Recenze: Prestigio MultiPad 7100C – levný desetipalcový tablet

Prestigio MultiPad 7100C

Společnost Prestigio na našem trhu nabízí širokou škálu výrobků, jak vlastních, tak převzatých (rebrandovaných). Levné tablety s Androidem hardwarově vycházejí z výrobků francouzské společnosti Archos, konkrétně v tomto případě z modelu Archos 101. Prestigio k tomu vedle podpory dále přidává vlastní software a služby, jako je alternativní launcher a widgety nebo napojení na obchod s ebooky. Cílem je, aby zákazník dostal zařízení, které může hned začít používat bez nutnosti obstarávání si dalších aplikací.

Obsah balení

Obal prodává, a balení tabletu Prestigia 7100C v tomto směru skutečně není co vytknout – stylová černě otexturovaná krabice a stříbřitě lesklé písmo navozují dojem luxusu. Po vysunutí vrchní části na nás vykoukne samotný tablet překrytý ochrannou fólií a usazený v polstrované přihrádce. Pod přihrádkou nalezneme zbývající příslušenství – vedle miniUSB-USB kabelu pro připojení k počítači je to napájecí adaptér se zacvakávací vidlicí (to je šikovné pro úsporu místa při přepravě nebo použití jiné vidlice v zahraničí). Poslední částí příslušenství je stručná uživatelská příručka.

Prestigio MultiPad 7100C – obsah balení Prestigio MultiPad 7100C – obsah balení

Vzhled a zpracování

Vzhled tabletu je poměrně konzervativní. Přední straně dominuje širokoúhlý desetipalcový displej v černém rámování s nápisy Prestigio a MultiPad, po stranách přecházející do stříbrného plastu. Zadní stranu tvoří tmavě šedý plast, jehož celistvost narušují oblasti se stereo reproduktory a vyklápěcí stojánek. Také na omak působí tablet plastově, kvůli lehké konstrukci se navíc v rukách mírně prohýbá. Kromě pocitů to ale nemá jiné negativní dopady (u jiných levných tabletů se může prohýbání projevit i na displeji zkreslením obrazu) a jako daň za příjemně nízkou hmotnost tento nedostatek akceptujeme.

7100C

Váha je skutečně na zařízení této velikosti příjemně nízká (480 gramů), rozdíl je markantní zejména při přímém srovnání s běžnými honeycombovými tablety (Motorola Xoom, Asus Transformer, Acer Iconia A500 apod.), které mívají přes 700 gramů (světlou výjimkou je Samsung Galaxy Tab 10.1). Celkové rozměry a vzhled můžete srovnat na následujících fotografiích s 10palcovým tabletem Acer Iconia Tab A500 (vlevo dole), 7palcovým tabletem iRobot iPad (vpravo nahoře) a telefonem HTC Wildfire s 3palcovým displejem:

7100C, aPad, A500, Wildfire

Vzhledem k softwarové nadstavbě zobrazující standardní tlačítka Zpět, Menu, Domů a Hledání přímo na displeji nemá tablet hardwarová tlačítka pro tento účel, na přední straně tabletu najdeme jen optiku 300kilopixelového foťáku (s 640×480 VGA rozlišením) a přisvětlovací diodu. Zbývající ovládací prvky a konektory najdeme na levém boku:

7100C – stojánek a levý bok 7100C – stojánek a levý bok

Po řadě se jedná o kolébkový přepínač hlasitosti, diodu zobrazující stav napájení a zapnutí, hlavní vypínač, 3,5mm zdířku pro sluchátka, konektor USB 2.0, konektor microUSB, čtečku microSD(HC) karet, konektor HDMI pro videovýstup a zdířku pro připojení napájecího adaptéru.

Hardware

Kompletní specifikaci modelu Prestigio MultiPad 7100C naleznete v našem katalogu, mezi klíčové vlastnosti patří:

  • Displej: LCD 10,1″ 1024×600 bodů, dotykový, kapacitní
  • Procesor: 1 GHz ARM Cortex-A8 (TI OMAP 3630)
  • Operační systém: Android 2.2.1 Froyo, Prestigio launcher a widgety
  • Interní paměť: 8 GB (6,5 GB dostupné pro instalaci po factory resetu)
  • Paměť RAM: 256 MB
  • Rozměry: 268 x 151 x 13,8 mm
  • Hmotnost: 480 gramů
  • Wi-Fi: 802.11 b/g/n
  • Bluetooth: 2.1 + EDR
  • Konektory: 3,5mm stereo audio jack, microUSB, USB 2.0, slot na SD/SDHC karty, HDMI
  • Senzory a diody: G-senzor, detekce otočení zařízení do všech 4 směrů
  • Přední fotoaparát/videokamera: 0,3 Mpix (VGA)
  • Akumulátor: Li-Pol 6000 mAh (7 hodin přehrávání videa, 36 hodin přehrávání audia)

Kvůli nízké ceně tabletu výrobce šetřil na některých komponentách. Nejvýznamněji je to vidět na displeji, který používá pouze základní TN technologii s dost omezenými pozorovacími úhly (při pohledu ze strany se snižuje kontrast, více viz video na konci této recenze), a také nižší rozlišení 1024×600 než je běžné u 10palcových tabletů s Honeycombem (1280×800). Ovládání displeje je ale bezproblémové, kapacitní technologie fungovala bezchybně i při použití více dotyků.

Výkon

Tablet je při běžné práci svižný, CPU je dostačující, pouze paměti by mohlo být více (start náročnějších aplikací trvá delší dobu). Čip podporuje grafickou akceleraci, jednodušší 3D hry si tak bez problémů zahrajete. Obsažený DSP čip pak nabízí hardwarové dekódování videa včetně HD rozlišení (MPEG4, H.264, …), tablet tedy dobře poslouží i pro přehrávání sbírky filmů v běžných formátech včetně titulků.

Ve videu na konci této recenze máte možnost vidět výkon tabletu při hraní her (Angry Birds, Raging Thunder 3D), používání aplikací (instalace z AppsLib, webový prohlížeč s Flashem) i průběh benchmarku (Quadrant). Zde jsou uvedeny finální výsledky 3 benchmarků, Neocore, Quadrant a Smartbench 2010:

Benchmark – Neocore

Měřili jsme také výdrž tabletu při přehrávání videa. Aby to měl tablet rychleji zasebou, nastavili jsme maximální intenzitu podsvícení displeje. K vypnutí tabletu došlo po takřka 5,5 hodinách. V praxi si při domácím přehrávání vystačíte i s polovičním jasem a výdrž by tak mohla bez problémů dosáhnout na výrobcem deklarovaných 7 hodin.

Výdrž akumulátoru při přehrávání videa na maximální podsvícení Výdrž akumulátoru při přehrávání videa na maximální podsvícení

Software

Jak je uvedeno v technické specifikaci, operačním systémem tabletu je Android ve verzi 2.2 Froyo s několika vylepšeními, a nikoliv tabletový systém 3.x Honeycomb. Ve většině případů to ale koncovému uživateli může být jedno, běžné aplikace existují pro obě verze systému a konzumování obsahu tak bude limitovat spíše samotný hardware tabletu než systém. Systém ve verzi 2.2 ve spolupráci s procesorem už nabízí jak podporu Flashe, tak živé tapety nebo přesouvání aplikací na SD kartu (byť v tomto případě je velikost interního úložiště dostatečná). Od výrobce pak byla přidána podpora pro softwarová tlačítka Zpět, Menu, Domů a Hledání. Ta se zobrazí na jedné ze 2 stran tabletu v závislosti na otočení displeje, takže je má uživatel stále po ruce. Dlouhé podržení tlačítka Domů pak klasicky slouží pro vyvolání nabídky naposledy spuštěných aplikací, je tak možné se mezi nimi přepínat.

7100C

Prestigio dále tablet vybavil vlastní domovskou aplikací (launcherem). Ta nabízí v základu 5 ploch a ikony složek, ve kterých jsou zástupci na konkrétní aplikace (např. pod složkou Games se skrývají Angry Birds, Raging Thunder, nebo karty). Do těchto složek je samozřejmě možné přesouvat i vlastní ikony nainstalovaných aplikací. Prestigio dále nabízí widget, kombinující zobrazení kalendářního data a času s předpovědí počasí a textovými zprávami (RSS, zdroj lze nastavit):

7100C

Software od výrobce

Tablet je od výrobce vybaven řadou užitečných aplikací, namátkou: čtečka čárových a QR kódů Barcodes Scanner, navigace OsmAnd, kancelářský software OfficeSuite Pro, prohlížeč PDF Adobe Reader, čtečka elektronických knih eReader, přehrávač videí s HW akcelerací, přehrávač videí YouTube, 3D závodní hra Raging Thunder a další. Knížky je možné přímo nakupovat z portálu Prestigio Plaza. Výchozí prohlížeč podporuje i Flash, uživatelé s dobrým zrakem si mohou prohlížet celé weby i v režimu na výšku (600×1024). Při normální velikosti písma je ale potřeba počítat spíše se zobrazením na šířku.

7100C

Pokud někomu nestačí dodaný software od výrobce, má možnost si doinstalovat další. Bohužel chybí standardní Android Market, místo toho je k dispozici služba AppsLib, ze které je možné stahovat bezplatné i placené aplikace podobně jako z Marketu. Většinu významných aplikací najdete i v AppsLib, pokud už ale máte účet v Marketu třeba pro svůj telefon i s nakoupenými aplikacemi, toto řešení vás nepotěší. Jinak ale AppsLib nemůžeme nic vytknout, funguje jak má, navíc u aplikací zobrazuje informaci, zda je pro tablet vyzkoušená.

AppsLib

Ukázka

Lepší představu o vzhledu, výkonu a možnostech tabletu určitě získáte z následujícího videa. Jak si tablet stojí proti dražším modelům s OS 3.x Honeycomb pak můžete porovnat díky modelu Acer Iconia Tab A500 (specifikace viz náš katalog), na videu je umístěn vždy napravo od Prestigia. Obsah videa:
0:08 – zapnutí tabletu
0:40 – úvodní obrazovka Prestigio launcheru a widgetů
1:15 – instalace Angry Birds z AppsLib
2:00 – hraní Angry Birds
3:05 – test pozorovacích úhlů
3:50 – Quadrant benchmark na obou tabletech
5:00 – přehrávání 720p a 480p videa
7:00 – výchozí webový prohlížeč na obou tabletech
8:25 – doinstalování Flash playeru na Prestigio
10:10 – hraní Raging Thunder

Prestigio MultiPad 7100C

Prestigio MultiPad 7100C

Závěr

Prestigio MultiPad 7100C je zástupcem levných desetipalcových tabletů. Jeho největší devízou je právě cena, protože i základní modely desetipalcových tabletů s Honeycombem jsou momentálně minimálně o 50 % dražší (kolem 10 tisíc). Výrobce ale logicky musel někde ušetřit, odnesl to hlavně displej (menší rozlišení 1024×600 a TN panel) a použití Android OS 2.2 místo novějšího tabletového 3.x. Zamrzí také chybějící Android Market. Méně náročnému uživateli ale výrobek poslouží dobře – od čtení knížek, hraní her až po sledování videí v HD rozlišení.

Klady

  • Poměr cena/výkon (proti 10palcovým tabletům s Honeycomb o třetinu nižší cena)
  • Nízká hmotnost (480 gramů)
  • Praktický stojánek pro postavení tabletu na stůl
  • Přehrávání HD videa
  • Slušná výdrž (až 7 hodin přehrávání videa)
  • Předinstalované aplikace a služby (softwarová tlačítka Zpět, Menu, Domů, Hledání, Prestigio launcher, obchod s e-booky)

Zápory

  • Pouze průměrný displej s TN technologií (omezené pozorovací úhly a nižší jas)
  • Lehká plastová konstrukce, která se při držení v jedné ruce prohýbá
  • Chybějící Android Market

Za zapůjčení k testu děkujeme společnosti Prestigio Europe, spol. s r.o..

Orientační cena na našem trhu

Roman Nepšinský
O Autorovi - Roman Nepšinský

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)