Recenze HTC Desire HD

cher-wang htc

Po pár měsících od vydání posledního Android telefonu od společnosti HTC – HTC Desire (Bravo, A8181), vydalo HTC nástupce tohoto komunikátoru s názvem HTC Desire HD (Ace, A9191). O HTC Desire HD a HTC Desire Z jsme již předběžné informace psali v tomto článku. Komunikátor HTC Desire HD disponuje operačním systémem Android 2.2 FroYo s plnou podporou Adobe Flash a Microsoft Exchange, 1GHz procesorem, pamětí 768 MB RAM a vnitřním úložným prostorem 1,5 GB pro aplikace a hry.

Obsah recenze

Klady

  • 1GHz procesor s HW akcelerací grafiky
  • Velký 4,3palcový kapacitní S-LCD displej
  • Velká operační paměť 768 MB RAM
  • Velká úložná paměť 1,5 GB pro aplikace
  • 8MPx fotoaparát se dvěmi přisvětlovacími diodami – toto hodně chybí u Galaxy S
  • Uživatelské prostředí HTC Sense

Zápory

  • Problémy s proximity senzorem – zdá se ale, že toto postihlo jen pár kousků
  • Dílenské zpracování – hliníkový zadní kryt a kryt baterie – uvidíte na fotkách
  • Někteří si stěžuji na růžový nádech na fotografiích

Obsah balení

Po celkem složitém vysunutí vnitřní části malé bílé krabičky (ovšem ne tak malé, jako bedýnka na jablka ) na mě vykoukl poměrně velký telefon. HTC Desire HD (dále označován jako DHD) je o cca milimetr větší než HTC HD2 na všech stranách. Velikost je dána velkým 4,3palcovým displejem a zpracováním krytu. Pod telefonem je několik dokumentů (Průvodce rychlým spuštěním, návod) a v pytlíčcích z jemného materiálu (který se mi ani nechtělo trhat, jak je hebký na dotek) elegantní cestovní nabíječka, velmi pěkná, malá, z lesklého plastu, microUSB kabel, který lze připojit k nabíječce nebo k počítači, a klasická sluchátka s 3,5mm jackem s dálkovým ovladačem a mikrofonem. V dalším „subpytlíku“ se nachází klip k udržení sluchátek na oděvu a dva molitanové návleky. Sluchátka lze použít jako Handsfree. Na kabelu sluchátek se nachází ovládací panel se třemi tlačítky. Tlačítka REW a FWD na ovládacím panelu jsou určena pro přehrávání, resp. ovládání hudby, a prostřední tlačítko PLAY zároveň funguje pro přijetí či ukončení aktivního hovoru. Na ovládacím panelu mi trochu chybí ovladač hlasitosti. Je tedy potřeba pro ztišení či navýšení hlasitosti vyndávat telefon z kapsy.
Obsah balení (SIM karta je moje :) Telefon na krabičce Telefon, sluchátka, kabelSluchátka Detail sluchátka Ovládání sluchátekDHD Zadní strana telefonu se sundanými krytkami Nabíječka

Pokud se divíte, že jsem ještě neuvedl baterii a nebudete jí moci v balení najít, nebojte se, je schovaná v útrobách telefonu. Je ovšem potřeba před prvním zapnutím odebrat krytku vzadu na pravém boku a baterii nechat vyklouznout. Je pod ní tenká fólie. Čili bez této operace by telefon ani nešel zapnout. Dejte si pozor na znovu uzavření těchto „dvířek“, nejde to moc jednoduše. Nezkoušejte to moc velkou silou, chce to cvik a po chvilce to zvládnete. Tato krytka není moc povedená, rozhodně by bylo lepší, kdyby šel sundat celý zadní kryt telefonu, což bohužel nejde.

Baterie Telefon a baterie Pod krytkou baterie

O paměťové kartě bych napsal totéž. Je již v zařízení a jedná se o Samsung 8 GB Class 2 microSD kartu. Naleznete jí pod spodní částí krytu (je na něm nápis SRS a Dolby Mobile). Pod tento kryt je potřeba zastrčit i SIM kartu.

Karty Krytky Zadní strana telefonu (spodek)

V balení celkem citelně chybí pouzdro. Pouzdro jsem sice nenašel ani v balení HTC Desire, ale určitě by se jednoduchá kapsička v balení mohla nacházet. Ničemu by to neuškodilo. Pokud budete tedy chtít nosit telefon v pouzdře, budete si jej muset dokoupit.

Dílenské zpracování a vzhled telefonu

Co vás ohromí jako první, když otevřete krabičku a kouknete se na telefon, je rozhodně jeho obrovský, 4,3palcový kapacitní S-LCD displej s WVGA rozlišením 800×480 px. Pokud jste nikdy v ruce neměli HTC HD2, který disponuje také tímto velkým displejem, budete opravdu nadšeni. Já jsem měl donedávna HTC Desire s 3,7palcovým displejem a říkal jsem si, jak je velký. Když jsem si vzal do ruky DHD, dostalo mě to. Teď mi HTC Desire připadá strašně malý, ale zvyknul jsem si na tu velikost velmi brzy.

DHD DHD DHD

Velikost celého DHD je 123 × 68 × 12 mm, váha 164 g s baterií. Ano, váha je to trošku větší, ovšem při této velikosti telefonu vás váha nemůže rozházet. Je prostě optimální a mám pocit, že v ruce držím kus hardware. Samsung Galaxy S váží 118 gramů a u tohoto telefonu mám naopak pocit, že je nepřirozeně lehký a že v ruce držím dětskou hračku.

Dílenské zpracování není špatné. Zadní kryt telefonu je z hliníku, na kterém se pyšní velký stříbrný nápis HTC a kousek níže nápis WITH HTC SENSE. Kryt baterie, kryt SIM a MicroSD karet a prostor s diodami je z plastu. Pamatujete například na HTC Diamond 2 a na jeho lesklý zadní kryt, na kterém byl vidět každý dotek? To u tohoto materiálu nehrozí. Všechny součásti krytu jsou matné.

HTC Zadek Spodek

Bohužel se na několika zařízeních vyskytuje jistá vada. Při pohledu na telefon z vrchu je pravá strana hliníku vedle displeje zřejmě špatně vyfrézovaná, protože přesahuje od plastu několik desetin milimetru a při přejetím místa prstem je to znát, tohle je věc, kterou bych od HTC nečekal. Naštěstí to není tak strašné a při běžném používání telefonu to nevadí a ani si toho nevšimnete.-

Krytka karet, na které je elegantně napsáno Dolby mobile a SRS, se vysouvá celá, zespodu telefonu. Tento plastík je poměrně křehký, ale odstranit jej a znovu vrátit nedělá moc problémů a i po několikátém odstranění a znovunasazení nevrže. Druhá strana mince je krytka baterie. Tento plast lze sice vyjmout celkem lehce, ale jeho vrácení na místo je skoro nemožná věc. Již několikrát jsem měl problém tento plast vrátit a bál jsem se o jeho zlomení. Chce to jen trochu cviku, abyste se naučili tuto krytku vracet zpět.

Nepřesnost Nepřesnost

Čočka osmimegapixelového fotoaparátu ze zadního hliníkového krytu lehce vyčnívá a je na konci opatřena hliníkovým kroužkem, aby nedošlo k poškrábání jejího krycího sklíčka. Na HTC HD2 je to koncipováno podobně, ale s tím rozdílem, že je tam hliníkový kryt spíše do čtverce a má lehce ostré hrany. U DHD je to dokulata a jeho hrany jsou příjemné na dotek. Nic ostrého. Vedle fotoaparátu je dvojice přisvětlovacích diod, které se dají použít buď jako blesk fotoaparátu, k přisvětlování natáčení videoscény, nebo jako světlo (pomocí přeinstalované aplikace Světlo – Tři režimy podsvícení). Na zadní straně se ještě nachází druhý reproduktor.

Přední strana, vedle toho, že se na ní pyšní obrovský displej, disponuje ještě podlouhlým sluchátkem/reproduktorem. Na DHD nejsou vpředu žádná HW tlačítka, najdete zde čtveřici ovládacích senzorových tlačítek a jsou to klasická tlačítka systému Android. Domeček, Menu, Zpět a Hledání. Při dotyku na některé z těchto tlačítek telefon krátce zavibruje. Je to jako vibrační odezva telefonu, aby bylo jasné, že tlačítko bylo stisknuto. Dále zde najdete signalizační diodu (schovanou pod reproduktorem) a proximity senzor (taková tečka napravo vedle sluchátka). Na přední straně se ještě nachází světelný senzor, který se postará o podsvícení displeje v různých světelných podmínkách (pokud je nastaveno automatické podsvícení).

Na levém boku je dvojice stříbrných tlačítek hlasitosti. Tato tlačítka drží jak přibitá. Mačkají se ale trochu hůře. Nemají až takový zdvih, stejně tak zapínací tlačítko na vrchu telefonu. Na druhou stranu je ale dobře, že tato tlačítka moc nevystupují, protože se mi ještě nestalo, abych například omylem zapnul či vypnul displej, nebo změnil nechtěně hlasitost při manipulaci s telefonem.

Na spodní hraně, vedle zdířky na microUSB kabel, je mikrofon a 3,5mm jack konektor na sluchátka, můžete tedy využít i svoje stávající, kvalitnější sluchátka.

Tlačítka hlasitosti Reproduktor Čočka a druhý reproduktorDiody Spodek displeje Vrchní strana

Hardware, výkon, displej

DHD je velmi výkonný kus hardware. Bije v něm silné srdce – Snapdragon Scorpion 1 000 MHz MSM 8255 – výrobní proces 45 nm, a o grafickou stránku se stará nový grafický chip Adreno 205 s cca 4x vyšším výkonem, než Adreno 200 v HTC Desire. V systému, ve kterém běží nadstavba HTC Sense, jsem se nesetkal s jediným zásekem. Vše je naprosto plynulé. Jistě tomu napomáhá i velká paměť RAM s kapacitou 768 MB. Nejnovější hry, které spotřebují hodně grafického výkonu, není problém na DHD spustit. NFS Shift nebo N.O.V.A. vypadají luxusně.

O prostor pro aplikace a hry se pak postará flash paměť o velikosti 1,5 GB. Není tedy potřeba aplikace přesouvat na microSD paměťovou kartu, která se k telefonu dodává s kapacitou 8 GB – Class 2 (tj. ne moc rychlá). Telefon umí zpracovat paměťové karty až do velikosti 32 GB. 32GB microSD/SDHC karty s rychlostí Class 4 je již možné dnes zakoupit u Sunnysoftu. MicroSD kartu můžete například použít jako úložiště filmů, které jsou na velkém displeji opravdu radost sledovat.

Displej je kapitola sama pro sebe. Je úžasný. Displej je kapacitní s WVGA rozlišením (800×480 px, 191×196 dpi (HDPI 240), 12,28 cm diagonálně, 10,5×6,2 cm), vytvořen technologií Super-LCD. Sice když si vedle sebe položíte AM-OLED z Desire a S-LCD z Desire HD, AM-OLED bude mít jasnější barvy a vyšší kontrast. Ale když AM-OLED ztratíte z dohledu, ani vám to nepřijde a za chvilku si jednoduše zvyknete – mně a nejen mně se každým dnem zdá, jako by měl displej lepší barvy a kontrast. S-LCD displeje mají dokonce menší energetickou náročnost, než AM-OLED displeje, i když se o tom mluví spíše naopak. AM-OLED, u něhož se nastaví podsvícení na více než 60-70 %, žere více energie, než S-LCD displej s tímto podsvícením. Na displeji si skoro nevšimnete rastru, který je velmi jemný. Většinu webových stránek je možné bez problému prohlížet bez zoomu. Jsou krásně čitelné. Podsvícení displeje je velmi dobré a občas si myslím, že svítí až moc při automatickém nastavení. Je samozřejmě možné jej nechat regulovat světelným senzorem, ale i manuálně, buď v nastavení, nebo přes widget.

Displej samozřejmě zvládá multidotykové ovládání, které využijete při prohlížení webových stránek na zvětšování a zmenšování obsahu, či při prohlížení fotografií. Pinch-to-zoom lze využít i na obrazovkách HTC Sense s jednou novinkou, kterou předchozí rozhraní HTC Sense nedisponovalo. Jednoduše je možné zmenšené obrazovky delším přidržením prstu přesouvat z místa na místo.

Podle zkušeností vím, že na displej není potřeba aplikovat fólii, ovšem pokud fólie na displeji je, ničemu to neuškodí, spíše naopak. Displej není jednoduché poškrábat a když k němu budete šetrní, nepoškrábete jej. Je chráněn tvrzeným sklem, jako většina kapacitních displejů. Toto sklo pokrývá skoro celou přední plochu telefonu a tedy i senzorová tlačítka.

Samozřejmostí u DHD je pohybový senzor, který otáčí obsah displeje podle aktuální polohy telefonu, což bohužel nefunguje na domovské obrazovce HTC Sense, tohoto se dočkáme až na HTC Desire Z, kde by to jinak ani po vysunutí HW klávesnice nešlo.

Hardwarové parametry (htc.com)

  • Procesor: 1GHz Qualcomm Smapdragon MSM 8255 (Scorpion)
  • OS: Android 2.2 (Froyo) s novou verzí HTC Sense
  • Interní paměť: 1,5 GB
  • Paměť RAM: 768 MB
  • Velikost telefonu: 123 x 68 x 11,8 mm (4,84 x 2,68 x 0,46 palců)
  • Váha telefonu s baterií: 164 gramů
  • Displej: 4,3palcový S-LCD, dotykový, kapacitní, WVGA s rozlišením 480 x 800 px
  • Pásma: GSM (850/900/1800/1900 MHz), WCDMA (900/2100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (14,4 Mb/s), HSUPA (5,76 Mb/s)
  • GPS: Ano
  • Senzory: G-Senzor, Digitální kompas, Proximity senzor, Světelný senzor
  • Konektivita: Bluetooth® 2.1 s A2DP profilem pro bezdrátová sluchátka, FTP/OPP (object push) Pro přenos souborů, Další podporované profily: AVRCP, GAP, GOEP, HFP, HSP, PBAP, SPP, Service Discovery Application Profile, IEEE 802.11b/g/n WiFi
  • Konektory: 3,5mm stereo audio jack, micro-USB (5-pin micro-USB 2.0)
  • Fotoaparát: 8,0 Mpix, Auto focus, duální flash dioda, podpora 720p HD video nahrávání, detekce obličeje, různé foto a video efekty, Geotagging
  • Audio formáty: přehrávání: .aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma (Windows Media Audio 9) • Nahrávání: .amr
  • Video formáty: přehrávání: .3gp, .3g2, .mp4, .wmv (Windows Media Video 9), .avi (MP4 ASP and MP3), .xvid (MP4 ASP and MP3) • Nahrávání: .3gp
  • Baterie: Li-ion, 1230 mAh
  • Čas hovoru: až 550 minut v síti GSM
  • Výdrž: až 420 hodin provozu
  • Dolby® Mobile a SRS surround sound
  • Sdílení videí, fotografií a hudby do dalších multimediálních zařízení pomocí DLNA (Digital Living Network Alliance)

Telefon, kontakty a synchronizace

Hlasitost sluchátka je velmi dobrá jak při klasickém hovoru, tak při přepnutí na hlasitý odposlech, respektive na dva reproduktory. Při telefonování si lze v nastavení nastavit jednu vychytávku. Při aktivním hovoru a položením telefonu displejem dolů na stůl se aktivuje automaticky hlasitý reproduktor. Při opětovném vzetí telefonu do ruky se přepne opět na sluchátko. Samozřejmostí je automatické vypnutí displeje při přiblížení se k uchu (funkce proximity senzoru – u některých telefonů se vyskytovala zřejmě HW vada. Při hovoru se displej vypnul a nešel již zapnout. Podle mých informací se toto vyskytlo pouze u necelých dvou desítek telefonů). Telefon dokonce pozná, zda je při vyzvánění v kapse, nebo v kabelce/tašce a podle toho bude vyzvánět co nejhlasitěji. Pokud vyzvánějící telefon vezmete do ruky, vyzvánění se automaticky ztiší.

Telefonu chybí klasické „zelené a červené“ tlačítko a vytáčení a příjem hovorů se děje čistě přes grafiku displeje. Zelené tlačítko by se mělo začít nacházet na komunikátorech s operačním systémem Android 2.3 – Gingerbreed.

Telefon Lide

Ke kontaktům se dá jednoduše dostat přes velké tlačítko Telefon na hlavní obrazovce HTC Sense (i když je vysunut drawer – tedy nabídka aplikací). Po stisknutí tohoto tlačítka se zobrazí telefonní seznam naposled volaných kontaktů s ikonkami, podle kterých se dá poznat, zda na číslo bylo voláno, či volalo nám nebo to byl zameškaný hovor a pod nimi pak váš telefonní seznam. Na této obrazovce je ještě vidět velká vytáčecí klávesnice pro případ, že budete chtít vytočit číslo, které není v kontaktech, nebo najít kontakt podle jeho iniciálů. Hledá jak podle jména tak i podle příjmení a podle čísla. Stačí vyťukat například 54 a zobrazí se všichni Jirkové (nebo ti, kterým začíná jméno nebo příjmení na JI, LI atd.) ve vašem telefonním seznamu nebo 603 a zobrazí se všechna čísla začínající na 603. Tato klávesnice lze i schovat levým tlačítkem na displeji vedle. Pravým zobrazíte pouze seznam hovorů. Toto je stejné jako v předchozích verzích HTC Sense. Po stisknutí ikonky napravo u každého kontaktu se zobrazí detail kontaktu a je tu možnost jej upravit. V detailu kontaktu je pak možnost zobrazit si komunikaci s tímto kontaktem.

Kontakty jsou klasicky synchronizovány s vaším účtem na Google. Tento účet je potřeba pro plnohodnotný běh telefonu a bez něho nebude možnost využívat Android Market a nebudou se synchronizovat kontakty. Kontakty je samozřejmě možné synchronizovat i s Outlookem pomocí aplikace PC Sync, která je uložena na paměťové kartě, dodávané s telefonem. Já osobně Outlook nepoužívám, mám nainstalovaný Ubuntu Linux a tak tu tedy nebudu rozepisovat všechny detaily synchronizace, protože jsem to nikdy nedělal a dělat nebudu. Jistě se na fóru Smartmania.cz najde někdo, kdo o tom rád napíše. Děkuji za pochopení.

Konektivita a GPS

Internet je samozřejmostí. Pokud nemáte datový tarif, budete se cítit s DHD jako bezruký. Telefon a jeho aplikace jsou navrhnuty tak, že s internetem počítají a využívají ho na každém kroku. Internet potřebují Mapy, Gmail, Gtalk, Market, samozřejmě prohlížeč a další a další aplikace. Pokud jej opravdu nemáte, budete se muset připojovat přes Wi-Fi, což telefon zvládá naprosto bez problémů. Vestavěný je Wi-Fi modul s podporou standardů IEEE 802.11b/g/n. Nejen, že telefon umí Wi-Fi přijímat, ale umí jej i rozesílat dál (Tethering). Jednoduše si z telefonu uděláte Wi-Fi přístupový bod. Pokud se rozhodnete proměnit váš DHD na Wi-Fi přístupový bod, doporučuji jej připojit k nabíječce. Tethering velmi slušně papá energii baterie. Novinkou je v DHD tzv. Internetová propust – jednoduché nasdílení pevného internetu do zařízení přes kabel. Nutností je nainstalované PC Sync. (S Linuxem se mi toto nepodařilo zprovoznit)

Telefon podporuje Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro bezdrátová sluchátka, FTP/OPP (object push) pro přenos souborů, není tedy problém si poslat, nebo odeslat jakýkoli soubor z/do jiného telefonu, nebo třeba fotorámečku, televize a dalších zařízení, která funkcí bluetooth disponují. Obrázky se dají poslat přímo z Galerie, MP3 z aplikace Hudba a ostatní soubory například přes Astro File Manager s nainstalovaným Bluetooth pluginem. Spárovat se stereo sluchátky s podporou Bluetooth není též problém.

Internetový prohlížeč zvládá bez jakýchkoli obtíží zobrazení stránek s plnou podporou Adobe Flash. Je rychlý, podporuje multidotykové ovládání pro zoomování obsahu. Bohužel někdo má raději, když na displeji vidí dvojici zoomovacích tlačítek, těch se tu nedočkáte. Stránky je možné bookmarkovat, sdílet s přáteli, editovat historii. V jeden moment lze mít otevřena maximálně 4 okna. V podstatě se nedočkáme skoro žádných omezení a můžeme si internetové stránky prohlížet stejně pohodlně jako doma na počítači.

Internet Onka Androweb

GPS modul byl v telefonech HTC vždy perfektní. Fixnutí na pozici se počítá v řádech sekund. V pátek jsem chvíli testoval navigaci Route 66, která je v telefonu předinstalována. Najdete jí v Automobilovém panelu nebo pod ikonkou Locations. Funguje na výbornou a naviguje pěkně, s českým hlasem – to se ale musí nejprve nastavit, funguje v ní například hlasové vytáčení, ovšem všechno tohle je licencováno pouze na 30 dní. O navigaci ještě napíšu více informací níže. Testoval jsem i navigaci Sygic Mobile Maps 10, která taktéž funguje bez problému. Na velkém displeji je navigace jedna radost. Vše je přehledné a tlačítka velká. Sygic Mobile Maps 10 je možné taktéž nakoupit v obchodě Sunnysoft. GPS modul se ale nepoužívá pouze pro navigování. Využijete jej například pro aplikaci Mapy, pokud se někde ztratíte (nebo jen chcete najít cestu), na aktualizaci Latitude, při Geocachingu s aplikací c:geo nebo oficiální Geocaching aplikací, která ale stojí cca 10 dolarů. Pro použití určitých aplikací, jako je c:geo, Google maps a dalších je ale potřeba počítat s datovým připojením.

Locations Automobilový panel

V menu telefonu najdete i turn-by-turn navigaci od Google (Modrá šipka). Tato navigační aplikace zatím není v ČR dostupná, ale podle oficiálních zdrojů by měla být spuštěna do konce roku. Určitě se o tomto spuštění dozvíte.

Výdrž telefonu, baterie

S DHD je dodávána Li-ion baterie s kapacitou 1230 mAh. Toto číslo možná někoho bude chtít odradit, ale nebojte se. Podařilo se mi vydržet i déle, než se starým Desirem. Baterie vydrží průměrně jeden den (pokud se snažíte, tak i 24 hodin). Samozřejmě záleží na tom, co budete s telefonem dělat. Pokud budete hodinu surfovat po internetu, můžete ztratit až 10 % a pokud budete sledovat film, nebo provozovat tethering, půjdete lovit kešky – to znamená zapnutá GPS, navigace, Google maps apod. (Mně se podařilo kešovat 4 hodiny do vybití telefonu) nebo máte na jedné z obrazovek HTC Sense hromádku Widgetů využívajících datové připojení, uvidíte jak klesají procenta výdrže pouhým okem.

Jsou ale i možnosti jak docela slušně ušetřit. Například nepoužívejte Live Wallpapers, když nepotřebujete nutně internet, vypněte jej (například přes widget), když není potřeba, můžete přes widget vypnout automatickou aktualizaci na pozadí a další a další možnosti. Dnes se mi podařilo z telefonu dostat 24 hodin provozu na jedno nabití.

Fotoaparát a multimedia

Zařízení fotí dobře. Ovšem bohužel se tu setkáte z občasným růžovým přelivem při focení něčeho bílého, jak uvidíte na jedné z následujících fotografií. Jinak se mi fotografie pořízené osmimegapixelovým fotoaparátem s auto focusem a dvojicí led diod velmi líbí (ovšem fotky by se mohly ukládat s větší JPG kvalitou). Led diody využijete při focení za šera nebo v noci, ale pokud s nimi budete chtít natáčet člověka, bude mu světlo velmi nepříjemné. Diody svítí opravdu hodně. Nejlepší je samozřejmě fotit ve dne, za příznivých světelných podmínek, kdy jsou fotografie opravdu velmi ostré a krásné. Diody lze použít i k nočnímu svícení pomocí aplikace Světlo. Nabídnou se tu tři režimy podsvícení.

IMAG00031 IMAG00041IMAG00051 IMAG00061IMAG00071 IMAG0012IMAG0020 IMAG0025IMAG0026 IMAG0032 IMAG0039IMAG0028 IMAG0027IMAG00371 IMAG0038

Fotoaparát nabízí zajímavé funkce. Například funkci autoportrétu (jeden, nebo dva obličeje), kdy je možné vyfotit sám sebe, nebo sebe s přáteli. Stačí otočit čočku fotoaparátu na sebe a jakmile bude zjištěn obličej, nebo více obličejů, vyfotí se automaticky fotografie. Samozřejmostí je samospoušť (2 a 10 sekund), vyvážení bílé (Automaticky, Žárovka, Zářivka, Denní světlo, oblačno), nastavení ostrosti, sytosti, kontrastu a expozice snímku, ISO (Auto, 100, 200, 400 a 800), k fotografii lze přidat geoznačku. Je možné nastavit jeden z real time efektů (Zkreslení, medailonek, hloubka ostrosti, starobylý, starobylá bílá, starobylá chladná, stupně šedi, sépiová, negativ, solarizace, posterizace a akvamarínová modrá). Fotoaparát nabízí i funkci digitálního zoomu, ale nikde jsem se nedočetl kolikrát. Tipnul bych si 2-3x. Fotoaparátem lze i natáčet velmi pěkná videa až v HD 720p rozlišení. Tady také platí, čím lepší světelné podmínky, tím lepší video. Na jedno HD video se můžete podívat níže.

nastaveni fotoaparatu2 nastaveni fotoaparatu videokamera

HD video točené na HTC Desire HD

HD Video točené v HTC Desire HD

HD Video točené v HTC Desire HD

Hudební a video přehrávač – DHD obsahuje základní Audio a video přehrávače. V audio i videopřehrávači je možnost aktivovat SRS a Dolby mobile vylepšení zvuku. Audiopřehrávač dokonce disponuje nově i ekvalizérem, nedá se ale nastavit vlastní. Můžete si jen vybrat z přednastavených režimů. Alba se dají řadit dle interpreta nebo názvu alba, či je možné vytvořit si svůj seznam skladeb, nebo zobrazit seznam všech skladeb. Videopřehrávači chybí zobrazení titulků, což je škoda, ale titulky se dají k filmu buď přikonvertovat (při konvertu do mp4), nebo je možné použít jiný videopřehrávač z Android Marketu, který titulky podporuje.

snap20101031 153849 snap20101031 153956

HTC Sense – uživatelské prostředí

Komunikátor DHD obsahuje operační systém Android 2.2 – FroYo a celý je prošpikován uživatelským rozhraním HTC Sense v nové verzi, která se v mnoha maličkostech liší od Sense v HTC Desire. Píši v maličkostech, ale jsou to záležitosti, které doopravdy dokáží potěšit. Jaké jsou tu tedy hlavní změny? Na hlavní obrazovce je možné stisknutím domečku, nebo multitouchem zmenšit všech 7 ploch do podoby náhledů. To již známe z předchozí verze. Novinkou je ale možnost po delším přidržení prstu na jedné z náhledových obrazovek, tuto přesunout na jiné místo v pořadí. Po otevření draweru zde po stisknutí menu přibyla možnost aplikace odinstalovat. Otevře se vestavěný správce aplikací. Jednotlivé aplikace je zde možné i sdílet například emailem. Odešle se ale pouze text s odkazem směřujícím na Android Market. Aplikace jako taková se nepošle. Po kliknutí na položku „přidat“ hned vedle Telefonu ve spodní liště HTC Sense vyjede nabídka widgetů, aplikací a zkratek, které je možné přidat na plochu. To již známe z předchozích verzí HTC Sense, ale novinku je možnost změnit si zde vzhled, tapetu, zvukovou sadu a scénu či jednotlivé vyzvánění.

7ploch zakladni obrazovka2 menu

Další novinkou je zobrazení posledních osmi spuštěných aplikací nejen po přidržení domečku, jak ze starších verzí Androidu známo, ale jsou k dispozici po stažení notifikační lišty. Já bych si zde raději přál vidět ovládací prvek napájení, ale to možná přinese některá z modifikací ze serveru xda-developers.com.

V novém HTC Sense je spousta nových widgetů z dílny HTC. Novinkou jsou například widgety kalkulačky, FM rádia, HTC Likes, Locations, Police (čtečka knih), spousta ovládacích miniwidgetků (Wifi, Bluetooth, Internet apod. ), Navigace, atd. Dohromady je widgetů od HTC 71 a další widgety systému Android. Další widgety HTC se dají stáhnout, stejně jako další scény a dokonce skiny celého prostředí HTC Sense, či zvukové sady z nové služby HTC Hub. Abyste mohli využívat možnosti HTC Likes a HTC Hub, je potřeba se registrovat na serveru HTCSense.com – nebo to provést přímo z telefonu – což vřele doporučuji. Při registraci přes web jsem se setkal s pár problémy. HTCSence.com je celkově nová služba od HTC a bude fungovat pouze s použitím DHD a Desire Z a v budoucnu nejspíš i dalšími novými zařízeními. Po registraci na webu nebo přes telefon (doporučeno) a následném přihlášení na webovou verzi je možné s telefonem dělat různé věci přes webovou správu. Představte si, že telefon nemůžete najít. Jedním kliknutím na webu Vám telefon začne zvonit. Když Vám někdo telefon ukradne, nebo jej ztratíte někde venku, je možné jej zablokovat. Do webového formuláře lze zadat PIN na následné odemčení, telefonní číslo pro případného nálezce, na které by mohl zavolat a vlastní zprávu. Po potvrzení je telefon zamčen a můžete jej sledovat na mapě, pokud je zapnut. Ve webovém rozhraní je možné nastavit si vzdáleně přesměrování hovorů a SMSek na jiný telefon právě pro případ, kdyby byl DHD zcizen. Je zde také možnost zcela telefon vymazat. Dále je zde možné číst si SMS zprávy či spravovat kontakty. Po dobu psaní této recenze tato služba nefungovala. Na HTC supportu mám potvrzeno, že na 100% funkčnosti služeb se intenzivně pracuje. Po synchronizaci kontaktů jsem jimi mohl listovat (nebo mě to do nich nepustilo vůbec – jak kdy), SMSky se nesynchronizovaly vůbec a test odeslání SMSky dopadl špatně – SMSka nedorazila na cílový telefon. Správa Footprints fungovala dobře a HTC Hub taktéž fungoval skvěle.

nabidka widgetu vzhled widget radio widgety nastaveni widget hodiny miniwidgety1

HTC Likes je součást služby HTCSense.com. Je to alternativa k Android Marketu, která zobrazuje pouze doporučené, oblíbené a stažené položky.

HTC HUB je služba, ze které je možné stahovat další vyzváněcí melodie, skiny, scény, tapety a další součásti HTC Sense. Přes webovou verzi je možné stahovat vyzváněcí tóny, tapety, widgety a další přímo do telefonu.

htchub htclikes

Klávesnice je u DHD klasická HTC klávesnice použitá i u staršího Desire. Píše se na ní dobře, novinkou je podpora multidotyku. Je tedy možné psát ještě rychleji a když se stane, že se dotknete náhodou dvou tlačítek současně, nevadí.

Základní Softwarová výbava

V DHD je spousta předinstalovaného SW. Některé aplikace známe ze starších zařízení, některé jsou nové. O vybraných aplikacích si můžete počíst níže.

Navigace – V telefonu je předinstalovaný navigační software Route 66. Aby navigační software mluvil česky, musí se nejprve nastavit. Docela jsem se divil, když na mě poprvé začala mluvit slečna anglicky. Route 66 se dá spustit buď přes Automobilový panel, nebo přes položku Locations. Nejprve je nutné navigaci aktivovat a to uděláte velmi jednoduše, spustíte jí a nastavíte jí trasu. Licence zdarma je na prvních 30 dnů a další použití navigace je možné pouze po dokoupení licence buď na 30 dnů, na rok, nebo neomezeně. V automobilovém panelu funguje na výbornou hlasové vytáčení. Pokud budete chtít cestou za volantem někomu zavolat, stačí na velkých tlačítcích vybrat vytáčení a vyslovit jméno volaného. Shoda je až 100%, vždy mi to našlo volanou osobu bez problémů.

mapa3D zakoupeni navigace1 zakoupeni navigace2

Navigační program má klasické funkce, umí plánovat trasu autem, či pěšky (neumí ale přidávat body do trasy, nebo jsem nepřišel jak na to), má databázi POI bodů, seznam kamer a radarů, informace o dopravě (Nemám vyzkoušeno, zda funguje v ČR), 2D a 3D zobrazení mapy, spolupracuje s footprints, jednotlivé položky na mapě je možné sdílet, některé hlavní budovy jsou ve 3D. Jako navigace je tato aplikace použitelná.

Dokoupení licence se provádí přes Locations (zobrazení mapy, menu, aktualizovat). Měsíční dokoupení licence k mapám Evropy stojí 9,99 Euro, roční 39,99 Euro a neomezená licence je za 49,99 Euro. Platit je tu možné stejně jako za aplikace na Android Marketu, tedy platební kartou. Dokoupit se dají i dopravní informace pro celý svět. Evropské vyjdou na 3,99 Euro na měsíc a 10,49 Euro na rok. Bezpečnostní kamery potom na stejnou dobu, za stejnou částku. Hlasy (čeština je předinstalovaná) v různých jazycích lze stahovat zdarma. V Locations lze stáhnout i offline mapy. Česká republika bohužel chybí.

Čtečka elektronických knih – Další novou aplikací, která je předinstalovaná, je Čtečka elektronických knih, které je možné po registraci zakoupit v obchodě Kobo. V obchodě Kobo jsou v nabídce knihy k zakoupení a dokonce píší, že i ke stažení zdarma (ovšem takovou jsem nenašel ani jednu). Pokud se chcete registrovat, musí vám být více jak 13 let. Pro čtení knih chráněných autorským zákonem je nutné mít účet na Adobe ID.

Přenesení dat – pokud přecházíte na DHD z jiného telefonu, který má Bluetooth, můžete si z něho jednoduchým postupem přetáhnout kontakty, SMS a události z kalendáře.

SoundHound – SoundHound je aplikace, která umí rozpoznat hrající skladbu a nabídnout vám informace o hudební skupině, název písně, odkaz na youtube či možnost skladbu zakoupit. Bohužel se jedná o trial verzi, kterou můžete zdarma vyzkoušet pouze 5x. Poté je nutná koupě z Marketu. Vyjde na cca 88 korun.

Facebook – klient pro Facebook

Twitter – DHD obsahuje jak Peep, tak i oficiální Twitter aplikaci

Hlasový záznamník – Funguje jako diktafon. Omezení pouze velikostí paměťové karty. Možnost nastavit si nahraný tón jako vyzvánění

Hledání – Existují 4 aplikace hledání. Jedna hledá ve všem možném současně. Dá se nastavit, aby vyhledávala slovo například v SMS zprávách, Twitteru, Facebooku, Dropboxu (pokud jej máte nainstalovaný), v hudbě atd. Druhou aplikací je Hledat kdekoli. V podstatě stejné jako klasické hledání, jen je nutné vybrat si na hledání pouze jednu cílovou oblast. Hedání v kontaktech a hlasové vyhledávání.

Hodiny – zde je možné si nastavit budík, podívat se na světový čas. Najdete zde i stopky nebo časovač.

FM Rádio – DHD umožňuje příjem FM Rádia s RDS, ukládání stanic. Rádio funguje pouze po připojení sluchátek, které fungují jako anténa. Zvuk lze poté přesměrovat do vestavěného reproduktoru.

Světlo – ovládání dvou LED diod na zadní straně telefonu.

Internetový prohlížeč – Super rychlý internetový prohlížeč s plnou podporou Adobe Flash.

Quick Office – Jednoduchý prohlížeč dokumentů, prezentací a sešitů Excel. Dokumenty a sešity Excel lze vytvářet a editovat.

Pošta – emailový klient s plnou podporou pro Exchange Activesync.

Další SW, jako Gmail, Youtube, nebo RRS čtečku nebo Android market je samozřejmostí.

Několik vět na závěr

HTC Desire HD je komunikátor hodný vaší pozornosti. Budete nadšeni z jeho rychlosti, perfektního velkého displeje, dobrého fotoaparátu a z jeho zpracování. Když ho budete držet v ruce, budete mít pocit, že držíte kus hardwaru s dobrou softwarovou výbavou s další rozšiřitelností. Budete moci prohlížet spoustu multimediálního obsahu, vytvářet jej, sdílet jej, stahovat jej. Tento telefon má vše, na co si vzpomenete a rozhodně mu nechybí nic, na co bych si vzpomněl. Za cenu něco přes 13 tisíc korun si myslím, že dostanete opravdu kvalitní komunikátor s obrovským balíkem funkcí a rozhodně nebudete litovat této investice.

Ukončení a poděkování

Na závěr bychom chtěli poděkovat autorovi, Luboši Klicpouchovi, za čtivou a informačně vyčerpávající recenzi komunikátoru HTC Desire HD, a možnost otisknout ji na serveru SvětAndroida.cz. Zařízení HTC Desire HD můžete zakoupit u společnosti Sunnysoft s.r.o. za příjemnou cenu 13690 Kč s DPH.

Autora recenze můžete kontaktovat prostřednictvím následujících cest:

androweb.cz // Něco málo o Androidu
Následujte mne na Twitteru
@androweb_cz

Jan Soukup
O Autorovi - Jan Soukup

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (55)