Menu

Pubtran: Jízdní řády pro Android

ikona Pubtran

Aplikací na vyhledání spojení hromadnou dopravou je pro platformu Android celá plejáda. Já osobně jsem zatím nejvíce spokojený s programem Pubtran, který si dnes stručně představíme.

Začněme hned první výhodou, kterou Pubtran nabízí proti konkurenci: našeptávač. Ve většině případů sice většinou znáte název zastávky, nicméně není-li tomu tak, pak jistě oceníte možnost vybrat si po několika napsaných písmenech z nabídnutých možností. Kromě toho také ušetříte napsaná písmenka a tím pádem i pár vteřin drahocenného času. Našeptávač dále ve výchozím stavu nabízí zastávky ze/do kterých jezdíte nejčastěji.

Pubtran našeptávač

Pubtran našeptávač

Zdrojem dat je všem dobře známý IDOS, což by mělo být garancí aktuálnosti a relevance poskytnuté odpovědi. Z toho také vyplývá, že k provozu Pubtranu budete potřebovat připojení k Internetu. Vzhledem k datové náročnosti odesílaných dotazů a přijímaných odpovědí lze ale předpokládat minimální náročnost na přenesená data.

Užitečná je volba Používat GPS (najdete pod [Menu]-Nastavení), která slouží k nalezení města, v němž se právě nacházíte a jeho umístění v nabídce možných MHD na nejvyšší místo. Bohužel tato funkce zatím nabízí nalezení nejbližší zastávky jen v těch městech, kde jsou k zastávkám známy souřadnice (Praha, Brno, Hradec Králové, Plzeň, Příbram, Olomouc a České Budějovice), nicméně na dalším rozšiřování se s pomocí uživatelské komunity pracuje. Na testovacím telefonu je ale nutné GPS modul aktivovat přes systém – program samotný v případě vypnuté GPS její zapnutí nenabídne.

Vyhledávání je jednoduché: zadáte výchozí a cílovou zastávku a zvolíte požadované datum a čas (samozřejmě je jako výchozí nabízena možnost aktuálního data a času). V případě potřeby vyberete typ spojení (MHD, vlak, autobus) a stisknete tlačítko Vyhledat spojení.

Pubtran základní obrazovka programu

Pubtran základní obrazovka programu

V možnostech hledání vám možná bude chybět volba přímého spojení nebo cesty s omezeným počtem přestupů. Tato skutečnost je dána tím, že mobilní verze IDOSu, z níž aplikace čerpá, tyto možnosti neposkytuje.

Výsledky jsou zobrazeny přehledně a pochopitelně: dozvíte se z nich prakticky veškeré potřebné informace o daném spoji, například za jak dlouho odjíždí (tento údaj se průběžně aktualizuje), dobu cesty a příjezdy i odjezdy jednotlivých spojů.

Výsledky vyhledávání se zpožděním vlaku

Výsledky vyhledávání se zpožděním vlaku

Velmi užitečné funkce pak najdete po kliknutí na vybrané spojení, které můžete odeslat SMSkou, e-mailem, nebo přidat do kalendáře. V případě cesty vlakem pak lze zjistit i jeho aktuální zpoždění.

Další možnosti práce s výsledky

Další možnosti práce s výsledky

Celkově hodnotím Pubtran nanejvýš pozitivně. Aplikace se chovala po celou dobu testu stabilně, i na relativně slabším telefonu fungovala svižně (start do jedné vteřiny, vyhledávání je pak ovlivněno rychlostí internetového připojení a odezvou IDOSu) a kromě výsledků nabídla i porci praktických funkcí navíc.

Kde můžete vyhledávat spojení?

K nabídce variant se dostanete přes rozbalovací menu, situované v levé dolní části aplikace. Jak již bylo řečeno, usnadnit práci si můžete zapnutím GPS pozicování. Malé plus uděluji za skutečnost, že si Pubtran pamatuje poslední volbu, takže není nutné vybírat požadovanou variantu při každém hledání znovu.

Výběr je skutečně široký – kromě meziměstské dopravy vlaky a autobusy můžete hledat spojení lokální dopravou v ohromujících 38 městech:

  • Vlaky a autobusy ČR.
  • Vlaky ČR.
  • Autobusy ČR.
  • MHD Brno.
  • MHD Česká Lípa.
  • MHD České Budějovice.
  • MHD Děčín.
  • MHD Frýdek-Místek.
  • MHD Havířov.
  • MHD Hradec Králové.
  • MHD Cheb.
  • MHD Chomutov.
  • MHD Jablonec nad Nisou.
  • MHD Jihlava.
  • MHD Karlovy Vary.
  • MHD Karviná.
  • MHD Kladno.
  • MHD Kolín.
  • MHD Kroměříž.
  • MHD Liberec.
  • MHD Mladá Boleslav.
  • MHD Most a Litvínov.
  • MHD Olomouc.
  • MHD Orlová.
  • MHD Ostrava.
  • MHD Pardubice.
  • MHD Písek.
  • MHD Plzeň.
  • MHD Praha.
  • MHD Přerov.
  • MHD Prostějov.
  • MHD Příbram.
  • MHD Sokolov.
  • MHD Šumperk.
  • MHD Tábor.
  • MHD Teplice.
  • MHD Trutnov.
  • MHD Třinec.
  • MHD Ústí nad Labem.
  • MHD Zlín a Otrokovice.

Informace o programu

Testovaná verze: 3.2.2
Cena: zdarma (dobrovolně je možné autorovi přispět přes PayPal přímo z rozhraní aplikace).
Web autora: http://sites.google.com/site/pubtranforandroid/
Diskuzní fórum (+podpora): http://androidforum.cz/nova-aplikace-mhd-praha-t3259.html

QR kód:

Pubtran QR kód

Pubtran QR kód

Článek byl převzat z Blog.Zarohem.cz.

Komentáře

Štěpán

Štěpán

6.9.2010 2:06

Pubtran používam na meziměsto, v Praze pak MHDroid ;) předpokládam, že MHDroid bude mít taky meziměstský busy, pak budu používat jen tuhle aplikaci

Karel Kilián

Karel Kilián

6.9.2010 6:16

Štěpáne, speciálně pro Vás jsem to teď otestoval a meziměstské spojení autobusem mi to našlo :)
MHDroid neznám (testoval jsem kromě Pubtranu jen Aidos), nicméně obecně, co jsem tak sledoval, má Pubtran větší odezvu uživatelů :)

Daniel Čermák

Daniel Čermák

6.9.2010 6:45

Dobrej článek. O této aplikaci slyším poprvé takže ji jdu hledat, přes prohlížeč mi totiž m.idos.cz vyhodil jenom plnou webovou aplikaci a ne mobilní.

Karelk

Karel Kiliánexternista 8

6.9.2010 7:10

Dane, děkuji za pochvalu :) Při premiéře zde obzvláště potěšila :)
Ad. m.idos.cz – otázkou je, zda IDOS neposílá data podle použitého prohlížeče. Ale nevím, nezkoušel jsem :)

Štěpán

Štěpán

6.9.2010 9:20

Dane, přečti si ještě jednou, co sem napsal ;)

Jinak ano, IDOS vrací verzi podle prohlížeče, mě na Desire dává klasickej web

Michael

Michael

6.9.2010 9:20

Používám Pubtran a zatím jsem plně spokojen :-)

Štěpán

Štěpán

6.9.2010 9:20

teda Karle… o__O
takhle po ránu se mi to motá :D

Roman

Roman

6.9.2010 9:32

@Karel Kilián:
Jak Ti mohl z výčtu dostupných MHD vypadnout Třinec nechápu :-D
Ale jinak potvrzuji, že jo dobrá aplikace.

mark651651

mark651651

6.9.2010 9:38

jedna z vůbec nejpraktičtějších aplikací na marketu … ne nadarmo jsou ty s*ačkoidní jizdnirady.cz stranky tak popularni jakkoliv jsou spatne, zkratka informace na nich jsou dulezite.

v pripade teto aplikace mi navic vyhovuje i to zpracovani, je to rychle, inteligentni, rozpoznava nejblizsi zastavky, naseptavac funguje dokonale … bravo.

Cryingfreeman

cryingfreeman 0

6.9.2010 9:52

vyhlada aj slovenské vlak a bus spojenia

Substance242

Substance242

6.9.2010 9:56

Aj slovenské? Tak to vyskúšam, dík za info.

Karelk

Karel Kiliánexternista 8

6.9.2010 10:20

@Štěpán Co se Ti motá? :)
@Roman za Třinec se omlouvám, nějak mi vypadl…
@mark651651 Souhlasím. V podstatě jste dokázal ve dvou odstavcích shrnout to, co já sepsal v celém článku :)
@Substance242 Zda to hledá i na Slovensku nevím. Možná verze z SK Marketu?

Stealth

Stealth

6.9.2010 10:50

Mel bych par drobnosti k clanku. Nejlepsi na GPS je to, ze NEMUSI byt nutne zapnuty. Podle anten to behem dvou sec najde polohu cloveka. Naseptavac si nepamatuje jen “trapne” posledni zadanou zastavku, ale kombinace casto zadavanych spojeni podle polohy cloveka. To znamena, ze pri casto se opakujicich cestach, uz clovek jenom klika na vyhledat a nemusi nic psat.

Cryingfreeman

cryingfreeman 0

6.9.2010 11:16

áno hľadá to aj na slovensku, predpokladám, že je to napojené na idos a ten má asi prepojenú databázu so slovenským cp

Karelk

Karel Kiliánexternista 8

6.9.2010 11:40

@Stealth – díky za připomínky. Každopádně já to testoval na Vodafone 845, který je známý špatným určováním pozice z BTSek. Čili tam se bez GPS nedá moc obejít.

Lukeenho

Lukeenho

6.9.2010 13:59

Výborná aplikace. Taky ji už nějaký ten pátek používám. V praktičnosti a přehledné jednoduchosti vážně nemá mezi ostatními vyhledávači spojení konkurenci. Vývojáři všechna čest :)

Franta

Franta

6.9.2010 14:51

Stepan: co mam na Pubtranu vylepsit, abys ho pouzival misto MHDdroid :) ?

Jinak dekuju za pozitivni recenzi. Pubtran ma par skrytych fci, na ktere se zapomnelo, ale nevadi.

Prima spojeni a dalsi novinky budou v dalsim updatu.

Co byste jeste na Pubtranu vylepsili (ne ze bych nemel napady, v todo mam cca 60 veci :), jenom jde o priority).?

Substance242

Substance242

6.9.2010 15:55

OK, nainštaloval som a vyzerá to OK, skúšam Vlaky a busy ČR, z: Žilina do: Bratislava, “zadání zastávky Odkud nebo Kam je nejednoznačné” – myslím že to bude tá Žilina, ako určím tú správnu?

Substance242

Substance242

6.9.2010 16:03

Pridanie do kalendára aj sledovanie spoja je výborné, len som teraz v situácii kedy sa neviem vrátiť na úvodnú obrazovku pre výber trasy, vždy mi pri spustení ponúkne zrušenie sledovania aj keď už je zrušené a môžem len načítať predchádzajúce/nasledujúce spoje. A ako je vyriešené používanie IDOS údajov, predpokladám že na to treba nejakú dohodu?

CybGate

CybGate

6.9.2010 16:53

Nápad převzatý z velkého idos… :)
Ve formuláři kde se zadává odkud/kam – tlačítko prohodit. Aby našel i zpáteční spoje.

Štěpán

Štěpán

6.9.2010 19:04

@Karel Kilián: jména :) jinak předchozí příspěvek platí

@Franta: hlavní výhoda je, že v MHDroidu nemusim znát zastávku, stačí v mapě najít místo, kam chci dorazit a on si to vypočítá sám ;)
víc co poradit nevim, Pubtran sem použil zatim asi 3×, takže moc zkušeností nemam

Lukeenho

Lukeenho

6.9.2010 20:03

Já bych do Pubtranu akorát ještě chtěl přidat detail spojení (jako na webovém idosu) po rozkliknutí určitého vlaku/tramvaje/autousu. Aby mě to ukázalo rozpis kdy bude na kterých zastávkách atd. Akorát nevim jak moc je to proveditelné, ale tak kdyžtak aspoň aby to hodilo odkaz do prohlížeče na ten detail…..

AmiMaty

AmiMaty

6.9.2010 20:58

Výbornej tip, výbornej prográmek!

Franta

Franta

6.9.2010 21:14

Lukeenho: to bude v dalsi verzi, uz to je hotovy.

Substance: Planuju do budoucna lepsi podporu Slovenska. Na hlavni obrazovku se dostanes tak, ze spustis pubtran normalne kliknutim na ikonku – ne ze stavoveho radku.

CybGate: to uz je hotovy, cekej na update ;)

Stepan: neco takoveho chci take udelat…

Substance242

Substance242

6.9.2010 21:48

“Na hlavni obrazovku se dostanes tak, ze spustis pubtran normalne kliknutim na ikonku – ne ze stavoveho radku” – a naozaj, to som za rok čo mám Hero nevedel, že tieto dva spôsoby sú rôzne, ďakujem! A veru už aj nejaký iný program ma takto potrápil, do kelu, aké jednoduché.

Lukeenho

Lukeenho

6.9.2010 21:54

Díky, tak to je paráda. Už se nemůžu dočkat updatu :)

karel

karel

6.9.2010 22:27

a co my bez 3G netu ? :D mě by ke štěstí stačila Brněnská offline mhd :) nějaké nápady jak to stvořit?

tlk

tlk

9.9.2010 18:48

Pubtran je na androidu bezkonkurenční. MHDroid je taky relativně kvalitní aplikace, ale “interface” je bída. U MHDroidu je zadávání cílové zastávky příšernost(tlačítko hledat přes text zastávek že kolikrát nevidíte, co vám to tam lítá atd…..). Pubtran je fakt vychytaný co se týká přívětivosti ovládání, ale chybí mi možnost rozkliknout spoj a vidět jednotlivé stanice po cestě jako to je na stránkách idosu. Pokud tohle bude v novém updatu, tak to bude paráda. Není ani od věci, aby tam byla možnost v seznamu stanic přepnout cílovou a nebo startovní stanici. vyhledávání nejbližší stanice v cílové oblasti by se mohlo udělat třeba tak, že by se do položky KAM vedle šipky(trojuhelník) udělalo tlačítko pro vyhledání cílové ulice přes google maps. Hledáte třeba Jungmannovu ulici v Praze, tak zadáte Jungmannova a ono vám to hodí nejbližší zastávku(jde to jednoduše – najdi v okolí a zadat slovo zastávka). Úžasné by bylo, kdyby to vzalo všechny stanice v okolí a dokázalo by to nahodit trasy do všech blízkých stanic a já bych si jen vybral kde vystoupím. :-)))

CybGate

CybGate

13.9.2010 11:28

Poslední aktualizace se povedla, za jedna.
Už mi tam chybí jen řazení vlaků… ;)

OndraS

OndraS

16.9.2010 9:09

Dobrý den / Ahoj,
při vyhledávání jakéhokoliv spojení (vlak, MHD) mi aplikace hlásí “Chyba při parsování spojení”.
Vlastním Vodafone 845.
Díky za radu..

Petr

Petr

18.9.2010 1:29

@Stepan Nova verze MHDroid umi i mezimestske spoje, tak neni na co cekat :)

Tomáš

Tomáš

1.10.2010 18:01

Dobrý den
Taktéž „Chyba při parsování spojení“ Jsem u O2. Jakékoli rady ocením!

Kačka

Kačka

13.10.2010 20:37

Prosím lidi,kde to můžu stáhnout :( ?

THW

THW

13.10.2010 20:57

Na android marketu..

Kačka

Kačka

13.10.2010 21:15

Díky ;) :)

Invoker

Invoker

14.4.2011 17:49

Ahoj,prosim Te.Jsem ze Zlina a jelikoz chybi nejaka aplikace na hledani mistnich MHD spoju doufal jsem ze mi to tahle aplikace umozni,ale po instalaci jsem zjistil ze zna asi 8 mist ve Zline..trosku malo kdyz je tu pres 15O zastavek.Skoda

eMeS

eMeS

12.7.2011 15:29

Jako aplikace pěkná, ale s netem si můžu sjet rovnou na idos.. To dkyby někdo udělal jízdní řády offline to by byla jiná, to bych byl schopen si i zaplatit za takovouhle aplikaci a to já tuze nerad za něco platím :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 8

13.7.2011 9:54

To: eMeS
V IDOSu nenajdete nejbližší zastávku (samozřejmě není problém, když víte, která to je). Stejně tak si ale z IDOSu nepošlete detaily spojení SMSkou, e-mailem, ….

Mirka

Mirka

10.8.2011 8:00

Aplikace je výborná. v poslední době, když si zadám vyhledávání mi naskočí chyba při parsování spojení. co to znamená? výsledek žádný, asi nikam nepojedu

Mirka

Mirka

10.8.2011 8:01

Chyba při parsování spojení. Mám síť vodafone a telefon sony ericsson Xperia X8

Karel

Karel

15.9.2013 2:35

Při chybě parsování spojení, aktualizujte aplikaci, to problém vyřeší.

Lucie

Lucie

23.6.2014 15:46

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, náhodou nemáte někdo zkušenosti se stahováním tohoto programu do nokie XL s androidem? Aplikace se mi zde sice objeví, ale jakmile dám stahovat, tak se ukazuje, že instalace se nezdařila. V jiných zařízeních jsem problém neměla. Předem děkuji

RSS (komentáře k článku)