Otestovali jsme kameru Reolink RLC-810A. Má skvělý obraz a aplikaci

Reolink RLC-810A recenze

Ve světě zabezpečovacích systémů a kamer můžete v dnešní době vybírat s obrovského množství produktů různých značek a kvalit. Mnohé z nich jste měli možnost poznat i díky testování tady u nás, ve Světě Androida. Dnes přichází na řadu další. Tentokrát se mi dostala do ruky chytrá bezpečnostní kamera RLC-810A od čínské společnosti Reolink. Čím mě hodně mile překvapila a co jí naopak v mých očích chybí k dokonalosti?

Balení a design Reolink RLC-810A

V krabici kamery Reolink RLC-810A se nachází samotné zařízení, tři upínací vruty s hmoždinkami, jednoduchý manuál, nálepky, těsnící šroubovací krytka na koncovku síťového kanelu a mimo to také metr tohoto kabelu. Je fajn, že v balení je, ale jeho délka jej podle mě ve velké spoustě případů automaticky vylučuje z praktického využití. Hardwarové zpracování kamery je nejen na první pohled velmi precizní.

Uchycení je řešeno pomocí tří otvorů na vruty, přičemž kabel může procházet jak středem skrz zeď, tak i kolmo výřezem v krytu. Na zadní straně kamerky je pod další krytkou schovaná zdířka pro MicroSD kartu. Kloub, který kameře umožňuje správně nasměrování a naklonění, je příjemně tuhý a dá se na něj spolehnout. Kamera má certifikaci odolnosti IP66 a zvládne kromě drsného počasí i teploty od -10 do 55 stupňů Celsia. Na úplně tuhé zimy to tedy není, ale nejde o špatné hodnoty. Kolem objektivu jsou LED pro přisvětlení a také infračervený senzor pro noční režim.

Oficiální specifikace Reolink RLC-810A

  • maximální rozlišení 3840 x 2160 px (4K) při 25 FPS
  • noční režim, přenos zvuku
  • PoE konektivita
  • ochrana IP66, kovové tělo
  • slot na microSD kartu (maximálně 256 GB)
  • přístup až pro 20 uživatelů
  • rozměry 192 x 68 x 81 mm, hmotnost 485 g
  • podpora Windows, Mac OS, Android a iOS aplikací

Pohodová instalace (když máte všechno)

Určitě chválím vyvedení konektorů a také zapínacího/vypínacího tlačítka na kabel pár desítek centimetrů od těla kamery. Ta je díky tomu odolnější bez zranitelných slabých míst a navíc pak není nutné pro ovládání „dosáhnout“ až na ni. Na kabelu se nacházejí tři prvky – tlačítko, kulatá zdířka na přívod 12V napětí a koncovka pro síťový kabel. Na tomto místě se nachází super vychytávka, která se ale může ukázat jako překážka, pokud s ní nepočítáte. Kamera je totiž vybavená technologií PoE (Power over Ethernet), tedy možností přenosu napájení po síťovém kabelu. Co přesně to znamená pro instalaci?

Pokud váš router (nebo jiné zařízení na opačném konci kabelu) také podporuje standard PoE, nemusíte nic dalšího řešit a ke kameře připojíte jen síťový kabel, kterým kromě dat putuje i proud. V opačném případě ale musíte kameře jiným způsobem dodat potřebných 12 voltů. Jestliže nechcete připojovat adaptér přímo do kamery (třeba složitě někam pod střechu), budete potřebovat tzv. PoE injektor, který slučuje datový přenos a napětí a na výstupu už posílá obojí dohromady. Trochu mě mrzí, že adaptér ani tento injektor nejsou součástí balení. Pokud si kameru koupíte a nemáte zdroj signálu s PoE, nevyhnete se pořizování dalšího příslušenství.

Špičková aplikace

Musím říct, že mobilní nástroj, který je softwarovou oporou pro produkty Reolink, mě velmi mile překvapil. Stejnojmenná aplikace je plná velmi zajímavých možností nastavení a šlape přitom velmi plynule. V kombinaci s kvalitním vstupem od kamery jde o opravdu špičkového prostředníka pro okamžité sledování i pořizování nutných záznamů.

Na základní kartě konkrétní kamery se nachází náhled živého přenosu, u kterého je mimo jiné možnost zapínání zvuku, pořizování fotek, manuální spouštění nahrávání, nebo výběr kvality. To je ale opravdu jen začátek. Co se týká obrazu, tak v pokročilém nastavení je na výběr spousta hodnot kvality přenosu a také volby pro expozici nebo světelnost. Je také možné zvolit i chování kamery při zjištěném pohybu (umí rozlišit osoby a auta). Můžete vybrat délku záznamu, časy, kdy se mají či nemají pořizovat, a také formáty notifikací. Na výběr jsou mobilní i e-mailové.

Velmi zajímavé funkce představují Motion Zones a Privacy Mask. U té první můžete vytvořeném rámce v obrazu vybrat, ve kterých oblastech nemá kamera reagovat na pohyb. Citlivost na něj je dokonce možné v jiné části nastavení i manuálně vyladit. Druhá zase umožňuje „zakrýt“ místa obrazu, která má kamera úplně ignorovat. V náhledu se nachází i vychytávka Clip, díky které je možné vyříznout pro náhled jen kus z celkového obrazu. Při přepnutí na 4K rozlišení to funguje a vypadá velmi dobře. U jiných kamer a systémů jsem to asi neviděl.

Mezi pokročilé funkce patří sdílení kamery s dalšími uživateli nebo pořizování time-lapse záznamů klidně i v délce několika dní. Při použití účtu u Reolink můžete fotky a videa ukládat do cloudu (nutné to ale není) a příjemná je také možnost napojení kamery do Google Home nebo do ekosystému Home Assistant. Na přiložených snímcích se můžete podívat, jak si kamera poradí s nočním provozem. Podle je na velmi vysoké úrovni.

Reolink RLC-810A hlídá spoustu věcí, je ne sama sebe

Design a konstrukce kamery jsou opravdu velmi dobré, čemuž mimo zmíněné vyvedení konektorů pomáhá i kovové tělo, pevný způsob uchycení, microSD karta schovaná pod krytkou se dvěma šroubky nebo šikovná stínící „stříška“. Aplikace je nadstandardně promyšlená, funkce jsou parádní a kvalita přenosu i záznamů je na vysoké úrovni. Na první pohled jde tedy o velmi dobrou bezpečnostní kameru, které můžete bez obav svěřit dohled nad domem, chalupou či firmou.

Reolink RLC-810A aplikace noční režim ukázka

Schází tedy něco kameře k dokonalosti? Ano. A jsou to bezpečnostní prvky, které by chránily ji samotnou. V případě odpojení od sítě nebo napájení se dočkáte v aplikaci jen oznámení „offline“ a s trochou štěstí posledního záznamu. Jinak ale není zařízení nijak vybaveno třeba proti odcizení nebo neoprávněné manipulaci a nemá ani standardní možnost napojení třeba na sirénu. Pokud kameru umístíte na chalupu a odjedete pryč, zloději ji stačí ze slepého úhlu urazit či odmontovat a nemáte moc šancí zjistit, jestli skutečně dochází k vloupání, nebo jen vypadl signál. Tento podstatný detail pak dělí sofistikované systémy jako AJAX od levnějších řešení.

Reolink RLC-810A 8MP 4K Bullet Outdoor POE IP Camera Review

Reolink RLC-810A 8MP 4K Bullet Outdoor POE IP Camera Review

Cena a dostupnost

Tuto i spoustu dalších kamer od Reolink můžete sehnat hned u několika prodejců v ČR. Konkrétně model RLC-810A se prodává nejčastěji za 3 399 Kč. Přímo výrobce má nicméně svoje produkty i oficiálně na AliExpressu a tento kousek lze objednat z Německa (bez nutnosti doplácet CLO nebo daň) za méně než 2 300 Kč.

Reolink RLC-810A detail

Závěrečné hodnocení Reolink RLC-810A

S ohledem na cenu jde pode mě o velmi povedené zařízení, které jen v pár detailech zaostává za špičkami ve svém oboru. Mít na kameru kolem dvou až tří tisíc, tento model by rozhodně patřil mezi favority. I díky možnosti zařadit kameru do systémů třetích stran. Při nákupu je potřeba si dát určitě pozor, jestli zájemce skutečně stojí o kameru s PoE. Pokud na tento standard nemáte připravený zbytek sítě, počítejte s nákupem a instalací dalších prvků.

Klady

+ Super aplikace
+ Kvalitní obraz
+ Pokročilá práce s detekcí a záznamem
+ Povedený design
+ PoE řešení

Zápory

– Příslušenství pro PoE není v balení
– Nemá ochranu proti odcizení a manipulaci

Hodnocení redakce: 85 / 100 %

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)