Recenze Samsung Gear 360: Vstup do světa 360° videí a fotografií

Samsung Gear 360 – náhled-1

Vývoj 360° videí jde stále kupředu a není tedy divu, že i Samsung připravil své řešení. Dva objektivy, originální design a šikovný stativ v balení. Jak dopadla recenze Samsung Gear 360?

Obsah recenze Samsung Gear 360

Dvě oči pro celý 360° svět

Kamera Samsung Gear 360 používá pro prostorové snímání dva objektivy na protější straně. Na první pohled připomíná konstrukce lidské oko, čemuž napomáhá především kulatý tvar a bílá barva. Na straně nalezneme dvojici tlačítek, která slouží pro zapínání a vypínání kamery a přístup do menu. Vrchní strana naopak nabízí displej se spouští.

Jednobarevný displej slouží k zobrazení nejpodstatnějších informací, dokážeme ale pomocí něj nastavit i některé parametry kamery. Pod krytku schoval Samsung slot pro MicroSD kartu a MicroUSB konektor. Celé tělo je kryto certifikací IP53, díky čemuž Gear 360 odolá stříkající vodě, blátu apod. Sporty v drsnějším prostředí kamera přežije bez újmy, na vodní sporty ale raději zapomeňte.

Samsung Gear 360-konstrukce, pohled zepředu

Na spodní straně disponuje kamera standardním stativovým závitem, což je výhodné – lze použít libovolný stativ či držák s tímto závitem. Součástí balení je ale i malinký stativ, který jsme v průběhu recenze Samsung Gear 360 používali velice často. Kamera se díky němu lépe drží v ruce, navíc ji můžete kdekoliv odložit či zapíchnout třeba do země. Jeho nožky jsou pogumovány, díky čemuž má kamera lepší stabilitu. Stojánek má rovněž otvor pro řemínek, který je součástí balení.

Obě čočky kamery jsou kryty tvrzeným sklem a k dispozici není žádný jiný kryt. V průběhu recenze Samsung Gear 360 se nám je ale poškrábat nepodařilo. Samotná kamera váží 152 gramů, což je na poměry akčních kamer sice trochu více, ale stále se jedná o únosnou hodnotu. Trochu nás mrzí, že v balení chybí nějaký nalepovací držák, který by umožnil kameru přichytit například na plechy automobilu, motorky či na helmu.

Samsung Gear 360-konstrukce, zepředu


Recenze Samsung Gear 360 – specifikace

  • Snímač: Dual CMOS 15 Mpx
  • Objektiv: 2 x F2.0, rybí oko
  • Rozlišení videa: 3840 x 1920 px (30 FPS)
  • Rozlišení fotografií: 7776 x 3888 px
  • Rozměry: 66,7 x 56,3 x 60,1 mm
  • Hmotnost: 152 g
  • Displej: 0,5″ (72×32 px), PMOLED, Paměť: 1 GB RAM, MicroSD (do 200 GB)
  • Baterie: 1350 mAh
  • Senzory: Gyroskop, akcelerometr
  • Konektivita: Wifi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, NFC, USB 2.0

[aps_product_sz id=“403884″]

Snadné ovládání a šikovný displej

Samsung Gear 360 lze sice ovládat skrze telefon, to základní ale zvládnete i přímo z kamery, tedy změnit režim či spustit nahrávání. PMOLED displej toho ale zvládne o poznání více a umožní nám například změnit rozlišení fotografií či videa, zapnout režim TimeLapse či smyčku, formátovat nebo nastavit samospoušť. Přímo displej nám ukazuje na pohotovostní obrazovce počet minut videa či počet snímků, které lze ještě na kartu vměstnat. Nechybí ani stav baterie či vybraný režim.

O začátku nahrávání nás informuje zvukový signál i notifikační LED diody po obou stranách. Na displeji je zároveň zobrazen čas nahrávání. Celkově je ovládání kamery velmi snadné a displej je dobře vidět i na přímém slunci. Není tedy problém nastavit kameru kdekoliv a kdykoliv. Jediné, co nevidíte, je živý náhled videa. U 360° kamer to ale zase tolik vadit nemusí.

Samsung Gear 360-displej

Aplikace a ovládání kamery

Recenze Samsung Gear 360 nám ukázala, že kameru lze bez větších problémů ovládat přímo tlačítky a pomocí displeje. I tak ale samozřejmě nechybí možnost propojení kamery s mobilním telefonem. Bohužel jsme omezeni pouze na nejnovější telefony od Samsungu, což je velká komplikace. Aplikaci jsme testovali v telefonu Samsung Galaxy S6 Edge, díky NFC se stačilo pouze přiblížit ke kameře. Došlo ke stažení aplikace Gear 360 a propojení s mobilním telefonem.

Co vše aplikace Gear 360 zvládne? V první řadě zobrazí živý náhled, lze ale detailněji nastavit i obraz kamery – rozlišení, expozice, vyvážení bílé či třeba aktivování HDR. V pokročilejším nastavení umožní aplikace nastavit i limit ISO, filtr větru, vkládání údajů o poloze do snímků a videa, možnosti LED a zvuku, zobrazí informace o kameře nebo umožní zformátovat kartu.

Samsung Gear 360 - mobilní aplikace 1

Přenos obrázků a videí přímo do telefonu

Aplikace umožňuje podobně jako konkurenční zařízení přehrávat a ukládat snímky do paměti telefonu. Tento přenos je realizován prostřednictvím Wi-Fi, přenos videí je ale i tak velmi pomalý, neboť dochází zároveň k převodu videí ze 2 kamer na 360°. Na uložení několikaminutového záznamu si počkáte i dlouhé minuty. Zároveň nás ale aplikace upozorňuje, že snímky budou uloženy v nižším rozlišení, pokud nepoužijeme software do PC. Přehrávání již funguje v plném 360° režimu, telefon lze tedy klidně vložit do brýlí Samsung Gear VR. Uživatelé mohou snímky sdílet rovnou třeba na YouTube, Facebook a další oblíbené služby. Zejména na Facebook Samsung hodně sází a nabízí podporu pro videa i fotografie.

Samsung Gear 360 Manager
Samsung Gear 360 Manager

Gear 360 Action Director – aplikace pro Windows

Pro pokročilejší úpravy videa je připravena aplikace pro PC, bohužel zatím jen pro Windows. Po připojení kamery k PC se nahlásí jako běžný vyměnitelný disk s protokolem MTP. Software Gear 360 Action Director je k dispozici zdarma ke stažení, při prvním spuštění však musíte zadat sériový klíč, který je přibalen formou nálepky v obsahu balení. Za aplikací stojí známá společnost Cyberlink, která se zabývá softwarem pro střih videa. I přesto je aplikace spíše jen nástrojem pro spojování a stříhání více videí či aplikace jednoduchých efektů. Rozhodně se nejedná o profesionální nástroj pro střih, což ale většina uživatelů ani nepotřebuje.

Zpočátku jsme v používání programu trochu pátrali, převod videí do formátu pro YouTube či Facebook je navíc velmi pomalý i na výkonnějším PC s 8jádrovým procesorem. Všeobecně bylo používání aplikace během recenze Samsung Gear 360 nepohodlné a těžkopádné, a to i přesto, že máme se střihem videa bohaté zkušenosti. Kombinací videí, střihu a přidáním efektu vznikne opět 360° video, které lze přímo z aplikace nahrát na YouTube či Facebook. Video, které kamera zaznamená, se totiž pouhým nahráním na YouTube v prostorové video nezmění. Musíme jej nejprve převést právě skrze Gear 360 Action Director nebo aplikací v mobilním telefonu.

Samsung Gear 360 - aplikace pro PC

Slušná výdrž a snadné nabíjení

Kamera je napájena baterií s kapacitou 1350 mAh, což dle našeho testu znamená přibližně na 90 minut záznamu ve 4K. To není ve srovnání s jinými akčními či 360° kamerami vůbec špatná hodnota. Šikovně je navíc vyřešeno nabíjení – není potřeba žádné napájecí kolébky, kamerka na svém těle obsahuje standardní MicroUSB konektor. Díky tomu lze kamerku nabíjet skrze libovolnou nabíječku pro mobilní telefon, z PC či powerbanky. Hlavně nabíjení z powerbanky je šikovné, můžeme totiž nabíjet kdekoliv na cestách.

Samsung Gear 360-kamera a telefon


Záběry – povedené fotografie a slušné video

Kamera zaznamenává video v maximálním rozlišení 3840×1920 px, což stále není dostatečné pro jemné prostorové video. V dané cenové kategorii se ale jedná o standardní hodnotu. Pořízené fotografie mají rozlišení 7776 x 3888 px.

Pojďme se ale zaměřit spíše na kvalitu. Pořízené video nabízí jemnější podívanou než třeba testovaná 360Fly, stále to ale nestačí – Full HD video z běžné kamery je stále o poznání jemnější, samozřejmě v případě „běžného“ videa. Celková kvalita snímku je na dobré úrovni, automatika v kameře si s nastavením scény poradí dobře. Na snímcích je občas patrné spojení obrazů kamer, které se projeví deformací především u objektů v blízkosti kamery, případně pokud se potýkají objektivy s jinými světelnými podmínkami. V praxi to ale není zdaleka tak patrné, jak jsme se obávali. Videím chybí i ostrost, což je ale způsobeno především menším rozlišením obrazu.

Fotografie jsou na tom lépe a nabízejí vyšší rozlišení a ostřejší záběry. Díky dodávanému stativu lze pořizovat prostorové fotografie téměř kdekoliv, nechybí ale ani možnost spustit samospoušť nebo ovládat kameru dálkově – pokud máte jeden z podporovaných telefonů. Právě v případě sférických fotografií Samsung mile překvapil.

Samsung Gear 360 – video z motocyklu

Samsung Gear 360 - video z motocyklu

Samsung Gear 360 – zkouškové video

Samsung Gear 360 - zkouškové video


Závěr – recenze Samsung Gear 360

Testovaná kamera Samsung Gear 360 je již v prodeji na českém trhu za doporučenou cenu 9 990 Kč s DPH, což není málo, ale za výbavu a zpracování kamery se jedná o přiměřenou částku.

Stále vyhlížíme dobu, kdy budou na trhu dostupné 360° kamery s extrémně vysokým rozlišením, které by i v případě 360° videa zajistily jemný obraz. Recenze Samsung Gear 360 nám i přesto dokázala, že počin jihokorejské společnosti patří mezi nejpovedenější na trhu. Zpracování je výborné – originální, bytelné a oceňujeme rovněž přítomnost standardního závitu pro stativy či malý stojánek v balení. Menší vadou je certifikace IP53, která kameru bez pouzdra vyřazuje z vodních radovánek. O originálním voděodolném pouzdru se stále mluví, zatím ale připraveno není.

Kvalita videa je na dobré úrovni a největším nepřítelem je stále „jen“ 4K rozlišení, které prostě dokonale jemný obraz u 360° videa nezajistí. O něco povedenější jsou pak fotografie, které u Gear 360 chválíme. Kameru je možné velmi snadno ovládat pomocí tlačítek a displeje, stejně tak skrze oficiální aplikaci Gear 360. Ta je však oficiálně dostupná jen pro nejnovější modely telefonů Samsung, což je škoda a velké mínus. Dobrý dojem na nás rozhodně neudělala ani aplikace pro PC, která je dostupná jen pro Windows a upřímně nepovedená. Práce v ní je těžkopádná, aplikace je pomalá a navíc se bez ní pro střih a nahrávání 360° videa na Youtube téměř neobejdeme.

Konečný verdikt: Samsung Gear 360 je výborným počinem pro ty, kteří nechtějí čekat a touží se vydat do světa 360° videí už nyní. Se svou cenou nabídne slušnou kvalitu videa, povedené fotografie a výborně zpracovanou konstrukci. Může ale odradit podpora aplikace jen pro nejnovější modely Samsung či nižší odolnost proti vodě IP53.

Klady

+ Povedená konstrukce i design.
+ Závit pro stativ.
+ Malý stativ a držák v balení.
+ Snadné ovládání díky tlačítku a displeji.
+ Povedené fotografie.
+ NFC, Bluetooth i Wi-Fi konektivita.

Zápory

– Rozlišení 4K není stále dostatečně jemné pro 360° videa.
– Pouze certifikace IP53.
– Aplikace pro PC je těžkopádná a existuje jen pro Windows.
– Aplikace pro telefon jen pro vybrané modely Samsung.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)