasovačka)

Používáte-mobil-během-řízení-auta

Již bezmála sedmnáct let (konkrétně od 1. ledna 2001) platí na našich silnicích zákaz používání mobilního telefonu během řízení auta. První verze zákona zakazovala pouze držení telefonního přístroje nebo jiného hovorového zařízení v ruce. Novela, platná od července roku 2006, pak upravila formulaci na: „Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.“ Jak jsou s na tom s dodržováním tohoto paragrafu naši čtenáři? Na to se pokusíme odpovědět v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Telefonování během řízení auta je zakázané v mnoha zemích Telefonování během řízení auta je zakázané v mnoha zemích

Mobil za volantem raději ne

Aby bylo dodržování zákona vymahatelné (nebo přesněji řečeno trestatelné), stanovili zákonodárci pokutu ve výši tisíc korun a 2 trestné body. Samotné prokazování přestupku je však přinejmenším ošemetné a často proti sobě může stát slovo dopravního policisty proti slovu řidiče. Z minulosti je například znám případ, kdy se řidič snažil tvrdit, že místo telefonu držel rohlík.

Podle odborníků ovlivňuje telefonování řidiče obdobně, jako 0,8 promile alkoholu v krvi. Kromě odvedení pozornosti snižuje hovor také schopnost adekvátně řešit situace v dopravním provozu. Riziko smrtelné dopravní nehody během telefonování údajně vzrůstá až osminásobně.

V dnešní době je již většina aut vybavena palubním handsfree, ke kterému se telefon připojí prostřednictvím Bluetooth. Zdálo by se, že rizikové chování se tímto výrazně omezí, ne-li eliminuje. Opak je ale pravdou – zatímco původně sloužily mobily pouze k volání a psaní zpráv (které se navíc na tlačítkách daly často psát i bez sledování displeje), dnešní chytré telefony nabízejí mnohem více funkcí. Tím také dávají více důvodů k odvádění pozornosti řidiče od toho, čemu se má věnovat – tedy řízení vozidla.

Psaní během řízení je nebezpečné Psaní během řízení je nebezpečné

Často se spekuluje o tom, zda je ovládání telefonu, umístěného například v držáku, přestupkem proti výše uvedenému zákonu. Zde můžeme celkem spolehlivě konstatovat, že v rozporu s § 7, odstavcem 1, písmenem c) Zákona o silničním provozu takové počínání není. Nicméně v takovém případě lze použít § 5, odstavec 1, písmeno b), podle kterého je řidič povinen „věnovat se plně řízení vozidla“. V tomto případě se sice jedná o přestupek, leč bez bodového postihu. Rozsah narušení míry soustředění je v takových případech různý – od letmého přečtení textu, přes nastavení navigace na pevnou adresu, až po odpovídání na doručené zprávy.

Jak předejít problémům?

Problém se zákazem telefonování lze tedy řešit poměrně snadno – nejjednodušší je využít handsfree v autě. Pokud váš automobil tímto vybavením nedisponuje, můžete si nechat nainstalovat řešení třetí strany. Levnější variantou je pak „osobní handsfree“ – zpravidla v podobě špuntového sluchátka, zajištěného klipem za ucho. V nouzi koneckonců může pomoci i vedení hovoru přes hlasitý reproduktor. Případné další operace lze však bezpečně provádět jen obtížně. Hlasové ovládání se sice postupně zdokonaluje, nicméně ještě ani zdaleka nedospělo do plně použitelného stavu (natožpak v češtině). Na textovou zprávu či chat byste tedy měli reagovat pouze tehdy, když neřídíte. Stejně tak zadávat adresu do navigace je vhodné před započetím cesty.

Bezdrátové handsfree seženete již od necelých 300 Kč Bezdrátové handsfree seženete již od necelých 300 Kč

Je používání mobilního telefonu během řízení auta opravdu tak velkým problémem? V dubnu jsme informovali o studii společnosti Zendrive, postavené na údajích od třech milionů řidičů. Podle nich používá mobil celých 88 % řidičů, průměrně pak během jedné jízdy po dobu 3,5 minut.

Používáte mobil během řízení auta?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Budeme zjišťovat, zda a jakým způsobem naši čtenáři používají mobilní telefon během řízení. Tentokrát lze zvolit více odpovědí, ať máte na výběr, které činnosti s telefonem alespoň občas provádíte.
[gravityform id=“157″ title=“false“ description=“false“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem pak můžete napsat svůj názor na zákaz telefonování či obecně používání telefonu během řízení.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda sportujete s telefonem. Výsledky jsou, alespoň pro nás, poměrně překvapivé. Nadpoloviční většina, tedy přesně 51 % respondentů, totiž s telefonem sportuje. Dalších 14 % pak sice sportuje, ale nikoli s telefonem. Jen 34 % hlasujících zvolilo jako odpověď „nesportuji“.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)