realme 8 5G recenze: ideální telefon pro běžného uživatele

realme 8 5G recenze

Firma realme se na českém trhu zjevila jako blesk z čistého nebe a nyní patří její telefony mezi nejprodávanější TOP 4 v Česku. Má to pochopitelně svůj důvod. Velice často totiž nabízí produkty s výborným poměrem mezi cenou a výkonem a tak není divu, že po nich uživatelé Android zařízení pokukují. Vše začalo s úspěšnou řadou realme 6, aby se za rok objevila ještě lepší realme 7, kterou jsme pro vás recenzovali. Telefony měli nějaké mouchy, ovšem hodnotili jsme je spíše v pozitivním duchu. Nyní na trh přichází telefony realme 8 5G, realme 8 a realme 8 Pro a my se budeme v této recenzi bavit o prvním zmíněném.

Obsah recenze

Obsah balení

Pojďme jako vždycky začít obsahem balení telefonu realme 8 5G. Mobil přichází dnes již v trochu ikonické žluté krabičce po jejíž otevření na nás čeká hned několik věcí. Kromě samotného telefonu se zde nachází samozřejmě sponka na vysunutí SIM karty, 18 W nabíjecí adaptér a USB-A/USB-C kabel. Rovněž potěší přítomnost průhledného silikonového pouzdra, které realme dodávalo i do některých svých předchozích modelů. Absence sluchátek je (nejen) v této cenové kategorii již standardem, takže to ani za nějaký velký prohřešek považovat nemůžeme.

  • telefon realme 8 5G
  • 18 W nabíjecí adaptér
  • USB-C/USB-A kabel
  • gumové pouzdro
  • brožurky

Zpracování a vzhled telefonu

Na první pohled se realme 8 5G od svých dvou sourozenců 8 a 8 Pro příliš neliší. Pravdou ale je, že pokud se na telefon podíváte podrobněji, změn je zde požehnaně. Zadní strana je opět tvořena z lesklého plastu, který není příliš praktický a snadno se na nich zachytává prach a otisky prstů. Trochu překvapivě se zde nenachází nápis „DARE TO LEAP“, který byl veřejností u ostatních modelů spíše kritizován, ovšem nám osobně nevadí a pěkně dává najevo identitu značky.

Pozornost si zasluhuje také modul fotoaparátů. Zatímco v realme 8 a realme 8 Pro se nachází čtyři fotoaparáty, zde jsou pouze tři (přesto že to tak nemusí vypadat). Ve čtvrtém „objektivu“ je totiž pouze značka AI (umělá inteligence) a upřímně tento krok moc nechápeme. Rozpitvávat jej však ale nemá příliš smysl. Kromě toho ale nemáme konstrukčnímu zpracování realme 8 5G co vytknout.

Firma se chlubí tím, že jde o jeden z vůbec nejtenčích telefonů s podporou 5G sítí, v čemž mají pravdu. Váha telefonu pak činí příjemných 185 gramů a v ruce se i bez pouzdra drží dobře. Power tlačítko se čtečkou otisků prstů je umístěno perfektně, což se o mnoha dalších telefonech říct bohužel dodnes nedá. Samozřejmostí je pak přítomnost USB-C portu, audio jacku nebo reproduktoru na dolní straně telefonu. Ten je spíše podprůměrný a kromě nižší maximální hlasitosti zamrzí také horší výkon basů. Zamrzí také absence voděodolnosti (i při pořizování fotek jsme se trochu báli).

Displej realme 8 5G

Displej je u realme 8 5G poměrně velké téma. Zatímco u realme 8 a 8 Pro se firma rozhodla použít AMOLED displej, zatímco tento model dostal IPS LCD panel. Má úhlopříčku 6,5″, Full HD+ rozlišení a obnovovací frekvenci 90 Hz. Dostal tedy horší panel, avšak lepší obnovovací frekvenci, která má na celkový zážitek z telefonu obrovský vliv. Samotný panel je pak lepší než u předchozí generace – realme 7 5G. Má lepší podání barev, o něco vyšší maximální jas (480 vs. 600 nitů) a poměrně dobré pozorovací úhly.

  • 6,5″ IPS LCD panel
  • rozlišení Full HD+
  • 90 Hz obnovovací frekvence
  • maximální jas 600 nitů

Na rozdíl od ostatních telefonů v této kategorii nám přítomnost LCD panelu namísto AMOLED displeje tolik nevadila. Dostali jsme totiž alespoň benefit v podobě vyšší obnovovací frekvence oproti standardnímu modelu. Samotná obnovovací frekvence má několik režimů. Ve výchozím nastavení ji budete mít nastavenou na automatický, což je režim který rozpozná kdy a kam vyšší frekvenci poslat a kde naopak stačí nižší, což by se mělo pozitivně projevit na výdrži baterie. Dále si ji můžete manuálně nastavit na 90 či 60 Hz. Displej tedy hodnotíme spíše pozitivně.

Hardware realme 8 5G

Pojďme si říct něco k výkonu realme 8 5G. Pod kapotou nám totiž tiká jeden z nejdostupnějších (nejlevnějších) čipsetů s 5G modemem – MediaTek Dimensity 700 spolu s 8 GB operační paměti RAM. Úložiště má pak celkovou kapacitu 128 GB. V zahraničních recenzích to telefon za použitý čipset poměrně dost schytává a my popravdě příliš nechápeme důvod. Ano, rozhodně se nejedná o nejvýkonnější telefon v této cenové kategorii, ovšem pokud nejdete vyloženě po číslech, můžete zůstat naprosto v klidu. A i ty jsme si pro vás nakonec přichystali.

  • MediaTek Dimensity 700 s podporou 5G sítí
  • 8 GB operační paměti RAM
  • 128 GB úložiště

V benchmarku Geekbench si realme 8 5G odneslo v jednojádrovém výkonu 533 bodů, v multijádrovém pak 1653 bodů. To znamená, že je telefon o něco výkonnější než třeba Pixel 4a, který u nás ve stejném testu získal 531 a 1536 bodů. Telefon v kombinaci s novým systémem realme UI 2.0 pracuje naprosto skvěle, reaguje okamžitě a neměli jsme problémy ani s načítáním aplikací či pokročilejším multaskingem, kdy jsme aktivně přepínali mezi několika aplikacemi.

Zkrátka pokud nehledáte vyloženě herní telefon (tak se asi stejně podíváte v jiné cenové relaci), funguje hardware nového realme 8 5G naprosto skvěle a nemáme k němu výhrady. A když si chcete zahrát? Call of Duty: Mobile, které jsme na telefonu testovali běží na střední detaily okolo 55 – 70 FPS, což je slušná hodnota a dá se s ní úplně v klidu hrát. Překvapilo nás, že i po půl hodině hraní zůstal telefon v podstatě chladný, stejně tak při běžném používání. Chlazení má evidentně telefon zvládnuté dobře.

Realme UI 2.0

Nadstavba Realme UI patří spolu třeba s OxygenOS k jedné z nejčistějších nadstaveb vůbec. Sice dostanete při prvním spuštění nějaký ten bloatware, ovšem ten jde naštěstí bez problémů smazat. Druhá generace, tedy Realme UI 2.0 je ale ještě mnohem lepší než jeho předchůdce. Můžete navíc počítat s veškerými novinkami typickými pro Android 11, jelikož právě na tomto systému je nadstavba postavena.

Můžeme počítat s možnostmi upravit si systém dle svého a měnit ikony, písmo, motivy a mnoho dalšího. Firmě se ale podařilo především vychytat plynulost a stabilitu celého systému. U přešlých telefonů občas docházelo k zásekům či pádům aplikací. Zde i v kombinaci s rychlým 90 Hz displejem působí vše mnohem svižněji a za dobu testování nám nespadla ani jedna aplikace.

Čtečka otisků a odemykání obličejem

Čtečka otisků prstů se nachází v power tlačítku na boku telefonu a po klepnutí na ní telefon v podstatě okamžitě odemknete. Čitelnost a přesnost čtečky je dobrá, občas se vám stane že ji telefon nerozpozná ale nejedná se o nic co by vás mělo nějak zvlášť trápit. Navíc můžete telefon odemykat i obličejem, což funguje až překvapivě dobře a ve většině případů (až na absolutní tmu) vás telefon rozpozná maximálně do jedné vteřiny. Otázkou však je, jak moc bude takové řešení bezpečné.

Výdrž baterie realme 8 5G

Kapacita baterie realme 8 5G činí 5 000 mAh a podporuje 18 W nabíjení. V kombinaci s poměrně úsporným čipsetem Dimensity 700 se lze s trochou úsilí dostat i na dvoudenní výdrž. V našem testování jsme měli jas přibližně na 70 – 80 %, obnovovací frekvenci jsme měli na auto a na telefonu jsme běžně pracovali, používali Google aplikace jako Gmail, Google Chat, Google Kalendář, Google Chrome a ostatní jako Facebook, Messenger či Instagram a za den a půl jsme telefon dali znovu na nabíječku, kdy mu zbývalo ještě asi 25 % kapacity. Úplné nabití telefonu pak trvá přibližně dvě hodiny, což je celkem dost a je škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit rychlejší 30 W nabíjení, které mají další telefony z rodiny realme 8.

Fotoaparát

Oproti klasickým modelům realme 8 jsme u 5G modelu dostali o něco horší složení fotoaparátů. Hlavním snímačem je zde 48 MPx Samsung GM1, kterému sekunduje monochromatický objektiv a makro kamerka. S ultraširokým snímačem tak nepočítejte. Namísto těchto dvou podle nás až zbytečných snímačů by v telefonu mohl být právě ultraširoký, ale chápeme že někde se šetřit prostě muselo.

Hlavní snímač pro běžné focení bohatě stačí, avšak na nějaké fotografické zážitky můžete zapomenout. Za dobrého osvětlení fotí telefon docela dobře, snímky mají i dostatek detailů, ovšem jsou příliš kontrastní, barvy jsou až moc syté a výsledné snímky příliš neodpovídají realitě.

Fotky za noci jsou pak použitelné pouze v krajních případech, kdy si opravdu potřebujete něco vyfotit. Na Instagram si takovou fotku nedáte. Projevuje se zde šum a příliš nepomáhá ani speciální noční režim. Video umí telefon natáčet pouze ve Full HD a 30 snímcích za vteřinu, což je opravdu málo a pokud často natáčíte, měli byste se telefonu obloukem vyhnout. Fotografie v plné kvalitě si můžete stáhnout z Google Fotek.

Cena a dostupnost realme 8 5G

Telefon realme 8 5G bude k dispozici u většiny českých prodejců a to za cenu 5 499 Kč včetně DPH v případě 4 + 64 GB verze. K dostání bude také 6 + 128 GB varianta za cenu 6 499 Kč. Bohužel zatím není jasné, kdy by mohla dorazit verze s 8 GB RAM, kterou jsme testovali v této recenzi.

Resumé

O telefonu realme 8 5G máme poměrně jasno a zanechal v nás spíše pozitivní pocit. Pokud alespoň na jednu z otázek zda na telefonu často hrajete náročné 3D hry (třeba Fortnite na telefonu oficiální cestou ani nespustíte) nebo často a rádi fotíte odpovíte ano, na telefon rovnou zapomeňte. V opačném případě jde ale o svižný telefon který je vhodný ke každodennímu používání, dobře se drží v ruce, má bleskurychlý displej a nadprůměrnou výdrž baterie. Jako benefit navíc dostanete podporu 5G sítí, které je u nás sice v plenkách ale časem se může hodit. Telefon máme stále k dispozici, takže pokud by vás cokoliv zajímalo, dejte nám vědět v komentářích.

Klady

+ kvalita zpracování
+ nadprůměrný IPS displej s 90 Hz frekvencí
+ slušný výkon
+ nadprůměrná výdrž baterie

+ Realme UI 2.0 je skvělé prostředí

Zápory

– pouze průměrný fotoaparát
– horší hlasitý reproduktor

Hodnocení redakce: 85 / 100 %

Jak se vám líbí telefon realme 8 5G?

Za telefon děkujeme českému zastoupení značky realme.

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)