Recenze Asus Eee Pad Transformer TF101

Asus Eee Pad Transformer TF101

Do redakce dorazil první Android tablet od Asusu. Výrobce vymyslel u tohoto modelu netradiční řešení. Už název „Transformer“ napoví, že se bude jednat o odlišný kousek, než jsme zvyklí u jiných výrobců. K tabletu je jako doplňkové příslušenství klávesnice. A ne jen tak ledajaká. Klávesnice slouží jako dokovací stanice. Po zasunutí tabletu do tohoto doku se rázem z tabletu stává netbook.

Asus Transformer

Obsah balení

Uvnitř balení se nachází klasická výbava, kterou najdete i u ostatních výrobců. K tabletu tedy dostanete USB kabel, který propojí Váš Transformer s počítačem. Bohužel koncovka, která přijde připojit do tabletu, není microUSB, jak jsme u Androidích zařízení zvyklí.

Asus Transformer - příslušenství

K výbavě také patří nabíječka, která má USB konektor pro připojení přiloženého kabelu. Jako další příslušenství bychom mohli označit dokovací klávesnici, která ovšem není standardní součástí balení tabletu. Musíte si ji pořídit zvlášť.

Technické parametry:

  • Rozměry a hmotnost: 271 x 171 x 12,98 mm, 680 g (s baterkou)
  • Displej: 10.1″ 1280 x 800, WXGA LED Backlight
  • Procesor: NVIDIA® Tegra™ 2; 1 GHz
  • Paměť: 16 / 32 GB interní paměti, 1 GB RAM
  • Konektivita: dokovací port, Mini HDMI, WiFi b/g/n, Bluetooth V2.1+EDR
  • Fotoaparát: 5 MPx, rozlišení 2592 x 1944 pixelů, autofocus, video (720 x 480 pixelů), přední kamera s 1.2 MPx
  • Hudba: přehrávač hudby, 3,5mm jack
  • Operační systém: Android 3.2
  • Baterie: 24,4 Wh

Konstrukce a vzhled

Když jsem vybaloval Transformer z krabice, překvapila mě hnědá, nebo spíše bronzová barva. Dodává tabletu na luxusním dojmu. Tento dojem umocní i kovový rámeček po obvodu celého zařízení. Vezmete-li Asus do rukou, možná se zaleknete váhy, která je 680 gramů. Což rozhodně není málo. Při čtení nebo při sledování filmu hmotnost zařízení může být překážkou. Ale máte možnost přikoupit si dokovací stanici, do které můžete vsadit celý tablet a vznikne Vám tak malý netbook. Na Transformeru se mi líbí pevná konstrukce, nikde nic nevrže.

Asus Transformer v doku

Přední stranu skoro celou zabírá displej, který má uhlopříčku 10,1 palců (25,65 cm). Kolem něj je černý rámeček,  do kterého výrobce vsadil nad displej přední kameru a světelný senzor.

Přední strana

Zadní strana mě také nadchla. Není lesklá, na rozdíl od většiny tabletů. Transformer tedy nebude trpět na viditelné otisky prstů. Celá plocha je mírně vroubkovaná (potažena drobným vzorkem) a má tmavě hnědou barvu. Na zadní straně upoutá pozornost zadní fotoaparát, který nemá přisvětlovací diodu.

Zadní strana

Je-li tablet orientován na šířku, napravo ve spodní části se nachází reproduktor. O něco výše lze nalézt microSD slot, kterým si můžete rozšířit paměť tabletu. Dále je na této straně mini-HDMI konektor pro připojení Transformeru k televizi. Abyste mohli použít svá sluchátka, je tu vedle mini-HDMI připraven 3,5mm jack.

Pravý bok

Na levé straně najdete tlačítka pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro vypnutí/zapnutí tabletu. U něj se mi stávalo, že se tlačítko zasekávalo o kryt zařízení. Nejprve mě to vyděsilo, jelikož tlačítko pak zůstává ve stlačeném stavu. Dále si na levé straně všimnete dalšího reproduktoru.

Levá strana

Dokovací stanice

Jak jsem nastínil výše, k Transformeru si můžete dokoupit dokovací stanici, která je zároveň hardwarovou klávesnicí. Tablet má na spodní hraně konektor pro nabíjení, ale zároveň slouží pro připojení ke klávesnici. Zpočátku jsem bojoval se vsazením Transformeru do klávesnice, ale po několikerém vyndání a zasunutí zpátky do doku si na mechanizmus zvyknete.

Mechanizmus dokovací stanice

Dokonce bych řekl, že je tento systém intuitivní. Pro vysunutí tabletu z dokovací stanice slouží posuvník nacházející se na otočné části klávesnice. Moc se mi nelíbíla mezera, kam se tablet zastrčí. Je poměrně široká a Transformer není úplně pevně přichycen, má vůli se mírně pohybovat. Nicméně se mi nestalo, že by se tablet z dokovací stanice uvolnil. Zespodu ho totiž chytnou dva silné zobáčky.

 

Klávesnice

Na levém boku se nachází konektor pro napájecí kabel. Dok má v sobě baterku, která dle výrobce dokáže prodloužit pracovní dobu Transformeru až na 16 hodin. Což je velice slušná výdrž a jen těžko mu budou konkurovat notebooky a jiné netbooky. Zklamáním byla zjištěná vada při nabíjení klávesnice. Baterie v dokovací stanici se odmítala nabít. Hledal jsem v diskuzních fórech informaci, zda se problém nevyskytl i u někoho dalšího. Vypadá to, že Asus má řadu klávesnic, kde se tento problém objevuje. Nemohl jsem tedy změřit výdrž tabletu připojeného ke klávesnici.

Nabíjecí konektor

Na doku můžete využít dva USB konektory. K nim lze připojit externí disk nebo třeba myš. Rozšířit paměť se dá také pomocí čtečky, která zvládne MMS, SD a SDHC karty.

Čtečka karet

Ačkoliv je klávesnice menší, mně osobně vyhovovala. Rozestupy mezi klávesami jsou dostačující. Nestávalo se mi, že bych dělal překlepy. Vrchní řada tlačítek slouží jako zkratky k různému nastavení. Můžete si pomocí nich snížit a zvýšit hlasitost, zvětšit či naopak zmenšit jas displeje nebo jimi lze ovládat přehrávač. Tohle se mi na klávesnici hodně líbilo. Nechybí zde ani tradiční Android klávesy. Tlačítko Domů je místo obvyklé klávesy Windows, tlačítko Zpět je v levém horním rohu a tlačítko pro menu je vedle pravé klávesy Alt. U mého kusu klávesnice nebyly na klávesách vyznačeny diakritické znaky, proto jsem musel psát znaky poslepu. Tento nedostatek by ovšem spravily přelepy kláves, které jsou snadno k dostání.

Touchpad se nachází pod klávesami. Dotyková plocha zvládá gesta jako je štípnutí (pinch-to-zoom) nebo posunutí textu pohybem prstu na straně touchpadu.

Touchpad

Displej a zvuk

Transformer má kapacitní displej o velikosti 10,1 palců s rozlišením 1280 x 800 pixelů. Obrazovka je opravdu velká a na sledování filmů nebo čtení velice příjemná. Barvy jsou poměrně pěkné. Řekl bych, že displej nijak nevybočuje z řady ve své cenové kategorii. Konkurencí mu je např. Acer Iconia Tab. Na slunci budete mít zřejmě potíž cokoliv přečíst, zvlášť když budete mít tmavou tapetu nebo nějakou aplikaci, která má tmavé téma. K Transformeru doporučuji pořídit si také nějaký hadřík, kterým budete leštit povrch obrazovky. Jsou totiž vidět veškeré otisky prstů. To samozřejmě není problém pouze modelu od Asusu, potýkají se s tím všechna zařízení s dotykovou obrazovkou.

Zvukem jsem byl mile překvapen. Hudba z reproduktorů, které jsou na bocích přístroje, Vás potěší. Trochu jsem se strachoval, že reproduktory jsou nízko na bocích. Ale v praxi jsem se nesetkal s tím, že bych si zvuk při držení tabletu tlumil.

Fotoaparát

U Transformeru máte na výběr mezi dvěma kamerami. Přední kamera má rozlišení 1,2 MPx. Tu spíše využijete na videovolání např. přes aplikaci Skype. Zadní kamera má rozlišení 5 MPx. Bohužel je bez přisvětlovací diody.  Ale jelikož tablety nejsou primárně určené k focení, nemyslím si, že by to byl nějak závažný nedostatek. Pořízené fotky jsou průměrné kvality. Někdy se stane, že fotografie nejsou ostré a jsou tak trochu mlhavé. Čím míň světla k focení budete mít, tím bude výsledek samozřejmě horší.

Transformer dokáže natáčet video s rozlišením 1280 x 720 s třiceti snímky za sekundu, což je vskutku dobré. Kvalita videa je velmi závislá na podmínkách, ve kterých natáčíte. Při větším šeru raději kameru ani nezapínejte. Někdy i při dobrém světle jsou zachycené objekty rozostřené.

Zapnout focení lze přes aplikaci kamery. Prostředí pro focení není výrobcem nijak upravováno. V pravém panelu jsou tlačítka pro oddálení/přiblížení. Pod těmito tlačítky naleznete kolečko, kde se ukrývají další tlačítka. Ta slouží k nastavení parametrů pro snímek. Hrát si tedy můžete s vyvážením bílé, nastavovat různé filtry a v neposlední řadě nastavit rozlišení pořízené fotky. Uprostřed kruhu je spoušť. Přepínat mezi kamerou a fotoaparátem lze pomocí přepínače pod kruhem se spouští.

Systém

Tablet pohání dvoujádrový procesor a jádra jsou taktovaná na 1 GHz. Má 1 GB RAM. Tyto parametry jsou slušné. V systému se tedy dá pohybovat snadno bez větších zádrhelů. Ovšem občas se můžete setkat s větší prodlevou při pohybu mezi obrazovkami. Hlavně po probuzení je znát mírné sekání. Jakmile tablet zažehne svůj „motor“, je procházení plynulé. Líbí se mi, že Asus sahal do systému minimálně a instalaci aplikací nechal na uživatelích.

V Transformeru je již Android 3.2. Já tablet dostal ještě s verzí 3.1. Bohužel aktualizace se mi nenabízela, tak jsem tomu mírně dopomohl. Rozdíl mezi Androidem 3.1 a 3.2 je minimální. V 3.2 si lze zapnout kompatibilní mód, který aplikaci přizpůsobí na celý displej. Ale za sebe mohu říct, že je to ještě horší, než neoptimalizovaná aplikace. Hodit se může přizpůsobování velikosti widgetů na ploše. Např. pro kalendář se to hodí, protože v Androidu 3.1 to byl malý sloupec a leckdy se nevešel na řádek celý název události. Zatím poměrně velkou slabinou je počet aplikací optimalizovaných pro tablety, ale každým dnem se situace zlepšuje.

 

Kontakty, Gmail a kalendář se synchronizují stejně jako mobilní verze. Pro tyto služby jsou zde aplikace přizbůsobené pro tablety. Většinou je aplikace řešena tak, že vlevo nebo vpravo je sloupec možností a větší prostor obrazovky zabírá obsah. Hodně se mi líbí aplikace pro kalendář, která je dělaná jednoduše a velice přehledně. Lepší představu si můžete udělat z přiložených obrazovek. Hodně mě potěšila aplikace gTalk. Konečně zvládá více účtů. Pomocí Talku můžete uskutečňovat i videohovory.

 

 

Pro obrázky je tu aplikace Galerie, která se synchronizuje automaticky s Picasou. Jednotlivá alba jsou srovnaná do mřížky. Jakmile jednou alba stáhnete do tabletu, jsou zde k prohlížení i v offline módu.

Hudbu si užijete přes aplikaci Google Music. Jestliže máte přístup do online úložiště hudby od Googlu, hudba se Vám bude synchronizovat s tabletem.

Pro milovníky čtení Asus přichystal aplikaci MyLibrary. V ní si prohlédnete jak PDF soubory, tak i ePub knihy. Pro ePub knihy je aplikace použitelná, ale pro PDF dokumenty se moc nehodí. Prohlížení PDF je hodně pomalé. Proto doporučuji sáhnout po jiném softwarovém řešení.

Samozřejmě nesmí chybět v tabletu správce souborů. Výrobce pro tento účel opět předinstaloval aplikaci s názvem File Manager. Aplikace je to jednoduchá, ale svůj účel plní dobře.

Někoho může potěšit Movie Studio, aplikace pro střih videa. Nečekejte žádné pokročilé funkce, ale k ořezání videa nebo spojování se určitě hodí.

Jako další možné rozšíření paměti tu je přichystaná aplikace MyCloud. Ta spolupracuje s cloudovým úložištěm Asus Webstorage. Ukládat si můžete cokoliv. Od hudby až po dokumenty. Zdarma je k dispozici 2 GB. Zaplatit si lze neomezený prostor. Ceny jsou od 54 Kč za měsíc. Osobně jsem si říkal, k čemu bych tuto službu využíval, když stejně veškeré věci mám synchronizované na Google serverech. Ale třeba někdo najde uplatnění.

Prohlížeč v Androidu 3.2 se blíží desktopové verzi. Nabízí i synchronizaci záložek, pokud používáte na desktopu prohlížeč Chrome. Zde jsem narazil na problém. Asi tři dny se mi záložky nechtěly synchronizovat, až pak už synchronizace bez problému šla. Prohlížení je pohodlné, pouze s rychlostí to není úplně nejlepší. Zvlášť má-li stránka flashové bannery nebo videa. Sem tam se mi stávalo, že prohlížeč zamrznul.

Pro kancelářské práce je zde nachystána aplikace Polaris Office. Nabízí možnost vytvořit klasický dokument, tabulku a prezentaci. Nelze čekat stejné funkce jako u Microsoft Office, ale jako nouzové řešení se tahle kancelářská aplikace může hodit.

Kompletní popis systému vydá na celý samostatný článek, proto Vás odkážu na článek kolegy Karla Kiliána, který popsal systém mnohem podrobněji.

Výkonnostní testy

Pro milovníky čísel jsem provedl testy v aplikacích Linpack a Smartbench 2011. Chtěl jsem Transformer změřit i známým Quadrantem, ale aplikace neustále padala.

Smartbench 2011

Smartbench

Linpack

Linpack

GPS

GPS jsem nemohl otestovat tak, jak bych si představoval. Auto nevlastním a běhat s tabletem není zrovna moc pohodlné. Upřímně řečeno si nedokážu představit, že by někdo používal tablet jako navigaci. Proto jsem se musel spokojit s testem chytání signálu GPS. Signál jsem chytil do deseti sekund. Několikrát jsem vypínal/zapínal GPS a bez problému jsem signál opět chytil.

Pro navigaci můžete použít Google Maps Pro navigaci můžete použít Google Maps

Výdrž baterie

Výdrž hodně závisí na tom, co na tabletu děláte a hlavně jaký jas máte nastavený. Při běžném prohlížení internetu se dostanete na pěkných osm a půl hodiny. Nabíječku tak budete vytahovat zhruba jednou za dva dny. Když si tabletu nebudete moc všímat, tak bez problému třeba i tři dny.

Závěr

Asus Transformer je již nějakou dobu na trhu a nyní se chystá Transformer 2. Proč tedy sáhnout po tomto starším kousku? Díky svému nástupci bude jeho cena určitě klesat. Navíc Transformer udělá stejnou službu jako jeho novější bráška. Ačkoliv má tento model nějaké své mouchy, hlavně vinou Androidu 3.2, je to zajímavé zařízení s dobrým poměrem cena/výkon. A ještě zajímavější bude, pokud cena bude klesat.

Nevýhodou pro někoho může být přítomná konektivita pouze pomocí Wi-Fi. Pomoct by mohlo jedině sdílet internet pomocí svého telefonu, ale to si budete mobil zbytečně vybíjet. Zamrzí také nestabilita a někdy pomalost systému. Přece jen za cenu kolem 12 000 Kč bychom chtěli, aby vše šlapalo pohodlně a plynule. Můžeme jenom doufat, že Asus přijde s aktualizací, která by tyto neduhy napravila.

Celý nápad udělat z tabletu i malý netbook se mně osobně líbí. V některých případech se hodí daleko více hardwarová klávesnice než softwarová. Po Transformeru by měli sáhnout lidé, kteří třeba často cestují a ocení velkou výdrž.

Klady:

  • Dobré dílenské zpracování
  • Dokovací stanice v podobě klávesnice
  • Výdrž baterie

Zápory:

  • Problémy s klávesnicí
  • Pomalejší systém
  • Horší viditelnost displeje na slunci

 

Cena Asusu Transformer WiFi 16 GB:

 

Cena Asusu Transformer WiFi 32 GB:

Michal Mátl
O Autorovi - Michal Mátl

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)