Recenze Xiaomi Roborock S50: Perfektní robotický vysavač se skvělým poměrem cena/výkon

roborock-vacuum-s55 s50 recenze

Xiaomi Roborock S50 / S55 je druhá generace chytrého robotického vysavače od oblíbené čínské společnosti. Můžete jej ovládat telefonem ale i chytrým asistentem. Nejlepší na tomhle vysavači je ale poměr cena/výkon. Svými parametry se může rovnat s nejlepšími robotickými vysavači na trhu. Přitom ale stojí o polovinu až třetinu méně, než třeba Roomba 980 nebo chytrý vysavač Samsung. Vyplatí se Roborock S50/S55? To zjistíme v dnešní recenzi.

Recenze robotického vysavače Xiaomi Roborock Sweep One S50

Obsah balení Xiaomi Roborock S5

Vysavač přijde v recyklované krabici s jednoduchým naznačením vysavače. V mnohem nám připomíná balení starších Xiaomi telefonů. Uvnitř krabice se nachází samozřejmě samotný vysavač, k němu se v balení dále nachází nabíjecí stanice s podložkou, jeden náhradní filtr, malá nádobka na vodu, dva nástavce na vytírání a návod. Uvnitř vysavače je nádoba na odpad a malá štětka na očištění od prachu.

xiaomi roborock s50 obsah balení

Jaký je rozdíl mezi Roborock S55 a Roborock S50?

Jednoduchá odpověď žádný. Jde o dva zcela totožné vysavače. Xiaomi Roborock S50 je bílá varianta, Roborock S55 je černá. Název může trochu mást. Oficiálně se totiž tento robotický vysavač nazývá Xiaomi Roborock S5. Poslední číslo v názvu je pouze barevná kombinace. Existuje například i Roborock S51, který má růžovou bílou barvu a Roborock S52 v modré barvě a logem fotbalového týmu Inter Milán. Vysavače Roborock Xiaowa už jsou nižší řada.

Jednoduchý minimalistický design neurazí. Potěší skvělé zpracování

Není pochyb o tom, že Roomba zpopularizovala robotické vysavače, i díky této společnosti si většina lidí představuje chytré vysavače jako velký puk. Xiaomi Roborock S5 z tohoto designu v mnohém vychází. Jedinou výjimkou je vystupující senzor, který nám připomíná otočné věže u tanků. Tento laserový senzor, který vystupuje z těle, skenuje místnost a pomáhá robotovi v lepší navigaci. Jakmile správně oskenuje celou místnost, tak hlavním účelem tohoto senzoru je správná orientace v prostoru a dává pozor i na to, aby se robot nikde neseknul.

design robotického vysavače xiaomi

Vysavač si poradí i s překážkou o výšce 2 cm

Kolem dokola jsou senzory. A toi ze spodní strany, ten je určen k tomu, aby vysavač například nespadl ze schodů. Spodní strana má ještě dvě velká gumová kola, která obstarávají pohyb, jedno menší, které slouží k otáčení na místě. Dvě hlavní kola mají odpružení a senzor, který pozná, když se vysavač někde sekne, nebo když jej například zvednete do vzduchu. Podle výrobce dokáže Roborock přejet překážky o velikosti 2 cm. V našem testu jsme s tím neměl problém. Dokázal se dostat i přes větší práh poměrně bez problémů. Jen nás trochu překvapilo, jaký hluk dokáže udělat při přejezdech vyšších objektů.

Na spodní straně zaujmou dva kartáče, jeden slouží k čištění rohů a okrajů. Druhý je hlavní a je schovaný pod lehce odnímatelnou krytkou. To se určitě hodí pro případy, kdy se vám do kartáče něco zamotá. Otázka vyjmutí je pak cca 5 sekund. V případě opotřebení se dají oba kartáče úplně vyměnit a v obchodech se dají koupit nové. Váha celého vysavače není vůbec špatná, váží „jen“ 3,5 kilogramu, což je poměrně velký rozdíl například oproti minule recenzovanému Samsung vysavači, který váží 5 kilogramů. Rozměry Xiaomi vysavače jsou 353 x 350 x 96,5 mm. Nepatří k těm nejmenším vysavačům, nicméně si dokáže poradit i s úklidem například pod radiátorem.

Roborock Vacuum–Official Amazon Store

Roborock Vacuum--Official Amazon Store

Vrchní strana vysavače pokračuje v minimalistickém designu. Vidět jdou pouze tři tlačítka, kdy je jedno zapínací, druhé slouží k návratu do dokovací stanice a třetí je určeno k zónovému uklízení. V druhé polovině vrchní strany se pod krytem skrývá nádoba na prach a špínu. Objem této nádoby je 0,42 litru. Potěší ale to, že se dá zcela jednoduše vyndat i jednou rukou. Stačí jen trochu zmáčknout a nádoba se ihned vypojí. Robot vám ihned nahlásí, že byla nádoba vypojena. Nádobu vrátíte tím, že jen trochu zatlačíte a automaticky se zacvakne. Filtr v této nádobě se dá vyprat a zároveň je v balení i náhradní. Nemusíte čekat až se vysuší. Vedle koše je k dispozici i malá štětka na rychlejší vyčištění nádoby od prachu, která zároveň slouží i k přestřižení zamotaných vlasů, provázků apod.

Xiaomi Roborock S50/S55 se pohodlně ovládá rovnou třemi způsoby

Zajímavé je to u ovládání robotického vysavače. K jeho fungování vůbec nepotřebujete telefon, tedy až na prvotní nastavení a připojení k domácí Wi-Fi síti. Poté už ho kompletně můžete ovládat jen pomocí tří tlačítek na vrchní straně. Například ho přenesete do nové místnosti, stisknete tlačítko pro start a o vše se postará. Nejprve si místnost oskenuje a poté systematicky začne uklízet. Jakmile je hotovo, z reproduktoru se anglicky ozve, že je práce dokončena. Začne se automaticky vracet a hledat cestu do nabíjecí stanice. To může někdy trvat i déle, obzvlášť pokud je přenesen do zcela nové místnosti, tak návrat může trvat i několik desítek minut, než se dokáže zorientovat a získat potřebná data. Má to ale výhodu v tom, že při dalším úklidu již bude chytřejší a může zvolit efektivnější a rychlejší cestu.

xiaomi roborock s5 ovladaci tlacitka

Vysavač Xiaomi budete ovládat hlavně přes telefon

Druhou možností, jak ovládat vysavač, je samozřejmě pomocí aplikace. Využívá se Xiaomi Mi Home a pomocí ní se vám otevřou zcela nové možnosti. Například přímo z plánku bytu si můžete vybrat, kde má přesně vysavač uklízet. Můžete sledovat statistiky, užitečné informace o opotřebení součástek a filtrů. Můžete si nastavit režim pro koberce či mop. Plánovat si automatické vysávání. Vybrat si sílu sání a samozřejmě vám budou chodit i notifikace po úklidech, nebo kdyby se Roborock S5 někde seknul. Problém je v tom, že tyto notifikace uvidíte jen v případě, že budete mít zrovna otevřenou aplikaci. Specialitou je možnost ovládat vysavač jako autíčko na dálkové ovládání. Reakce jsou překvapivě rychlé. Jediná škoda je to, že aplikace neupozorňuje na plnou nádobu s odpadem.

xiaomi roborocks aplikace senzor mapovani

Samotné Xiaomi Mi Home aplikace je dostupná v anglickém jazyce. Dobrou zprávou je to, že Xiaomi ji za poslední rok výrazně vylepšilo. Pryč už jsou doby, kdy se produkty párovaly s aplikací i třeba dvě hodiny. Už není potřeba psát města v čínštině, hledat čínská města se stejnou nadmořskou výškou jako vaše město apod. Ještě minulý rok bylo párování produktů hodně otravné, nyní jsme si ale bez problémů nastavili Evropu, aplikace nám hned hlásila, že v blízkosti se nachází nový vysavač. Potvrdili jsme několik obrazovek, zadali heslo od Wi-Fi sítě a bylo hotovo. I s přihlášením do Mi Home nám celé prvotní nastavení zabralo cca 3 minuty.

Podpora Google Home i Asistenta funguje skvěle

Třetí možností, jak ovládat chytrý robotický vysavač, je přes Asistent Google. Nejprve je potřeba propojit aplikaci Xiaomi Mi Home s Asistentem Google, což uděláte v nastavení asistenta. Je to otázka několika desítek sekund. Neměli jsme s nastavením žádný problém. Poté máte hotovo, můžete vysavač ovládat hlasem. A to třeba, že řeknete „OK Google, start Roborock“ nebo OK Google, dock Roborock“. Pokud ale budete používat hlasové ovládání, doporučujeme nastavit vysavači přezdívku. Google Assistant si totiž moc často neporadí se slovem „Roborock“. Proto je lepší mu dát přezdívku například „Robot“ a nebudete muset říkat „Roborock“.

Pokud již máte svou domácnost rozdělenou do „chytrých“ místností, například pomocí instalace více reproduktorů Google Home, můžete vysavači přikázat, aby šel rovnou uklízet do dané místnosti. Je to hodně návykové a už se nemůžeme dočkat, až půjde hlasové ovládání v češtině.

Jak Xiaomi Roborock S5 vysává?

Nyní už ale k tomu podstatnému. Vysavač je vybaven baterií o kapacitě 5 200 mAh, která vydrží až 150 minut na jedno nabití. K této hodnotě jsme se nepřiblížili, maximálně nám vydržel cca 110 minut. To vám bude stačit i na téměř dva kompletní úklidy v bytě 3+1. A to v případě, že byste nevyužívali dokovací stanici. Plochu o velikosti 38 metrů čtverečních uklízí vysavač 50 minut. Při vybití se automaticky vrátí do dokovací stanice, jakmile se nabije, tak dostane zpět na místo, kde skončil s vysáváním a bude pokračovat.

xiaomi roborock s50 vysavani

Navigování po místnosti je téměř perfektní a dá se srovnat se Samsung vysavačem, který stojí třikrát tolik a není se čemu divit, Xiaomi vysavač je v podstatě vybaven stejnými senzory, které obstarají. Jediný problém, který jsme zaznamenali, bylo když se snaží uklízet například kolem věšáku na prádlo nebo houpacího křesla. Vysavač se snaží kolem těchto objektů pečlivě vysávat, jenže senzory vyhodnotí, že nohy věšáku nejsou překážka a začne uklízet přímo přes nohy věšáku. Bez problémů je překoná, jenže při samotném úklidu se otáčí a pokud má polovinu těla vyvýšenou a při otočení se sekne. Poté vysavač musíte ručně vysvobodit. Pokud se to stane, tak se navíc oblast označí jako neuklizená a vysavač jde opět uklízet přes překážky. Hluk vysavače je nízká, pokud se tedy nesekne nebo nepřekonává překážku. Podle Xiaomi je hlučnost 60 dB.

Jedna z věcí, kde zaostává Xiaomi za konkurencí jako je Roomba nebo Samsung, je identifikace smetí v okolí. Xiaomi zkrátka uklízí celou místnost a je mu jedno, co je na podlaze. Pokud vedle něj schválně vysypete například rýži, vůbec nic to s ním nedělá a vysaje ji, až se na dané místo dostane řada. Pokud tohle samé uděláte u dražší konkurence, vysavače ihned zbystří a dané místo se snaží co nejrychleji vysát, a to i třeba přidáním vyššího výkonu.

chytry vysavac xiaomi roborock s50

Mokrý úklid pomocí mopu je spíše nouzovka

V úvodu jsme psali, že se parametry může rovnat s nejlepšími. A to jsme měli na mysli hlavně sací výkon 2000 Pa. Stejnou hodnotu má i mnohem dražší Roomba 980. Vysát dokáže neskutečné množství nečistot, od prachu, přes drobky, zvířecí chlupy apod. Jednou za 24 hodin dokázal během čištění plochy o velikosti 38 metrů čtverečních zaplnit nádobu s odpadem z jedné třetiny. Je to pak poměrně podstatný rozdíl, vracet se z práce rovnou do uklizeného domova.

Jedna ze specialit tohoto vysavače je i mokrý úklid. Do nádoby jednoduše naplníte vodu, připnete mop z mikrovlákna a to celé nasadíte ze spodní strany vysavače. Poté jen v aplikaci vyberete možnost úklidu s mopem. Na tuhle funkci jsme byli hodně zvědaví, bohužel ale přišlo zklamání. V podstatě jde jen o rozetření podlahy navlhčeným mopem, a co hůř, zanechává to poměrně nepěkné stopy. Zde vám tak na rozdíl od vysávání šetřit čas nebude, protože stejně si asi vezmete mop do ruky a podlahu si vytřete na mokro sami.

Jaká je cena chytrého vysavače Xiaomi Roborock S5?

V recenzi už jsme to několikrát několikrát zmínili, hlavní předností chytrého vysavače je jeho poměr cena/výkon, kdy za mnohem méně peněz dostanete funkce a parametry, které u konkurence nabízí dražší vysavače. Cena robotického vysavače se pohybuje kolem částky 10 tisíc Kč, častokrát ale bývá ve slevě či akci, kdy se cena mírně sníží. Jedna z nejvýhodnějších cen bývá na Gearbestu, kde se dá případně vybrat i odeslání z českého skladu. Musíte vybrat sklad „Fast-23“. Cena vysavače Roborock S50 je momentálně 10 500 Kč. Pokud byste chtěli nakupovat tento vysavač mimo Česko, doporučujeme náš článek „Jak nakupovat ze zahraničí„.

Závěr recenze Xiaomi Roborock S50 / Roborock S55

Už je to, že tento robotický vysavač srovnáváme s konkurencí, která je mnohem dražší, je jasnou výhrou pro Xiaomi. Roborock Sweep One S5 má skvělý sací výkon 2000 Pa, perfektní orientaci v prostoru díky laserovým senzorům, chytré plánování trasy. Podporuje chytré asistenty Google nebo Alexa od Amazonu, Dokáže překonat vysoké překážky atd. Zkrátka samé funkce, které u konkurence vídáme u vysavačů s cenovkou 25 až 30 tisíc Kč. Xiaomi to dokázalo vytvořit za v přepočtu 11 tisíc.

Samozřejmě není zcela perfektní, chybí mu například chytrá detekce nečistot na podlaze, funkce mopu není moc užitečná. Aplikace Mi Home si prošla vylepšením, minimálně z pohledu prvního připojení. K dokonalosti nám už chybí jen podpora češtiny a podpora notifikací. Vzhledem k nízké ceně Xiaomi Roborock S50 se ale tato negativa zdají poměrně nepodstatná a ve výsledku můžeme chytrý vysavač od Xiaomi jednoznačně doporučit.

Klady

+ Vysoký sací výkon 
+ Perfektní vysávání
+ Kvalitní zpracování
+ Podpora Asistenta Google

+ Skvělý pohyb v místnosti
+ Jednoduché vynesení nádoby s prachem

Zápory

– Funkce mopu není moc užitečná
– Chybí čeština alespoň v aplikaci
– Nedokáže chytře detekovat nečistoty

Za zapůjčení děkujeme společnosti Gearbest, kde můžete tento vysavač zakoupit.

Jak se vám líbí robotický vysavač Xiaomi Roborock S5?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)